Derki

A od tej 7 do 22 stoi niezależnie od pogody? Na deszczu, wietrze przez cały dzień też?
Frans, - każdy koń jest inny. Tak więc może potrzebować, a może nie potrzebować. Na pewno warto coś mieć w pogotowiu, w stylu padokowej 100g i obserwować, czy jest ok, czy się telepie z zimna lub chudnie.
Jeśli koń stoi ciągle w tych samych warunkach nie ma potrzeby zmian derki. Zazwyczaj przebiera się konie, które wychodzą z ciepłej stajni na pizgawicę. Tak to raczej zmiany związane z pogodą, ewentualnie przebranie jak przemoknie.
Sivrite, tak, niezależnie od pogody są długo padokowane. Choć jak tak leje i wieje halny to była zabierana do boksu.

Edit.
keirashara dziękuję za podpowiedź
Frans, no to zrobiłabym tak, jak Keirashara sugeruje. Puść jak jest, kup jedną derkę na zaś, gdyby zaczęła marznąć i pozostaje monitorować.
Personalnie nie puściłabym konia na wolny wybieg bez żadnej wiaty w sezonie zimowym, nawet w derce. Ale napisałaś, że innego wyboru nie masz, to po prostu zostaw derkę znajomemu i każ założyć, jeśli Twoje klacz zmarznie. Tylko jeśli zmarznie na deszczu, to też wypadałoby wysuszyć ją, zanim się zarzuci przeciwdeszczową, nieoddychającą derkę, pamiętaj.
A co polecacie dla młodej klaczy, która stoi na dworze bez względu na warunki cały dzień a na noc jest zamykana w murowanej stajni? Póki co trzyma się dobrze ale to mój pierwszy sezon zimowy z nią i trochę nie wiem czy derkowac czy nie. Dla swojego komfortu psychicznego wolałabym chyba zeby miała jakieś wdzianko :p póki co chodzi bez dery ale też temperatury są w miarę, boje się co będzie jak zrobi się zimniej. A wolałabym być przygotowana i rozlozyc zakupy na przynajmniej dwie wypłaty. Co radzicie i jaki kupić ewentualnie 'starter pack'?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
10 listopada 2021 08:05
vanille, jeżeli na zewnątrz jest wiata i trzyma się dobrze to nic 😉
Jeśli nie ma to coś lekkiego, przeciw deszczowego
Póki co stoi na pastwisku bez wiaty, ale na zimowym padoku wiata jest. Jedyna derka jaką mam to właśnie taka przeciwdeszczowa bez żadnego wypełnienia. Może w takim razie zacznę ja zakładać. W stajni może stać "goła"? Jest jeszcze młodziutka i wydaje mi się takim małym koniczkiem nad którym łatwo zacząć ojojać i się może zbytnio rozczulać. Dlatego wolę zapytać kogoś obiektywnego :p zresztą moje pojęcie o derkowaniu jest mierne
Moon   #kulistyzajebisty
10 listopada 2021 08:38
vanille, spraw sobie dobrą przeciw deszczówkę i obserwuj, po prostu 😉 Mocno laska zarosła na zimę?

Nie derkowałabym teraz, jeśli faktycznie nie leje i nie wieje, że łeb urywa.
Póki co jakos szczególnie mocno nie zarosła. W takim razie zostanę narazie z tą derka co mam. Nie powiem, dla mojego portfela to będzie spora ulga 😁
Keirashara
Sivrite,
Dziękuję Wam za pomoc 🙂
Postaram się porozmawiać czy jednak by nie mogli jej chować na noc 😉 to mili ludzie i dbają o swoje konie co widać. Ale i tak derki kupię na wszelki wypadek.

Sivrite, tak wyszło na wariackich papierach. Po stracie konia zrezygnowałam z jeździectwa i porzuciłam plany budowy swojej stajni. A tu nagle taka niespodzianka i coś trzeba kombinować 🙃 bo zupełnie się niespodziewałam 😅
ushia   It's a kind o'magic
10 listopada 2021 17:52
Cześć, czy istnieją derki z wypełnieniem podszyte polarem?
Na szybko szukając to tylko Startu znalazlam, a to z kolei ma taka se jakośc
Nie cierpię tego gładkiego śliskiego podszycia, niby przeciwobratciowego, bo imo przy takim kon nie nastroszy futerka a derka ma byc tylko pomoca dla normalnych mechanizmow termoregulacyjnych konia 😉
ushia, a przy podszyciu polarowym ma szansę nastroszyć futro?
Wpadam z prośbą o poradę 🙂
Nigdy nie derkowałam koni, więc nie mam doświadczenia. Od tego roku jednak jestem zmuszona.

Mam konia 27lat, niegolony. Niestety to ten moment, w którym wiek i choroby robią swoje. Chłopak nie ma czym się ogrzać. Mimo jedzenia pod kurek spada z masy więc chcę go zapakować w derkę, by dodatkowo zminimalizować straty ciepła.

Dziś dostał wiatrówkę na polarze, ale pod spodem nadal nie był ciepły. Mam jedną grubą derkę, ale ta to raczej na mrozy (gramatury nie znam). Dlatego stoję przed zakupem derki na obecne temperatury - gdy nie ma większych mrozów, ale ciepło już też nie jest.

W jakie wypełnienie powinnam celować? 100, 150, 200G? A może jeszcze inne?
Oczywiście chodzi o derkę padokową.
Ancyk, jeśli teraz jest ubrany w plandekę na polarze i jest mu nadal zimno, to ja bym celowała w 150-200.
ancyk0991, w moim doswiadczeniu plandeka na grubszym polarze i 100g na gladkiej podszewce to ten sam efekt, takze 150-200 to dobry trop 🙂
Btw jak jest nieogolony i zarosniety to siersc nie bedzie z wierzchu tak ciepla jak u golonego konia nigdy, bo futro to izolacja.

vanille, zimno to dla koni nie problem, problem to zacinajacy deszcz i wiatr, wtedy nawet kudlaty kon sie nie pogniewa na plandeke 😉 ale mlodego, zdrowego, kudlatego konia z dostepem do wiaty nie warto derkowac na zas, a juz na pewno nie w stajni.
Dzięki dziewczyny za rozwianie wątpliwości 😊
Sivrite, kokonuss
dziękuję Wam za pomoc! 😘

Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że nie ma co porównywać sierści do golasa. Fakt, on niby się nie trzęsie z zimna, ale w odczuciu jest zimniutki - w miejscach mniej ofutrzonych również (pachy, portki), uszy... I gdyby miał jeszcze tkankę tłuszczową, albo gdyby się ruszał - to bym pewnie w plandece zostawiła. Ale on cały dzień stoi w miejscu, więc nie rozgrzewa się a i mięśnie ma słabe. Tłuszczu ni grama. Więc szczerze mówiąc wolę by było mu ciut cieplej, niż ciut za zimno...
Usagi   Unikalne ciasteczko
15 listopada 2021 22:57
ushia, Bucas Smartex Medium 150g i Extra 300g są podszyte polarem.
Czy ktoś wie jak wyglada rozmiarówka derek polarowych Design by Dalia?
Weszłam na stronę i widzę pony / horse i lekko zwariowałam.
Klami, nie wiem jak derki ale widziałam kiedyś na cavaliadzie ciuchy na jej stoisku i badziew straszny za kupę kasy.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
18 listopada 2021 08:02
mindgame, znajoma ma koszulę taką koronkową i przy zakładaniu musi uważać, bo jak tylko za mocno napnie to pruje się gorzej niż moja teściowa. Jak za koszulę za tyle hajsu to słabo :/
mindgame, Hermes, aha…. Dzieki za info, to sobie odpuszczam zastanawianie się.
To od tej córki futrzarzy 🤢? Wiadomo, że musi być cena wywalona w kosmos, prestiż, luksiury, te sprawy 😂
Znajoma też się szarpnęła na koszulę konkursową, może nią teraz wycierać podłogi po kilku praniach.

Możecie polecić coś trwałego na padok i do stajni angielskiej (w noszeniu non stop), najlepiej 100g. Derka musi być super wygodna i elastyczna.
Moon   #kulistyzajebisty
18 listopada 2021 08:49
Meise, z niższej półki cenowej mogę polecić Waldhauseny Comfort. Tyle tylko, że ich ułożenie zależy mocno od budowy konia, bo bywa że podróżują sobie po grzbiecie. Kulistemu jeszcze rok temu się w klacie 100tka rozjeżdżała i cała zjeżdżała do tyłu, a obecnie, wniosek że się chyba rozrósł 🤔🤣 bo leży idealnie.

Bluehorse, mi ostatnio w stajni zachwalała derki Horsenjoy z kolei. Z boku wyglądają zacnie i mają mocowanie do kaptura pasujące do kapturów Bucas (z takich ciekawostek :P)

Z wyższej półki - Bucas.
Chyba poczekam zatem do wypłaty 😅Zależy mi na anatomicznym kształcie.

Ja mam ten sam problem. W zeszłym roku derka luźnawa, w tym nie mogę dopiąć na klacie tak się bydle rozrosło, a skończyła się regulacja... Ech, te bombelki 🤠 Chyba muszę kupić przedłużkę.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
18 listopada 2021 09:18
Meise, a Freestyle z Caballa? Zamówiłam dla Rozkruszka w razie co i jest cudowna.
Moon, u nas jedna dziewczyna miała Horsenjoy i ja osobiście dawno nie widziałam takiego gówna. Nie wiem jak koń musi być zbudowany żeby to dobrze leżało.

Tęczusia   Po małym sporcie pozostał już tylko kac.
18 listopada 2021 09:57
Poszukiwana derka zakładana przez głowę, bez zapięć pod szyją. Padokowa 145, z lekkim wypełnieniem lub podszyta polarem - ktokolwiek widział gdzieś w sklepie w PL?
Do tej pory byłam zachwycona derką Busse Flexible, która wiosną nie przetrwała turbonachalnego towarzystwa... Tylko teraz jak już jest dostępna w naszym rozmiarze, to za dwa razy większe pieniądze, niż jak kupiłam ją poprzednim razem... I to po przecenie 😭
Czy komuś się kiedyś skurczyła padokówka po praniu?
Założyłam na kobyłę padokówkę z polarem wyciagniętą z czystej torby po praniu w zeszłym sezonie... No i jak w modę strzelił 10cm za krótka!
kotbury, - a kobył Ci zwyczajnie nie urosnął? 😉 Ona chyba młoda jest, konie potrafią rosnąć wzdłuż jeszcze długo po tym jak urosly w górę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się