Lipcówka kupno konia

Czy gdy kupiłem konia zimą a latem koń dostał lipcówke czy jest prawo do zwrotu konia? Podczas kupna sprzedający twierdził że koń nie ma żadnych wad ukrytych. Parę miesięcy później po jednym z telefonów do sprzedającego przyznał że koń miał małe problemy skórne ale że to nie lipcówka.
Dużo zależy od umowy ale może to być powód do zwrotu, bo sprzedający jest odpowiedzialny z tytułu rekojmi za wady powstałe przed zawarciem umowy przez kolejny rok (bodajże jest to rok, trzeba sprawdzić)
A tak poza tym to poza rozmowa telefoniczna warto by było miec informacje o tych zmianach skórnych z zeszłego roku na piśmie, np w emailu
A jeżeli nie mam dowodu że sprzedający tak powiedział? Czy lipcówka może być powodem do zwrotu konia? Bo z tego co wiem to lipcówka może pokazać się nawet po kilku latach u konia
Można sobie tu poczytać. Generalnie wszystkie wady, które wychodzą do roku od zakupu są uznawane za powstałe jeszcze u sprzedawcy. Poza jakimiś oczywistymi urazami, które wynikają np. z niewłaściwego traktowania czy użytkowania konia. Choroby takie jak lipcówka mają komponent genetyczny więc jak dla mnie jest to wada, którą koń już wówczas posiadał, zwłaszcza jeśli sprzedający sam wspomniał o tych zmianach w zeszłym roku. Moim zdaniem jest szansa na zwrot takiego konia
Mi to śmierdzi jakimś szwindlem. Lipcówka objawia się od kwietnia / maja. Chęć zwrotu pod koniec października. W tej chwili ciężko będzie udowodnić, że koń jest uczulony na ugryzienia owadów. Uczulenie nie wyklucza konia z użytkowania, a rejkojmia dotyczy wad uniemożliwiających używanie rzeczy w sposób określony w umowie. Jako sprzedający nie przyjęłaby takiego zwrotu i sprawa skończyłaby się w sądzie.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się