Jakie pasze dajecie swoim koniom?

kokosnuss, chodzi o wrzody i profilaktykę. Niby jakaś tam zawartość skrobi w diecie wrzodowca jest dopuszczalna i tego się trzymałam długi czas, ale okazało się, że na diecie całkowicie pozbawionej zboża koń robi się nieobjawowy i wyluzowany w każdym aspekcie swojej egzystencji. Jednak nawet na tej niewielkiej ilości ciągle było czuć, że kobyła jest „jakaś inna”. Teraz jest normalna, jeśli wiecie, co mam na myśli.
Mój koń, który nie jest jakoś super wybredny NuVenę Light zje, ale z bólem w oczach 😂
Kiedyś jadł Nubę Grow i potem Daily, ale z worka na worek zainteresowanie było coraz mniejsze, teraz wzięłam próbki NuVeny Ligh i Medium. Medium bardziej mu podchodzi, ale dalej jest meh w porównaniu do Mebio basic.
Czy ktoś wie jaki jest procentowy udział melasy w Red Mills Oat Balancer?
Jakie balancery wysokiej jakości ale BEZ MELASY polecacie?

Czy jest ktoś kto tym karmi? EQUINE NUTRI PLAN Balance Pro Formula
Jak z dostępnością?
lillid, Sianokiszonka to bardzo spoko opcja, ale jeśli karmi nią cała stajnia tj. przynajmniej 5 koni (bodajże). Wtedy te takie duże "rolnicze" baloty schodzą na bieżąco. Natomiast takie indywidualne karmienie sianokiszonkami "gotowcowymi" (Eggersmann na przykład) może wyjść bardzo drogo jak sobie policzysz - worek musisz skarmić po kilku dniach tak naprawdę.
Ja się zastanawiałam nad przestawieniem moich koni na takie gotowe sianokiszonki i jedyną opłacalną (w miarę...) opcją było zamawienie palet + karmienie wyłącznie tą sianokiszonką, ale ostatecznie zrezygnowałam, bo się trochę bałam czy mieszanka nie będzie "zbyt bogata" dla tego mojego młodego... No i bałam się, że mi to gdzieś, nie wiem, zapleśnieje albo co...
A może otręby owsiane? 🤔
Sankaritarina, dostaje do żarcia na mokro i jest git, także na pewno będą w składzie tej mamałygi, która mi z tego wyjdzie 😅 aczkolwiek szukam łuski owsa i ni mo, kupuję teraz takie „ludzkie” w paczkach po 5 kg…

Temat sianokiszonki mnie pokona organizacyjnie i finansowo. Poza tym w moim pensjonacie naprawdę nie mogę narzekać na ilość i jakość siana - myślę, że ze 20 kg rąbie, i to zadawane na 4 razy. Gdyby nie to, pewnie już dawno wyglądałaby jak wieszak.

Bardzo liczę na słonecznik, że jej podejdzie, bo kaloryczny jak diabli i niewielka ilość zrobi robotę. No i zobaczymy, jak te makuchy i wytłoki jej będą wchodzić.
<b>Sankaritarina,</b> aczkolwiek szukam łuski owsa i ni mo, kupuję teraz takie „ludzkie” w paczkach po 5 kg…<br>
.

lillid, a masz gdzieś w swoim województwie giełdę owocowo warzywna, albo rynek/targ?
Bo u nas sobie ludzie kupują jęczmień itd. właśnie na giełdzie. Albo od rolników z targu, bo stają z marchewką, a się okazuje, że mają inne rzeczy albo wiedza do kogo pojechać.
Możesz też znaleźć jakąś wytwórnie pasz i zapytać czy ci ileś worów surowca nie odsprzedadzą.
Ja kiedyś, jak nie było tylu takich opcji online to wysłodki buraczane brałam prosto z cukrowni 60km od siebie, ale mi się opylało podjechać i wziąć worów na pół roku do auta.
Lillid mi się koń bardzo poprawił na makuchach i utrzymuje ładnie na nich masę. A koń z tych co z byle pierdnięcia tracą "pół" siebie w moment. Dostaje ich chyba z 7 rodzai. Mam jakieś 30 km od siebie dostawce, kobitka robi na miejscu oleje, więc jest makuch swiezy.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 grudnia 2021 18:38
siwaaa, jakie konkretnie makuchy skarmiasz i mniej więcej w jakich ilościach?
Gramatury nie podam, bo szczerze nie wiem. Nie ważyłam. Muszę znaleźć wagę i poważyć.
Dostaje do rannego sniadania na sucho: konopny, lnianke( nie len ) , Wiesiołek, ostroplest, rzepak, słonecznik. Do wieczornych wyslodek jeszcze lniany, kozieradke i czarnuszkę.
kotbury, a nie mam pojęcia bladego, muszę się rozejrzeć. Dzięki za pomysł 🙂

siwaaa w jakiej formie są te makuchy, które skarmiasz na sucho? Bardzo twarde są?
lillid, nie wiem czy u Was są te stacje benzynowe, ale u nas na stacjach Pieprzyk możesz kupić oprócz warzyw różne zboża (jęczmień, kukurydza, etc). Ja kupuję głównie marchewki w 20 kg workach i na żadnym targu tak tanio nie ma.
lillid, w formie peletu. W zależności od bardzo kruchego do takiego twardszego ale spokojnie koń go zgryza. Najtwardszy jest lniany ale on j tak laduje w mokrym. Bardzo krucha jest czarnuszka i kozieradka.
<b>kotbury,</b> a nie mam pojęcia bladego, muszę się rozejrzeć. Dzięki za pomysł 🙂<br>
<br>
(...)

lillid, Może ekotarg na Powiślu i Bazar na Kole, może coś....? 🤔 albo choć jakiś kontakt.
I trzymam kciuki za słonecznik 😀
espana, Pieprzyków nie ma niestety 😕 jam z Mazowsza, i to tego, co myśli, że mleko jest z kartonu.

Sankaritarina dzięki 😊 pójdę za radą, popytam, poszukam.
lillid, no to jeszcze zboża w detalu (ale także makuchy, śruty, otręby wszelakie, wysłodki) możesz kupić na Allegro ze SMARTem.
Help!

Sensowna i smakowita pasza / sieczka do przemycenia suplementów w proszku dla grymaszącego niejadka. Dotąd zjadał na mokro w Alpengrun Pellet, ale już odmawia.

Paszy daję niewielką ilość ze względu na gabaryty konia :P (jest pączkiem), jednak musi być bardzo niskocukrowa i niskoskrobiowa.

Brandon XL też się już przejadł... Sieczka Agrobs Flower Grass nie ruszona. Karmiliśmy głównie hippolytem ze względu na dostępność w okolicznym sklepie, ale chyba już skreślam tą firmę. No przynajmniej sieczki nie podchodzą mojemu koniowi. I tak albo dojada nasz drugi koń (ale to kucyk więc zajmuje mu to wieki) albo rozdaję w stajni...

Czy Eggersmann EMH Struktur Getreidefrei to dobry kierunek jeżeli chodzi o "zjadalność"?

Moje doświadczenie z makuchami jest takie, że twardość zależy od producenta.

Lniany kupuję sypki. Daję na sucho (ale nie dużo) albo mocze i wychodzi meszyk.
Z czarnuszki miałam w pelecie i był mega twardy. I za dużo białka miał jak dla nas.

Właśnie- warto poszukać tłoczni/producenta olejów. Wtedy są makuchy/wytłoki w dobrych cenach jak się samemu odbiera.
Nique, moja wybrzydzaczka sieczkowa najchętniej obecnie je Dengie A lite oraz Performance. Mam jeszcze w komórce Nubę kokosową, ponoć tez konie chętnie jedzą.
Eggersmana lucernę zostawia i nie chce jeść.
xxagaxx mój lucerny też nie jada :P

Nie musi to być koniecznie sieczka.
Nique, ja daje leki w meszu Saracena recovery. Garsta tak pęcznieje że jest jej tak ze 3 razy tyle albo i więcej. Więc daje bardzo mało a jest sporo 😀 i jest smaczny, koń je wszystko. Ale nie wiem czy chcesz podawać na mokro.
xxagaxx właściwie tylko na mokro wchodzi w grę, bo to proszek. Jak podaję na sucho to pół wydmucha a resztę zostawi (bo wyje tylko to co mu smakuje...).
Nique, moja ogólnie żadnymi paszami i sieczkami nie wybrzyda. Ale probowalam lucerne z Sukcesu (bardzo fajna, ale przy naszych problemach z kopytami potrzebujemy czegos więcej), Polski Żłób (strasznie pyli i ogólnie taka średnia), Dengie (tutaj nie mam czego się przyczepić, jest naprawdę fajna, do wyboru, do koloru). Teraz zamówiłam dla spróbowania sieczkę z Nuby na kopyta (ma więcej składników od Dengie) i zobaczymy jak to będzie wyglądało 🙂
Kucek1331 mój kucyk jest "księżniczką paszową" i te sieczkę nuby je chętnie. A jej jakość moim zdaniem nieporównywalna z dengie (dawałam hi fi bez melasy) na plus dla nuby.
Karmi ktoś Eggersmannem Vitalize Low Carb musli?
Nique to jak na mokro to polecam nubowe mesze, wszystkie są bardzo atrakcyjne dla konia, albo właśnie ten z saracena
charlieeee no niestety, ale mesz z saracena i nuby 10% skrobia, 6% cukier - odpada.
Nique, - mesz dla grubastków z hippoveta? Ten glyx?
keirashara przerabiałam - kuc dojadł 🙄

No niestety ciężki temat z tym moim...
mój niejadek wsuwa Pur Itan z Hovelera, to jest w zasadzie musli ale ja namaczam żeby ,,spuchło,, wtedy można przymycić proszki .
Nique, - a ile on faktycznie tego je do supli? Może nie ma się co tak spinać o skrobię, jak to są tycie ilości?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się