Co mnie wkurza w jeździectwie?

Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
06 grudnia 2021 17:01
Jedna z polskich firm "psich" współpracuje właśnie z tą influencerką, o której pisała azzawa. Mnie to skutecznie odrzuciło od kupowania kolejnych produktów, mimo, że kilka rzeczy mam i jestem zadowolona.
Mam poczucie, że kupując od nich poniekąd wspieram tą influencerkę.
Muchozol2, Ja to w ogóle po tej całej aferze mam awersje do tej osoby. Miesiąc po śmierci konia nagle stała się "ekspertką od beghawiorystyki i dietetyki psów" 🤷
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
06 grudnia 2021 17:39
Szybko zyskała ten tytuł "ekspertki" 😕. Mnie w ogóle irytuje/dziwi zjawisko influencerek - takie bycie znanym z tego, że jest się znanym.
Nevermind   Tertium non datur
06 grudnia 2021 22:21
Może nie do końca ten wątek, ale podobne tematy, to się wetnę.
Słyszeliście o tej aferze, że podobno Ilonę Janas przyłapano na rollkurze/prawie rollkurze na czworoboku?
Ostatnio przyglądam się jeźdźcom ujeżdżeniowym i ogółem coraz bardziej mam wrażenie, że o zdrowiu koni delikatnie mówiąc za bardzo nie myślą
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
06 grudnia 2021 22:54
Nevermind, wszędzie można znaleźć nieprawidłowości. To nie dyscyplina definiuje dbanie o konia, a konkretny człowiek. Dopóki rynek tego* nie zweryfikuje (a nie łudzę się, że zweryfikuje) to tak będzie. Mnie to nawet nie wkurza - szkoda zdrowia 😉. Bardziej motywuje do jeszcze większego dbania o własne konie.

* - tego czyli np. prania konia, żeby podstawił zad, jeżdżenia młodego konia od razu w wysokim ustawieniu, przerobu x koni byle więcej
Nevermind   Tertium non datur
06 grudnia 2021 23:10
Muchozol2, A mnie wkurza i to strasznie, nawet nie samo takie zachowanie, tylko właśnie, że ono uchodzi na sucho. Czy to w Polsce czy na świecie. Do pewnego momentu sądziłam, że są jednak jakieś granice stawiane przez fei czy pzj...
nevermind podobno? Bądź pewna stanu rzeczy zanim rzucisz oskarżenie, chyba że lubisz gównoburzę. Pamiętaj, że po drugiej stronie jest żywy człowiek. Żeby lepiej zobrazować Ci problem:
"Słyszałam, że nevermind (och! Szkoda, że nie znam Cie z imienia i nazwiska) tak klepała dupskiem I jeździła odgiętym koniem, że jej koń ma teraz kissing spines"
Łapiesz?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
06 grudnia 2021 23:29
Można to zgłosić - dać przykład, że takie zachowanie nie jest ok. Może pójdzie za tym więcej osób.
Generalnie w historii bardzo dużo bardzo złym ludziom uchodziło na sucho. W naszych granicach warto zmieniać świat na lepszy, ale spokojnie podchodzić do tego na co nie mamy wpływu.
Ja np. prowadzę sobie bloga o mini zasięgu. "Promuję" sobie naturalny chów koni, piszę o znaczeniu dobrego siana, podrzucam pomysły z budowy i nasze patenty. Tak się "wyżywam" 😅.
Nevermind   Tertium non datur
06 grudnia 2021 23:30
kare_szczescie, Widziałam nagranie i jeśli ktoś chce mogę je nawet przesłać na priv. Użyłam słowa ,,podobno” żeby nie zabrzmiało to zbyt oskarżycielsko, chociaż fakt, nie pasuje do kontekstu. Nie przyszłam robić g*wnoburzy, tylko zapytać czy ktoś może wie coś więcej, bo sama widziałam opisy tylko osób oskarżających p. Ilonę, żadnych próbujących ją bronić ani głosów pochodzących z jej środowiska

edit: Sama mam negatywną opinię na ten temat, stąd druga cześć mojej wypowiedzi, która faktycznie mogła wyglądać jak próba wywołania g*wnoburzy. Stąd dopisuję tutaj: nie taki był mój cel, ale nie potrafię milczeć kiedy widzę co się dzieje w środowisku jeździeckim, bo naprawdę nie chodzi tutaj o jednego zawodnika, który wywołał aferę.
Facella   Dawna re-volto wróć!
06 grudnia 2021 23:33
„Podobno” i na „prawie rollkurze”.
Jak mnie wkurzają takie plotki, żeby tylko zrobić gownoburze i komuś dopieprzyc. Chcecie zmieniać świat, to zacznijcie od własnego podwórka, od biednych szkolkowych rekreantow, bo większość tych sportowych koni jest milion razy bardziej zadbana.
Skoro widziałaś nagranie to chyba jesteś w stanie ocenić czy to rollkur czy nie. Jeżeli nie jesteś sama w stanie ocenić to szukasz gównoburzy.
Nevermind   Tertium non datur
06 grudnia 2021 23:42
kare_szczescie, Tak się składa, że nie nie jestem, bo niektórzy nazywają rollkurem już konia zgiętego w trzecim kręgu, a inni dopiero tego dotykającego głową klatki piersiowej. W pewnym momencie wyglądało to na 100% rollkur, potem był zgięty trochę mniej, ale nadal było to zbyt mocne zgięcie jak na zwykłe przeganaszowanie. Tak czy siak raczej nie wzięło się z delikatnych rąk i braku takiego ustawienia w treningu
A wiesz, że przepisy określają czym jest rollkur? Jak nie wiesz o co chodzi to uciekaj do przepisów, książek, bądź trenerów, a nie rzucaj oskarżenia. Btw. Uwierz mi, że wiele jeźdźców walczy z hipermoblinoscia swoich koni i ustawianiu się ich w ramach zbyt ciasnych. Hodowla stworzyła nam superbohaterów, nie konie i czasem wcale nie jest łatwo je wsadzić w poprawne sylwetki. Spytaj ludzi garbatych, bądź przeprostowanych czy specjalnie mają takie sylwetki...
Nevermind   Tertium non datur
07 grudnia 2021 00:13
Facella, A ja uwielbiam jak próbuje mi się udowodnić że miałam inne intencje, niż miałam. I ocenia się mnie po jednym wpisie, bo tak się składa, że na własnym podwórku zaczęłam właśnie od rekreantów. Swoją drogą również uważam, że wiele z tych „biednych” sportowych koni ma naprawdę niezłe życie i nieraz na starość czuje się lepiej od zwykłych tuptaków. Po prostu kiedy usłyszałam o rollkurze na czworoboku, i to w Polsce, to owo wydarzenie wzbudziło moje zainteresowanie i postanowiłam dowiedzieć się więcej na ten temat, a jako że nie znalazłam niczego poza opisami jaki to jeździec jest okropny postanowiłam spytać tutaj. Zwłaszcza, że wydawało mi się, że po tej aferze poszło jakieś echo... Ale wychodzi na to, że zadanie pytania na kontrowersyjny temat to „robienie g*wnoburzy”. Jak w jeździectwie ma zmienić się cokolwiek, skoro nie da się nawet normalnie dyskutować?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 grudnia 2021 00:27
Słyszeliście o tej aferze, że podobno Ilonę Janas przyłapano na rollkurze/prawie rollkurze na czworoboku?
Jak nie wiesz o co chodzi to uciekaj do przepisów, książek, bądź trenerów, a nie rzucaj oskarżenia.
Jak dla mnie temu pytaniu daleko do oskarżeń - oskarżenie raczej nie zawierałoby pogrubionych przeze mnie słów.
I... tak w sumie to zrobiła dokładnie z zaleceniem - udała się do trenerów 🙂. Nie raz było na forum podkreślane, że jest to miejsce, gdzie można się doedukować oraz gdzie jest wielu trenerów. Jeśli nie ma własnego (albo jest akurat niedostępny) to przyszła w odpowiednie miejsce 🙂.
Nevermind   Tertium non datur
07 grudnia 2021 00:29
kare_szczescie, Czyli okazuje się, że jeździec nie musi koniecznie być zły i okrutny, widać dobrze że zajrzałam jeszcze na revoltę.

Jedyna oficjalna definicja z którą się spotkałam to definicja fei po konferencji w Lozannie, na temat tego, że rollkur to pozycja wymuszona przez działanie agresywnej siły, a LDR jest dopuszczalne jako że tejże agresywnej siły nie wymaga.
Nevermind   Tertium non datur
07 grudnia 2021 00:48
A wiesz, że przepisy określają czym jest rollkur?
kare_szczescie, Które? Gdzie? Znam oficjalne przepisy pzj i fei, ale nie znalazłam tam niczego na ten temat. Swego czasu interesowałam się rollkurem i szukałam takich informacji. Może nie wiem gdzie szukać, ale niestety nie mam kogoś kto mnie w tym pokieruje. Tak jak mówiłam, znalazłam jedynie definicję z konferencji w Lozannie.
Muchozol2, Dziękuję! Starałam się zadać to pytanie możliwie delikatnie, ale przy okazji przypomniano mi co najbardziej mnie wkurza w jeździectwie... że większość tematów wystarczy tknąć i już jest afera 😕
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 grudnia 2021 01:11
Nevermind, nie ma za co. Staram się po prostu czytać bez dodawania drugiego dna 🙂.
A Ty się nie przejmuj - tu jest forum i zawsze tak było i będzie, a prawdziwe życie toczy się gdzie indziej. I owszem fajnie pogadać, poczytać co w świecie piszczy ale z dystansem jak zaczyna się coś "dziać" 🙂.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
07 grudnia 2021 07:58
Wstaw filmik, będzie można dyskutować 😉
Nevermind tu masz ładnie wszystko opisane plus obrazeczki:
https://www.horsetalk.co.nz/news/2010/05/081.shtml
Ja nie lubię w jeździectwie plotek i łatwości osądzania. Dlaczego tak boisz się wstawić ten filmik? Nikt o zdrowych zmysłach w czasie przejazdu nie pokaże rollkuru. Sama piszesz, że najpierw wyglądał jak 100% potem mniej, więc może po prostu koń się schował i w między czasie był podnoszony? Za mało danych, żeby publicznie pisać takie rzeczy o kimś. Oczywiście, że są jeźdźcy w PL którzy stosują te metodę, jest pełno patologii. Btw. Jeżeli to nagranie jest z rozprężalni to ktoś jest zwykłym, śmierdzącym tchórzem. Na miejscu były osoby techniczne do których można było zgłaszać wszystkie problemy.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 grudnia 2021 09:34
Ja nie lubię w jeździectwie plotek i łatwości osądzania.
Jeżeli nie jesteś sama w stanie ocenić to szukasz gównoburzy.
Ale właśnie tu łatwo osądziłaś Nevermind. Co później się okazało, że nie szuka shitstormu, tylko pyta. Nawet sama przyznała, że w niefortunny sposób napisała post.
Wyszedł trochę shitstorm właśnie z powodu łatwego oceniania 🙂. Jakby tego nie rozciągać to albo by ktoś napisał "tak był rollkur", albo "nie, nie było". Ewentualnie nikt by nic nie napisał i by umarło śmiercią naturalną 😉.
Pytanie "czy x robi krzywdę koniom?" nie jest osądzaniem. Jakby napisała "x robi krzywdę koniom" to by było osądzanie i nawet kwalifikujące się pod pomówienie.
<br>
<br>
Ale właśnie tu łatwo osądziłaś <b>Nevermind</b>. Co później się okazało, że nie szuka shitstormu, tylko pyta. Nawet sama przyznała, że w niefortunny sposób napisała post.<br>
Wyszedł trochę shitstorm właśnie z powodu łatwego oceniania 🙂. Jakby tego nie rozciągać to albo by ktoś napisał "tak był rollkur", albo "nie, nie było". Ewentualnie nikt by nic nie napisał i by umarło śmiercią naturalną 😉.<br>
Pytanie "czy x robi krzywdę koniom?" nie jest osądzaniem. Jakby napisała "x robi krzywdę koniom" to by było osądzanie i nawet kwalifikujące się pod pomówienie.

Muchozol2,
Dokładnie myślę tak samo, moim zdaniem Nevermind przyszła zapytac, dopytać - od tego przecież jest forum.
Nevermind środowisko revoltowe znane jest z tego że jak X będzie żle traktował konia to będzie katem, ale jak ten sam obrazek zobaczą pod znanym Y to juz będzie ok 🙂 bo to profesjonalista. tak ze przy pytaniu z dodatkiem nazwiska nie oczekuj rzetelnej opinii 🙂
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 grudnia 2021 09:45
Albo nawet nie zobaczą i już ocenią 😉.
kare_szczescie, a ty świętsza od papieża jesteś czy jak ?
Kurde po to jest forum zeby pytać,. I właśnie bardzo dobrze jak ktoś napisze "podobno" bo to nie są oskarżenia, pomówienia czy cośkolwiek. A lepiej się w dzisiejszych czasach zabezpieczyć.
Ale na podstawie czego ja mam oceniać? Że ktoś słyszał? Widział? Serio?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 grudnia 2021 10:00
Oceniać Nevermind, nie Ilonę Janas 🙂.
Napisałaś, że jak Nevermind nie jest w stanie ocenić, to szuka gównoburzy. To ocena.
Ja uwielbiam jak na tym forum zadaje się pytanie, a potem jest g*wnoburzana 10 stron o tym co ktoś powiedział, napisał albo miał na myśli. Serio ludzie zluzujcie gacie bo przekrzykujcie się jak na targu 🙄

Może niech ktoś się odniesie do tematu, a jak nie to po prostu się nie wypowiada.
Ja sama jestem ciekawa, czy te oskarżenia są podparte jakimiś mocnymi dowodami, czy ktoś to może widział na żywo? Może to była tylko chwila, lub koń po prostu ma jakieś predyspozycje do chowania sie, a nie celowe działanie?
A mnie wkurza, ze temat schowania za pion czy nieregularnosci od reki to jakies dziwne tabu, z jednej strony sa ludzie urzadzajacy szitstormy w internecie o kazdy filmik z koniem z nosem za pionem (kiedy konia za ten pion wcale nie trzeba ciagnac rzeznicka lapa a u koni z dluga szyja jest to normalny etap przejsciowy), ostatnio taki szitstorm byl odnosnie ogierow na keuringu, ze czemu nie sa lonzowane w samoniesieniu tylko ganiane na wypinaczach ( trzylatki w samoniesieniu xd), a z drugiej jak sie komus zwroci uwage / zapyta czy aby kon nie za bardzo za pionem to od razu obraza majestatu i foch, no bo prawdziwy rollkur to robia ci inni (a u was to w ogole Murzynow bija...).
kokosnuss, - lubię to!

Mnie jeszcze całkiem niedawno zabił komentarz, że koń się nie podobał sędzią, bo był ustawiony nisko. Nie, koń nie był ustawiony nisko tylko uwalony całym ciężarem na przodzie, co zostało wspomniane w komentarzu. Jakby "drobna" różnica 🤦I psia mać, ktoś tego nie widzący trenuje ludzi...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się