Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Prius, też bym zaczęła od diagnostyki. Pakowanie kasy w paszę, gdy organizm nie teges nie ma sensu...
Prius, a ja bym zaczęła od zaderkowania, skoro ten sezon który był w derce było ok 🙂
Pewnie było to już poruszane, ale jaką macie opinię na temat Struktur Energeticum od hippolyt? I jak z Pavo Triple P? Są dość porównywalne czy któraś daje mocniejszego kopa? Zależy mi na tym, żeby ta energia była 😉
Poleci ktoś jakas pasze dla 2latka po sezonie pastwiskowym? Ogierek, ogólnie bardzo dobrze wykorzystujący pasze ale na łąkach dość mocno wychudł. Fajnie jeszcze jakby coś urósł 😅 wiec chciałabym żeby miał z czego
Izabela0000, jak wychudł na łąkach to jakim cudem dobrze wykorzystuje paszę?
Moje są na pastwisku plus stały dostęp do siana plus granulat Sukces.
Skara rok i 9 miesięcy - 2,5 kg granulatu
Ruda 8 miesięcy 1,2 kg granulatu
Gniada 5 miesięcy 1,2 kg granulatu
BEF0EF08-C31D-4F9B-8329-F0B130AC094E.jpeg BEF0EF08-C31D-4F9B-8329-F0B130AC094E.jpeg
7C1E1D9C-7A13-4497-BCB0-87C8309DED1D.jpeg 7C1E1D9C-7A13-4497-BCB0-87C8309DED1D.jpeg
Malina, po Triple na pewno jest, ale to pasza raczej podawana w trakcie zawodów czy krótko przed nimi, nie na codzień.
Izabela0000, to samo pomyślałam... konie na łąkach tyją, nie chudną... także albo z koniem coś nie tak, albo łąki słabe.
Wczesniej w warunkach stajennych dobrze wykorzystywał pasze, poszedł na łąki w czerwcu i do listopada tam stał - od października już trawa była kiepska, balot stał ale podejrzewam ze dopchać się do niego nie było łatwo. Tragedii nie ma ale troche mu ciała brakuje. Teraz zastanawiam się jak go karmić żeby to ładnie odrobić. Zanim poszedł na łąki stał na nubie dla 2latkow i owsie, ale może coś innego? Nuba dość podrożała ale jak najlepsza to nie ma wyjścia
Perlica, tak, o to mi chodzi, na codzień nie potrzebujemy dodatkowej dawki energii 😅
Ja daję nube i jestem zadowolona. Są jeszcze inne pasze dla młodzików,np. pavo podo grow, pasze z polskiego żłobu, mebio etc. Czy któraś z tych pasz jest najlepsza to nie wiem, jeśli koń jest chudy to trzeba mu po prostu zapewnić stały dostęp do siana bo to jest kluczowe. Z pasz treściwych budżetowy jest oczywiscie owies i np. wspomniane pasze z sukcesu. Dodatkowo w taką jesienno-zimowa porę można podawać mesz. Ja daję też olej lniany, choć w niedużych ilościach. Poza kwasami omega zawsze to jakieś dodatkowe kalorie.
Malina, to Triple testowane i działa. SE tu w wątku często też chwalone. Także oba działają.
_Gaga, miał robiona krew nieraz, wysyłałam włosy z grzywy również. W obecnej stajni ma siana nonstop, w poprzedniej niestety to moocno kulało 🙁 pod koniec lipca trafił do kliniki z kolka. Na szczęście obyło się bez operacji.
Niestety sam stały dostęp do siana nie powoduje u niego tycia.
Gastro jest w planach, jednak biorąc pod uwagę jego wcześniejsze problemy, nie chce głodzić go do badania.

Strasznie mocno zarasta na każdą zimę. Wtedy był ogolony i zaderkowany.
Ale żeby wiedzieć czego mu potrzeba to musisz mieć biochemię z teraz, a nie sprzed pół roku czy 3 miesięcy 😉

Jeżeli podejrzewasz wrzody to warto gastro zrobić, bo może nie tyć choćbyś bardzo się starała bez leczenia. Zaderkować można też nieogolonego konia.
Roczniak ogolony? Grubo...
Poza badaniem krwi, zrobiłabym zęby plus porządne odrobaczanie. Badanie włosa pokazuje niedobory z czasu wzrostu włosa... średnio ogarniam sens takiej diagnostyki w przypadku chudnięcia. Też bym sz)a w gastroskopię raczej... chyba, że wcześniej by coś wyszło... np zęby do roboty...

Co do pasz, to na przytycie działał mi dobrze Nuba ProMass...
Prius, strasznie mocne zarastanie to świadectwo tego że marznie, więc mimo tego bym szybko zaderkowała, bo jeśli mu zimno, to co mu nie dasz, to będzie chudł.
_Gaga, pomyliłaś użytkowników, Prius nie ma roczniaka.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 listopada 2021 09:39
Nietypowe pytanie...
Miałam w bagażniku paszę hippolita i rozlał mi się płyn do spryskiwaczy.... Tak, że ta kartonową warstwa worka jest mokra od zewnątrz. Czy paszę mogę bezpiecznie skarmic? Czy muszę wywalić prawie stówę? 😞
Ich pasze sa pakowane w worek foliowy i na to kartonowy
Pati2012, - folia powinna zatrzymać, jeśli przepuściła to pasza będzie mokra i miała zapach płynu. Może przesyp i sprawdź po prostu? Jeśli nie jest mokra i nie ma zapachu płynu to raczej się do niej nie dostał, worek ochronił.
Jaką sieczkę polecilibyście dla grubasa? Chodzi o to, żeby coś dostał do żłobu, żeby się ni denerwował, jak inne dostają. A może nie sieczkę, ale coś innego, mało kalorycznego? Muszę go odchudzić, a pracę ma bardzo ograniczoną (ze względu na kontuzję kolana musi unikać zakrętów, czyli tylko może chodzić w tereny, czego w obecnej porze roku nie da się regularnie robić)
trusia, może Dengie pure Grass?
Dzięki, już czytam.
Generalnie warto przyjrzeć się sieczkom z Dengie. Mają wersje niemelasowane, nieolejowane, więc dobre dla grubszego konia. Moja ziemniaczyna dostaje Dengie na kopyta i sobie chwalimy 🙂
Właśnie poczytałam i jest też odpowiednik pure grass w pelecie - trawokulki grass pellets.

Czy 12% cukrów naturalnych to jest dużo czy mało czy nie znaczenia?

Kucek1331, a co konkretnie sobie chwalicie?
trusia, - ja podaję swojemu agrobs prealpin wiesenflakes. Sieczka w postaci płatków, fajnie się to przechowuje i podaje, nie ma lucerny, cukier 9,5%. I z tego co widzę dalej ma darmową wysyłkę.
Mają jeszcze prealpin aspero I Flower Grass z takich sieczek dla grubasków.
keirashara, gdzie mają darmową wysyłkę? Bo w forhorses jest za 15 zl

"Zaleca się podawanie po zalaniu wodą" - tak podajesz? Bo bym woła, żeby po prostu wrzucić do żłobu.

Edit: znalazłam darmową wysyłkę.
trusia, - podaję na sucho, na stronie hippoveta nie ma nic o zalewaniu. To są takie płatki, nie zbite trawokule. Nie puchnie to jakoś szczególnie, czasem dorzucam jak mi mesz za rzadki wyjdzie, bo wtedy mój koń go ciamka godzinę, a mnie wkurza wiszenie tyle nad nim 😝 Daję w wiadrze i myję je potem, łatwiej mi opłukać niż szorować żłób z zaschniętego.
trusia,, konkretnie Dengie Healthy Hooves bez melasy. Jest niskokaloryczna, pokecana również dla ochwatowców 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
10 listopada 2021 08:22
trusia gdy miałam konieczność podawania nic i bez niczego 😉 to mój entuzjastycznie zasysał Dengie Senior 🙂
Pytanie dla niekramiących owsem.
Słuchajcie, czy możecie mi napisać ile worków paszy wam schodzi na miesiąc? Tak, ja wiem, że to zależy jaka pasza i jaki koń, ale tak choćby jakoś ogólnie.

Ja ostatnio przekroczyłam 4 worki w miesiącu i się zastanawiam czy to nie jest moment aby przejść na coś bardziej energetycznego. Szczególnie, że do tego jeszcze sieczka, otręby ryżowe i makuch. I boli mnie kieszeń, a pierwszy raz w życiu na tym koniu zaczyna mi brakować energii.
kotbury, ja daję balancer z Mebio i schodzi mi worek na miesiąc 😉
kotbury, mi schodziło 9 worków czyli 1 sieczka , 3 worki 20 kg i 4 worki po 15kg przy Eggersmanie, a przy Brandonie 3 po 25kg i 2 po 20 kg plus sieczka x1.

No ale to chyba łatwiej spytać ile ma porcja dzienna w kg?
Bo worki mają od 15 do 30 kg zależnie od marki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się