Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

anetakajper, pastwisko ma takie jak na pierwszym zdjęciu, na pozostałych zdjęciach jest część starego pastwiska na którym była przez pierwsze dni a później jej powiekszylismy o docelowe z trawą 😉 odrobaczanie to wiadomo robione regularnie, a zęby zrobione dokładnie rok temu i sprawdzone 1,5 miesiąca temu.

charlieeee, jakie dokładnie badania krwi? Mesz podawałam jej od września do końca marca. Jakoś w zwyczaju miałam podawanie meszu w sezonie jesienno-zimowym może trzeba by to zmienić na całoroczne 🤔 w tym roku dostawała właśnie Nube Hawaii i się sprawdzał dobrze 😉
Morfologia + biochemia 🙂
Dziękuję za pomoc ❤
No dobrze. To teraz ja. Tylko proszę! Oszczędźcie mnie! Absolutnie zdaję sobie sprawę, że mój koń jest otyły + ma słabe plecy. Kwestia jak z tego wyjść bez bólu dla konia. Karmiony 2x dziennie - sieczka Dengie oryginal większą okrągła miarka plus garść Saracen conditioning cubes. Do tego devil claw bo ma problem z opojami przy stawach skokowych + witaminy. Lonża 2x w tyg na wypinaczach. Jazda 2 x w tyg, godzinna, ujeżdżeniowa plus drążki. Ćwiczenia na podstawienie zadu. Na pastwisku 7 h, niestety opcji skrócenia czasu nie ma. Efektu brak. Plecy lekko obolałe czasem - masażysta co 1-2 miesiące. Czekam na Chiropraktyka. Robię ćwiczenia z ziemi na mięśnie pleców i brzucha od miesiąca. Jestem jednak mega kiepska w ustalaniu sobie treningów i ćwiczeń dopasowanych do jego kondycji. Co robić ? Wszelkie odcięcie od pastwiska odpada a innego nie mamy. Mi się pomysły skończyły...dodam co najważniejsze, że od 1,5 roku jest ze mną w Anglii i skubańcy bardzo szybko nabrał.
IMG_20210825_122717.jpg IMG_20210825_122717.jpg
IMG_20210825_120840.jpg IMG_20210825_120840.jpg
IMG_20210825_120616.jpg IMG_20210825_120616.jpg
IMG_20210825_120143.jpg IMG_20210825_120143.jpg
IMG_20210825_120131.jpg IMG_20210825_120131.jpg
Może kaganiec na pastwisko?
Ściąga 🙈
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
26 sierpnia 2021 21:37
bmazurek, a jakieś bieda siano? W sensie nie takie top jakościowo 😀 nie mówię że jakiś syf ma być ale mniej cukrowe czy urodziwe
a więcej ruchu wymuszonego nie wchodzi w grę?
Pati2012, Cienko, tutaj wszystko jakieś bardziej urodziwe. Dotąd dostawał siano o niskiej zawartości cukru. Teraz moczę normalne siano 😅
charlieeee, wchodzi! Zastanawiam się jak zrobić to umiejętnie by w stawy nie poszło?
bmazurek, - masz może dostęp do karuzeli, żeby dodatkowo chodził? Przydałoby się jednak ruszać więcej niż 4x w tygodniu, jeśli sama nie możesz, to może ktoś zaufany by ruszał? Nawet na spacer stępem, to zawsze coś - w przypadku walki z otyłością każda odrobina ruchu działa na korzyść. Osobiście zmieniłabym też jedną lonżę na galop kondycyjny - półsiad, dłuższy galop w niższym ustawieniu, do przodu, ze zmianami tempa. Dobrze robi na zrzucanie wagi, plecy nie oberwą.
Zrzucenie wagi na pewno będzie też bardzo pozytywne dla stawów 😅 Może też sieczkę zmienić z lucerny na coś mniej kalorycznego, tymotkę na przykład? Lub inną sieczkę dla grubasków, takie nic, tylko, żeby oczami zjadł.
keirashara, Z nieba mi spadasz! Właśnie takiego wsparcia nam trzeba. Będę go ruszać częściej, stanowczo Trochę boję się o te jego stawy skokowe bo już opoje się pokazują 😐. Sieczka akurat mi się kończy więc ogarnę odpowiednią �. Jest coś godnego polecenia?
O właśnie takie galopy kondycyjne w półsiadzie raz w tygodniu to będzie dobry pomysł. Jeżeli masz dostęp do jakiś górek to spacerek stępem tez dobrze zrobi. Jeżeli nie masz co ucinać z żarcia to jedynie więcej ruchu tylko Wam zostaje 😅
keirashara, a ! Karuzeli brak 😓
bmazurek, - nie wiem czy w UK jest, ale Agrobs ma dwie fajne sieczkę dedykowane otyłym koniom - pre alpin aspero i flower grass. Dengie chyba miało tymotkę.
Co do stawów to przydałoby się więcej info, dlaczego puchną, masz coś zdiagnozowane? Ile lat ma koń? Puchnąć równie dobrze mogą od braku ruchu, a sam stęp nie powinien zaszkodzić, nawet konie po kontuzjach często rusza się stępem.
Jak się boisz o grzbiet, to nawet w ręku możesz go zabierać na spacery. Swobodny stęp też dobrze robi na kondycję.
bmazurek, Simple System ma między innymi sieczki dla koni potrzebujących okrojonej diety: Organic Lucie Stalks i Timothy Chop

[[a]]https://www.simplesystemhorsefeeds.co.uk/products/viewhorsefeed.asp?id=4&name=Organic%20Lucie%20Stalks[[a]]

[[a]]https://www.simplesystemhorsefeeds.co.uk/products/viewhorsefeed.asp?id=9&name=Timothy%20Chop[[a]]

Karmię Simple System dłuższy czas. Są z UK, łatwy kontakt jest z nimi, doradzają, dostarczają paszę.
BUCK   buttermilk buckskin
27 sierpnia 2021 10:27
bmazurek skoro to UK, to bym wybrała jeszcze niższy poziom MJ, czyli Baileys: 8MJ Light Chaff albo 7,5MJ Golden Chaff 🙂 (ze świecą szukać niższego poziomu MJ w sieczkach)
keirashara, już dotrwałam agrobs light flower. 🙂. Dziwnie, przy stawach skokowych jak na zdjęciu, pojawił się płyn. Jest on tam zawsze a zawiększa się po opłukiwaniu zimną wodą. Czy to normalne?
Murat-Gazon, już dziś wdrorzyłam Trener pomógł mi dostosować ćwiczenie na mięśnie grzbietu i brzucha ale sam stwierdził że Bel jest za gruby...
czeggra1, Simple System używałam na początku ze względu na to że w PL leciałam na St Hippolyt. Cieżko tu o coś podobnego. Simple System był ok ale z czasem poprostu przestał go jeść...dodatkowo nuts są ciężkie w przechowaniu, w dni które mnie nie ma ciężko z moczeniem a cubes nie chciał jeść 😉.
czeggra1, Ogarnęłam za to Agrobs light chaff plus zostanę na garści Saracen conditioning cubes. Na co zimę przejdę na cool ponies mix. Wydaje mi się że to dobra opcja?
BUCK, właśnie wszystko leci na lucernie i olejach czego teraz najmniej mu potrzeba 😐. Ogarnęłam Agrobs light chaff flower
A nie można tego w 1poscie zawrzeć?
faith, a to jakiś kłopot ?
bmazurek, a regulamin czytała?
bmazurek, a może zamiast garści paszy chciałabyś spróbować podawać balancer Blue Chip w formie koncentratu? Zaledwie 150 gram dziennie 🙂.
Tutaj jest link:

https://bluechipfeed.com/collections/concentrated-balanacers/products/super-concentrated-low-calorie-feed-balancer



bmazurek kłopot, bo niezgodne z regulaminem, poczytaj zamiast mnie zgłaszać do moderacji 😉
bmazurek, wywal tresciwe, gruby kon na pastwisku przezyje spokojnie na balancerze typu summerfit albo pavo vital 🙂 Conditioning cubes to ostatnie, czego mu trzeba. Do tego ewentualnie sieczka "z niczego", nie lucerna, ktora tuczy.

Poza tym moze kaganiec w kombinacji z kantarem, jest sporo malo sciagalnych 🙂

Codziennie spacery stepem, najlepiej powyzej 45 minut, moga byc w reku. Ale serio rzetelnie codziennie. I jak najmniej dynamicznych obciazen, zadne cavaletti etc, a duzo ruchu na niskim tetnie po prostych. Grubas robiacy elementy masakruje sobie stawy 🙁

Mieszkam w Holandii, mamy rownie bogate pastwiska, wiec grube konie to u nas norma. I przy polskim podejsciu polowa by tutaj zdechla na ochwat 😅
[kokosnuss, dziękuję 🙂 ! Spróbujemy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się