Pralka i inne AGD - uwagi i rady.

Urządzam mieszkanie, na razie będę mieszkać tam sama, ale pewnie często ktoś będzie do mnie przyjeżdżał na kilka dni. Zastanawiam się nad zmywarką - 45 czy 60cm? Słyszałam że 45tki nie domywają, że wchodzi tam jeden garnek i tyle (więc przy gotowaniu to trochę słabo).
Z drugiej strony boję się, że sama nie zapełnię 60tki zbyt szybko...
Help me please😐
Karla.03, my w 2 osoby przy nie gotowaniu zapełniamy 60 w ok. tydzień. Jak w weekend gotujemy to nie raz trzeba dodatkowo puścić jeszcze raz. Także ja bym osobiście brała większą.

ale małe domywają, kwestia już jakości zmywarki, płynu i ustawienia w środku 😉
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
12 października 2021 10:51
Karla.03, ja mam 45 przy 2 osobach. Puszczamy codziennie, albo co drugi dzień. Na spokojnie jestem w stanie wsadzić duży garnek i 2 mniejsze plus talerze i szklanki.
Podczas urlopu tylko żałujemy, że to nie 60 ale w sumie na urlopie jesteśmy 2 tygodnie w ciągu roku.
Nie wiem co bym zrobiła gdybym miała miejsce na 60 - wole włączać częściej niż zbierać tydzień.
Karla.03, - miałam 45, od dwóch miesięcy mam 60 na 2 osoby. Przy 45 wchodzi jeden garnek i kilka talerzy, ewentualnie jeszcze mały garnek na górę. Zapełnia sie dość szybko, nawet nie gotując. 60 puszczamy tak co 3/4 dni, jak oboje siedzimy na HO, staram się gotować. Gotuje zwykle raz na dwa dni, nie myję noży i patelni w zmywarce (prywatne halucynacje na temat przedłużania ich użytkowości). Na pewno trzeba mieć więcej niż 6 noży/widelców, często brakowało nam sztućców przy tej ilości 😅 Puszcza się rzadziej, ale przydaje się ta pojemność jak ktoś znajomy wpadnie na herbatę/drinka, dodatkowo wychodzi taniej w użytku - rzadziej puszczasz, więcej myje na raz, a chemia idzie tak samo 😉

Nie widzę różnicy w myciu, ewentualnie jak się w starej przypychały dysze od turbo syfiastej wody to zaczynała nie domywać, ale to wystarczy dbać i przeczyścić raz kiedyś.
efeemeryda   no fate but what we make.
12 października 2021 13:05
Kurczę to my 60tke puszczamy najrzadziej co dwa dni, przy dwóch osobach. Gotujemy, ale nie codziennie. Fakt, wkładam do zmywarki prawie wszystko.
Nie wyobrażam sobie 45tki.
Miałam 45 mieszkając sama, puszczałam ją może raz na tydzień albo raz na 2 tygodnie, ale w zasadzie prawie nie gotuję.
Teraz w 2 osoby mam też 45cm, nie gotujemy prawie wcale, włączona co 2 dzień.
Mieści się większy garnek i mniejsze, w zasadzie da się tam upchać wszystko co potrzebne.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
12 października 2021 20:43
Sprawdziłam tak poglądowo
Do 45:
- dół
duży garnek
5 małych talerzy
1 duży talerz
2 talerze głębokie
mała patelnia
- góra
2 garnuszki litrowe
miska
3 bulionówki
2 spodki
2 szklanki
2 kubki
i sztućce w szufladzie
na spokojnie mogłabym coś jeszcze wcisnąć

Na 2 pracujące osoby starcza. Gości nie mamy jakoś dużo, więc też daje radę przez większość czasu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 października 2021 20:59
My jesteśmy we dwójkę, mamy 60 tkę i nie wyobrażam sobie mniejszej, mimo że nie gotujemy prawie wcale. W mniejszą nie mieści się blacha z piekarnika za bardzo 😉 Miewamy gości, imprezy, święta, to zmywarka chodzi kilka razy w ciągu dnia wtedy. Na co dzień wstawiamy ją co kilka dni 3-4 najczęściej. O ile jest miejsce na większą, to brałabym zdecydowanie większą. Wygodniej, taniej tak na prawdę, bo rzadziej chodzi, a koszt wstawiania jednej i drugiej nie różni się za wiele, a duża chodzi rzadziej. Jedyne co to trzeba mieć sporą ilość naczyń i sztućców, bo jak się zmywarkę włącza raz na parę dni, to potrafi np. łyżeczek zabraknąć 😉
To nie tak do końca,że taniej bo chodzi rzadziej. Przecież są programy różne np. 20 minut tylko, a i każdy program można puścić na 1/2 wsadu co zużywa mniej wody.

Trzymając naczynia 4 dni to one jednak śmierdzą wg mnie wraz z całą zmywarką.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 października 2021 22:03
Perlica, No ale musisz porównywać w obu takie same programy przecież. Czytałam kiedyś jakiś artykuł na ten temat, że właśnie na tych samych programach różnica w poborze wody i prądy była nie wielka przy 45 i 60. Biorąc pod uwagę ile naczyń tam wejdzie i jak często dzięki temu wstawiamy mycie, to ekonomia przemawia za większą.
Plus ta sama do zmywarki zawsze wrzucasz takiego samego, niezależnie od wielkości i programu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 października 2021 22:34
keirashara, To zdanie mnie przerosło 🤣 Piszesz o kostce jak mniemam?😉
zembria, - tak, autokorekta mi słowo "tabsa" poprawiła 🤦 Chodziło mi o to, że chemia idzie zależnie od ilości użyć zmywarki, nie jej wielkości czy programów
zembria, w sumie nie wiem, nie widziałam takich danych, tak przyjęłam na logikę,że mniejsza zmywarka to jej program na 50% wsadu zużyje mniej mediów niż większa.

zembria, mnie zdanie keirashara, też zabiło, ale chyba chodzi o tabletkę
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
13 października 2021 07:20
Ja na 2,5 osoby mam pół zmywarki 50-tki 😁 włączam codziennie lub co 2 dni, nie wyobrażam sobie trzymać dłużej brudnych naczyń. Fakt - wielki garnek nie wejdzie ale ja takich nie mam. Mieści mi się wszystko co chcę.
dokładnie taką chyba: https://www.mediaexpert.pl/agd/zmywarki/zmywarka-candy-cdcp-6-e-s-1?gclid=EAIaIQobChMI6NifpdHG8wIVhPuyCh32mAVrEAQYBiABEgJSgvD_BwE

edit- wiem, że cena i zużycie jest takie jak przy dużej ale gdybym wzięła dużą to musiałabym zrezygnować z szuflad w kuchni (nie przemyślałam przy projekcie)
Na dwie osoby mam zmywarkę 45 i sprawdza się idealnie, zmieści się nawet wok 😁 (chociaż fakt, że zajmuje wtedy cały dół). Większa zmywarka jest nam totalnie niepotrzebna.
Włączamy codziennie, max co dwa dni; pracujemy poza domem, gotujemy normalnie, zazwyczaj robię cos na dwa-trzy dni.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
13 października 2021 10:58
A jak zbieracie kilka dni naczynia to je płuczecie wcześniej?
Karla.03, weź 60 z opcją, że możesz ją puścić na taki cykl, że np. myje tylko góra albo dół.
My taka mamy i dość często mam tak, że mam full talerzy i garnki, a wolna góra i wtedy puszczam sam doł, albo na odwrót, pół dnia i same szklanki i kubki i wtedy leci sama góra.
safie, nie, ale też pewnie zależy po czym i jak bardzo brudne masz te naczynia. Ja nie raz wstawiam zmywarkę raz w tyg, ale głównie mam szklanki po kawie i herbacie i po wodzie 😉 nie zauważyłam niedomywania, jak juz to przez złe ułożenie ale nie przez to że to leży dłużej w zmywarce.
Ja płuczę jak mam naczynia w czymś "grubszym", poprzyklejanym, jakieś fusy, kawałki sosu czy sałatki - ale to głównie po to, żeby nie zasypiać odpływu w zmywarce. Łatwiej opłukać talerz czy szklankę niż go czyścić 😅
Ja też zawsze płukam po czymś oblepionym, poprzyklejanym, jakieś sosy itp bo to później zasycha i zmywarka nie domywa.
Ja zazwyczaj też płukam naczynia jak mam podejrzenie że coś może się nie domyć. Mam zmywarkę 45 jak jestem sama to włączam tak średnio co 2gi dzień ale też nie mam za dużo talerzy i kubków więc muszę 😉 jak jesteśmy w 2 osoby to czasem chodzi codziennie ale ja tak wolę niż jakby te brudne naczynia miały się tam kisić
Bardzo dziękuję wszystkim za rady, jesteście super💖
Ja jednak trochę dla siebie gotuję, więc będę szukać 60tki takiej jak kotbury mówi.
Dużo naczyń to u mnie nie powinien być problem, ja skupuję zastraszające ilości kubków (a bo ten ładny, a bo ten ma kaktusika, a ten ma papużkę, o a tego jako pamiątkę z wyjazdu...), więc kubki+gary+jakieś talerze i myślę że jakoś to zapełnię. No zobaczymy.
Dziękuję jeszcze raz💖
majek   zwykle sobie żartuję
18 listopada 2021 10:54
Moja dziesiecioletnia corka zazyczyla sobie chyba sokowirowke? Cos, co wycisnie sok i z marchewki i z pomaranczy (jest w ogole cos takiego?) Czy mozecie cos polecic, zeby nie bylo skomplikowane w myciu i moze nie strasznie drogie? Cos takiego, co nie ma rozmarow maszynki do mielenia miesa i moze stac jako podreczne narzedzie na codzien na blacie?
majek ona chyba chce wolnoobrotową. One są wielkie, co nie znaczy, że nie warto ich mieć. Do pomarańczy polecam taki drewniany żebrowany "tłuczek", lepszy od czegokolwiek elektrycznego. Z marchwi bez wirówki się nie obejdzie, a to zajmuje miejsce (prawa fizyki). Ale, jeśli lubisz placki ziemniaczane, to wolnoobrotową mogę polecić. Pyszne placki wychodzą błyskiem!
majek   zwykle sobie żartuję
22 listopada 2021 13:37
Dziekuje 😉 To bedzie musiala jeszcze poczekac. Na razie nie mam blatu 🙂
Wolnoobrotowa Philipsa jest niezbyt duża w porównaniu z innymi które wyglądają jak kombajn. Mam Kenwooda i naprawdę zajmuje sporo miejsca.
Phillips jest mniejszy. Nie wiem tylko jak cenowo Ci podpasuje
https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-kuchni/wyciskarki-wolnoobrotowe/wyciskarka-wolnoobrotowa-philips-hr1889-70
majek   zwykle sobie żartuję
30 listopada 2021 17:06
Dziekuje, bardzo ladny ten phillips. Patrze, co mi tu jeszcze amazon sugeruje zamiast niego i chyba cos wybiore.

majek, z lidla są małe i niezłe. Szczególnie jak ma być porcja soku na jedna osobę. I łątwo się myje. Część rzeczy w zmywarce.
Czy ktoś z Was ma płytę indukcyjną podłączoną pod gniazdko 230v (1faza).
Ma to sens? Bardzo chcę się pozbyć gazu z domu ale.. im więcej czytam, tym więcej mam pytań i wątpliwości.
Wiem, że jeszcze jakiś czas temu bez 3fazowego podłączenia nie warto było się zastanawiać nad taką płytą.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się