Kącik Ujeżdżenia

kotbury, w GP nie do końca jechali dla siebie i własnego ego, bo to konkurs drużynowy i ogromna presja. Ale jak się samemu nie startuje to się zapomina jeszcze o jednej rzeczy. Na zawodach większość osób jedzie o klasę niżej niż w domu trenuje. Bo musi wychodzic zawsze i być już dla konia bułką z masłem żeby wyszło na zawodach, inaczej zawsze się może zdarzyć że akurat w czasie przejazdu coś nie wyjdzie. Dlatego Holendrzy nie powalczyli, bo ani Go Legend ani Total US nie mają na tym poziomie doświadczenia i parę rzeczy nie pyklo. A w tak trudnym programie jak GP wystarczy że koniowi się kupę zachce, napnie się, straci impuls i nara - dobry przykład to Dalera w GP Special, kupa w narożniku i potem błędy w zmianach. Nikt z nas nie siedział na tych koniach i nie wie jakie odczucia dawały zawodnikom w momencie jak przejazd nie wyglądał, szczególnie jeśli chodzi o Mister X którego przejazd do tej ostatniej linii wyglądał dobrze.

Ps. Te linie co Twoja klacz reprezentuje są raczej jezdne i utalentowane 🙂 Nie skreślaj kobyły bo ma 9 lat
kotbury, chciałam zauwazyc, że ten konkurs był konkursem drużynowym, jesli zawodniczka by zrezygnowała to odbiłoby sie to również na innych w jej drużynie.
Ten sam koń trochę wcześniej na treningu w Tokio:


https://www.instagram.com/p/CRd3m12Jy6s/?hl=pl


Zupełnie inny obrazek 😲
jabooshko, polecam zerknac na jej wczesniejsze posty.
Kilka z nich, glownie wideo pokazujace pasaz-piaff-pasaz, prezentuja dokladnie taki sam obrazek jaki widzielismy podczas IO.
<b>kotbury,</b> chciałam zauwazyc, że ten konkurs był konkursem drużynowym, jesli zawodniczka by zrezygnowała to odbiłoby sie to również na innych w jej drużynie.
diuk,

I co z tego?
Znów dobro konia kosztem tym razem drużyny? Znów to samo.
...
Serio. Jak nie uszanujemy prawdziwego kunsztu jeździeckiego na najwyższej rangi zawodach na tym globie to czym to olimpijskie ujeżdżenie jest wtedy jak nie paralitycznym skakaniem koni do muzyki w imię uciechy gawiedzi.

Jak się ma słabe ogniwo w drużynie (bo młoda, bo niedoświadczona, bo cośtam) to się nie wystawia drużyny. Podobno w tym bardzo konkretnym sporcie z zasady nie chodzi o wygrywanie tylko pokazanie Światu, jak z konia zrobić szczęśliwego atletę.
Przerwać przejazd bo jest takie napięcie, że wchodzi szarpanina to nie wstyd. To odwaga sportowa. Cisnąć bo drużyna, bo wygrana itd. to hańba dla tego wydarzenia.

Ja polecam przeczytać Podhajskiego - "Moje konie, moi nauczyciele". Jak opisywał swoje odczucie z przejazdów w USA przy hali wiwatującej publiczności... i z lądującym na płycie ujeżdżalni helikopterem... i jak zachowywał się koń i dlaczego się tak zachowywał.

O ile w całym procesie treningowym zdarzają się momenty gdzie aby zrobić progres trzeba dopilnować, docisnąć. O tyle na tym poziomie- top, topów- ludzie OLIMPIADA, a nie mistrzostwa jełropy x- latków (imba hodowlana poniekąd)- takie obrazki nie powinny być tolerowane.

Moim zdaniem to po pierwsze niezależnie od rangi zawodów to przepisy są takie same, jeżeli zawodniczka nie łamie przepisów to nie ma podstaw do dyskwalifikacji i to nie jest tylko kwestia widzimisie tylko prawnych protestów zawodnika, kraju czy nawet pozwu .
W tym kontekście łatwiej jest dać niższą punktację, niż dyskwalifikację i to nie tylko nawet na zawodach rangi, ale na każdych.
Po drugie to nie ma co bić piany i wyzywać zawodnika, żeby pozbyć się takich obrazków, trzeba zmienić przepisy i dawać za nieprawidłowo wykonany element 0 punktów, to skończy się era cyrkowych sztuczek i ludzie zaczną trenować konie prawidłowo.
Ale mimo wszystko, nie uważam żeby koniowi działa się jakaś wielka krzywda i ja bym zwróciła bardziej uwagę na van Baalen, która momentami wyglądała jakby zapierała się na wodzach żeby nie wypaść z siodła niż na Maksakovą
anp, van Baalen to 200% klasycznego holenderskiego dresazu, pchanie konia na chama na zamknieta reke i wiszenie w siodle z klockami kolanowymi po uszy xd
A ja tak z innej bajki...
Bardzo mi się spodobał przejazd Rodrigo Torres i Fogoso (Grand Prix Freestyle) - jestem zauroczona.
Znalazłam też bardzo fajny artykuł o nim na Horsemagazine.com
Czy jakaś dobra duszyczka podpowie czy można gdzieś ten pojedynczy przejazd obejrzeć/podzielić się ze znajomymi? 🙏🙏🙏
(ja oglądałam wczoraj na Playerze, ale tam się nie da wybrać kawałka relacji)
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
05 sierpnia 2021 14:26
Viridila,
Dzięki, ci, dobra kobieto🌷🌷🌷
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 sierpnia 2021 16:15
Obejrzałam ten powyższy film, może mi ktoś powiedzieć o co chodzi z tym trzymaniem wodzy w jednej ręce? On nie dostał za to jakiś punktów karnych czy coś? Tak można? Nie znam się kompletnie na przepisach, a pierwszy raz coś takiego widzę.
We freestyle można 😅 może podnieść to oceny za stopień trudności/artystyczne 🙂
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
07 sierpnia 2021 20:59
zembria, freestyle zezwala właśnie ze względu m.in. za noty 🙂 jeźdźcy iberyjscy lubią po to sięgać, bo też spina się to z - niegdyś - klasycznym ujeżdżeniem, gdzie dążyło się do jazdy na jednej ręce (m.in. Nuno Oliveira jest przykładem; ciekawostka - wymagana jest jazda na jedną rękę w ujeżdżeniu Working Equitation w klasach międzynarodowych).

Co prawda nie IO, ale np. Juan Manuel Muñoz Díaz na Fuego XII również pokusił się o element na jedną rękę:
🙂
zembria, - historycznie w GP były kiedyś dodatkowe punkty za jazdę z wodzami w jednej ręce. Potem ten przepis zniesiono, ale jak dziewczyny wspomniały w freestyle można tak jechać i podbić punktację za trudność wykonania.

Osobiście ten przejazd oglądałam z ogromną przyjemnością 😀
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 sierpnia 2021 21:36
Z Working Equitatio znam jazdę z wodzami w jednej ręce, Nuno Oliveira też, ale właśnie nigdy nie widziałam takiej jazdy w ujeżdżeniu na zawodach. Dzięki za wyjaśnienie 🙂
Jazda z wodzami w jednej ręce była kiedyś synonimem doskonałego ujeżdżenia konia.
Trzymano w ręce tylko wodze munsztukowe, wędzidłowe wisiłay. W drugiej ręce trzymano (bo wtedy jeżdżono z ) bat ujeżdżeniowy ale skierowany do góry pionowo- na znak tego, że się go nie używa.
Pięknie o tym pisze Podhajsky.
O A tu jego fotki:
https://www.pinterest.com/pin/295478425536947290/
https://www.pinterest.com/pin/719168634216830561/
teraz na IO Werth jedzie końcówkę freestyle'a na jedną rękę też 🙂
Czy ktoś wie, czy będzie relacja online z MP z Białego Lasu?
BUCK   buttermilk buckskin
26 sierpnia 2021 22:51
pamiętam włoszkę właśnie z jazdą z wodzami w jednym ręku, i w dodatku jeździła w rytm słynnych włoskich evergreenów i pamiętam, że zwyciężała 🙂 Valentina Truppa & Eremo del Castegno 😀
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
29 sierpnia 2021 22:01
Czy ktoś może mi powiedzieć jak powinien wyglądać stęp swobodny?
Constantia, bez kontaktu i na długiej wodzy, koń z obniżoną i wydłużona szyja, nosem przed pionem + poszerzenie wykroku. Ogólnie to taki wyciągnięty tylko na młodziaku który jeszcze nie zawsze ma ochote iść do ręki w stępie.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
30 sierpnia 2021 08:09
Aaaa czyli dobrze mi się wydawało. Bo wiecie wczoraj usłyszałam od sędziego na zawodach zarzut, iż jechałam stęp swobodny bez kontaktu. I w mojej głowie zrodziła się myśl, czy sędzia wiedział na pewno co sędziuje?
Constantia, - to taki skrót myślowy. Swobodny stęp nie oznacza, że masz rzucić wodze i koń może sobie iść jak chce. On powinien dalej być posłuszny, ładnie, równo, "pilnie" kroczyć po lini, nie rozglądać się, a obniżyć szyję. Wodza ma być długa, wydłużona, ale nie dyndająca radośnie na wietrze. Tak jak karolina_ napisała - jak wyciągnięty na koniu, który jeszcze tego nie umie, więc ma więcej luzu. Nie jak stęp po lesie, kiedy plotkujesz z koleżanką, to dalej program.
Popatrz na jakiś dobrze oceniony program dla młodych koni na przykład, tam zwykle jest dobrze pokazywany stęp swobodny. Czy ogólnie przejazd z dobrą oceną za ten element 😉
W stepie swobodnym nadal jest kontakt. Wodze maja być dłuższe i trzeba pokazywać „falbanki”, ale kontakt między pyskiem a ręka nadal istnieje. 😉 Ja zawsze mam z tym problem, bo daje tej wodzy za mało, bo mi się wydaje, ze jak dam więcej to już będzie wyglądać jak typowy step na luzie w lesie. 😅
Constantia, swobodny jest bez stalego kontaktu, ale kon ma poszerzyc ramy i podazac za reka.

Pi razy oko zdjecie z googla



Ale mam wrazenie, ze w PL niektorzy to sedziuja inaczej (?) pamietam dyskusje z r-v jak sie dziwilam, ze zawodniczka w L tym elemencie jak dla mnie po prostu rzucila wodze a kon sie zajal kontemplowaniem otoczenia, a przejazd oceniony dosc wysoko.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
30 sierpnia 2021 11:41
Ale ja nie miałam całkiem rzuconych wodzy tylko takie żeby koń szedł prosto a szyja była wyciągnięta do przodu i w dół tyle ile chciał.
kokosnuss, - no nie wiem, ja często pisałam w protokołach "rozgląda się", "mało pilny", "rzucona wodza" 😉
To też zależy od klasy, no bo inaczej ocenia się swobodny w regionalnym L, a inaczej w ogólnopolskim C. W L często mimo drobnych błędów da się spoko ocenę, jeśli koń ma ogólnie dobry stęp.
Koń powinien podążać za kontaktem, w żadnym wypadku nie powinna być to rzucona wodza. Tak jak dziewczyny pisały: obniżenie, wydłużenie ale cały czas w rękę. Jako sędzia taką jazdę oceniłabym wyżej. Jazda na rzuconej wodzy bez przedłużenia kontaktu to w mojej ocenie niewykonanie elementu, wiadomo, że nie na "zero" ale niżej bym oceniła niż powyższe.
Niestety niektórzy sędziowie to osoby niejeżdżące, teoretycy, (lub ulegające presji z zewnątrz) szczególnie na zawodach niskich rang, stąd rozbieżności w sędziowaniach.
keirashara, a to wiadomo, ale pewnie co sedzia to opinia.

U nas w niskich klasach akurat nie ma stepa swobodnego tylko poszerzenie wykroku na kontakcie i to jest dla nas masakra, moj kon nie umie jeszcze w kontakt w stepie niestety 🙁 i probuje glownie caplowac, ustepowac, albo zawinac sie w chinskie 8.

To też zależy od klasy, no bo inaczej ocenia się swobodny w regionalnym L, a inaczej w ogólnopolskim C. W L często mimo drobnych błędów da się spoko ocenę, jeśli koń ma ogólnie dobry stęp.

keirashara,to są inne stepy, od N w górę jest step wyciągnięty, ma być na kontakcie. I tak samo masz mój prywatny koszmar, step zebrany. Mój koń w swobodnym przekracza 4 kopyta, skrócenie go tak żeby szedł max w ślad jest mega trudne, więc standardowa nota to 6 i komentarz mało zebrania...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się