Rosliny doniczkowe

[quote]Możesz je opryskać chemia, dwa razy w przeciągu dwóch tygodni. A po okresie karencji wprowadzić roztocza.<br>
<br>

Jaką chemią??? Konkretnie, co może zadziałać?
No i o jakie roztocza (?) chodzi. Link może jakiś?
Chyba zacznę zgłębiać wiedzę bardziej.
W moim rodzinnym domu było około 120 (!) doniczek z roślinami, ja (na razie) mam ze 20.
Niektóre duże i naprawdę w słusznym wieku. Szkoda by to wszystko stracić. Głupio mi się zrobiło, że taki ignorant ze mnie.
Gdzie po wiedzę? ❓
chomcia, tak, ja stosuję jak zwykle podłoża. Nie bawię się w hydroponikę. Stosuję ten uniwersalny Seramis, są jeszcze do storczyków i do sukulentów chyba, ja wszystko wsadzam do tego zwykłego.
SzalonaBibi na wciory jeśli chodzi o roztocza to stosuje się SWIRSKI. Wpisz sobie w Google i poczytaj😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
24 sierpnia 2021 12:13
SzalonaBibi,
ja wciory traktuję substral polysect
i drugi preparat mam na bazie polisacharydów
Agricolle aerozol.
Mam też na niektórych roślinach saszetki z roztoczami
ale niestety na filodendronach, asparagusie i cissusie nie poradziły sobie.

O takie roztocza:
https://zielony-parapet.pl/zwalczanie-szkodnikow-roslin/2929-swirski-ulti-mite-do-zwalczania-wciornastkow-i-maczlikow-5666814465128.html

A próbowałaś roztworu olejku neem (oprysk i można też podlać)?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
26 sierpnia 2021 19:05
Tylko przypominam, że od dzis 3 dni kiermaszu na HOP 😁
https://www.facebook.com/groups/hands.of.plants


ej coraz częściej myślę o witrynie! Niech mnie ktoś wyleczy 🙂
JARA że tez musiałaś przypominać 😜
A witryna ogólnie jest brzydka😁 ale rozumiem, bo roślinowe chciejstwo jest nie do opanowania😅
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
26 sierpnia 2021 21:46
Na szczęście dzisiaj nic fajnego nie było, jutro też może nie będzie 😀
Oj było, było🙂 Kilka fajnych alo do mojej kolekcji🙃
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 sierpnia 2021 06:23
Oj było, było🙂 Kilka fajnych alo do mojej kolekcji🙃
larabarson,

Pamiętaj, że jeszcze dwa dni 😁
JARA, jak będą znowu alo lub kolekcjonerskie syngonia, które ostatnio właśnie postanowiłam mieć to wezmę kredyt/ pożyczkę🤣
HoP za dużo wpadek ma ze szkodnikami i brakiem korzeni :P

JARA, rób witrynkę! Ja jestem mega zadowolona z mojej! Tylko z timerem coś się nie mogę dogadać. Jak znajdę czas to będę lutować dla odmiany lampy na regał bo już ciemność.
magda pokażesz witryne?😀

Co może być przyczyną, że nowe liście rośliny są mniejsze niż te, które ma wyjściowo? Za mało światła?
Za mało światła, brak podpory, ubogie podłoże.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 sierpnia 2021 15:17
HoP za dużo wpadek ma ze szkodnikami i brakiem korzeni :P <br>
<br>
<b>JARA,</b> rób witrynkę! Ja jestem mega zadowolona z mojej! Tylko z timerem coś się nie mogę dogadać. Jak znajdę czas to będę lutować dla odmiany lampy na regał bo już ciemność. <br>

magda,


Bardzo chce ją zrobić, ale mam dużo pytań, a tak mało odpowiedzi 😅
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 sierpnia 2021 20:49
Ogarnia ktoś czy hoya krohniana eskimo to to samo co hoya krohniana super eskimo ?
Może kiedyś dorobię się lepszych zdjęć i poogarniam kabelki 🙄😂

Może w weekend w końcu odbiorę moje importy od znajomej 😎

JARA, co masz za pytania o witrynkę?
IMG_8256.JPG IMG_8256.JPG
IMG_8255.JPG IMG_8255.JPG
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
28 sierpnia 2021 10:01
Nie mam za bardzo miejsca w pokoju na wielką witrynę, a nie mam jeszcze odwagi takiej wprowadzić do mojego Michała do mieszkania, więc na sam początek myślałam o wąskiej Rudsta (wys 155 cm, szer 42cm). Później może jak dorosnę to pomyślę o Milsbo lub ten większej Rudsta. Byłoby łatwiej jakby pokój był czworokątem, a nie sześciokątem.

1) czy jest sens zabezpieczać witrynę farbą lub innym specyfikiem przeciwko korozji ?
2) jakie lampy wybrać do tak wąskiej szafki ( w środku ma tylko 38cm szerokości) ?
3) skąd wziąć ażurowe półki do niej ?
4) czy w takiej wąskiej jest sens montowania kraty na tylnej ścianie? Jeśli tak to skąd ją wziąc i jak to zrobić?

A tak naprawdę boję się, że nie ogarnę tego manualnie, wycinania dziur w metalu na kable, montowania wiatraków itp.


magda, Twoja szafa ma szklane plecy ?

edit:

Tak naprawdę to myślałam o terrarium jako miejscu widnym, ciepłym i wilgotnym jako mini przedszkole do ukorzeniania roślin, ale nie mogłam zdecydować się na jego wielkość i to czy ma być poziome czy pionowe. Terrarium nie mogłoby być za duże, bo miałoby stać na komodzie i tak dumałam i dumałam i wydumałam, że w sumie to mogłaby być niewielka witryna.
Znajoma ma duże plastikowe pudła do roślin, też dają radę.
Ja mam milsbo i nic nie zabezpieczałam, nie słyszałam by ktokolwiek to robił. Milsbo ma szklane plecy. Najpopularniejsze są detolfy i tam wchodzi ruszt jakiś bez żadnego przycinania (a może półka na buty?). Do milsbo mojej musiałam przycinać półki, ale to też nie był wielki wyczyn. Lampy można wziąć ledowe i albo ukośnie zamocować albo skrócić listwy. Lutowanie nie jest trudne, sama ogarnęłam bez pomocy. Są też jakieś lampy do akwariów które zdaje się pasują na takie szerokości, no ale to znacznie droższe rozwiązanie. Krata na tylną ścianę to chyba najprościej jakieś ekspozycyjne, musiałabyś poszukać czy są w tym rozmiarze czy trzeba przycinać.
Dla mnie trudniejsze wydawało się ogarnięcie co jak ze sobą zmontować jeśli chodzi o oświetlenie i wiatraki (obieg powietrza jest konieczny!). Ale poczytałam, dopytałam i wszystko zrobiłam sama. Kolega pomógł mi tylko przypiłować półki i złożyć witrynę.
Trzy duże chciejstwa zamówione 😍 kupa hajsu... i trochę ryzyko bo znów Ekwador, ale... proszę o trzymanie kciuków! Dotrą to się pochwalę. Póki co odebrałam moje pierwsze hoje - ktoś ma? Muszę je ukorzenić i pomyśleć w co wsadzić. Zwykle widzę że w keramzycie je trzymają ludki.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
02 września 2021 14:35
Ja mam całkiem pokaźne stadko hoi (ponad 20).
Zamordowałam tylko jedną ale ona od początku była jakaś taka nędzna
a ja gupia zamiast ciachnąć i ukorzenić od nowa, to czekałam na cud jakiś chyba...

Trzymam je w podłożu do epifitów i jedną w podłożu do kaktusów
i ta nie jest jakoś wybitnie szczęśliwa.
Przymierzam się do wypróbowania seramisu
Dwa potwory hojowe, które u mnie wybitnie szybko rosną,
to australis (zielona i lisa) i macrophylla albomarginata.

Kciuki za importy są!
larabarson moje alo już w seramisie, dam znać jak będzie im się żyło 🙂 Mam jeszcze pytanie do Cb odnośnie nawożenia w tym podłożu - stosujesz te ich dedykowane nawozy?
chomcia, myśle, ze będą zadowolone🙂
Tak, używam tylko nawozu Seramis i on jest konieczny przy każdym podlewaniu.
magda są jakieś blogi/strony gdzie można poczytać o tworzeniu takiej witryny?
Chodzi mi bardziej o to co jest potrzebne - czy dodatkowe ogrzewanie, jakie oświetlenie, jakie wiatraki, jakie półki itd.
Kwestie samego montażu na szczęście mój facet ogarnia.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
12 września 2021 13:41
<b>magda</b> są jakieś blogi/strony gdzie można poczytać o tworzeniu takiej witryny? <br>
Chodzi mi bardziej o to co jest potrzebne - czy dodatkowe ogrzewanie, jakie oświetlenie, jakie wiatraki, jakie półki itd. <br>
Kwestie samego montażu na szczęście mój facet ogarnia.

chomcia,

Stacja plantacja coś pisała, ale warto odwiedzić grupę na fb

https://www.facebook.com/groups/ikeagreenhousepl/?ref=share
Post został usunięty przez autora
Melduje się z moim maleństwem 😍
Post został usunięty przez autora
Hejka, przygarnęłam ostatnio 3 roślinki, dwie z nich rozszyfrowałam, a tej jednej nie, wiecie co to może być? 🤔
239816731_10225045085655379_6872479737096285723_n.jpg 239816731_10225045085655379_6872479737096285723_n.jpg
241981240_10225045084415348_7795350954093095334_n.jpg 241981240_10225045084415348_7795350954093095334_n.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 września 2021 10:42
Takie kolega mnie dziś w Biedronce zawołał, kupiłam tak w ciemno. Ktoś wie co to jest i jak o niego dbać? Etykieta niby jest, ale one często pomylone są.
20210916_100525.jpg 20210916_100525.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 września 2021 10:44
Echhh oczywiscie fotki sie nie dodały jak trzeba 🙄 sprobuję jeszcze raz.
Generalnie nie lubię takich kolorowych liści, wolę zielone, ale ten mnie urzekł 🙃
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 września 2021 10:46
Jeszcze raz
received_581111636356972.jpeg received_581111636356972.jpeg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się