własna przydomowa stajnia

Iskra de Baleron, a ja mam a ja mam......
a.kaminska, moje ogrodzenie na zdjęciu, górą drut 2.0, dołem 1.2 plus zwykly biały sznurek dla widoczności, eketryzator 5,5j. 6 lat na swoim i ani jednej ucieczki. W tym czasie przewinęło się 10szt koni w każdym wieku. Początkowo na słupkach drewnianych, w tym roku wymieniliśmy na betonowe. Nic nie przewodzi lepiej niż drut. Nawet sarny i jelenie go nie tykają😁
20211023_095324.jpg 20211023_095324.jpg
a.kaminska, moje ogrodzenie na zdjęciu, górą drut 2.0, dołem 1.2 plus zwykly biały sznurek dla widoczności, eketryzator 5,5j. 6 lat na swoim i ani jednej ucieczki. W tym czasie przewinęło się 10szt koni w każdym wieku. Początkowo na słupkach drewnianych, w tym roku wymieniliśmy na betonowe. Nic nie przewodzi lepiej niż drut. Nawet sarny i jelenie go nie tykają😁
20211023_095324.jpg 20211023_095324.jpg
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
02 listopada 2021 11:21
Ja także odradzam taśmy, prują się na wietrze, uginają pod wpływem śniegu i szadzi. Sama mam 1 rząd drutu i 1 plecionki i dobry elektryzator.
No tak planuje właśnie. Chce góra puścić plecionke z equisafe, dołem drut albo inna plecionkę.
Jak źrebaka przyzwyczaić do pastucha? Zostawiłam kawałek na ogrodzonym terenie, podszedł kopnęło go i się boi. Ale tylko tej taśmy. Nie zgeneralizował i uważa, że cieńsza taśma i drut nie kopią. A przerwał mi już drut i się trochę boje.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
02 listopada 2021 20:38
U mnie drut idzie górą a niżej plecionka żeby sarny widziały i nie wpadały.
Ja mam u góry plecionkę, tak z 70cm od ziemi też plecionkę. Nisko nie mam nic, dzięki czemu sarny i dziki przechodzą nie niszcząc mi ogrodzenia.
Minusem jest to że mi się źrebak tarzając przetoczył na druga stronę 😅
A gdzie kupię te kable do pastucha? Ten do taśmy i do uziemienia? O co mam pytać w sklepie?
Witam. Na wiosnę planowałam budowę stajni przydomowej. Posesje mam na obszarze wiejskim. Moje pytanie jest następujące: Czy potrzębuję zgody mojego sąsiada na to aby trzymać konie na swojej działce? Czy wystarczy abym się trzymała przepisów odnośnie budowy i sąsiad nie może mi nic powiedzieć o ile wszystko będzie utrzymane w czystości?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
03 listopada 2021 21:24
Vitdaisy, na terenie wiejskim nikt nie zabroni Ci trzymać zwierząt gospodarskich to byłby absurd. Aczkolwiek sprawdź plany zagospodarowania, jeśli takich nie ma to już plus. Sąsiad zapewne dostał zawiadomienie o warunkach zabudowy dla Twojej działki i tylko tu mógłby mieć pole manewru. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.

Edit. Jeszcze może ewentualnie mieć znaczenie czy to ziemia rolna.
Vitdaisy, działka powinna mieć status działki siedliskowej. Kluczem jest plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zagospodarowania (gdy planu nie ma). Od tego zależy czy będzie możliwość postawienia budynku inwentarskiego czy tez nie. Można oczywiście zbudować budynek gospodarczy lub wiatę i tam trzymać konie, ale to zawsze ryzyko buntu sąsiada oraz mniejsze możliwości co do kubatury takiego obiektu. Rzecz jest wielowątkowa i nie da się tu wszystkich wariantów rozkminić. proponuję skorzystać z usług lokalnego architekta/urbanisty zajmującego się przygotowaniem na terenie twojej gminy inwestycji budowlanych - słowem człowiek który adaptuje projekty gotowe domów w twojej okolicy.
shewolf, To dowolne kable, ten do uziemienia lepiej trochę grubszy (w sensie grubsza część metalowa , a nie izolacja), najlepiej typu linka , a nie drut. Ten do taśmy może być najtańszy jednożyłowy , nawet telekomunikacyjny.
shewolf, zwykle są w zestawie z elektryzatorem.
Kabel do uziomu jest najzwyklejszy w świecie, jednożyłowy, palik do uziemienia to zwykle pręt metalowy lub płaskownik. Można kupić osobno rożnej długości.
Kabel do taśmy czy linki tez zwykle jest w zestawie. Można użyć zwykłego kabla, można tez użyć takiego do wysokich napięć. Wszystko jest w sklepach rolniczych w zakładce „ogrodzenia elektryczne/pastuchy”
Dziękuję za odpowiedź! Działke mamy budowlaną. Stoi już tutaj nawet stodoła dawniej była też stajnia ale zagodpodarowana na inny budynek. Więc podejrzewam, że jest to możliwe. Głębiej na wsi mam hodowce koni a nawet krów. Więc chyba nie będzie z tym problemów. Chciałam wybudować sobie właśnie boksy angielskie jako budynek godpodarczy do 35m^2 ale obawiam się trochę mojego sąsiada. Główne obawy to, że mnie sąsiad przepędzi z moimi końmi na bruk i byłam ciekawa czy ma do tego jakieś prawo. Postaram się dowiedzieć jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego w mojej okolicy i mam nadzieję, że od wiosny budowa już ruszy bez żadnych problemów.
Dzięki, kupiłam na allegro. Mój corral nie miał w zestawie, a jednak nie ufam już tym leciwym.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
04 listopada 2021 11:16
Vitdaisy, w budynku gospodarczym nie można trzymać zwierząt (pomimo iż większość z nas zapewne tak robi) i tu Cię może sąsiad może podp.....Budynki gospodarcze służą do przechowywania paszy, sprzętu i żadne tłumaczenia nie pomogą. Ktoś z nas tu z RV miał taką kontrolę.
Tratata też miewałam takie rozkminy, ale odkąd się napatrzyłam na wsi gdzie i jak ludzie zwierzęta trzymają to już nie mam 😉. A w tej kontroli nie chodziło przypadkiem o kontrolę na terenach nie-wiejskich?

Vitdaisy - a dlaczego uważasz, że sąsiad Cię pogoni? Jak się z ludźmi na wsi w miarę w zgodzie żyje to raczej się cieszą, że ktoś jeszcze konie trzyma 😉

TRATATA, To prawda co piszesz, być może zapowiadana nowelizacja prawa budowlanego przyniesie możliwość stawiania budynków inwentarskich do 100 m2 na zgłoszenie, ale obecnie to nie możliwe.
TRATATA, Zdaje się że projekt tej nowelizacji pomija jednak budynki inwentarskie i niestety nawet najmniejsze wymagają pozwolenia na budowę.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
04 listopada 2021 12:19
olq, nie pamiętam o kogo z revoltowiczów chodziło, i czy problemem był budynek gospodarczy czy wiata (która także nie służy do trzymania zwierząt) ale problemy z tego były właśnie po zgłoszeniu sąsiada.

melehowicz wczoraj prezydent podpisał zmiany w prawie budowlanym ale trzeba by sprawdzić czy coś się zmieniło odnośnie budynków inwentarskich.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
04 listopada 2021 12:32
Wpis megruda, z 2020 roku:

"Budynki przeznaczone do stałego utrzymania zwierząt to budynki inwentarskie, budowa budynków inwentarskich wymaga przeprowadzenia pełnej procedury uzyskania pozwolenia na budowę. Oczywiście mając np. hektarowy "wybieg" dla bydła można wybudować wiatę na zgłoszenie do 50 m2, ale służyć ona będzie np. jako zadaszenie stołu paszowego, a zwierzęta wówczas w świetle przepisów są utrzymywane cało rocznie na pastwisku, okólniku jak zwał tak zwał. Zgłosić możesz, wybudować i utrzymywać pod nią bydło, ale jak się trafi upierdliwy sąsiad i powiadomi Powiatowego Inspektora <b style="background:yellow">Budowlanego</b> to może on nałożyć na Ciebie mandat i nakazać zaprzestanie utrzymania pod wiatą zwierząt, ponieważ wiata jest wykorzystywana niezgodnie z sposobem użytkowania, pod wiatą gospodarczą można magazynować maszyny i płody rolne. " z forum rolniczego wpis z lipca 2019. Ja mialam upierdliwych sasiadow i PIB mi dowalil kare. Sąsiadka zrobiła zdjęcia jak koń leży 15 min w tej wiacie i 3000 mandatu. Ja budowałam wiaty na zgłoszenie "wiaty na siano i słomę" i było tam siano i słoma plus koń...
TRATATA, już sprawdziłem i ni ma nic o tym niestety
TRATATA, Tu się nie zgodzę z tym co w cytacie: Według wszystkich orzeczeń pod wiata można mieć wszystko co się chce i na dal jest to wiata, choćby pod nią był dystrybutor z bimbrem to nadal jest to wiata. Słowem o tym, że coś jest wiata i może być stawiane bez pozwolenia , a nawet bez zgłoszenia przesadza konstrukcja a nie przeznaczenie.
A ja nadal nie znalazłam nigdzie w prawie info, że każdy budynek inwentarski wymaga pozwolenia na budowę. Szukałam, szukałam i nie znalazłam.
Art. 28. 1. Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji
o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31.
W we wskazanych art od 29 do 31 nie ma zwolnienia dla budynków inwentarskich.
TRATATA, mój sąsaid to bardzo specyficzny człowiek. Jest napływowy w naszej miejscowości. Kupił od nas parę lat temu małą działke z domem. Na początku wszystko było ok a teraz wiecznie tylko straszy, że ma pieniądze i wszystko mu wolno... chociaż z drugiej strony obornik mi tak nie zalatuje jak jego nieoczyszczone od kilku lat szambo u nas na dworzu. Ciężki człowiek co o wszystko ma pretensje. Podejrzewam, że będą mu przeszkadzać moje konie. Więc wolałabym właśnie zabezpieczyć się wydać więcej i z zezwoleniami postawić wszystko aby konie miały bezpieczny dach nad głową. Nie chcę robić sąsiadowi pod górke. Chociaż on próbuje ciągle coś wynajdywać ostatnio.

Na pewno wszystko by to miało ręce i nogi aby nikomu nie przeszkadzała obecność zwierząt. Tylko właśnie zastanawiałam się jak to jest z budową. Na pewno udam się do gminy aby dopytać o wszystko jeszcze. Planuje stawiać wszystko na wiosnę więc powoli trzeba brać się za temat.

Przy okazji dopytam jak macie wykonaną podłogę w swoich stajniach? Słyszałam od kogoś, że kostka jest fajna do położenia. Sama myślałam nad wylewką betonową i zrobieniem jakiejś kanalizy aby odprowadzać mocz czy też łatwiej byłoby wymyć boks. Na wylewkę planowałam dać gumowe antypoślizgowe maty. Polecacie coś co Wam się sprawdza?
Vitdaisy, W takiej sytuacji stajnia musi być zbudowana na podstawie pozwolenia na budowę. Samej przez to nie przebrniesz - konieczny będzie architekt. Zleć mu wszystko, tak by na końcu roboty wręczył ci pozwolenie na budowę obiektów których projekty wybrałaś, a on je adaptował do warunków działki.Masz uprawnienia rolnicze?
melehowicz, niestety uprawnienia rolnicze dopiero zdobędę za 1,5 roku gdy ukończe zaoczne technikum. W sumie z przypadku zostałam poinformowana, że takowe otrzymam uprawnienia. To w sumie na plus po tym technikum weterynaryjnym. Ale niestety stajnie muszę budować na wiosnę, ze względu na likwidacje stadniny w której stoją obecnie moje konie. Muszę w takim razie ogrnąć jakich mam architektów w okolicy... może znajdzie się ktoś znajomy. Zawsze jakiś większy wydatek.. ale człowiek będzie spał spokojniej. Dzięki za wszelkie podpowiedzi i pomoc w tej kwestii
Vitdaisy, To nie kosztuje wiele gdy korzystasz z gotowych projektów , kosztuje gdy gdy zlecasz projekt autorski. Problem w tym, że bez uprawnień rolniczych nie dostaniesz zmiany warunków zabudowy, chyba że zbudujesz obiekt sportowy , ale podatki od nieruchomości Cie zjedzą. Ale zobacz co i jak w gminie , bo co gmina to inne widzenie prawa.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się