Jak dbać o końskie nogi?

kotbury to musicie uważać na białko czy na owies? Owies - 10% białka, makuchy - 35% białka, otręby ryżowe 14%.
😉
espana, wygląda na to, że na głowę na owies, a na nogi na białko.

Do jazdy najlepiej sprawdzają nam się otręby ryżowe. wręcz bez nich styki się palą.
Do "piękny konik, robi mięśnie i się błyszczy"- makuch lniany

Makuch konopny chyba nam nie daje nic jednak ponad to co mamy z innego żarcia.
Czy smarowanie teoretycznie zdrowej nogi glinką może zaszkodzić? Koń jest w trakcie leczenia jednej przedniej nogi i zastanawiam się czy drugą też smarować glinką przy okazji?
mindgame, - ale po co smarować glinką jeśli nie ma potrzeby? 😉
keirashara, a bo cholera wie czy w drugiej nodze coś cię cichaczem nie dzieje 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 sierpnia 2021 20:16
Jeśli koń mocno odciąża chorą nogę, to warto zadbać o tą zdrową, bo stale ją jednak przeciąża w takim układzie.
mindgame, - a odciąża? Bo pisałaś w innym wątku, że nie widać kulawizny. Możesz mu samorwać, ale równie dobrze możesz pół konia zapaćkać, mój przy międzykostnym zablokował sobie staw krzyżowo-biodrowy 😉 Ja raczej spotkałam się z nakładaniem przy urazach glinki tylko tam, gdzie faktycznie jest potrzeba, bez żadnych symetrii.
Generalnie raczej nie zaszkodzi, glinkuje się też prewencyjnie po treningach wszystkie zdrowe nogi, ale imo bardziej realną pomocą byłaby stała opieka fizjoterapeuty. Nogi są 4, do tego kupa innych stawów i mięśni, wcale nie jest pewne, że koń odciążając PP przeciąża LP. Równie dobrze może brać więcej na zady, spinać plecy itd.
keirashara, w sumie racja. Raczej nie odciąża tej nogi jakoś specjalnie. Mamy ćwiczenia od fizjo i czekam na derkę magnetyczną żeby właśnie zrelaksować resztę ciała. Jeszcze myślę czy nie wymienić glinki na heparynę🤔
Ale heparyna powoduje ściąganie szybsze w jedno miejsce i rozpad krwi pozakomórkowej i poza układem krążenia - czyli "wylanej" w formie krwiaka. Nie jest czymś co poprawia gojenie. Służy do obkurczenia naczyń też.
Bez sensu nie kombinuj.
Tak jak pisze keirashara - lepszy dobry fizjo.
U mnie (u konia), też czuję "dupę" zablokowaną. My się "odblokowywujemy" kroczkami bocznymi bo już możemy. Ale anielskiej cierpliwości to wymaga... i chyba zacznę w kamizelce jeździć🙂
kotbury, hmm no to dałaś mi teraz do myślenia. Myślałam konkretnie nad tensolvetem:
"Do leczenia miejscowych, zapalnych obrzęków i stłuczeń, w tym zapalenia ścięgien, zapalenia ścięgien, zapalenia kaletki i innych ostrych, zapalnych chorób układu mięśniowo-szkieletowego u koni. Tensolvet wspomaga również wczesne wchłanianie siniaków i obrzęków związanych z wyżej wymienionymi chorobami.

Składniki aktywne na 100g: heparyna sodowa 50 000 IU , lewomentol 0,5g, salicylan hydroksyetylu 5,0g"
Owijki+podkładki vs ochraniacze stajenne? Mamy zalecenie wcierać i zawijać od przyszłego tygodnia przez kolejne 5 minimum. Ochraniacze super pod względem wygody i ściągania przez stajennych, ale znowu owijki lepsze pod względem czystości i prania. Bije się trochę z myślami co kupić, czy podkładki i owijki typowo do boksu (bo kolorowych kompletowych owijeczek mi jakby szkoda), czy właśnie ochraniacze (mam na oku horze).

Plus co z wcierek rozgrzewających pod owijki polecacie? Teraz mam leoveta, super pachnie, ale tak nie jestem przekonana o działaniu. Absorbiny niby nie można zwijać (tak, wiem, kupa ludzi tak robi, ale znając księciunia gotów się odparzyć). I ogólnie z rozgrzewania to trochę bieda z tego co patrzę po sklepach.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
09 września 2021 01:03
Wcierka Tendonil lub Pharmacare z Arniką
Ja używam pod ochraniacze stajenne SunLitan albo pomarańczowej Absorbiny (na Absorbine bym jednak uważała). Zdecydowanie wygodniej dla obsługi stajni jest używanie ochraniaczy a nie owijek. Dla mnie też. Na czas prania ochraniaczy zawsze możesz zawinąć w owijki. My się grzejemy od czerwca i gdybym miała jeszcze zawijać owijki to by mnie szlag trafił:P
Pharmacare jest spoko! Je jestem od lat #teamAbsorbine i zawijam i nogi nie odpadli 😁
Co sądzicie o wcieraniu i/lub zawijaniu nóg młodego konia (5lat)? Biję się z myślami, czy zacząć wspomagać mu nogi, zady zwłaszcza. A z drugiej strony obawiam się, że takie za wczesne wspomaganie nóg je jakby "rozleniwi" jeśli wiecie o co mi chodzi, że przestaną się same z siebie regenerować. Raczej jestem nauczona, że takiego wsparcia potrzebują dopiero konie, które są w intensywnym, wysokim treningu, ale Młody ma dość słabe zady, jest po operacji, zaczyna robić jakieś ambitniejsze rzeczy, ale no sama nie wiem, help.
flygirl, Strasznie głupi pomysł. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Moon   #kulistyzajebisty
09 września 2021 13:11
flygirl, Sasini dobrze prawi. Jak Cię coś ewidentnie nurtuje, to może po prostu skonsultuj się z zaufanym wetem? 😉
Dobrze, pokrywa się to z moją intuicją. 😀
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 września 2021 13:27
flygirl, popieram dziewczyny przede mną. Wąż z zimną wodą po intensywniejszej jeździe i tyle. Nie ma co szaleć.
flygirl, - ja bym wcierała tylko po takich rzeczywiście ostrych treningach/zawodach, gdzie wysiłku było sporo, ale tak na codzień to nie.

patrycjasz, - no tylko wtedy muszę kupić to i to, a niezbyt chciałam 😉 No cóż, chwilowo zamówiłam mu ochraniacze i oby wlazł, a jak się usyfią to będę pewnie dokupować podkładki, bo to brzmi najrozsądniej.
Gilliann, - jakbym miała normalnego konia, a nie księciunia na ziarnku grochu, to też bym pewnie szła w absorbinę. U niego się boję 😂
lusia722, - dzięki!
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
09 września 2021 14:20
To zależy od konia, ale Tendonil ładniej ściąga obrzęki niż Absorbine i mniej drażni skórę.

Ja wolę zawijać konie, niż ochraniacze zakładać.

Plus co z wcierek rozgrzewających pod owijki polecacie?

keirashara,

Ja niezmiennie polecam kupić czystą kamforę na allegro (to jest biały krystaliczny proszek) i rozpuścić w oliwce naturalnej dla dzieci (np. hipp czy babaydream).
Dla mnie to jest jedyna rzecz, która grzeje ale nie "parzy" i nie "szczypie". I to długo grzeje. Do tego kamfora serio daje takie uczucie top rozluźnienia. Wiem, bo dokładnie to samo stosowałam na siebie na całe plecy.
Owszem, jest upierdliwe bo słabo się rozpuszcza, trzeba wetrzeć w rękawiczkach no i zostaje tłusta noga.
pytanie do korzystających z produktów horseline pro, czy wam też w transporcie wylewają się ich produkty? Zamówiłam z 2ch różnych sklepów hoof balsam i lymphatic i obydwa przyszły trochę wylane. Były dobrze zapakowane przez sklep i tylko dlatego nie ubrudziły innych produktów. Zastanawiam się, czy to ja miałam tylko takiego pecha czy częściej się to zdarza?
Ja zamawiam przynajmniej raz w miesiącu ich produkty i nigdy nie trafiłam na wylany limphatic lub smar. Parę razy zdarzyło się pęknięte pudełko od suplementów ale uwzględniają bez problemu reklamację 🙂
Czy używa ktoś może tych ochraniaczy chłodzących?

https://4equine.pl/pl/airocool/1711-ochraniacze-chlodzace-dla-koni-airocool-para.html
Czy używa ktoś może tych ochraniaczy chłodzących?

https://4equine.pl/pl/airocool/1711-ochraniacze-chlodzace-dla-koni-airocool-para.html

xxagaxx, przepraszam ale spojrzałam na zdjęcia kamerą termowizyjna i większej głupoty nie widziałam w życiu!!!
Przecież jak się koniowi po treningu ząłoży derkę padokową na plecy i zrobi kamerą zdjęcie to te plecy też wyjdą na tym obrazie "takie wychłodzone". Każde ochry, zwykłe skorupy made in china dadzą taki obraz na zdjęciu bo izolują. Nawet grubsze futro da taki obraz.
kotbury, nawet na to nie spojrzałam 😅
Większość tych chłodzących wymaga posiadania lodówki w stajni, a ja nie mam, te są niby aktywowane woda, więc jestem ciekawa czy to coś więcej niż zmoczony ochraniacze na nodze.
xxagaxx,

Ja kupilam sobie mala zamrazarke i postawilam w stajni za zgoda wlascicielki i trzymam tam moje ice boots 🙂 takiej malutkiej to moze nie bedzie miala nic przeciwko jak postawisz a te mrozone ochraniacze to jednak jest fajna sprawa
Małe lodówki to jest zbawienie w stajni, bo tam można trzymać leki też.
Lodówka nie jest problemem, jesli chodzi o leki bo obok stajni jest dom. Ale leki to jednak co innego, mało miejsca zajmują, a wkłady itp do końskich ochraniaczy to jednak inna kwestia. Zwłaszcza ze zamrażaki w domu są zwykle zarabane.

Pomyślę nad małą zamrażarka, ale trochę szkoda żeby prąd ciągnęło....
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się