naturalna pielęgnacja kopyt

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
09 listopada 2021 07:10
Jeśli kąty wsporowe zostaną obniżone i ta zgniła i bolesna strzałka sięgnie ziemi, może się okazać, że koń zaprotestuje i zacznie kuleć bo go będzie bolało bardziej. Z pewnością będzie jeszcze bardziej unikać ruchu z piętki uciekając od bólu. Trzeba leczyć te strzałki i stymulować powoli np wkładkami w butach, albo jak już obniżać kąty to z wyczuciem i patrzeć jak koń reaguje na to.
One powinny "puścić" jak wyleczysz strzałkę, a koń zacznie lepiej stąpać.
Zaczęłabym od leczenia strzałek.
tajnaa, polecasz coś na te strzałki? Wyczyszczam je dokładnie wodą utlenioną i gazą jałową (ze skupieniem na tych głębokich rowkach środkowych). Później na to smaruje cabi glue. Robię już tak jakoś od miesiąca
zafascynowana, to ja bym zrobiła morfo z biochemią i dobrała czego brakuje.
Nierosnące kopyta to jednak dość często nierównowaga mineralna lub za mało białka i cynku w paszy.
zafascynowana, mnie najlepiej sprawdza się na gnijące strzałki ultra hoof gel. Jak raz wyleczyłam nim strzałki to problem już od 2ch lat nie wraca.
mindgame, a to nie jest dokładnie to samo co cabi glue tylko, że po niemiecku?
kotbury, nie wiem jaki jest skład cabi glue. Ultra hoof gel ma w składzie: Minerały cynku i miedzi w formie chelatu
Substancje klejące
Substancje pielęgnacyjne
Substancje powierzchniowo czynne.

I jest produkowany z myślą o bydle.
czyli to samo 🙂
Co myślicie o takiej zmianie? Mam niestety tylko zdjęcia podeszwy.
Dodam, że to te same kopyto (które wrzuciłam wcześniej na dysku google) tylko prawie 2 lata temu. Zdjęcia dzieli okres dwóch strugań (co około 6-7tyg).

Teraz kopyto wróciło praktycznie do stanu przed tą zmianą, mam wrażenie, że głównie przez moje niedopilnowanie kowala, który "wyhodował" ogromne wspory przez co wygniła nam strzałka. Tutaj link dla przypomnienia, jak to wyglada teraz: https://drive.google.com/folderview?id=1hwT2dhb97vjZKmek4WiMuiJGw_dY1iFD

Czy nie słusznie będzie poprosić kowala o stopniowe obniżanie wsporów? Wydaje mi się, że dwa lata temu po tym obniżeniu strzałka ruszyła z życiem.
Screenshot_20211109-143606_Gallery.jpg Screenshot_20211109-143606_Gallery.jpg
Mnie by bardziej martwiła płaska podeszwa z przodu.
Zrób rtg. serio. To może bardzo wiele w podejściu określić.
kotbury, wiem, że rtg powie najwięcej, ale chcę znaleźć też ciąg przyczynowo-skutkowy i wiedzieć, w którym miejscu został popełniony kluczowy błąd
Zrób ogólnie rtg ujęcie boczne, bo może się okazać, że masz tam zwyczajnie całego kopyta za dużo, wraz z podeszwą. Tak zawężone kopyto i tak wysokie na wsporach, może zwyczajnie nie móc poprawnie pracować i wpadniesz w "zaklęte kółko" problemów.

Kowal może nie chcieć obniżać wsporów, bo...bo oś palca, bądź same ściegna na to nie pozwalają, ale jak masz tam zabetonowaną podeszwe, grubości powiedzmy 2 czy 2,5 cm, to jest z czego obniżyć całe kopyto, tym samym obniżysz także kąty wsporowe. No ale to dopiero po rtg. Ważne: przyklej sobie monetę na przednią ścianę do tych zdjęć, będziesz miała wzrornik miary o którym czesto weci zapominają i potem masz "upośledzone" pomiary.
Witam, czy kojarzycie kogoś dojeżdżającego w okolicę Krakowa regularnie , lub będący względnie na miejscu godny polecenia, struganie kopyt naturalne ? Będę wdzięczna za informację, polecenia na PW 😊
Mogę Was prosić o ocenę tych kopyt? W poniedziałek był kowal. Ja jestem w temacie kopyt zielona ale wszystko mi nie pasuje🙈

https://drive.google.com/folderview?id=1EaDZr_l2sPaknrBYuyVZfBtbeQrsYjBu
A mi się bardzo podoba ta robota.
Ok, ja robię mocniej jak widzę tak płaskie, ale to jak znam konia, warunki i jak reaguje na żarcie itd.
Dziękuję za odpowiedź 🌷. Koń jest robiony co 5 tyg, większość pracuje z ziemi, ma stały dostęp do siana i żyje na wolnym wybiegu. Jako treściwe sieczka i zioła. Rasa zimnokrwista.
Witam kopytko nam się zepsuło kowal mówi ze kon zrobił sobie „odcisk” czym to posmarować bo bałagan straszny cabi glue na strzałki?
14FD3486-5BD6-492D-B9C4-BA9A6ED4BD27.jpeg 14FD3486-5BD6-492D-B9C4-BA9A6ED4BD27.jpeg
Witam kopytko nam się zepsuło kowal mówi ze kon zrobił sobie „odcisk” czym to posmarować bo bałagan straszny cabi glue na strzałki?
14FD3486-5BD6-492D-B9C4-BA9A6ED4BD27.jpeg 14FD3486-5BD6-492D-B9C4-BA9A6ED4BD27.jpeg
Post został usunięty przez autora
Wiecie może co się dzieje z paszą Formula 4 Feet? Czy gdzieś można ją dostać? Czy jest wycofana z rynku?
Nie ma jej nigdzie od dłuższego czasu, przyczyny podawane są różne, w każdym razie nie wygląda na to, żeby miała wrócić na polski rynek
kasska, kurcze :/
a możecie polecić coś o podobnym działaniu? Formula się super sprawdzała u mojego konia.
Hufkur jest godny polecenia. Ja byłam zadowolona. Dobry skład i cena też nienajgorsza biorąc pod uwagę wydajność.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
12 grudnia 2021 12:08
Ja mogę polecić Ungulat. Nie zakładałam jakiś super efektów, a okazało się, że nam na tym kopyta rosną jak na drożdżach. Mimo, że mojemu koniowi zawsze szybko rosły kopyta, to na suplementacji Ungulatem przyrost mam widocznie jeszcze większy/szybszy.
Dodam tylko jeszcze, że koń jest 24/7 na dworze.
Dzięki! Będziemy z rumakiem testować 🙂
uszatkowa   Insta: kingaielif
13 grudnia 2021 13:31
Czy warto kupować pilnik do kopyt za 70 parę złotych, taki z kerbl czy Waldhausena? Do podstrugiwania kopyt raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie? Czy stepi się po paru uzyciach i szkoda kasy?
Szkoda kasy i swoich rąk... można tym zrobić, ale ile się człowiek naszarpie
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
13 grudnia 2021 18:52
Korzystał może ktoś z tarnika elektrycznego ze smartrider?
Szukałam w wyszukiwarce, ale nic nie znalazłam na ten temat.
dea   primum non nocere
13 grudnia 2021 20:44
Cytrusowa, ja bym mocniej skróciła pazury, bo mi wygląda na początki rotacji, w dolnym odcinku... ale ja to jestem zeschizowana na ochwaty 😉
Spróbuj podnieść kopyto, przyłóż coś płaskiego (może być i prosta deseczka, ja używam tarnika) do przedniej ściany. Zobacz, czy duża będzie "dziura" pomiędzy górnym i dolnym brzegiem ściany. Jeśli więcej niż pojedyncze milimetry, to bym trzymała pazur krócej. U zimnokrwistego też o ochwat łatwo, wbrew pozorom.
Czy ma ktoś patent na pękające kopyto ? Przy założeniu że, werkowane prawidłowo. Koń ma z tym kopytem problem od zawsze. Kiedyś pękało we wrześniu ale do wiosny zrastało i był spokój do kolejnego września. Teraz pękniecie utrzymuje się cały rok 😕
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się