Otarcia - od popręgu i inne

hej ja podbije bo to temat podobny nie ma co osobnego wątku zakładać jakie macie patęty na obtarty kłąb?
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
26 czerwca 2013 22:40
Jedynym dobrym patentem jest dopasowane siodło 😉
tylko u mnie jest inny problem jak już do mnie trafiła miała dojechany kląb poprzednia właścicielka jeździła na ... żeby nie denerwować się "nieodpowiednim siodle" tak tylko przez wiele lat. 3 miesiące leczenia smarowania okładów no i co najwyżej jazdy na oklep lub lonżowania żeby chociaż troche mięśnie grzbietu odbudować bo kobyła to wielbłąd i powoli się zaleczyła nawet nie co sierść odrasta boje się jednak że jak założę siodło to się obetrze ma siodło na bardzo wykłębionego konia + podkładkę matesa. Może tym talkiem jeszcze zrobie profilaktycznie oczywiście jak się już doleczy do końca.
A co do dopasowania siodła to 1 a jak ma się delikatnego konia to czasem i to za mało. Wystarczy że czaprak będzie troche brudny albo konia ktoś nie doczyści.
ja mam taką 1 co się od wszystkiego obciera i zanim ktoś na nią wsiada to bieganina czy wszystko na bank dobrze bo się obetrze co 5 dni czaprak do prania i sukces od roku żadnego obtarcia
A co do dopasowania siodła to 1 a jak ma się delikatnego konia to czasem i to za mało. Wystarczy że czaprak będzie troche brudny albo konia ktoś nie doczyści.


Czysty  sprzęt oraz czysty koń to podstawa. W upale każdy brudny koń pod brudnym sprzętem ma prawo się obetrzeć...
Jeśli koń chodzi w siodle z podkładką Mattesa, to siodło nie jest dopasowane... podkłądka służy korekcie położenia siodła - włozona pod dopasowane siodło sprawi, że będzie ono za wąskie...
siodlo i podkladke kupowalam razem w zestawie w sklepie wszystkie konie maja u mnie podkladki z racji tego że ponoć nie co amortyzują a w rekreacji wiecie jak jest
co nie mzienia faktu, że gruba podkładka pod pasujące siodło sprawi, ze siodło pasować nie będzie...
do buta też możesz sobie napchać futra - tylko jesli but nie będzie za duży - po napchaniu futra stanie się za mały.... ale futro będzie amortyzować...
Mam konia w pracy, który ma taki jakby nagniot (bułę jak tu ktoś nazwał) w okolicy pachy. Niestety ciągle się koń przez to obciera od popręgu do krwi, bo przesuwa się to coś razem z ruchem nogi. Przerobiliśmy już zapinanie popręgu na dalsze przystuły, futerka na popręg, popręg profilowany i neoprenowy, smarowanie i wyciąganie nogi do przodu i nic. Jedna-dwie jazdy i koń znowu przytarty do krwi 🤔
Weterynarz powiedział, że nie będzie tego wycinał, bo będzie to skomplikowanie, a zanim się rana zagoi minie kilka miesięcy.
Nie mam już pomysłu, co z tym zrobić. Myślę, że rada z pudrowaniem w tym przypadku nie pomoże, bo nie chodzi o nadwrażliwość skóry. Może coś jeszcze poradzicie, bo szkoda kobyłki, żeby cierpiała przy każdej jeździe.
Trampeczka a siodło westernowe ma w tym samym miejscu popreg?nie znam się na west ale moze podpytaj kogoś ?
Westernowe odpada, bo jest to koń, który chodzi treningi skokowe.
Zawsze możesz zasięgnąć opinii innego weta czy aby na pewni nie można tego wyciąć, taka babrząca się gula to nic fajnego.
Raz miałam z czymś takim doczynienia, koń dobre dwa miesiące albo i dłuzej był wyłączony z jazdy pod siodłem, rozgrzewane w koncu się wchłonęło. Później nie było możliwości zeby instruktor nie sprawdził popręgu po osiodłaniu bo by się zrobiło to samo.
Może podogonie żeby trochę oddalić ten popręg?

Chcialabym zaczac tutaj nowy temat mianowicie otarcia ;jak sobie z nimi radzic i jak zapobiegac. Moga sie one pojawic przez nie prawidlowe uzytkowanie sprzetu lub zle jego dopasowanie. Najbardziej narazonymi miejscami jest klab brzuch i kaciki pyska jak mowi wiekszosc internetu. Natomiast moj kon ma otarcia od napiersnika anatomicznego(dobrze dopasowany), ktory jest podszyty miekka skora od wewnatrz wiec dziwne dla mnie jest ze moze powodowac cos takiego. Zaczelam stosowac krem od black horse i zobaczymy jakie beda rezultaty. Chociaz z drugiej strony zaczela zrzucac siersc zimowa wiec moze to tez namnazac otarcia. Druga sprawa to, ze ma otarcie na boku, ale tylko z jednej strony, a nie jezdze w ostrogach oraz jest daleko za lydka wiec nie wiem co sie dzieje. Czy moglby mi ktos poradzic co zrobic?
Kup futro na napierśnik, sprawdź czy otarcie z boku nie powstało np od rogu czapraka (jeden z moich się tak obciera czasem), dosuplementuj biotyną z miedzią i cynkiem. Smaruj miejsca obtarć sudocremem przed treningiem. Całość powinna pomóc.
Nie wiem gdzie zapytać- jeśli to tu nie pasuje to proszę modów o przerzucenie do odpowiedniego wątku.
Kobyla mi się odparzyła od oglowia- dokładnie od paskow policzkowych. Sciągając ogłowie sciągnęlam je ze skórą konia - zostały gołe różowe ślady.
Co może być przyczyną i jak temu zaradzić na przyszłość?
Ogłowie aktualnie mam może nie jakieś hiper top ale przyzwoite - hkm z tej ciu wyższej ich półki.
kotbury, tego typu reakcje skórne bywają objawem nadmiaru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Zabić się za to nie dam, ale ilekroć któryś z koni zaczyna być "delikatesem" redukuję dowóz witamin i sytuacja błyskiem się normuje.
Witajcie,
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy jest jakiś sposób na białe plany po odparzeniu na skórze od siodła. Zdaje sobie sprawę, że po takim czymś włos odrasta bez pigmentu, ale czy są na to jakieś sposoby, leki, maści żeby zniknął ten ślad po odparzeniu/obtarciu. Koń miał źle dopasowane siodło i niestety w dwóch miejscach wyleciały mu włosy i odrosły mu siwe. 🙁
Hej, koniowaty obtarł mi się niestety od ostrogi i pomysłu nie mam jak to teraz ogarnąć.
Otarcie nie jest duże ani głębokie, no ale jest - jazda świeżo po goleniu.
Kupiłam pas na otarcia od ostróg, smarowane ma maścią i przed jazdą zabezpieczane srebrem. Jeżdżony oczywiście bez ostróg od tamtego wydarzenia.
Niestety mimo wszelkich zabezpieczeń łydką i tak zdzieram mu lekko strupek, który się robi i tak się z tym bujamy i bujamy. Odstawiłam go na 5 dni i lonżowałam, było już lepiej i po treningu znowu to samo. Średni widzi mi się odstawienie go od pracy na myślę pewnie 2 tygodnie, więc szukam złotego środka. Myślałam, żeby mu tą rankę zakleić jakimś plastrem przed jazdą, ale nie wiem czy to dobry pomysł :P
Stokrotka, może rzeczywiście jakiś większy plaster z opatrunkiem pod pas spróbuj.
I jak derkujesz to pod dere też pewnie, bo dera potrafi przy chodzeniu, obracaniu się trzeć akurat tak po bokach.
Nie wiem czy to ten wątek, ale ciężko mi określić zjawisko. Koń ma tak jakby pod obiema pachami taką zgrubiałą, łuszczącą się skórę. Widziałam to już u kilku koni i nie mam pojęcia od czego to się robi i tym bardziej jak się tego pozbyć - wyczyścić/zeskrobać tego nie pozwala i za nic to nie chce zniknąć. Myślałam o sudokremie, ale czy to coś da?
panibelynda, smaruj maścią z vitaminą A a lbo najlepiej samą witaminą A w kroplach.
A na jazdę smaruj żelem do sexu - chodzi o wodny silikon poślizgowy.
Popręg musiał go kiedyś obetrzeć i skóra się tak utwardziła.
Raz na jakiś czas, gdy odstawiasz od roboty możesz też zrobić kurację mocznikiem rozcieńczonym. Złuszczy nadmiar.
kotbury, dzięki 🙂
słuchajcie stosował ktoś może?

https://horse-trade.pl/pl/p/Zel-ACERBI-podSIODLO-50g/7687

Mam niedużą totalnie nie gojącą się rankę na guzie biodrowym, liczyłam że derka pomoże, ale chyba tylko pogarsza sprawę :/ Próbowałam już chyba wszystkiego i tak przypadkiem trafiłam na to... jakies opinie?
xxagaxx, - to nie, ale polecam neodermę z veredusa, sprawdzona na kilku koniach 🙂
keirashara, ja nawet dostałam jakąś maść od weta za 150 zł? Ale mam wrażenie że derka tylko trze i ściąga nam tego strupka co chwila.. ale brak derki też nie pomógł ;/
Ten żel mnie zaciekawił bo niby tworzy powłokę....
xxagaxx, - neoderma też, tylko paćka wszystko jak głupia i ciężko doprać potem. Za to faktycznie obtarcia szybciej się goją, nawet w miejscach narażonych na wytarcia (popręg, kłąb).
keirashara, ok, to spróbuję 🙏
słuchajcie stosował ktoś może?<br>
<br>
<a href="https://horse-trade.pl/pl/p/Zel-ACERBI-podSIODLO-50g/7687&#x22; target="_blank" rel="ugc">https://horse-trade.pl/pl/p/Zel-ACERBI-podSIODLO-50g/7687</a><br>
<br>
Mam niedużą totalnie nie gojącą się rankę na guzie biodrowym, liczyłam że derka pomoże, ale chyba tylko pogarsza sprawę :/ Próbowałam już chyba wszystkiego i tak przypadkiem trafiłam na to... jakies opinie?

xxagaxx, to jest kolejny jeździecki trick na to jak zarobić dużo więcej na czymś co ma naklejkę "z konikiem".
Skład to jest 100% dimethicone- czyli silikon.
Jak kupisz cokolwiek z apteki, z drogerii co ma w składzie dmethicone, a do tego jakąś alantonine czy inne to będziesz mieć i taniej i lepiej. Pierwsza lepsza silikonowa baza pod makijaż.
Możesz też iść w inne bardziej naturalne rzeczy - np. za niecałe 20pln są takie sztyfty zapobiegające otarciom stóp z marki compeed. Świetnie zabezpieczają i dają jednak (wbrew temu co napisane) taki poślizg po posmarowanej powierzchni.
kotbury, sama alatoina nie dała rady, bo już to przerabiałam. Ja się bujam od sierpnia z tym ;/ Ale te compeed mnie zaintrygowały także sprawdzę. dzięki .
xxagaxx, nie , sama nie- ale np. silikony plus coś.
Zobacz, tu za 8pln masz taki zwykły silikon. [[a]]https://allegro.pl/oferta/revers-mineral-perfect-30ml-baza-silikonowa-10657645245?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=YzI0NGMzMzQtNmVhOC00MTM3LWI3ZjEtZGU3ZWNiZDg4YjBkAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=9394fc10-7d62-4dfc-ba26-a80775a2eb00[[a]]
Ok, wprawdzie tylko 30 ml ale to sobie zobaczysz czy ci to się sprawdza w ogóle zanim słoik magii za 6 dych kupisz.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się