Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

BUCK   buttermilk buckskin
15 października 2021 09:21
izydorex 💐 zaplombowaniu zębów - opowiadaj please 🙂
Dzięki za odpowiedzi 🙂 dzisiaj przyszła zamówiona sieczkarnia, co prawda jeszcze nie rozpakowana ale mam nadzieję, że się sprawdzi... najbardziej bałam się długości cięcia, żeby sieczka nie była zbyt krótka/miałka . Sitko w sieczkarni ma oczka tnące na max 2 cm, ale jak zobaczyłam, że w sumie sieczka dengie, która teraz dostaje jest takiej długości to się zdecydowałam🙂 jeszcze kwestia tego czy nie będzie się za bardzo pyliła...hmm sporo gotowców jest olejowana albo melasowana... ale zobaczymy w praniu jak to będzie🙂 tak czytałam te Wasze wpisy i lata koni...34....37...jejciu to moja 30 -tka to młoda dupka przy Waszych 🙃😜😅
Madzik_kos,
możesz podać linka gdzie kupiłaś tą sieczkarnię?
jak sie sprawdza?
Dziękuje za info. Zęby to osobny temat .... zobaczymy.... Rozmawiałem z ich dietetykiem i ma byc ok bo to tak jak piszesz dodatek do innych pasz lub do owsa, a mam możliwość podawania owsa gniecionego, więc powinno być ok... a na przyrost masy mojego staruszka poleciła ich Enhancer Muscle Power.... muszę doczytać...
<b>izydorex</b> 💐 zaplombowaniu zębów - opowiadaj please 🙂
BUCK,

Doktor Hania Buch plombuje zęby. Mój ma 4 plomby - dwie duże, dwie małe. Jest szansa, że te zęby będą trzymać się dłużej, nie pękną itp. To był strzał w 10. Koń zupełnie inaczej je, nie złości się, nie rozsypuje paszy. Ma 20 lat, na razie nie było potrzeby niczego usuwać. Ale kontrolujemy co pół roku.
BUCK   buttermilk buckskin
15 października 2021 17:38
izydorex dziękuję 🙂 właśnie dociekałam co było przyczynkiem do plombowania. czyli pękające zęby (u mnie na razie mowa o tworzeniu się diastem, 24lata)
Próchnica 🙂 Były dziury. Diastemy też ma, miał czyszczone podczas wcześniejszej wizyty.
Miszka, zamówiłam stąd https://technomaszbud.pl/rozdrabniacz-sieczkarnia-do-slomy-rds-30

Bardzo dobry kontakt z firmą🙂 niestety jeszcze jej nie zawiozłam do stajni zeby sprawdzić na żywo(mam dzieciaki chore ) A Zaczepka dobrze sobie radzi z tegoroczną partią siana, która teraz dostaję i jeszcze kupna sieczke wyjada,więc na szczęście nie było ciśnienia. Ale jak tylko wykonam pierwsze próby dam znać 🙂 W sieczkarni mam zamontowane sitko, o największych oczkach, ktore tnie siano/słomę na 2cm, po rozmowie z panem z ww firmy dowiedziałam się, że w razie czego łatwo można sitko wyjąć, jakbym chciała spróbować ciąć na dłuższe kawałki. Tylko,że wtedy będą one różnej długości. No zobaczymy...mam nadzieję, że się sprawdzi, bo trochę nocy nie przespanych za mną w poszukiwaniu alternatywy i sprzętu🙂
Ehhh piszecie o plombowaniu zębów. Rudzielec mój ma 22 lata i właściwie niewiele już mu ich zostało. Z trawa pięknie sobie radził, pięknie przybrał wagę, ale zaczyna się sezon na siano i już pojawiają się luźniejsze kupy... czas na trawokulki, musli dla staruchów i inne wspomagacze.
Madzik_kos, czekam niecierpliwie na relacje! Mam 25 latka, też ma liche zęby i dużo siana kulkuje, takie rozwiązanie byłoby idealne dla mnie też, a właściwie dla niego...
Tak z ciekawości jak długo użytkujecie wierzchowo swoje seniory? Do jakiego wieku?
mindgame, mój Pams ma 25/26 lat, chodzi i działa. Podskakuje tak do 70-80 cm, jak ma dobry dzień to dam mu jeszcze coś większego. Zazwyczaj to jakieś techniczne zadania dla dzieci na wysokościach 40-60cm. Jak ma mniej roboty to w oczach dziadzieje. Musi pracować i czuć się potrzebny. Oprócz czasem potrzeby dłuższej rozgrzewki to nic mu nie dolega, taki z niego koń nie do zaciorania. Za to dobrze ciora dzieciakami 😅
U nas pół szkółki jest 20+, większość w przedziale 23-25 lat. Chodzą z reguły godzinę dziennie pod dzieciakami normalnie w trzech chodach 🙂
mindgame, planuję póki będzie chciał i miał komfort. Obecnie 23 i pół roku. Pracuje pod siodłem bez ograniczeń, jedyne co to stępuje 20 min przed jazdą, żeby się dobrze rozruszać i nasmarować, no ale to też kwestia jego KSS. Teraz ma swojego juniora pod którym w tym roku chodził czworoboki L/P a na przyszły rok też mamy jeszcze plany startowe. Widać, że lubi tą robotę i jak ma przerwe w pracy ewidentnie się nudzi.
mindgame, - mamuśka mojego jako 27 latka dalej śmigała, ponoć wręcz trzeba było ją ruszyć, bo się robiła niedobra (ciekawe po kim mój to ma... 🤣😉. Kobyła po jakiś 20 źrebakach, ostatniego miała jako 25 latka. Mam nadzieję, że poza byciem wstrętnym z nudów to odziedziczył po niej dziarskość 😉🙈
Znam sporo koni 20+ w normalnym użytku, w tym skaczacych do L. W zeszłym roku jak patrzyłam na AMP-ach z ciekawości, czy mój najstarszy, to też był konik 23 lata.
BUCK   buttermilk buckskin
22 października 2021 14:37
znam obywatela lat ok.33 który postawił warunek swojej właścicielce, że musi na nim jeździć codziennie bo inaczej odmawia jedzenia wszelakiego 😉 także ten..... nie wiek ale stan zdrowia będzie istotny. na FB wątek "senior" widziałam wpis dot.konia pogrubianego 39 lat, który dopiero mając 35 zakończył pracę w siodle 😀
mindgame, Mój obecnie 34,5 jeszcze dwa miesiace temu chodził na lekkie jady 2-3 razy w tygodniu. Drugi, który ma 26 lat chodzi prawie codziennie na lekkie jazdy ale z galopem
BUCK   buttermilk buckskin
22 października 2021 16:40
diuk 34,5 czapki z głów 🙂 jaka rasa ? a jak zdrowie ? jak karmisz ? jak się porusza ?
Dzięki za tak liczne odpowiedzi! Super! Cieszę się bardzo, że jest tyle seniorów które nadal chodzą pod siodłem i nawet skaczą! 😀
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
22 października 2021 21:06
My skończyliśmy z siodłem na wiosnę - tuż przed 32 urodzinami, ale stary ostatnio tak odpala wrotki, że znajomej przez myśl przeszło żeby go do lasu odpalić. Ale twardo dwa razy w tygodniu na lonży odwala "robotę".
Ja już raczej nie wsiądę. No chyba, że się magicznie pozbędę jeszcze 10 kg po ciąży 🤣.
Najstarszy koń jakiego widziałam pod siodłem miał 39 lat także jeszcze macie czas.... 😉

Aż znalazłam artykuł o jego czterdziestych urodzinach https://www.telstar-online.nl/nieuws/actueel/97467/paard-maybe-veertig-jaar
BUCK, Ten starszy to konik żmudzki. Całe życie uczył innych ludzi jazdy konnej i był wybitnym nauczycielem. Był tez wicemistrzem Warszawy w skokach. Rusza sie dobrze, czysto i chetnie. Tarrza sie na obie strony. Ma tez wszystkie zeby ale w zasadzie nie jest w stanie pogryżć siana i trawy. Na pastwisku zjada wyłącznie biała koniczynę. Mam go tak samo jak i drugiego od 22 lat. Drugi ma prawie 27 lat i jest to sp. W zyciu chodził ujeżdżenie do C klasy a potem tak jak tamten pracował w szkółce. Mam tez jeszcze 6 koni w wieku 18 plus.
Nirv, z zakupu sieczkarni jestem bardzo zadowolona.Uważam , że są to dobrze wydane pieniądze. Polecam sprzęt ! Tylko lepiej wyjąć sito, bo wtedy sie nie zatyka , a tak to szybciutko tnie. Babcia nawet pogradziła sieczką Dangie senior na rzecz sieczki z siana, którą sama jej robię 🙂

P.s. A propos łatwego wyjęcia sitka...to nie prawda hehe , pół maszyny trzeba porozkręcać🙂 dlatego warto poprosić producenta o to , a sitko i tak przyślą w pakiecie osobno.
BUCK   buttermilk buckskin
10 listopada 2021 08:18
Madzik_kos 🌷 dzięki wielkie 🙂 badam powoli ten temat bo wiadomo, że mnie to czeka a dzięki Tobie to zdaje się, że mam odpowiedź podaną na tacy 🌷🌷
Ja też zakupiłam tą maszynę, natomiast mam rozkminy - czy jednak nie za drobnie tnie to siano... Bo niestety dużo drobniutkiej frakcji jest. Nie boisz się, że się CI koń zatka tym? Madzik_kos? Czy to ja mam takie paranoiczne podejście do tych moich koni? 🤣 Ile Ci przejada kobyła tego rozdrobnionego sianka? Widzisz różnice z sitkiem/bez sitka w tym jak drobno tnie?

W ogóle my dzwoniliśmy do tych ludzi tam, zamówiliśmy, podesłałam sms adres i okazało się, że mamy do nich mniej niż 10 km więc widziałam na żywo te wszelkie maszyny 🙂
ja chciałabym wrócić do tematu końskich zębów i próchnicy... mam kobyłę niemalże 19 wiosen (więc jeszcze w miarę młoda emerytka jak na standardy tego wątku 😀), dzisiaj po przeglądzie weterynaryjnym okazało się, że ma próchnicę w 4 zębach, z czego w jednym są dwie podobno głębokie dziury i najlepiej zająć się tym na cito. zalecenie - plombowanie wszystkich czterech, koszt około 1200-1500zł za JEDEN (trochę mi się nogi ugięły nie ukrywam).
Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia z próchnicą? Faktycznie opłaca się plombować, czy to ryzyko pęknięcia zęba jest stosunkowo duże? Jak to u Was wyglądało cenowo? To mój pierwszy koń, nie mam za bardzo rozeznania w temacie, dlatego szukam kogoś, kto ma starszego konia i jakieś doświadczenie w tym temacie... Z tego co widzę to część z Was miało takie przypadki u Waszych emerytów.
Płaciłam 1200 zł za cztery zęby (dwie duże dziury i dwie malutkie). Koszt standardowy za ząb to było 400 zł. Moim zdaniem warto, koń zupełnie inaczej je.
caverra_afk, u kogo taka cena?
Nirv, A masz sitko o oczkach 2cm ? Na początku tez się bałam, że to mało ale porównałam z tą dengie dla seniorów i to jest taka sama frakcja. A bez sitka są dłuższe i krótsze , w zależności jak bardzo się starasz to siano wkładać🙂 moim zdaniem lepiej jest bez sitka, a poza tym szybciej się robi i nic sie nie zapycha. No i nie mam obaw, ze mi się babcia przytka.

Zaczepka ma staly dostęp do siana w siatce z oczkami 8cm i dodatkowo w boksie i na padoku pojemnik z sieczka. Sieczka schodzi różnie, bo zależy od partii siana i jak sobie z nim radzi, jak się jej kończy w pojemniku to stajenni dosypują. Najważniejsze, że ma wybór i sama decyduje co je.
Post został usunięty przez autora
BUCK, dlatego też tu się podzieliłam tym, bo ciężko znaleźć coś na ten temat i w ogole sprzęt odpowiedni. Także cieszę się, że może ktoś zaoszczędzi trochę czasu i zmartwień szukając rozwiązania. 💪
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się