naturalna pielęgnacja kopyt

MonioRek,
Mam kobyłę z takim kopytem i powiem Ci że jest to bardzo ciężki temat dla nas.
Tył kopyta nie chce rosnąć, suple różne przerobiłam, polecane na tym forum również, badania robiłam i niedoborów nie ma.
Teraz dwóch kowali się głowi nad tym przypadkiem. Aktualnie próbujemy z masą pod podkowę.
U mnie problem jest większy, gdyż jedno kopyto bardzo płaskie a drugie sztorc.



TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 sierpnia 2021 11:37
Dostałam foto, tylko nie wiem czym się różnią.
230114824_418937226190805_1380723524377926458_n.jpg 230114824_418937226190805_1380723524377926458_n.jpg
Osobiści uważam, że Nawa produkuje o wieeele lepsze cęgi niż Mustad, no i są tańsze, ale oczywiście należy chwycić sobie je w łapki i zobaczyć jak leżą.

Podobnie jest z nożami. Mają naprawde dobre produkty.
co do cęgów nie wypowiem się bo nie miałam, ale nóż mam i niestety dla mnie jakość stali jest niska, trafisz na najmniejszy kamyk w kopycie i już trzeba ostrzyć. do Double S którymi od lat pracuje to jest mega słaba stal
Nigdy nie miałem noża Double S więc się nie wypowiem, ale pomiędzy stalą Icara, Werkmana, Mustada, a tą pakistańską nie widzę różnicy jeżeli chodzi o prędkość tępienia. Z resztą, ja w sumie o to nie dbam, bo i tak ostrze noże dosyć często, szczególnie te, którymi tnę strzałke.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
09 sierpnia 2021 21:55
Mój mąż werkuje, więc info z drugiej ręki 😉, ale jest bardzo zadowolony z obcęg Mustada, noża Double S Devil (na zdjęciu, obustronny) i tarnika Dave Edge Beast. Tarnik bodaj 14 ma.
FB_IMG_16285387874658792.jpg FB_IMG_16285387874658792.jpg
Zawsze miałem ochotę na zakup tego noża, ale jakoś nie wychodziło. Zaraz go zakupie, tak z ciekawości🙂
A ja mam rozczarowanie mustadem jeśli o noże chodzi. Kupiłam jakiś zwykły ten z ciemnej stali i to jest takie gie, że moje stare kupione na jakimś festynie za 70pln no namy, czy frosty lepiej sobie radzą niż tenże.

Więc chętnie stestuję pakistańskie produkty. Z resztą mam nóż oczko "szwajcarski" ale made in Pakistan i jest fenomenalny.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
09 sierpnia 2021 23:45
olorin669, mąż jest bardzo mile zaskoczony tym nożem 🙂.
W "Kowalach" nikt się nie odezwał, to zapytam też tu, znacie dobrego człowieka do kopyt, który dojedzie na pogranicze łódzkiego i śląskiego? Pilnie poszukuję do siedmiu koni.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 sierpnia 2021 14:35
Dużo filmików sprzętu Nawa można zobaczyć na fb Kowalencki. Tak hmm kuszą oko 😉 nie powiem, ale zakupiłam ostatnio nowe ostrza do noży Ikar, z którymi zdradziłam kilka lat temu DoubleS. Cęgi mam od lat Mustad, póki co niezawodne. Tarnik, jak wiele razy, polecam Save Edge Beast.
Hej! Jest sprawa. Pewnie część z Was pamięta z tego wątku tę łaciata klaczę po ciężkim ochwacie z przebiciem podeszwy, którą odkupiłam od faceta w bodajze 2015 roku? Wyprowadziłam, sprzedałam, bo nie miałam jeszcze swojej stajni. Kobyłka służyła dzieciom do hipoterapii, do nauki jazdy. Sprzedana po drugim ochwacie, a teraz jest znow po kolejnym i wraz z Kasią Goraj (Kasik), jej koleżaną i dziećmi, które jeździły na Trixi prowadzimy zbiórkę na wykup od obecnego właściciela. Chcę jej dać dom adopcyjny, w końcu jedno zycie juz odemne dostała 😉
Wrzucam linka do zrzutki, proszę jednoczesnie o udostępnienie.
https://zrzutka.pl/7bjfd4?utm_medium=social&utm_source=messenger&utm_campaign=sharing_button&fbclid=IwAR3LGtzXPKiIoErvSXOZ7COvWCqG8p5AYdAuwkqAmBTMxnBk5IuypsnSunM
(krwawych fot nie wrzucam)
11831700_10200603595048715_44739761465660048_n.jpg 11831700_10200603595048715_44739761465660048_n.jpg
11411826_10200561848965089_7962133559005454462_o.jpg 11411826_10200561848965089_7962133559005454462_o.jpg
BUCK   buttermilk buckskin
06 października 2021 16:51
tajnaa może wrzuć w inny wątek, ten nie każdy czyta, a warto włożyć wysiłek jeśli ta kobyłka jest taka fajna 🙂 moderator pewnie się zgodzi

P.S. grosik poszedł w intencji 😀
BUCK, Dziękuję.
Wrzuciłam jeszcze do wątku o pomocy dla koni.
Witajcie 🙂 Jak długo może "odrastać" kopyto ? Mój koń już dwa tygodnie kuleje po rozszczyszeniu nowego kowala. Kopyto nie grzeje opuchlizny brak. Poprawa była ale nadal nie idzie ku lepszemu. Jak tylko wyczuje nierówność to się potyka. Gorzej chodzi na twardym. W ogóle chodzi tak jakby miał przyczepione do kopyt obciążniki i bardzo "maca" podłoże. Pytanie czy doktor czas tutaj pomoże czy trzeba działać ? Będę bardzo wdzięczna za rady 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
12 października 2021 12:06
AlGabi też raz miałam przyjemność skorzystać z "nowego" kowala, koń natychmiast przestał chodzić prawidłowo. po ok.3,5 tygodnia stanął na 3 nogach i odmówił ruchu wszelkiego. Trzeba było zrobić w podeszwie dziurę aż do struktury miękkiej żeby całą ropę spuścić. Dziura zarosła po ok. 4 miesiącach. Oby u Ciebie to nie była ropa 🙂 sprawdź jeśli możesz cęgami bolesność określonych obszarów. a co do pytania ile czasu odrasta kopyto, to z grubsza wiesz co ile Twój koń naprawdę potrzebuje wizyty kowala 🙂 jeśli podeszwa została zbyt mocno wycięta to bym obstawiała 6-8 tygodni 🙂
AlGabi,
zależy. Jeżeli zdąży poranić sobie tworzywo podeszwy (stan zapalny) to może to trochę potrwać. Dobrze jest zabezpieczyć takie kopyta czy to butami czy to środkami typu "Sole Guard", czy Hoof Armor. Droższa zabawa to castowanie (EquiCast) + podkowa bita do castu. To rozwiązanie pozwoli odsunąć podeszwę od ziemi i da tworzywu czas na regeneracje.
Cześć wszystkim, poszukuję osoby strugającej naturalnie na terenie Poznania. Czy możecie kogoś polecić? Będę bardzo wdzięczna!

tajnaa, Byla tez prośba na FB o pomoc, ja wpłaciłam i udostepnialam
Post został usunięty przez autora
Post został usunięty przez autora
Hejka dla wszystkich, jestem tutaj nowa. Co byście powiedzieli o tym kopycie? Wydaje mi się, że sporo rzeczy jest nie tak jak powinno być, ale wolę się upewnić. Zdjęcia robione 5dni po wizycie kowala, któremu chyba podziękuję za współpracę..

Tutaj link do zdjęć, bo w poście mi się nie ładują
https://drive.google.com/folderview?id=1hwT2dhb97vjZKmek4WiMuiJGw_dY1iFD
To kopyto jest tak zacieśnione, że nie wiem czy tam kowal mógł coś więcej zrobić.

Tam (przynajmniej ze zdjęć) wydaje się, że podeszwa jest tak zbetonowana od spodu, że nie ma jak obniżyć tyłu.
Ja osobiście bym zrobiła rtg.
kotbury, tak to prawda, że podeszwa ogólnie jest bardzo twarda i się nie wykrusza praktycznie wcale. Problem głównie leży w tym, że kowal powiedział, że tego tyłu wręcz nie można obniżać. Stwierdził, że kopyto samo się rozszerzy w miarę regularnych strugań (co 4tyg), a strzałka wyrośnie. Mieliśmy już dwa strugania u tego kowala i jedyne co nam ciągle skraca to pazur. Podeszwy i wsporów nie rusza. Zastanawia mnie, czy to nie jest błędne koło, bo przecież jak te kopyto ma się rozszerzyć, jak ono w ogóle nie pracuje? Strzałka jak widać, nie ma kontaktu z podłożem.

PS. dodałam do folderu porównanie z drugim przednim kopytem
Zrob rtg, serio.
Cena równa jednej max dwóm wizytom kowalskim. A będziesz miała pewność.
Kowal może mieć rację, bo tak zabetonowane kopyto się może bronić mocno.
Zwiększ ilość ruchu- jeżeli masz jak. Także wymuszonego.

Czy ta noga nie miała kiedyś kontuzji ścięgna? Bo ja takie zbetonowanie przodu i równocześnie tyłu kopyta obserwuję u koni po kontuzji powierzchowengo, jak już paradoksalnie wrócą do pełnej roboty.
kotbury, koń chodzi dobrze, nie kuleje, poza tym, że chodzi od palca. Ruchu ma w opór, 16 godzin spędza na łące. Jeździmy i pracujemy normalnie, bo tak jak napisałam nie kuleje i nigdy mi nie kulał (poza podbiciem dwa lata temu). Ogólnie jest chętny do pracy, szybko się rozluźnia. Dodania, skrócenia, jakieś górki czy skoki lub chodzenie po twardej nawierzchni wszystko bez problemu. Tylko te chodzenie od palca jest jedynym czym pokazuje, że coś jest nie tak jak powinno.
To zrób i rtg i usg ścięgna w poszukiwaniu blizny...
kotbury, tak zrobię, dzięki za odpowiedź
chodzi od palcca, bo nie ma tyłu kopyta, zgniła strzałka powyzej linii włosów. To boli. Dlatego nie chodzi.
tajnaa, to, że zgniła to wiem 🙂 bardziej mi chodziło o kwestię zostawienia wysokości wsporów, co za tym idzie braku kontaktu strzałki z podłożem, co z kolei uniemożliwia jej pracę i odbudowywanie się
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się