Konie achał-tekińskie

Tęczusia   Po małym sporcie pozostał już tylko kac.
25 października 2021 21:38
Kurczę, ja może tak trochę nie z tej bajki wyskoczę, ale od zawsze marzył mi się achał. Nigdy nie chciałam mieć małopolaka (za blisko do araba i folbluta)... I oczywiście, tak jak to w życiu, mam małopolaka. Ale nie o tym chciałam.

diuk napisała zdanie które mnie zaintrygowało. A mianowicie, że achały są zbyt drobne dla przeciętnego Polaka. Oczywiście znam ich sylwetkę, to ona mnie tak zachwyca od niemal 20 lat. Ale co jeśli całe życie marzy mi się taki koń, a ostatecznie... Nie pasowałby mi fizycznie? 🤔

Czy jest gdzieś w Polsce miejsce, żeby się o tym przekonać, gdzie ktoś udostępnia achały tekińskie do jazdy? 🤔 Czy powinnam się z takim pobożnym życzeniem popukać raczej w czoło... 😅
Tęczusia, achały to konie o mocnym kośćcu. Jeżeli jesteś osobą przeciętnych gabarytów to bez problemów powinnaś użytkować sobie takiego konia.
Chyba, że mówisz o dopasowaniu wizualnym.

W "Sprzedam konia sportowego" na fb ostatnio był ogier AT chodzący 140 na czysto, ale fura! Widzieliście? Postaram się odszukać i wkleić link.
Jakiś czas temu widziałam filmiki na fb Jacka Jasińskiego z Nomadic life Jura Krak-Cz. jeździł na takim pięknym ogierze achałtekińskim. Nie było widać żadnych dysproporcji w relacji wielkość jeźdzca i rozmiar konia. Ten pan ma turystykę konną i prowadzi rajdy na tym tekińcu więc koń trochę chodzi, długie trasy, górki, galopy po pustyni Błędowskiej. Koń nie wygląda na zajechanego czy zmęczonego życiem, spokojnie daje rade pod dorosłym facetem. Tęczusia może warto napisać do Nomadic Life czy jest opcja jazdy na tekińcu, pewnie jeszcze mają dojście do sprowadzania tych koni do Polski lub mają już u siebie jakiegoś konia na sprzedaż. Ja mam taką obserwację z życia stajennego 😉 co prawda półkrewek nie czysty tekiniec ale bardzo udany koń. Matka - tekiniec sprowadzony pod koniec lat 90' do Polski z Roscji, ojciec - folblut. Koń ładny i zbardzo fajnym charakterem, łatwy do jazdy i dużo wybaczający. Bez problemu jeździli na nim dorośli faceci ( koń miał tylko 2 właściceli). Przy wzroście konia ok 165 cm. również nie było żadnej rażącej dysproporcji.
Meise, serio wierzysz, że koń chodzący 140 na czystko może kosztować 20 euro jak było w ogłoszeniu? ;-)
Ej, właśnie znalazłam to ogłoszenie, dalej jest, a cena to 12 000 eur 😲 wtf!
To musi być fejk, no fucking way 🤣

AT za samo bycie ładnymi kosztują nieraz więcej 😜
kokosnuss, poza UE mogą być tańsze niż u nas, bo samo wwiezienie konia kosztuje dość dużo i finalnie niezbyt się opłaca z tego co czytałam na grupie sprzedam konia sportowego.
No ale nie ma cudów.
Meise, Nigdy nie słyszałam , zeby tekińce miały mocniejsze kosci niż inne rasy koni. tekince rzadko osiągają wzrost powyżej 165cm i mają wąskie klatki piersiowe. Za to czesto są długie
Ja swego czasu - z racji zamiłowania do tematów dookoła eksterieru - czytałam nt. różnych ras. Tekińce pamiętam były opisane jako konie na pierwszy rzut oka delikatne, ale wspomniany tam był wytrzymały kościec (nie kości, kościec 😉 ). Może to nieprawda, ale zapamiętałam to sobie.
Przeciętny AT to bardziej 150-155 i sucha postura + długie, słabe lędźwie, jako kawał Janusza bym się na takiego konika nie pchała 🙈 ale przeciętna polska amazonka ma prędzej 160-170cm wzrostu i z 60-70kg wagi, na takiego kucyka imo jak znalazł 😉

Perlica no cudów nie ma, ale koń egzotycznej rasy czy ładnej maści pod amatora chodzący to samo, co nudny półkrewek z reguły jest droższy od tego drugiego a za 12K to konia chodzącego 100 można mieć a nie 140 😉

Albo komuś jedno zero uciekło :P
Tęczusia   Po małym sporcie pozostał już tylko kac.
26 października 2021 17:28
MATRIX69 dziękuję za podpowiedź!

Faktycznie pisząc poprzednio miałam na myśli to, co znów diuk doprecyzowała. Te wąskie klatki piersiowe. Mam nieco ponad 170 cm wzrostu i dotarło do mnie, że mogłabym mieć wrażenie właśnie takiego wąskiego konia, którego nie mam pod łydkami i generalnie nóżki zwisające jak widełki... 🤔 Oczywiście na osobniku o tych "górnych" gabarytach.
Patrzcie co znalazłam:


Warto obejrzeć, styl/technika specyficzna, ale serce waleczne jak u lwa 🙂 złoty koń, dosłownie i w przenośni.
Kiedyś się tu udzielałam, wstawiając zdjęcie Sputnika, ogiera sprowadzonego pod Białystok w latach 90. Może się wielbicielom rasy zrobi miło jeśli powiem, że u nas w stajni jest klacz, zwykła półkrew, która jednak nosi imię po tekince - Hłoja. Może ktoś kojarzy. Właściciel tej naszej klaczy jeździł na Hłoi i zapamiętał ją, jako cudownego konia.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
06 listopada 2021 14:10
Chyba nawet gdzieś było zdjęcie Hłoji w wątku. Taka siwa?
Hłoja od Tadeusza Kotwickiego? Ja kojarze tylko jej potomstwo w Technikum Hodowli Koni w Krzyżowicach woj. Dolnośląskie, bo to była moja szkoła. Jak przyszłam do szkoły rok 2002 to pana Kotwickiego już tam nie było, ale zostały takie konie jak Panama AT, Putyfara półkrewka i Harnaś też półkrewek, którego opisuwałam kilka postów wyżej. Z Partynic pamiętam jeszcze Halamę też mix achał tekińca z tej puli tekińców przywiezionych na początku lat 90' do Polski z Rosji przez Pana Kotwickiego.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
06 listopada 2021 17:08
I gdzieś te czyste geny się rozbiły w populacji 🙁.
Bo to chyba był taki spontan ze sprowadzeniem tych koni, później z racji braku ogierów AT to klacze były kryte tym co było w celu uzyskania koni sportowych np. ogierem xx Glimmerman. Czy to dobrze czy źle, nie wiem. Ot taka ciekawostka z przeszłości, może jeszcze ktoś pamięta te konie i ś.p. Pana Tadeusza Kotwickiego.
MATRIX69, Halamę też pamiętam, dzielna i waleczna klacz
W stajni u trenera J. Pochwatki 😁 miałam tam mały epizod z wyścigami, ale za gruba byłam to nie dawali jeździć więc poszłam do partynickiej hipotarapii na oprowadzanie w zamian za jazdy. Kończe bo to już off top 😉
MATRIX69, ona chodziła skoki pod Asią Pawlak i chyba wkkw potem
MATRIX69, Harnaś, któremu brakuje 3 miesięcy do 22 urodzin, wygrał właśnie krzyżowickiego Hubertusa 🙂 Zdjęcia można zobaczyć na profilu szkoły na fb.
O proszę to Harnaś wrócił na stare śmieci, że tak powiem. Poznałam go w 2002r w Krzyżowicach właśne 😉 Zaraz sobie pooglądam foty bo w sumie już je widziałam, ale wiedziałm, że to Harnaś we własnej osobie. Myślałam, że już tylko łąki kosi i nawozi u Pana Szefa w Mrozowie. Czyli te mixy ahałtekińca są nie do zdarcia.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 listopada 2021 11:25
I same achał-tekińce są nie do zdarcia 🙂. Wystarczy prześledzić historię oka Rozkruszka. Prawdziwy wnuk Melemahmal.
Bo wschód a zwłaszcza azjatycka część Rosji to nie jest miejsce dla słabych 😁
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 listopada 2021 11:38
Prawda. Absolutnie każdy wet był w szoku, że ten koń zachował oko. A że jeszcze częściowe widzenie odzyskał to cud niemalże. A jeszcze nie powiedział ostatniego słowa 😉.
No i ma odkruszony kawałek kości biodrowej. Jak mieliśmy ujeżdżalnie to pracował na lonży, przewieszany, siodło przyjął.
Mamy obsuwy w budowie więc się lenią. Bo ja z tych, co musi być gdzie z koniem pracować, przed wsiadaniem lonża, mięśnie ogarnięte. A nie nie mam nic i hajda w terenie sobie zajezdżę na spontanie 🤦. Wolę dłużej poczekać, a mieć super przygotowanego konia.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
18 listopada 2021 18:15
Chciałam sobie zrobić breloki do kluczy z Rozkruszkiem, a Adam z Tadzikiem i szukałam zdjęć. Znalazłam kilka fajnych od mojej teściowej to się pochwalę, a co 😉.
_DSC5935rotate.JPG _DSC5935rotate.JPG
_DSC6039.JPG _DSC6039.JPG
_DSC6064wyciete.JPG _DSC6064wyciete.JPG
_DSC6292.JPG _DSC6292.JPG
_DSC6386wykadrowane.JPG _DSC6386wykadrowane.JPG
Chłopaki przystojniaki, fotka nr 4 w mojej opini najlepsza. Ciekawa jestem jak im się będzie pod siodłem wyglądało i chodziło. No nic, czekamy tu cierpliwie na efekty. Muchozol2 wrzucaj częściej fotki.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
18 listopada 2021 18:42
MATRIX69, dziękuję 🙂. W końcu rusza u nas temat ujeżdżalni, ale nie wiem czy będziemy zajeżdżać na zimę czy poczekamy już do wiosny.
Rozkruszek psychicznie gotowy od dawna, ale jest w kondycji pastwiskowej. Czeka go najpierw praca na lonży, żeby wyrobił mięśnie. A potem praca jak praca. Mój mąż jest z tych wybitnie nie spieszących się - w przyszłym roku Rozkruszek skończy 6 lat, kupiłam 2,5 latka.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
24 listopada 2021 12:25
Dla osób mających FB - można podejrzeć zajazdkę młodych koni ze stadniny Shah Teke w Piatigorsku.
Karader Shah
Gajsar Shah
Gyurkhan Shah
Wszystkie konie są z 2020 roku.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się