Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

caverra_afk to zależy. U nas jest na przykład kruche szkliwo i ryzyko, że plomba byłaby trwalsza niż reszta zęba i ten by pękł, dlatego wyrywaliśmy (4 zęby, koń 16 lat ale przypadek dość szczególny). Koszt był mniej więcej taki, o jakim piszesz, tyle że z tygdniowym pobytem w klinice i zmianą opatrunków przez ten czas.
hej wszystkim 🙂 mam problem ze swoim seniorem - lat 33. Na trawie bardzo ładnie wyglądał, oczywiście przyszła zima i leci z wagi 🙁 trawokulek nie chce jeść w ogóle... różne próbowałam. Na codzień je 3 posiłki rozmoczone - saracen veteran, owies, wysłodki i otręby ryżowe.
z sianem też jest problem, kiepsko je je - zęby sprawdzone.
Macie jakiś pomysł co mozna mu dać? z dołożeniem nawet dodatkowych posiłków nie bedzie problemu
Jankesiara może mielone siano (sieczkarnia) ?
Mój o wiele młodszy trawokulek solo też się nie tknie. Pomieszane z siemieniem, ziołami czy inna paszą/ otrębami są już ok.

Nasz stajenny Dziadek dostał ostatnio wojskowy termos, w rozmiarze XL 😅
Jak wysłodki i trawokulki nie są podawane na ciepło, to nie chce jeść 😅
jankesiara, może sianokiszonka, lub sieczka pomogą...?
Otręby pszenne, makuch lniany.
jankesiara, Otreby pszenne, gotowane ziemniaki. Mój też nie lubi trawokulek
jankesiara, próbowałaś trawokulki polskich firm czy zachodnich?

Od siebie mogę polecić Pavo fibre beet i subli seniores priores.
a te trawokulki dajesz na sucho czy rozmoczone ? bo może wystarczy je namoczyć i podać w formie papki
jankesiara, możliwe, że staw skroniowo-żuchwowy wysiada i jest za duży nacisk górnej na dolną szczękę... moja też ma zęby ok, a nie do końca radzi sobie z sianem. Za to sieczkę wcina , sama robię z siana na sieczkarni ale dodatkowo dostaje dangie senior , a ostatnio zasmakowala jej hartog 5 complete care senior. A z papek daje wyslodki z trawokulkami i owsem, jak się znudzi to mieszam z meszem.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 listopada 2021 23:01
<b>Jankesiara </b>może mielone siano (sieczkarnia) ? <br>
Mój o wiele młodszy trawokulek solo też się nie tknie. Pomieszane z siemieniem, ziołami czy inna paszą/ otrębami są już ok.<br>
<br>
Nasz stajenny Dziadek dostał ostatnio wojskowy termos, w rozmiarze XL 😅<br>
Jak wysłodki i trawokulki nie są podawane na ciepło, to nie chce jeść 😅

Alaska,

Skąd ja to znam - Miłościwie Nam Panujący - też kręci nosem na zimną wodę do posiłku. Idzie z nim osiwieć.

Jankesiara w próbowaliście z różnymi trawokulkami - u nas przejdą tylko w papce z treściwym granulatem, a i też nie każde. Zdecydowanie przy tych tańszych odmawiał współpracy. Uspokoiło się na Hovelerze i mam nadzieję, że nie odwidzą mu się te trawokulki tfu tfu.
dzieki dziewczyny za rady 🙂 trawokulek próbowałam różnych: tańsze, droższe - żadnych solo nie tyka. Próbowałam na ciepło na zimno, też nie
jedynie jak się pomiesza z meszem to zje ale z kolei dawanie meszu codziennie to nie najlepszy pomysł?
Co do sieczek (czy sieczkarni) - oczywiście nie chce jeść, jak sie mu da na mokro to cos tam skubnie ale reszte zostawia
Sianokiszonki na razie nie mamy, czekamy aż nam właściciel dowiezie paśnik na nią ale rok temu sie nie tykał oczywiście. Może w tym roku zmieni zdanie 😀
jankesiara, mam konia po ekstrakcji zębów lat 19 i klacz lat 31. Na okresowe chudnięcie 4posiłki dziennie, gdzie u obu podstawa to papka z trawokulek (Palatin Glyx Heucobs 25kg) sianokulek(rolnet), wysłodek (rolnet), a do tego mają Stamm 30 z Saracena (też moczymy) bo to fajne białko. 19 latek dostaje jeszcze Convalescent Diet z Dodsona i na takim zestawie trzymają się dobrze.
Marstall ma wiesen-cobsy, b. miękkie trawo-chipso-kulki, które swojej seniorce- księżniczce podaję również na sucho, żeby nie wszystko w postaci papki było, są też próbki u nich.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 grudnia 2021 12:50
Jakie macie pomysły na syndrom wody kałowej ?

Mój 21 latek od ubiegłego roku ma taka przypadłość. Do tej pory, problem był tylko na początku sezonu pastwiskowego. Wraz z drewnieniem trawy mijał. Kiedy jesienią wracał tylko na pasze suche objętościowe (siano) problem zanikał. Tej jesieni jakoś nie ustąpił i teraz, kiedy konie są już tylko na sianie nadal się utrzymuje. Kupy są uformowane, może ciut wilgotniejsze niż normalnie, ale jest woda po wypróżnieniu.
Stosowałam (już wcześniej także) probiotyki, bentonit Diarri stop nic nie pomogło, a Diarri stop okazała się niejadalny zupełnie. Zastanawiam się co jeszcze mogłabym zrobić. Przymierzam się to tych probiotyków z Hippovetu dla seniorów, tam jest także bentonit może taki zestaw pomoże ? Miał może ktoś z Was jakieś z tymi suplementami doświadczenia ? Chodzi mi o te:
https://sklep.hippovet.pl/produkty/mebio-biocell-probiotic-senior-probiotyk-1-kg-darmowa-wysylka/
Możesz spróbować prebiotyków i odpiaszczania.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 grudnia 2021 15:46
izydorex, mikstura dzięki, spróbujemy.

Czy w tym sklepie mogę spokojnie kupić w sensie, sklep ok ?
Aleks,
Kupuje często i zawsze wszystko jest ok w tym sklepie
Aleks, u nas na to sprawdza się dobrze Biogen K, w tym roku pojawił się problem i po tygodniu do dwóch max jest właściwie po sprawie.
U nas kiedyś zadziałał Medigest z Brandona. Działał dopóki dawałam i kilka/ kilknaście dni po.
Potem wróciło, teraz koń zaczął kolkować i się okazało, że mamy zapalenie jelit 😑

Tak czy siak Medigest działa, bo poleciłam komuś i miał pozytywne opinie.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 grudnia 2021 16:22
Sasini dzięki.
Wróciła mi nadzieja na nie obsrany wiecznie tyłek. Będę próbować po kolei.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
02 grudnia 2021 20:22
Aleks, ja walczyłam ponad 3 lata, podawałam cuda na kiju, specjalistyczna dieta, z doktor robiłyśmy pełną diagnostykę (łącznie z badaniem pod kątem Salmonelli). Finalnie okazało się, że u nas woda w kale wynikała z zębów. Staruszek nie rozcierał do końca siana (bo już niespecjalnie miał jak i nie do końca pogryzione siano mechanicznie podrażniało mu ściany jelit przez co miał chroniczny stan zapalny (po sterydach podanych na reakcje uczuleniową nagle problem na parę dni ucichł- co nas naprowadziło). Po włączeniu do diety trawokulek w formie papki, problem wody samoistnie zanikł, a senior ma "twarde (jak nigdy) dowody", a siano ma dla rozrywki (trochę zje, a z reszty robi "wypluwki"😉.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 grudnia 2021 21:45
biooork - u nas zęby są pod kontrolą i w bardzo dobrym stanie. Pierwsze co brałam pod uwagę kiedy się zaczęło to zęby właśnie, ale to na pewno nie to. Z jedzeniem siana też nie ma żadnych problemów. Mam go pod domem, wiec gdyby coś było nie tak z zębami i jedzeniem siana na pewno by mi to nie umknęło.
Ogólnie on jest w bardzo dobrej formie i jak ktoś nie wie, że ma 21 lat to daje mu z 16/17 max (nawet weterynarza oszukał) z resztą (w tym roku mniej bo nie miałam tyle czasu i inne kłopoty na głowie) jest cały czas koniem pracującym więc choćby z tego powodu zęby kontrolujemy regularnie.
Paradoksalnie, klacz 23-latenia, która jest na emeryturze u nas i ma faktycznie problem z zębami, mokrych kup nie ma.
No ale dzięki za uwagę.
Aleks czy to ten z ochwatem ? nie wiem czy nie mylę koni, czy on miał badane ACTH ? bo woda kałowa to u cushingowców występuje
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 grudnia 2021 22:10
blucha - Nie to nie ten. 21 latek to Dukat (z wodą kałową) - koń mojego męża. Widzisz, cushingowa jest ta klacz 23-latenia, ona nie ma tego problemu. Dukat nigdy nie miał i nie ma objawów, które mogłyby sugerować Cushinga.

Póki co go odpiaszczę i sprawdzimy któryś z preparatów podpowiedzianych przez dziewczyny wyżej. Zobaczymy. Poza tym widzę, że on podjada facelie z za ogrodzenia. Odsunę bardziej taśmy. Ona wyrosła późno i jest jeszcze zielona. Może dlatego to się utrzymuje mimo, że są już dawno na sianie.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 grudnia 2021 22:25
Alaska dzięki. Kolejny na liście.
Kurcze, Dukat (mam go 16 lat) zawsze i teraz też bardzo dobrze wykorzystywał pasze, ale nigdy nie był otyły, ani nie miał problemów z niedowagą. Po prostu z tych ekonomicznych i wdzięcznych dla portfela. Miewa brzuszek jak nic nie robi, ale jak wraca do roboty to po tygodniu brzuszek pastwiskowy znika i jest fit. Nigdy nie kolkował, nie miał tego typu problemów. Ma inne, jest alergikiem i ma szpat, ale poza tym jest w porządku i jak na swój wiek się bardzo dobrze trzyma.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
02 grudnia 2021 23:47
Mój koń, w sile wieku, ma takie epizody zwykle na rozpoczęcie bujnego sezonu pastwiskowego i gdy przesadzi z ilością zjadanej słomy... Czasami bywało też przy jakiejś nagłej zmianie w żywieniu
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
03 grudnia 2021 08:28
No zobaczymy czy któryś z tych preparatów pomoże. Dobrze by było, bo o ile póki było w miarę ciepło mogłam go obmywać codziennie i utrzymywać w czystości to teraz (koń wolnowybiegowy) ciężko mi jest go dzień w dzień myć kiedy na zewnątrz na minusie albo bardzo blisko zera i pizga jak cholera.
bjooork, tylko mój jest nieco za młody na starcze problemy z zębami, bo ma 10 lat 😅 Akurat z zębami problemów nigdy nie miał, ale planuje na początek roku też sumienny przegląd.
Witam, potrzebuję Waszej pomocy... Sprawa wygląda tak... Mam staruszka, skończone 27 lat... Kupiłam go z bardzo ostym ROA... Myślałam, że pożyje maksymalnie rok. Mam go 7 lat, z ROA radzimy sobie dobrze... Wiadomo są gorsze dni, ale w porównaniu do stanu z przed 7 lat, jest dobrze... Rok temu zaczęły się problemy z zębami... Miał je piłowanie i było ok... Od 3 miesięcy znowu problem... Nie gryzie siana, wypluwa przeżute... I kolejny raz zęby było pilnowane, stwierdzono ubytki w uzębieniu... Od paru dni widzę, że stracił sporo na wadze... Koń dostaje otręby przenne, wysłodki buraczane, jakas tam marchewka/jablka/buraki no i siano... Do diety wprowadzam trawokulki, proszę Was o rozpisanie tej diety, co i przede wszystkim w jakiej ilości podajecie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się