Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

faith, dziękuję za z uświadomienie 🙂 pozdrawiam serdecznie.
Czy jest tu ktoś kto chciałby mi pomóc w ogarnięciu jadłospisu mojego konia? Chodzi o żywienie kontuzjowanego konia z tendencją do utraty masy ciała 😕
Część dziewczyny, nie wiem czy wątek jeszcze żyje, ale spróbuje 😀
Mam do odkarmienia delikwenta, który stał jakoś 3-4 miesiące (kontuzja właścicielki).
Niestety schudł bardzo + stracił mięśnie.
Przyjechał do mnie tydzień temu i głowie się jak to wszystko ugryźć.

Przyjechał jedząc 3x dziennie 1 miarka Hartog Balance; 3x dziennie 1 miarka Hartog Lucerne mix + sianko.

Ja w tej chwili wprowadziłam mu : dodatkową porcję sianka (dostawał 3x dziennie, ale wszystko zżerał a potem przerzucał się na słomę), otręby ryżowe nuba, olej lniany oraz Myofortil Ultra. Otrębów dostał na razie 150 gram (będziemy sukcesywnie zwiększać, chciałbym dojść do ok 400 gram), oleju 30 ml( chciałabym dojść do ok 100ml) i myofortil zgodnie z zaleceniem producenta.

Zastanawiam się jeszcze nad zwiększeniem ilości musli (do 1,5 miarki 3x dziennie) bądź dorzuceniem 0,5 miarki owsa 3x dziennie (owies przydałby mu się energetycznie, chociaż całe życie stał na hartogu i nie wiem czy to dobry pomysł). Które rozwiązanie byłoby lepsze na początek? Opcja z musli pewnie bezpieczniejsza. A może macie jakieś inne sugestie? 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 października 2021 15:53
Motylrebel, siano, siano i jeszcze raz siano. Jeśli do tej pory nie miał stałego dostepu, a wydzielane, to to jest poerwsza rzecz o którą należałoby zadbać. Dopiero jak siano dostepne 24h i obecna dwaka nie przyniosą rezultatu, to zwiększałabym coś treściwego.
Ten olej i otręby ryżowe jak najbardziej, ale siano to podstawa.
zembria, wiem, ale u mnie w stajni nie ma szans na siano 24/h mimo, że bardzo bym chciała 🙁
I tak już dopłacam krocie za to 4 siano na noc (będzie dostawał na ziemie i do siatki dodatkowo). Nie ma tu opcji żeby coś jeszcze ugrać, a zmiana stajni w najbliższym czasie jest niestety niemożliwa. Myślałam już nawet żeby własne siano ogarnąć, ale gdzie to trzymać w mieszkaniu 60m 😅 dlatego szukam innego rozwiązania, ale właśnie po przejrzeniu wątku poprosiłam od razu o tą dodatkową porcję siana.
To pomyslalabym o wyslodkach dodatkowo.
To pomyslalabym o wyslodkach dodatkowo.
faith,

Tez o nich już trochę myślałam w sumie, ale ktoś mi powiedział, ze wysłodki nie pomogą na przytycie, a wręcz bardziej nakręcą metabolizm i w sumie porzuciłam pomysł.
Gdybym je wprowadziła to na 4 posiłek? I pewnie dopiero jak dojdziemy do pełnej dawki otrab ryżowych ?
A powiedział dlaczego? Bo nie ogarniam szczerze mówiąc. To jest głównie włókno.
faith,

Usłyszałam, ze wysłodki często pobudzają metabolizm i konie robią się bardziej „wydalające” przez co na mase średnio i jak już to lepiej otręby pszenne zmieszane z glutem z siemienia 3x w tygodniu 🙈 ja już powoli głupieje i nie wiem od której strony się za to wszytsko sensownie zabrać, żeby tez nie przedobrzyć 😩
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 października 2021 17:01
Motylrebel, to jeśli jest taki problem z sianem, to poszłabym w dodatki zawierające dużo włókna. Trawokulki, łuska sojowa, wysłodki, albo makuch lniany, czy otręby.
zembria, o dzięki! Poczytam zaraz o każdej z opcji i coś wybiorę. Najlepiej żeby dało się to wrzucić do 3 głównych posiłków, ale jak będzie potrzeba będę mu dawać 4, chociaż to tez będzie gimnastyka.
Ale powiedzcie mi tylko czy dobrze myśle, ze najpierw wprowadzam otręby ryżowe (myślałam żeby tak w 2 tygodnie dojść do pełnej dawki) i dopiero wtedy kolejna rzecz? Czy w przypadku dodatków z duża ilością włókna mogę to wprowadzać rownolegle ?
Motylrebel, zgadzam sie z wypowiedziami wyzej, jak siano w ilosci nieograniczonej nie wchodzi w gre to warto podawac dodatkowo inna objetosciowke 🙂 np. wyslodki, zwlaszcza takie wzbogacone lucerna, sianokulki etc. Osobiscie mam pozytywne doswiadczenia z Pavo Fibrebeet i Subli Seniores Priores, ale pewnie mozna znalezc cos podobnego firmy, ktora w Polsce jest tansza.

Zwiazku tego typu objetosciowki z otrebami w sumie nie widze, w sensie spokojnie mozna skarmiac osobno i od razu, nie czekajac na otreby.

Tylko ze zeby dokarmiac tym konia na serio w ilosciach zgodnych z zaleceniami producenta to IMO nie jest najtanszy biznes, nie masz opcji dokupic wlasnego siana i wynegocjowac wynajem jakiejs przestrzeni na terenie stajni zeby to siano trzymac? Wiem, ze niektorzy trzymaja siano chocby i w przyczepkach, ale to przyczepke najpierw trzeba miec 😅
motylrebel nic z tego nie rozumiem. No jak je to wydała, dość normalne.
Otręby pszenne z siemieniem to w sumie mesz, ubogi ale jednak. Spoko, ale w opcji 3razy w tyg to nie bardzo widzę jak miałby podtuczyc.
Konia tuczy włókno i to trzeba zapewnić, ale codziennie.
kokosnuss,

Dobra, to skupie się na dodaniu jakiejs obiętościowki.
Zaraz poczytam o wszystko co tu zostało zaproponowane i któreś wybiorę.

Co do siana - myśle, ze nikt mi tak na rękę nie pójdzie 😩 to duży sportowy ośrodek jeździecki i jest dość sztywno 🙄

[b] faith [b] ja nie mowie, ze ta osoba miała racje, może mówiła o jakiś swoich doświadczeniach czy coś .. nie wglebialam się aż tak szczerze mówiąc. Ale tez wydawało mi się, ze 3x w tygodniu mija się z celem i ważna jest regularność. Także pójdziemy w obiętościowke, myśle, ze w wysłodki bo kiedyś je dostawał już wedle mojej wiedzy.
Motylrebel,- no nie, mash 3x w tygodniu ma sens. Mój tak je (co drugi dzień), on akurat żeby jak najmniej tył przy jednoczesnym wchłanianiu dobrych rzeczy. Dostaje ze względu na osłonę przewodu pokarmowego. Odkąd tak robię nie ma problemów z biegunkami przy zmianie siana, a kupę lat przestaliśmy w dużym ośrodku, gdzie każdy balot potrafił być inny 😅 Z tego jak najbardziej wchłaniają się substancje pokarmowe. Bez sensu to jest 1x w tygodniu, znaczy da co najwyżej poślizg na jelitach. Kiedyś bardzo fajnie opisała to darolga, ale nie mogę znaleźć posta do podlinkowania.
W okresie, gdzie mój jaśnie konik obraził się na stajenne siano i ogłosił bojkot jedzeniowy 🙄 dokarmiałam go właśnie wysłodkami i jak najbardziej na nich tył. Wysłodki są o tyle fajne, że wychodzą bardzo wydajnie, nawet jak się kupuje te z droższych - szybkie i od razu bilansowane.
keirashara,

To już mnie chyba całkiem przekonalas do tych wysłodków. Zrobie research i poszukam czegoś na czymś nie zbankrutuje, ale będzie tez bilansowane i insant 🙂
No ale tu chodzi o to żeby konia przytyć, to jaki sens na przytycie ma mash 3x w tyg? W innych celach spoko ale na przytycie?
faith, - imo to kwestia ilości, na pewno przy podawaniu co drugi dzień nie będzie efektu "przelatywania" przez konia bez wchłaniania wartości odżywczych 😉 Pewnie, najlepsze co można zrobić to pastwisko, siano na full i codzienne żarcie, ale podanie co drugi dzień to też coś, nie jest całkiem bez sensu.
Dziewczyny, a orientujecie się może czy wysłodki KwikBeet (dodson)są bilansowane? Niestety nie mogę znaleźć takiego info nigdzie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 października 2021 09:02
Motylrebel, Nie są, bulansowane masz np. Nuby. Też się szybko rozmakają, w ciepłej wodzie 10 max i są nasiąknięte. Ja je lubię, bo nie są bilansowane proszkiem, a to jest gotowa mieszanka wysłodków z różnymi rodzajami otrębów, mi to pasuje.
Motylrebel Ja też polecam nubowe, albo hippolytowe 🙂
Dzięki dziewczyny! Kupiłam wysłodki z nuby, dzisiaj zacznę podawać 😁
Hippolytowe są bardzo fajne. One nie tylko są po prostu bilansowanie, ale w zasadzie są mieszanka komponentów opartych na wyslodkach.
Dostał dzisiaj pierwsza porcje, jadł całym sobą 🙂
Ale tez 4 sianko zdaje egzmain - zostawił z nocy trochę w siatce, wiec chyba można powiedzieć, ze dostaje do oporu, bo więcej nie zje 😀 jestem zadowolona. Tu jego wieczorna porcja 😅
664C3C2A-5415-4BA7-8BD8-FCB711194260.jpeg 664C3C2A-5415-4BA7-8BD8-FCB711194260.jpeg
Post został usunięty przez autora
Post został usunięty przez autora
Motylrebel, a sprawdzałaś zęby? Warto od tego zacząć przy chudym koniu.
_Gaga, robiłam pełny TUV przy zakupie, wet oglądał tez zęby. Czekam teraz na info od poprzedniego właściciela kiedy miał ostatnio robione. Myśle, ze jego chudość to głównie to roztrenowanie, ale na pewno planuje ogarnąć badania krwi jeszcze i może rzeczywiście zawołam dentystę :p
Ja jeszcze jak ta stara zrzęda zapytam czy było robione gastro?

Mój jak był chory to mimo, że dostawał chore ilości żarcia nadal był chudy. W tym momencie je siano (95% dziennej racji) i 5% to treściwe (ale to są naprawdę śmieszne ilości na konia ponad 500kg - na posiłek 0,5kg Gastro Musli z Marstalla). I wygląda aż za dobrze.
Meise,

Nie było robione, ale kon tez nie dostawał dużych ilości jedzenia, a był w dosc intensywnym treningu i przez to tez jeszcze zleciał. Potencjalne wrzody może będę rozważać jeżeli nie zacznie mi przybierać po wprowadzonych zmianach, ale wierze, ze nie będzie to konieczne 🙈
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się