Ogłowia bezwędzidłowe - rodzaje, działanie, zastosowanie

Obiś, a co to za ogłowie do haka? Też robione na zamówienie?
Dambala Tak,też na zamówienie  🙂
Może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób działania tego pierwszego ogłowia z linku Fantagaro, ? Tam oprócz nachrapnika jest dodatkowy pasek który działa zaciskająco? Jeździmy teraz w pożyczonym cooku i jest ok. Chcialam kupić coś swojego ale teraz najwięcej jest takich ogłowi jak ten Waldhausen z linku. Zastanawiam się tylko czy nie za dużo tych pasków pod pyskiem konia się zrobi i czy to się nie blokuje w trakcje jazdy.
Z 10 lat nie jeżdżę na niczym innym niż bezwędzidłowkach (na moich koniach i różnych innych na które wsiadałam, czasami nie nauczonych na te ogłowia). Moje przemyślenia (po moich doświadczeniach - wiadomo, że na innych koniach mogłyby być inne), to zdecydowane nie wszelkim patentom zaciskowym. Nie są po prostu precyzyjne i nie rozluźniają się natychmiast. Dodatkowo niektóre konie bardzo wkurza nacisk koło całej paszczy. Też nie lubiliśmy Cooka. Znaczy pierwszych parę miesięcy tak, potem go koń z całego serca znienawidził. Najlepiej mi się sprawdził (też na koniach, które nie znali wcześniej bezwędzidłowki) najzwyklejszy sidepull. Dobrze siedzi na nosie, daje klarowne precyzyjne sygnały, które koń rozumie, da się pięknie koniu wytłumaczyć czy chce samo zgięcie wbok, czy też oddanie potylicy poprzez różne sygnały wodzą. To nam się właśnie (znaczy koniu) czasami myliło na Cooku i koń czasami nawet zginął łeb na odwrotną stronę bo akurat zareagował na pasek na potylicy zamiast na nosie.
Z kolei na młodą jeszcze dzikawą paszczę huculską jednak zamówiłam ogłowie "mocniejsze" i cięższe, lepiej siedzące na szerokim nosku. Takie a la hackamore kwiatkowe z bardzo szerokim paskiem skórzanym. Coś takiego:
https://www.ebay.de/itm/Hackamore-STELLA-Biothane-Edelstahl-Messing-Gluecksrad-Gebisslos-4x-Polsterwahl-/131617079873
Sidepula zdarzało mu się czasami olewać, ale też mu się trochę przesuwał, zatem może to po prostu było moją nie precyzyjnością i szumem w komunikacji. W każdym razie ten zestaw na nim siedzi jak przyklejony, nie przekręca się ani przy luźnym nachrapniku i szumu nie ma. Ma też bardzo małą dźwignię, przez co koń się nie przeganaszowywuje. Na normalnym hacku ja osobiście bardzo nie lubię jeździć, ponieważ właśnie sygnał do prostego zgięcia często też bierze cały nos i koń kuli łeb, wpada na przód i się zaciska zamiast wyciągnąć nos i się wygiąć.
Też nie lubię ostre nachrapniki (i już w ogóle nie kantary sznurkowe), no te nachrapniki może jeszcze jak narzędzie korekcyjne, ale zdecydowanie nie docelowe. Konie czują muchy i nie trzeba im bólu, żeby się z nami komunikować. Moje doświadczenie mówi, że jak się koń wiesza, to musi mięć o co. Jeżeli ręka nie jest ciągnąca, to koń się nie zawiesi, bo nie ma o co i wszystko jedno co ma na pysku/w pysku.
Czy ktoś miał może okazję testować ogłowie Transcend? Nie znalazłam o nim żadnej wzmianki na forum. Chodzi o ogłowie, które jedną parę wodzy ma przypiętą do typowego side-pulla, a drugą do części zaciskowej. Jako że nie umiem dobrze opisywać, w załączniku wstawiam zdjęcie producenta. Mają swoją stronę www.

Osobiście nie mam zdania, bo nigdy nie używałam ogłowia zaciskowego. Mimo tego mocno mnie zainteresowało, a opinii o nim w internecie niewiele, dlatego chętnie usłyszę co Wy myślicie. Czy Waszym zdaniem dobrze jest mieć te 2 opcje w jednym ogłowiu?
darolga   L'amore è cieco
14 kwietnia 2020 13:58
Nie jestem pewna czy to jest właściwy wątek na tego typu pytanie, ale zaryzykuję.
Który rodzaj podpięcia wodzy w kantarze sznurkowym bardziej Wam się sprawdza? Który ma klarowniejsze przełożenie sygnału? Niby czysta fizyka, ale jakoś nie umiem sobie odpowiedzieć na to pytanie. Wyżej, niżej? No chyba wyżej lepiej, nie?  🤔 🤔

https://konik.com.pl/kantar-sznurkowy-do-jazdy-busse

https://konik.com.pl/kantar-sznurkowy-z-wodzami-waldhausen


Dziękuję z góry, a jeśli nie ten wątek to pogońcie, bo moja wyszukiwarka po wpisaniu różnych haseł typu "sznurkowy" wypluwa wątki o źrebakach, kaskach, popręgach, weterynarzach czy dopasowaniu siodła...  :kwiatek: :kwiatek:
darolga   L'amore è cieco
03 maja 2020 11:53
Little up  :kwiatek:
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
03 maja 2020 12:12
darolga, najlepiej do dolnego węzła. Z tych dwóch w busse lepszy.
darolga   L'amore è cieco
03 maja 2020 14:10
Na_biegunach - Dziękuję!  :kwiatek: Do dolnego to wiem, ale mam konia niewidomego na jedno oko i bardzo tkliwego w jego okolicy, a z jakiegoś powodu czasem mi się przekręca kantar kiedy mam podpięte do dolnego i sznurek ląduje za blisko oka. A może to problem z moim kantarem?  🤔 Choć wydaje się dopasowany prawidłowo.
Można założyć zwykły naczółek żeby przytrzymał linki kantara z dala od oczu. Całość będzie stabilniejsza. A jak bardzo się przekręca to rzeczywiście coś może być nie tak z dopasowaniem.
Czy dobrze rozumuję, że jak kupię ogłowie w stylu Cooka (nie oryginał, wolę skórzane) to mogę odpiąć te paski pod ganaszami i podpiąć go też jako sidepull?
Patrycja95,
Zależy jakie to ogłowie. Są takie, które są przystosowane i do podpięcia jak cook i do side pull i w takich na pewno można stosować zamiennie, ale o tym producent zwykle informuje.
Muriel, dziękuję bardzo za odpowiedź
Właśnie zastanawiam się nad QHP. Oni te ogłowia mają właśnie i jako cook i sidepull w jednym. Ktoś ma takie i poleca/niepoleca? 🙂
Mam QHP z anatomiczną potylicą. Samo ogłowie całkiem spoko, tradycyjna już w tańszych ogłowiach skóra mielona (cena dość niska, więc nie miałam super oczekiwań, mam je 3 lata). Z minusów mam wrażenie, że sznurki czasem wolno wracają w cooku (luzują) i raz na jakiś czas poprawiam ręką z siodła (od razu dobre ćwiczenie rozciągające ;P) , w obu ustawieniach wszystko działa. I jeśli wybierzesz z cekinami, to łatwo się gubią, bo są na metalowych łapkach, nie wszyte.

I jeszcze zwróć uwagę na nachrapnik, niektóre modele QHP mają bardzo wąskie i ostre paski (ogólnie często w bezwędzidłowych ten element jest słabo dobrany)
Muriel, planuje zakup QHP Sunna (czy jakoś tak) właśnie dlatego, że ma lepszą potylice od tańszego chyba Ceto. Nachrapnik w tym też jest chyba lepszy

Jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc. Dopiero zaczynamy jazdy bez wędzidła więc jeszcze nie siedzę w temacie. Póki co próbowałyśmy a'la Cooka i było bardzo fajnie, z tym, że jednak nie wiem jak będzie dalej więc sidepull też wchodzi w grę 😁
Chyba dostanę złotą łopatę za odkopanie tego wątku 😂
Czy macie jakiś zamiennik łańcuszka do hackamore? Chodzi mi o to, że łańcuszki do hackamore mają te materiałowe paski, którymi się dopina łańcuszek do czanki i ten materiał jest tak kijowy, że bardzo szybko się niszczy i trzeba kupować cały nowy łańcuszek.
Widziałam, że jest też ze skórzanym paskiem, ale tylko brązowym, a ja potrzebuję czarnego. Ktoś coś?
IMG_5779.png IMG_5779.png
Ja mam najzwyklejszy skośnik zamiast łańcuszka, na to osłonka taka jak od szwedzkiego nachrapnika et voila. Działa, wygląda, nie obciera 🙂
Poncioch, no tak, ale ja szukam łańcuszka.
Taki zdziadziały łańcuszek sama przerobiłam na skórzany, wyprułam te nylonowe paski i wstawiłam identyczne paski skórzane, dorobiłam dziórki, dałam te same elementy metalowe, zanitowałam żeby nie musieć szyć. Sprawdziło się bardzo dobrze. Może trzeba się zapytać jakiegoś kaletnika, rymarza lub rekonstruktora historycznego 😉 Czy by się nie podjął wymiany nylonowych paskow na skórzane? Nie było to skomplikowane.
anetakajper   Dolata i spółka
10 maja 2023 13:44
anetakajper, szukam czarnego.
MATRIX69, też myślałam o wymianie tego na skórzane, aczkolwiek bardziej o skróconym skośniku x2, żeby łańcuszek w razie na przykład zardzewienia móc wymienić.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 maja 2023 14:29
Fokusowa, A z pasków do ostróg nie łatwiej niż ze skośnika?
Fokusowa napisała, że szuka łańcuszka...zembria,
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 maja 2023 14:39
Poncioch, Nie, szuka zamiennika do parcianych pasków od łańcuszka, ewentualnie gotowca, ale z tym jak widać ciężko. Więc podrzucam myśl, z czego zrobić paseczki do łączenia. Chyba, że czytam na opak jednak 😅
Fokusowa, A wymienić te parciane na coś takiego? Tylko wyjąć te karabińczyki oczywiście.
https://horsetack.pl/pl/p/Paski-do-wedzidla-do-oglowia-PresTeq-FaySport-Check-black/38911
albo takie, tylko też kółko wyjąć:
[[a]]https://www.pegazshop.pl/paski-%C5%82%C4%85czniki-do-pelhamu-ekkia-dwucz%C4%99%C5%9Bciowe-czarne-11803.html[[a]]
zembria, dobrze czytasz, znalazłam właśnie takie paski do wędzidła od micklem, ale są wszędzie tylko brązowe.
Te co podesłałaś bardzo fajne, ale ta cena 😦 no i nie wiem czy te karabińczyki się da wypiąć? Kółko na pewno.
Myślałam, że właśnie coś takiego by się dało ze skośnika zrobić. Skrócić je, dorobić dziurki.
Paski do ostróg to chyba też ten sam nylonowy pasek?
Pesoa ma łańcuszek dopięty zwykłym karabińczykiem, może to też jest myśl 😂

Edit. Widzę, że paski do ostróg są też skórzane! To chyba najlepsze wyjście by było. Sprawdzę, dziękuje!
Nique, wygląda super, dzięki!
Fokusowa, sorki, chyba mam problem dzisiaj z czytaniem ze zrozumieniem 🙂 jakby nie było - cieszę się, że udało się znaleźć rozwiązanie 🙂 i to nienajgorsze cenowo 🙂
Poncioch, może kiedyś się z panem koniem dogadamy na tyle, że zwykły pasek starczy, póki co chce żyć jeszcze troszkę 😂
Melduję, że GNL ściągnęło mi czarne paski wędzidłowe do ogłowia Micklem Rambo i spisują się super. Odcięłam te nylonowe kawałki łańcuszka i dopięłam paski od Rambo od łańcuszka do czanki po każdej stronie i wszystko super pasuje.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się