Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Perlica, makuch fajnie tuczy, ja podaję jednak sypki, zalewam wodą (ale to dlatego, że poprzedni koń nie tykał w granulacie). Podaję z otrębami pszennymi. Super robotę robią otręby ryżowe Unipasz. Mebio Build Up też. I sprawdzona jeszcze Nuba ProMass. Wszystko w raczej przystępnym budżecie.
Pati2012, dziękuję.

Poncioch, tam jest niskie białko w przeliczaniu na 100 kg konia i dawkowanie nie wielkie.

xxagaxx, racja,że ja daję owies, to powinnam pewnie dawać max 0,5kg.

espana, moja to by zjadła razem z ręką, jest jak wielki odkurzacz😉
Pasze to ja znam, w sumie wszystkie wraz ze składami na pamięć 😂 , ale jako że daję Stamm 30 z owsem to niezbyt pasuje do tego pasza, bo mi się rozjedzie wszystko. Ona ma 3 lata, czyli prawie cztery, ale to klacz z końca czerwca, więc młoda naprawdę, dlatego w tym okresie to wolę owies i balancer, choć wygląda,że nie rośnie tylko brak jej trochę mięsa.
Jak zacznie lepszą pracę to na pewno przejdę na połączenie owsa z paszami, bo ja mam nieśmiertelne kombinacje Equichampa, Green Power i owies, która to mi się sprawdza zawsze niezależnie od konia , oczywiście w modyfikacjach zależnie do konia i poziomu startów.
Generalnie na tym połączeniu, bez owsa, wrzodowy koń przestał łykać.
Czy ktoś stosował makuch lniany? Z jakimi efektami?<br>
<br>
<a href="https://www.forhorses.pl/makuch-lniany-granulowany-baglin-20kg-nuvena-p-1679.html&#x22; target="_blank" rel="ugc">https://www.forhorses.pl/makuch-lniany-granulowany-baglin-20kg-nuvena-p-1679.html</a><br>

Perlica,
Ja daję przez cały rok do paszy a zimą z tego robię mesz.
Mam dostęp do świeżego, produkowanego jako odpad z produkcji olejów eko wyciskanych na zimno dla ludzi. Jest petarda. Jest tak dobry, że sama go do vege kotletów dodaję. Pyszny, lekko orzechowy smak.
Płace 40 pln za worek 25kg świeżo wytłoczonego..., więc cena nuby mnie trochę, no ten tego, wiadomo, marketing, opakowanie , dystrybucja itd.
espana, ile tak orientacyjnie sypiesz otrąb? Zastanawiam się ile sypnąć aby był efekt a żeby też nie przesadzić, koń około 550kg najmarniej. Karmiony: owies + pasza i ostatnio dorzuciłam mu otręby ryżowe z Unipasza (na razie po garści bo wprowadzam).
Otrębów pszennych czy ryżowych? Ryżowych daję 750g.
espana, tak, chodziło mi o ryżowe, dziękuję. Pszenne skarmiałam swojego czasu ale... miałam cały wór zamówiony z Ardexu i mój koń dostał po nich wzdęć. To na pewno były one bo to była jedyna zmiana w jego diecie, a po odstawieniu wzdęcia ustały. Zmiana w sensie dostawcy bo otręby pszenne ma tak czy siak podawane na stałe w gotowym meszu.

Makuch lniany można na sucho i mokro (sypki)? Jak dodam do trawokulek to będzie git?
Ja lubię na mokro, bo po pierwsze przemycam wodę w jedzeniu, a po drugie mam wrażenie, że on trochę tej wody chłonie zwiększając objętość. Poza tym mam ciepły posiłek jak mesz, a podaję z owsem/jęczmieniem i otrębami pszennymi.
espana, 🌻🌻🌻 to zamówiłam i będę dawała na mokro, oby księciunio jadł, bo to najwybredniejsza bestia ma świecie.
patrycjasz, jeśli zamówiłaś sypki to zmieszaj go z czymś, np z ziarnem, przed zalaniem. Jak się dobrze nie rozmiesza to tworzą się kluchy, dlatego ja zalewam z owsem intensywnie mieszając.
espana, ten z Nuby napisane, że nie puchnie.
kotbury, ten z nuby jest granulowany i nie trzeba zalewać go, co dla mnie jest wygodne.
Ja się zawsze obawiam rzeczy do zalewania w stajnj,że ktoś się pomyli i da niezalane.
Perlica, żadnego makucha nie trzeba zalewać, bo to jest tłuste.
Dobrej jakości makuch lniany sypki lepi się w dłoniach.

Mój koń peletu jeść nie chce.

Ja po prostu podziwiam firmy paszowe za umiejętną sprzedaż jakby nie było odpadów z produkcji innych rzeczy z przebitką ponad 100%... i to w stosunku nie do cny hurtowej a do ceny detalicznej.
Ja miałam kiedyś makuch granulowany z Jarpaszu i puchł trochę po zalaniu. Potem sypkich używałam zamiast meszu i tez miałam wrażenie, że trochę puchły jednak. Z tym, że nigdy nie kupowałam bezpośrednio, czego mocno żałuję.
OTRĘBY RYŻOWE UNIPASZ/ ALLEGRO

Mam problem, są mega smakowite i w dobrej cenie, ale....

Skład podany na aukcjach wygląda tak: otręby ryżowe, ekstrudowane siemię lniane, drożdże paszowe, susz z marchwi, fosforan jednowapienny, olej sojowy, węglan wapnia, ekstrakty z ziół, witaminy, makro- i mikroelementy.

W rzeczywistości na drugim miejscu w składzie na etykiecie z worka jest jęczmień lub pszenica. Czy ktoś się spotkał z wersją bez zboża?
Muszę wywalić póki co wszelkie zboże ze względów zdrowotnych....A otręby ryżowe z marchewką od Nuby są znacznie mniej opłacalne. Eh...

Alaska, ja mam ale z wytłokami jabłkowymi...
tam coś jest dziwnego bo sporo "nowych wersji" tego produktu jest chyba.

Alaska, właśnie z ciekawości spojrzałam i w opisie aukcji faktycznie nie było pszenicy, a na etykiecie worka już jest...
Katasia, wg mnie również chłonie trochę wody. Kupuję sypki z Ardexu.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
29 grudnia 2021 22:25
Ja nie znalazłam etykiety ma worku 😲.
kotbury, jakie to? Podlinkujesz?

Ta historie ze zbożem w składzie juz dawno zauważyłam, ale dopóki kon był na chodzie i jadł wszystko, nie robiło mi różnicy.
Produkt bardzo fajny, ale to zboże tam do niczego moim zdaniem niepotrzebne....
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 grudnia 2021 00:08
Trochę wystraszona zaczęłam szukać zamiennika tych z Unipaszu i poza Nubą i jeszcze droższymi ofertami znalazłam te dwie:
1. Wygląda interesująco - ktoś dawał?
https://allegro.pl/oferta/otreby-ryzowe-granulat-20-kg-10448229727
2. Trochę strach i chyba nie bilansowane 🤔.
https://allegro.pl/oferta/otreby-ryzowe-20kg-11178744286
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
30 grudnia 2021 01:01
Muchozol, ja kupowałam na allegro zwykłe, sypkie, ale od cafeno1, nie od specdrobu. Fajne, dobre jakościowo. Nie są bilansowanie bo to czyste otręby. Ja i tak podaje z makuchami, suszami i wysłodki, więc bilansuje sama.
Te z mar-rol też są super, bo znajoma kupowała i mi pożyczała, ale nie widziałam w naszym przypadku sensu dopłacania za dodatki, zwłaszcza takie, które sama daje do żarcia.

Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 grudnia 2021 01:08
ElMadziarra, bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂. A jak to zbilansować? Bo ja sama się boję, więc szukałam zbilansowanych zawsze.
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
30 grudnia 2021 01:35
Ja to mieszacz jestem zawodowy i królewna drewnianej łyżki. Uwielbiam chodzić krętymi drogami tam, gdzie inni idą na wprost. Pasze sobie sama komponuje. Uśrednione wartości przyjmuje, albo podane "na opakowaniu" i mieszam ile czego, żeby się zgadzało. Suplementuje też paszą, jeśli tylko się da, w sensie ma być witamina C, to róża dzika idzie lub makuch z rozy. Czasami też patrzę na pasze, które mi się składowo podobają (choć takiej na 100/) jeszcze nie znalazłam i robię sama mieszankę podmieniając lub wywalając to co mi nie pasi.
Ale to dłubanie jest, trzeba lubić, trzeba poczytać, no i mieć wieeeeelka paszarnie do dyspozycji. Ja lubię takie komponowanie, jestem Januszem oszczędzania i mam gdzie to wszystko trzymać - na razie mam, zawsze może zacząć się bunt właścicieli stajni
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
30 grudnia 2021 01:51
I zjadło mi kawałek posta.
W otrębach ryżowych chodzi o równowagę wapniowo-fosforowa, dlatego trzeba do nich dać wapń, lub pasze/komponent, ktory ma dużo wapnia.
ElMadziarra, - gdzie kupujesz makuch z dzikiej róży i skąd wiesz ile podawać? Internet wyplułam mi tylko Jar-Pasz, a tam pisze jedynie, że Wit C jest "wyjątkowo dużo".
Chcę coś wrzucić z Wit C, bo podaję kolagen, już miałam zamawiać magiczny kwas lewoskrętny z allegro, ale makuch z róży brzmi chyba lepiej.
Ja właśnie tez zakupiłam makuch z dzikiej róży (z jarpaszu), ale jak są inne źródła to się chętnie o nich dowiem i o dawkowaniu tez poczytam 😜 na razie daje po garstce na posiłek (Ok 40g ma moja garść)
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 grudnia 2021 07:25
ElMadziarra, to doczytałam - tylko ile tego wapnia na ile otrąb. To też doczytałam - stosunek powinien być od 1:1 do 2.5:1 (większa wartość to wartość wapnia).
Tylko nigdzie nie znalazłam wartości fosforu w paszy, więc nie mam danej do której mam dodać.
[quote]Trochę wystraszona zaczęłam szukać zamiennika tych z Unipaszu i poza Nubą i jeszcze droższymi ofertami znalazłam te dwie:<br>
1. Wygląda interesująco - ktoś dawał?<br>
<a href="https://allegro.pl/oferta/otreby-ryzowe-granulat-20-kg-10448229727
Muchozol2,
Z tymi jest ta sama historia, na tych wszystkich aukcjach to w zasadzie to samo, ewentualnie w innych workach. Ostatnio kupiłam (z miesiąc temu) na dokładnie tej aukcji i też mają pszenicę....
A agrovital? Kiedyś mi się sprawdzały.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się