Dopasowanie siodła

Aleks, przede wszystkim to serio inaczej jest ze zbyt szerokim twistem w skokówkach (HBC winner to o ile pamiętam skokówka) - ze względu na to, że inaczej w nich siedzimy (inne skątowanie nogi) a inaczej w uj. Raczej nie przekonasz dziewczyn, bo widzę, że o doświadczeniach z za szerokim twistem piszą osoby, które jeżdżą w siodłach ujeżdżeniowych, dużo pewnie w ćwiczebnym. I niestety, o ile w skokówce za szeroki twist da się przeżyć o tyle w uj. siodle robi on konkretną krzywdę a do tego potrafi prowadzić do niezłych blokad w ciele.
Komentarz w punkt 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
05 listopada 2021 17:32
epk ja nie mam zamiaru nikogo przekonywać. Piszę o własnych doświadczeniach bardziej pod kątem obaw Plamki co do szerszego twistu. Ona napisała, że siodło, które mierzyły, a które jest zbyt wąskie na jej konia to Antares Evolution, a to jednak skokówka ? Zakładam więc, że moje odczucia mogą być bardziej adekwatne niż osób jeżdżących w siodłach ujeżdżeniowych. Tylko tyle. Nikogo, na siłę, do niczego nie mam zamiaru przekonywać.
Aleks,
Mam nastawienie dość negatywne bo miałam do tej pory złe doświadczenia z siodłami z szerokim twistem ale jednak jestem otwarta (dla dobra konia) na ponowne spróbowanie.

Dobrze wiedzieć, że siodła Ikonic i Albion mają węższy twist bo może uda mi się któreś z nich dopasować do mojego konia. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie co do marek to chętnie przyjmę.
Nie mam dostępu do polskich siodeł więc niestety HB odpada na starcie.
🙂
Hej, czy jest mi ktoś w stanie doradzić? Mam bardzo krótkiego konia siedzisko siodła nie może przekraczać 40 cm ,ja powinnam mieć siodło 17 cali w 16,5 powinnam jeszcze zmieścić tyłek. W co celowac? Czy tylko szycie nam zostało? 🙄
Plamkakochanie, - la voltaire, erreplus, equipe. Chyba w nich wszystkich jest szansa na terlicę U i wąski twist.
Właśnie chciałam zapytać Equipe Olympia to łęk U?
keirashara,
Voltaire ? Jesteś pewna? I masz na myśli jakiś konkretny model?

Według mojej saddle fitterki żadne voltaire nie ma w ten sposób zbudowanej terlicy i nie bedzie nigdy pasować kształtem 🙈
Plamkakochanie, - wydawało mi się, że jako siodła totalnie customowe mają tą możliwość 😅 ale ręki sobie uciąć nie dam. Na pewno mają wąskie twisty, szeroką możliwość pasowania i personalizacji. Bardzo fajnie mi się w ich skokówkach jeździło, a to nie częste u mnie, bo generalnie nienawidzę skokówek.
keirashara,
Z tego co wiem to akurat kształtu terlicy nie można u nich zmieniać tzn wybierać czy dobierać do konia 😅

Antares, Voltaire, Prestige, CWD z tego co wiem mają wszystkie kształt V niestety 😒 Mi też się fajnie w nich jeździ i dlatego między innymi wiem, że mają ten nieszczęsny kształt terlicy 🤣
Taki to odwieczny problem- fajne dla jeźdźca, CC z wąskim twistem, niekoniecznie dla konia (i tak, ucisk w okolicy zamków i przykre konsekwencje to jest powszechny problem) czy fajne dla konia, szerokie, z miejscem na kłąb i jego mięśnie, ale szersza w tym miejscu terlica to szerszy twist. Pewnym kompromisem jest odpowiednie wyprofilowanie siedziska, ale z kolei za tym pójdzie oddalenie od konia, usadzenie jeźdźca wyżej nad nim, i też raczej wchodzi w grę w siodłach 'custom made'. Ciężki temat.
Bombal,
DOKŁADNIE TAK!!! 😭 czemu nie można mieć wszystkiego? 😭😭😭
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 listopada 2021 07:55
To od razu piszę, że tak właśnie jest rozwiązany problem węższego twistu z łękiem U w Ikonicach. Znaczy siedzi się ciut wyżej, nad koniem, ale szczerze wciąż blisko konia.
O nowym HBC (skoro nie masz dostępu) nawet nie myśl. Tu jest pełny kontakt z koniem, ale twist szeroki i różnica jest już odczuwalna w sensie bliskości, znaczy bardzo blisko i bardzo szeroko. Stare HBC mają zdecydowanie węższe twisty, ale siedzi się też ciut wyżej.
keirashara, w żadnym siodle tych marek nie ma szans na terlicę w U.
To jest tak - chcesz siedzieć blisko konia, mieć wąski twist i żeby koniowi było wygodnie.
Wybierz dwa. Przykro mi.
lillid, - kurka, no za erre to dałabym sobie reke uciąć. I bym bez ręki chodziła jak widać 😅
Sama z tej trójki wybieram bycie kawałek dalej od konia. Jak siodło jest dobrze zrobione, to i tak czuję go dostetecznie. Aczkolwiek rozumiem, że są osoby, które czują potrzebę bycia bliżej, jak i takie, których budowa pozwala na jazdę z szerszym twistem bez problemów. W sumie im trochę zazdroszczę nawet 😉
Pomóżcie laikowi, terlica jest V lub U?
Czy łęk?

Czy ktoś mi może powiedzieć jaki kształt ma terlica w Equipe Olympia?
Na polskiej stronie nie działa link do terlicy, na włoskiej albo nic nie ma albo nie umiem szukać.

Edit: takie znalazłam
Theoreme saddles are made in cow hide and personalizable and are equipped with saddle tree in synthetic material which favours the seating of the rider, adapting itself perfectly to the structure of the horse.

Nie wiele mi to pomogło.
majek   zwykle sobie żartuję
08 listopada 2021 18:36
gunia92, ja jezdzilam na krotkim arabie w 17,5 kieffera.
majek dzięki za jakaś wskazówkę ale koń naprawdę krótki panele nie mogą mieć więcej niż 40 cm ale też musimy mieć rozstaw łęku XL daw-mag, około 34 .Czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć jaki to by był łęk w siodle kieffer?
Iskra de Baleron Equipe Olimpia ma kształt V. Popatrz na zdjęcie siodła od przodu.
W tym artykule to jest dobrze wyjaśnione
https://trumbullmtn.com/2016/08/whats-all-the-hooplah-about/
adriena, dzięki!
czegoś takiego było mi trzeba!
Ale to nie zawsze jest tak, że zamki cisną bo kształt topu (łęku) terlicy jest w V.
Zamki są w różnych siodłach różnie położone zależnie od konstrukcji.
Konie z szerokimi plecami mają problem z tym bo zamek nie może być "za płasko". I są sytuacje, że zamek jest pod zbyt innym kątem niż panel.

Imho zawsze najpierw, kształt, rozłożenie i wypełnienie paneli trzeba sprawdzić.
Kształt terlicy (U czy V) to ma znacznie dla kłębu i wyrostków kolczystych głównie. Zamki są mocowane poniżej.
Czy mogłabym komuś przesłać na pv zdjęcia siodła w celu oceny? 🌷
Jakie macie ostatnie doświadczenia z zakupem nowego siodła? Biorę pod uwagę erreplus antares i ikonic? Jak z dopasowaniem i późniejszym serwisem?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 listopada 2021 22:00
Jeśli chodzi o Ikonic to bardzo dobrze (jestem z Pomorza, mam ich saddlefitterkę i równocześnie serwisantkę pod nosem).
yyyy... może nie w temacie, ale

chodzi mi konkretnie o fragment od 15: 01
Ktoś ogarnięty mógłby się wypowiedzieć w temacie? Serio ktoś poszerza idealnie leżące siodło tylko po to, żeby pakować pod nie podkładkę?
martrix, ale ta dziewczyna mówi dlaczego chce mieć podkładkę, co w tym dziwnego ?
Jeśli siodlo na lateksie tez uważam ze lepiej z podkladka
xxagaxx, ja żem laik, więc się pytam. Nie hejtuję.
martrix, ja ubrałam ta podkładkę na jednego konia i przeżyliśmy oświecenie 😅 i do końca jego kariery siodlowej chodzil tylko w tym. Zrobiłabym wszystko żeby dalej mógł chodzic w podkładce.
Za to teraz mam konia który winderena szczerze nienawidzi .0246974398934E+34;
Ja może napiszę ze strony Erreplusa, dostałam do testów siodło ekspresowo, wróciło do korekty i do tygodnia było spowrotem. Szybko i bezproblemowo (Śląsk) ale mój koń nie ma problematycznego grzbietu. Nie trzeba dużo kombinować.
martrix, Swego czasu bodajże X-Horse albo Daw-mag (noszsz, nie pamiętam który z tych Panów) dopasowywał siodła w taki sposób, żeby zmieściła się tam podkładka z Mattesa. I było to całkowicie normalne. Czy zasadne? Nie wiem, ale jestem przekonana, że każda porządna podkładka "robi różnicę"... Nawet te "not fancy" gąbki z Amigo robiły różnicę - moim zdaniem na plus.

Problem pojawiał się w momencie, kiedy ktoś pod za ciasne siodło wrzucał grubaśne podkładki - albo pod mocno za szerokie siodło wrzucał podkładki (tj tak za szerokie, że leżało na kłębie i rozłaziło się na wszystkie strony....), ale to takie raczej skrajne przypadki. Inna sprawa, że siodło za szerokie o 1 rozmiar, jeśli to jest nowoczesne siodło, to nie jest jakaś super ogromna różnica. Przynajmniej z tego co obserwuję.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się