Maści i odmiany

BUCK   buttermilk buckskin
20 sierpnia 2021 08:58
amazonka ojojojoj !!!! 😀 cudo to mało powiedziane !! czy on może być "sooty palomino" ?
amazonka*, - ja podglądam na Facebooku, piękne są te wasze izabelki, ale ten to przesadził 😍
A co powiecie na takie cudo 😅 matka izabel ojciec izabel

PS. To ten z lewej już jak zaczął zmieniać sierść 🤣
36AE9734-E3D2-4474-B939-BC651C343606.jpeg 36AE9734-E3D2-4474-B939-BC651C343606.jpeg
875132CD-08EB-48A5-9A7A-05B56D4D4A5A.jpeg 875132CD-08EB-48A5-9A7A-05B56D4D4A5A.jpeg
Jaki gen jest odpowiedzialny za plamy srokatości? Tj chodzi mi o ich obrys. Niektóre srokacze są takie, że plamy są gładkie, a niektórych plamy są jakby rozmazane, nieregularne.
BUCK   buttermilk buckskin
13 września 2021 09:04
Nie ma wątku o oczach , a widział ktoś takie u konia. Mój ma oczy karmelowe ,oba takie same 😉
IMG_5536.JPG IMG_5536.JPG
Mam pod opieką konia z takimi oczami . Spotkałam się z określeniem że ma tygrysie oczy . Nie wiem czy to właściciel sobie tak nazwał czy kiedyś tak mówiono ... A oczy sprawiają że zwykły gniady Ślązak jest niezwykły 😉
Nevermind   Tertium non datur
06 grudnia 2021 10:23
Ma ktoś pomysł co to może być? Konik rasy paso fino
7DD1EFCC-0D54-401F-AF36-48872632A183.png 7DD1EFCC-0D54-401F-AF36-48872632A183.png
galopada_   małoPolskie ;)
09 grudnia 2021 12:14
No i mamy pierwszego izabelowatego ogiera małopolskiego z licencją 😍
Galahad SM (Justus - Gejsza po Hebab)
FB_IMG_1638993378269.jpg FB_IMG_1638993378269.jpg
FB_IMG_1638993388443.jpg FB_IMG_1638993388443.jpg
galopada_, super! gratulacje! 😍🎉
Gratulacje! 🦄
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
09 grudnia 2021 19:54
galopada_ , gratulacje! Gdzie będzie stanowił?
galopada_   małoPolskie ;)
09 grudnia 2021 21:07
Sami czekamy na informacje od jego hodowców 🙂
uszatkowa   Insta: kingaielif
14 stycznia 2022 19:34
Elif ma plamistą odmianę na lewym przodzie, jakby niepełną skarpetkę, ciekawa jestem czy taka odmiana ma swoją nazwę i czy jakiś konkretny gen za nią odpowiada?
Screenshot_20220114_193325.jpg Screenshot_20220114_193325.jpg
Screenshot_20220114_192627_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20220114_192627_com.android.gallery3d.jpg
Chciałam się zapytać jak utrzymać maść wątrobianą?

Mam klacz wątrobianą po karym ojcu (z kasztana i gniadej matki "brown") i matki wątrobianej (z kasztana i kasztana)
Pokryta teraz kasztanem.

Chciałabym w następnym kryciu zwiększyć prawdopodobieństwo wątróbki 😋 albo nawet "kohl fuchs" czekoladowego kasztana - nie znam fachowej polskiej nazwy.

Co należy sprawdzić i co uwzględnić by zwiększyć prawdopodobieństwo?
Screenshot 2022-02-01 at 10-18-04 HorseTelex.png Screenshot 2022-02-01 at 10-18-04 HorseTelex.png
Iskra de Baleron Niestety dziedziczenie odcieni maści nie jest jeszcze za bardzo poznane. Możliwe, że wpływ ma wiele różnych genów albo nawet czynniki środowiskowe, nie ma na razie żadnych testów genetycznych, które by odróżniały odcień. Tak na logikę to zapewne pomoże, jeśli rodzice i dalsi przodkowie będą w pożądanym ciemnym odcieniu, ale gwarancji nie ma.
Jakiś czas temu wyszły badania, które pokazały, że w przypadku badanych gniadych koni najciemniejsze były te o genotypie EEAa, ale na kasztanach nie da się tej wiedzy użyć, bo każdy kasztan, wątrobiany czy nie, jest z definicji ee. No i oczywiście jeśli chcesz mieć pewność kasztanowatego źrebaka, to trzeba użyć kasztanowatego ogiera, ale to zapewne wiesz 🙂
Coriolania, Dziękuję za odpowiedź.
Dla mnie dziedziczenie maści to jakieś czary.
Nie umiem przyswoić wiedzy o tych wszystkich homozygotach i "alelach" 🙈

Liczyłam na odpowiedź w stylu: po ciemnym gniadym będzie ciemny kasztan 😉

Skoro jednak wszystko w rękach stwórcy, skupię się jedynie na cechach budowy i jakości ruchu.
Iskra de Baleron, kryc kasztanem w ciemnym odcieniu i liczyc na szczescie 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 lutego 2022 11:22
I to też niekoniecznie zadziała 😉 Mój jest po rudej-rudej matce, ojcu ciemnym wątrobianym, a wyszedł blondas 🙃 Gdzie wśród przodków się żadnego blondyna nie doszukałam.
Już rodowód tej klaczy pokazuje że niczego nie można być pewnym:
Desperado jest kary z kasztana i gniadej matki 😉

Marzy mi się czekoladowy kasztan 😋

Chociaż w sumie... może lepiej żeby mi taki nie wyszedł bo skończę jak Villas 🤣
zembria, dlatego liczyc na szczescie 😉

Slyszalam teorie, ze niby agouti mialoby miec wplyw, tj ze kasztany eeAA mialyby byc ciemniejsze niz te z Aa albo aa, ale jak sie prztestuje genetycznie to eeAA maja kasztany we wszystkich odcieniach, od rudej marchewy, przez zwykle az po sooty i ciemnowatrobiane 🤷

Jedyne co wiadomo na chlopski zdrowy rozum, to ze w populacjach kasztanow, w ktorych wiekszosc koni jest ciemnych (Schwarzwaldery) potomstwo tez czesto jest ciemne, ale jakie geny za tym stoja to nie wiadomo.

Wikipedia mi mowi, ze moze chodzic o geny kumulatywne i ze ze wzgledu na analize potomstwa ciemnych ogierow podejrzewa sie dziedziczenie recesywne (bo ciemne kasztany daja rownie dobrze jasne potomstwo) https://en.wikipedia.org/wiki/Sooty_(gene).

Jak Iskra ma ciemna kobyle to z ciemnym ogierem szansa powinna byc wieksza 🙂
Iskra de Baleron, przeciez kary z kasztana i gniadej matki to genetyka 1.0 i standard 😉 kasztan mial na 100% ee, no bo kasztan, gniady widac Ee albo EE + zaden z rodzicow nie byl homozygota jesli chodzi o dominujace agouti i ta dam, jest kary 😉
kokosnuss, hokus pokus, czary mary, miał być kasztan - wyszedł kary 😜

Czyli jeśli na wątróbkę dam gniadego przystojniaka to wyjdzie mi kary? 🤔

Edit: ej! Nie prawda! Bo z ciemnogniadej Esme po kasztanie wyszedł kasztan.
Proszę mnie nie wkręcać bo ja łykam wszystko jak pelikan XD
Iskra de Baleron, moze, w zaleznosci od genotypu gniadego - jak powiesz jaki ogier to mozna po papierze / kolorach rodzicow i potomstwa w miare policzyc, co tam w genach moze siedziec 🙂

Twoja klacz jest kasztanowata z karego i kasztanki, wiec ma genotyp eeaa albo eeAa. W zaleznosci od genotypu gniadego ogiera moze ci z takiego polaczenia wyjsc kasztan, kary albo gniady w dowolnym odcieniu ww masci 🙂

Raczej genotypu nikt u ogierow masci podstawowych nie bada w labie, wiec to zawsze jest troche zgadywanie 😉
Iskra de Baleron tak jak powyżej pisze kokosnuss, można przewidzieć, jakie maści mogą wyjść, jeśli się ma dane, tylko ten konkretny odcień jest problemem 😉

Od Twojej klaczy po kasztanie na pewno wyjdzie tylko kasztanowaty źrebak. Po gniadym - może potencjalnie wyjść kasztan, gniady albo kary, ale na karego jest mniejsza szansa, a po niektórych gniadych nigdy nie będzie karego źrebaka. Po karym ogierze wyjdzie albo kasztan, albo kary, albo jeszcze gniady, jeśli Twoja klacz dostała dominujące agouti od matki.

Jeśli chciałabyś celować w karego źrebaka, to po karym ogierze z genotypem EE (reklamowany często jako "homozygous black") na pewno nie będziesz mieć kasztanowatego źrebaka, tylko szanse pół na pół albo na gniadego albo na karego, a jeśli Twoja klacz nie dostała dominującego Agouti od strony matki, to taki źrebak na pewno będzie kary. Z kolei po karym ogierze Ee masz albo 50% szans na kasztana, 25% na gniadego i 25% na karego źrebaka, albo szanse fifty fifty na kasztana lub karego (znowu w zależności od Twojej klaczy, jeśli ona nie ma Agouti, to z karym ogierem na pewno nie da gniadego źrebaka).
To ja się tez podłączę z pytaniem. Co może wyjść z pokrycia kasztanki ( rodzice gniady x kasztan) ogierem karym ( rodzice kary x gniady)?
Kiedyś tam wcześniej ta klacz miała potomstwo i baza koni mówi, że wszystkie po tym samym ojcu - kary ( rodzice gniady x kasztan) wyszły kolejno: gniady, kasztan w siwiźnie i kasztan.
Co może wyjść tym razem? Ja stawiam na ciemnogniadego jaki procent jest na to szansy? 😉
Przejrzałam rodowód "swojego" czekoladowego kasztana i pierwszy jakikolwiek kasztan to babcia od strony matki, która jest po dwóch kasztanach. Znalazłam film ojca tej babci, jest słabej jakości, ale widać, że typowy jasny kasztan to nie jest, ale czekoladowy też nie. Cała reszta rodowodu to w większości ciemnogniade przeplatane karym.
Moja ciemnomiedziana kasztanka z tak ciemnobrązowym, że prawie czarnym ogonem i grzywą oraz najprawdopobniej z genem sooty (przydymienie) jest po dwóch "rudych-że-rudych" kasztanach jak marchewki. Skąd jej odcień, Bóg raczy wiedzieć. Pokryta zwyczajnym gniadym dała równie zwyczajną "rudą-że-rudą" córkę, nie przekazała ani odcienia, ani przydymienia.

MATRIX69 odcienie to loteria, ale masz najprawdopodobniej 50% szans na kasztana i po 25% na gniadego i karego.
Polecam 😉 https://www.animalgenetics.us/equine/ccalculator1.asp
Murat-Gazon, Dzieki, fajna strona, przyda się 🙂 🌷🌷🌷
Post został usunięty przez autora
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się