hucuły.

Mozii   "Spełnić własną legendę..."
19 października 2020 10:35
Hucularze, patrzę w ogłoszenia, ale nic ciekawego nie wypluwają. Szukam hucuła, najlepiej klacz lub wałach, chodzący pod siodłem. W przypadku klaczy, nie musi być z licencją, nie będzie kryta. Koń do pracy pod dzieciakami. Ktoś coś?  👀
Województwo najlepiej podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie lub kujawsko-pomorskie.
cinek podejrzewam, że tyle srokaczy, bo jest na nie popyt - z resztą wdać też, że chyba jedynie 3 ogiery są z hodowli państwowych (Odrzechowa i Wołosate), a reszta prywatna 🙂
Prywatni hodowcy zdecydowanie promują srokatość. Z resztą ja sama osobiście nastawiam hodowlę na takie konie  - powodów jest kilka, ale nie oszukujmy się główny to popyt, no bo jeśli np za maścistego ogierka odsadka od danej klaczy bierze się mniej niż za srokatego (a serio hodowcy mają już taki podział cen - no przynajmniej Ci z którymi rozmawiam) to wiadomo, że musi się pojawić więcej srokatych ogierów 😀  Znajomy ma dwa  - jeden maścisty, drugi srokaty i każdy kto przyjeżdża z klaczą, chce źrebaka po tym srokatym...
Też na pewno przyczynia się fakt, że praktycznie 100% srokatego pogłowia jest w Polsce i nie wiem co się stało (meteor spadł? pranie mózgu? 😲 ), bo w końcu zaczęto promować i doceniać srokacze na czempionatach, a nie negować  - jak to wcześniej bywało...

Kwestia tylko ile z tych ogierów faktycznie się nadaje, bo w zeszłym roku stawka była mocno średniej jakości...
Z tym promowaniem srokaczy na czempionatach to bym jednak nie przesadzał  😉 Reszta jak najbardziej popieram
Może "promowanie" to faktycznie mocne słowo, ale zdecydowanie są teraz lepiej oceniane, w porównaniu do tego co było jeszcze 7-8 lat temu...
No i ciekawe jak tam po wczorajszym uznawaniu  🏇
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
23 października 2020 14:32
6/8 srokatych! Dla mnie jako potencjalnego nabywcy na plus zdecydowanie 😀 I co fajne pochodzenie różne. Zdjęcia Lemurka i Wichra chętnie bym obejrzała  👀
A jak tam próba?

Czekamy na wyniki i  fotorelacje
Wicher to dla mnie kopia Sambora, może drobniejszy, ale maściowo podobny bardzo. Sambor dużo srokatych zostawia, a od strony matki Wicher też srokatościa nie gardzi. Lemurek dla mnie nawet fajny. Z tych co nie przeszły ten po Oscypku - Anpol wydaje się fajny, mocny na nodze, tylko ta obcięta grzywka mu męskości zabiera 🙂 Zdjęcia na peckiel.pl już zarzucone
Z tego co widziała na Fb to Lemurek-O już na sprzedaż...
vissenna   Turecki niewolnik
01 listopada 2020 14:18
Pracownia Hodowli Koni UP w Pozaniu poszukuje huculow ktore maja naturalnie krotkie, stojace grzywy. Moze znacie takie konie?
Kochani chciałam się was dopytać trochę. Jaka waga będzie najbardziej optymalna dla hucuła - 3latka z hakiem do zajazdki. Czy 60kg ujdzie?? I jakie siodła macie dla swoich koni? Toż to takie okrągłe, że szok. Stoi na trawie i sianie a tyje chyba z powietrza.
Kochani chciałam się was dopytać trochę. Jaka waga będzie najbardziej optymalna dla hucuła - 3latka z hakiem do zajazdki. Czy 60kg ujdzie?? I jakie siodła macie dla swoich koni? Toż to takie okrągłe, że szok. Stoi na trawie i sianie a tyje chyba z powietrza.
siwaaa,
Nie każdy hucuł jest jednakowy, jako ogólnik można przyjąć w teorii że 60 kg jeźdźca będzie ok, ale nie jest to też pewnik. Wzrost, stan umięśnienia konia, wszystko ma wpływ i znaczenie. Co do siodła to polecam dopasowane, wiem że nie jest łatwo... Moja hucułka jest bardzo krótka i szeroka, ale udało się i mam na nią nawet 2 siodła. Oba Thorowgoody z małymi przeróbkami saddlefittera. I właśnie najlepiej byłoby takiego specjalistę wezwać.
Wiem że każdy koń jest inny, mój ma jeszcze rok nim na niego wsiądę. Tak tylko dopytuje za wczasu. Mam nadzieję, że jeszcze pójdzie w górę. Z siodlem to będzie pewnie mega problem. Ze swoim dużym 180cm przetestowałam z 15 siodeł??? Już nie liczyłam później. Pewnie jak pójdzie pod siodło, zgubi swój mega duży tłuszcz, ale nie miałam wcześniej do czynienia z takimi konikami i jestem zielona w co celować. Z terlica czy bez... Mam jeszcze rok. Ale głową już myśli. 🙂
siwaaa Dopasowane terlicowe to zawsze będzie lepsza opcja niż bezterlicowe, zarówno dla końskiego grzbietu jak i Twojego bezpieczeństwa. Ja mam hucuła od 13 lat więc trochę przebojów siodłowych było. o
Obecnie mam na niego batesa i mieści mi się w końcówkę standardowej rozmiarowki łęku, siedzisko 16. Jest to siodło o wygiętej terlicy, mój koń ma skończone 22lata i plecy nieco już słabsze więc takiej teraz potrzebujemy. Ale jednym z siodeł jakie na niego miałam kiedyś i jest to siodło które na szeroki i płaski grzbiet pasowało dobrze, jest thorowgood t4 pony (lub cob w większej rozmiarówce). Z tym, że siodło raczej nie do dostania w PL, łęki również u nas chyba nadal niedostępne. I kolejna kwestia, siedziska wypadają dość małe. W batesie mam pełną swobodę, thorowgood mimo, że też było to 16 był mi taki na styk. Poza szerokością czy wyprofilowaniem paneli zwróć też uwagę na długość siodła bo to u hucułów i kucy lubi być sporym problemem, szczególnie jeżeli potrzebuje się większego siedziska.
No właśnie dopasować coś pod niego i dla mnie rozmiarem... Za rok będę szukać kogoś nad morzem kto coś dopasuje. Tutaj nikt nie ma hucułów, nawet nie mam kogo podpytać jakiej firmy siodła użytkują.
<b>siwaaa</b> Dopasowane terlicowe to zawsze będzie lepsza opcja niż bezterlicowe, zarówno dla końskiego grzbietu jak i Twojego bezpieczeństwa. Ja mam hucuła od 13 lat więc trochę przebojów siodłowych było. o<br>
Obecnie mam na niego batesa i mieści mi się w końcówkę standardowej rozmiarowki łęku, siedzisko 16. Jest to siodło o wygiętej terlicy, mój koń ma skończone 22lata i plecy nieco już słabsze więc takiej teraz potrzebujemy. Ale jednym z siodeł jakie na niego miałam kiedyś i jest to siodło które na szeroki i płaski grzbiet pasowało dobrze, jest thorowgood t4 pony (lub cob w większej rozmiarówce). Z tym, że siodło raczej nie do dostania w PL, łęki również u nas chyba nadal niedostępne. I kolejna kwestia, siedziska wypadają dość małe. W batesie mam pełną swobodę, thorowgood mimo, że też było to 16 był mi taki na styk. Poza szerokością czy wyprofilowaniem paneli zwróć też uwagę na długość siodła bo to u hucułów i kucy lubi być sporym problemem, szczególnie jeżeli potrzebuje się większego siedziska.

Obiś,
No właśnie ja we wszechstronnym Thorowgoodzie też miałam problem, niby long leg, ale i tak tybinka za krótka dla mnie była. Przypadkiem znalazłam starego ujeżdżeniowego Thorowgooda na terlicy cob, siedzisko 16,5, ale panele miały identyczną długość jak te w 16 pony więc już dobrze to wróżyło. Siodło ogarnęłam nam saddlefitterka- wymiana wyściółki oraz przystuł i jesteśmy teraz obie szczęśliwe 😁
Ps: Właśnie nasza saddlefitterka ma jakąś możliwość ściągania Thorowgoodów, bo poniaka kupiłam w zeszłym roku nowego i podobnie z łękami. Oczywiście wiadomo przez sytuację w WB trzeba się trochę uzbroić w cierpliwość, my chyba 3 miesiące czekałyśmy.
No właśnie dopasować coś pod niego i dla mnie rozmiarem... Za rok będę szukać kogoś nad morzem kto coś dopasuje. Tutaj nikt nie ma hucułów, nawet nie mam kogo podpytać jakiej firmy siodła użytkują.
siwaaa,
Wydaje mi się że Zuzia z Fit&Flock jeździ też na wybrzeże i naprawdę polecam, ma duże doświadczenie i również w dopasowaniu siodeł na hucułki.
A powiedzcie mi - krótkie panele w tych Waszych thorowgood to znaczy ile cm?
Jaki koszt takiego nowego pony? Łącznie ze ściągnięciem go do Polszy?
Edyta1525 dziękuję, później poszukam tej Pani na fb, może znajdę. Jak jest "od" hucułów to spadnie mi z nieba 😉
freya, Ja niestety nie pomogę z wymiarami bo od dość dawna nie mam tego siodła. Ale w moim odczuciu na ile mnie pamięć nie myli to nie było jakieś ultra krótkie siodło, raczej dość normalnej długości panele dla siedziska 16 z tego co pamiętam. Co do ceny, to wpisz sobie w google thorowgood t4 pony i zobacz, bo ja swoje miałam na tyle dawno, że może coś się pozmieniało cenowo do tej pory.
Z ciekawości wpisałam i nawet nie ma w sprzedaży u nas tych siodeł 😔
No u nas jak pisałam wcześniej, nie ma ich ale można bezproblemowo ściągnąć. Ja swoje miałam z Niemiec, łęki zresztą również. Niestety to zawsze na minus w porównaniu z dostępnością w PL. Ciężko w ogóle nadal u nas o siodła na szerokie i krótkie konie. Przed moim obecnym siodłem miałam umówiony termin siodła robionego na miarę, niestety termin był bliski roku oczekiwania więc też nadal szukałam i tak udało mi się trafić na batesa którego kupiłam. Ciężki żywot właścicieli wszelkich hucko-kucko kulek jeśli chodzi o siodła 😜
Cenowo można sobie zobaczyć np. w jednym z niemieckich sklepów jak wypadają Thorowgoody - https://www.sattlerei-steitz.de/shop/?suche=thorowgood&seite=1
No i fakt, mega ciężko o siodło krótkie i szerokie..
Jak was tak czytam to z chęcią wolałabym już jeździć na oklep 🤣🤣 ale jak sobie pomyślę, że podczas zajazdki by mi odwalił to co nieraz na padoku, to ja podziękuję 🤣
A powiedzcie mi - krótkie panele w tych Waszych thorowgood to znaczy ile cm?<br>
Jaki koszt takiego nowego pony? Łącznie ze ściągnięciem go do Polszy?

freya,
Teraz nie pamiętam, zależy jak mierzysz. Czy na płasko czy bezpośrednio panel. Z tego co pamiętam Saddlefitterka moje mierzyła na płasko tyle ile przylega do grzbietu i wyszło 43 cm panela w 16 cali pony long leg T4. Ogólnie Thorowgoody raczej wypadają "standardowo" jeśli chodzi o długości paneli do rozmiaru siedziska.
Ja w zeszłym roku płaciłam 2450 zł za nowego, obecnie chyba wychodzi około 2600 zł.
Ktoś coś wie na świeżo z dzisiejszego uznawania młodych kawalerów? 🙂
Cześć jak radzicie sobie z pracą z młodym koniem ? Wiek konia 3,5 roku ogier
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
03 lutego 2022 13:32
agis, Hucuł, czy inny koń- praca w zasadzie taka sama jak z każdym młodym. Z czym konkretnie macie problem?
po dlugiej przerwie zawsze mamy ten sam problem szarpanie sie na wedzidle zawsze zaczynanie od nowa wszystkiego
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się