Płacz i płać - czyli wszystko o podatkach

Czytałam, że za 2022 można jeszcze rozliczać najem na jeden z dwóch sposobów dostępnych do tej pory. Od 2023 będzie już tylko ryczałt.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
03 stycznia 2022 15:04
PIT - 2 - składać czy nie składać?
Ktoś jest w stanie to wytłumaczyć?
safie, jeśli masz tylko jedną umowę o pracę to składać.
Jeśli oprócz umowy o pracę masz rentę/emeryturę lub działalność gospodarczą na zasadach ogólnych to nie składać.
Jeśli pracujesz np w dwóch miejscach na umowę o pracę to składasz tylko w jednym miejscu.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
03 stycznia 2022 16:08
pestka, bardzo dziękuje. Tak namieszali, że nie umiem się połapać
rozliczam się razem z mężem - on łapie sie już do 2 gupy - czy ten polski nieład coś zmienia w naszej sytuacji?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
04 stycznia 2022 13:15
pestka, a ten wniosek o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej?
Tylko w jednym miesiącu się łapie na ulgę, a w rocznym dochodzie nie wejdę w widełki
safie, z tego co nam kadrowa tłumaczyła, to lepiej zrezygnować z miesięcznej ulgi i rozliczyć ją sobie w rocznym zeznaniu podatkowym. W sytuacji kiedy:
a) przekroczysz widełki (premia kwartalna, roczna chociażby)
b) nie osiągniesz dolnego limitu (bo np. stracisz pracę, będziesz na chorobowym)

cała kwota ulgi jest do zwrotu, więc można się niemiło zdziwić - wystarczy przekroczyć próg o 1zł, a CAŁA kwota ulgi jest do zwrotu. Lepiej ją rozliczyć za cały 2022, kiedy masz czarno na białym czy zmieściłaś się w widełkach.

Jeżeli źle zrozumiałam, to proszę o sprostowanie 👍
No próg jest dosyć szeroki, jest masa ludzi którzy się na bank mieszczą - wtedy jeden pies tak naprawdę, można miesięcznie.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
04 stycznia 2022 14:49
kolebka, ale cała pobrana kwota ulgi za ten 1 miesiąc?
Ja się na pewno nie załapie w roczne widełki, ale przy wypłacie 13stki w tym miesiącu się załapie. Tylko ta ulga to też nie jakiś szał bo jest dziwny wzór
(Przychód x 6,68% - 380,50 zł)/0,17 jeżeli dochód jest od 5701 do 8549 zl
Tak, Kolebka ma rację do co ulgi.

rozliczam się razem z mężem - on łapie sie już do 2 gupy - czy ten polski nieład coś zmienia w naszej sytuacji?
espérer, a tego to jeszcze nie wiadomo tak naprawdę...
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 stycznia 2022 23:20
Czyli tak naprawdę nie warto tego PIT 2 składać i lepiej te ulgę mieć ze zwrotem podatku?
Strasznie to wszystko skomplikowane.
U mnie w zakładzie wszyscy, którzy są uprawnieni, PIT-2 składają. Przeliczałam wypłaty przez system, żeby porównać sobie, jak to będzie w zestawieniu na stare i na nowe. Gdzieś znalazłam też kalkulator wynagrodzeń, w którym można to przeliczyć.
W przypadku osób zarabiających poniżej 5700 brutto to pensja netto wychodzi więcej. W przypadku tych co mają między 5700, a 8900 nic się nie zmieniało. Dopiero przy wyższych wynagrodzeniach program pokazywał "stratę" w stosunku do poprzedniego roku.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
05 stycznia 2022 13:41
Teraz mi w pracy wyskoczyli z hasłem, że jak złoże wniosek o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej to nawet jak będę się łapała tylko w 1 miesiącu to za każdy miesiąc dostanę mniej - ale to brzmi na totalną bzdurę
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
05 stycznia 2022 17:07
Ulga jest tylko naliczana w momencie przekroczenia 5700, zarabiajac mniej nienależy Ci się, więc nie mogą Ci niczego zabrać.


Generalnie ulga jest opłacalna dla osób zarabiajacych ok 100-110 tysięcy. Wtedy można nawet odliczyć sobie ok 13 tys. Dla osób z 68 tys wychodzi jakieś 2zl ulgi, a Ci z drugiego końca to jakieś 1.60 😁
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
05 stycznia 2022 17:14
JARA, już się wyjaśniło - pomieszali ulgę dla klasy średniej z PIT - 2 😫

mnie do 68 tys sporo brakuje więc to kolejne wsparcie rządu, z którego nie mogę skorzystać
albo zarabiam za dużo, albo za mało 🙄
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
05 stycznia 2022 19:16
Dużo osób uwaza, ze koszty uzyskania przychodów przy dwóch miejscach pracy to to samo co ulga dla klasy średniej. 😉
Ja dalej tego nie czaję. Mogliby choć raz coś uprościć, zamiast bardziej skomplikować 🙄
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
05 stycznia 2022 23:12
Żeglarz, całkiem fajnie te zmiany opisała Gazeta Prawna w poradniku. Ja do niej mam dostęp w pracy w wersji elektronicznej wiec nie wiem czy to jest gdzieś dostępne
Zobacze, czy u mnie mają tą gazetę. Na razie zawierzyłam naszej Pani od płac 😉
a wyjaśni mi ktoś dlaczego przy najniższej krajowej przy umowie zlecenie odciągają zaliczkę na podatek ?
blucha umowa zlecenie od dawna jest opodatkowana
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
09 stycznia 2022 10:10
Coraz to "fajniej" wygląda
na stronie rządowej podatki.gov kalkulator wylicza mi zysk około 130 zł

na stronie infor.pl po zaznaczeniu opcji, że złożyłam oświadczenie o nienaliczaniu UKŚ strata 2500 rocznie
z opcją nie składania oświadczenia wylicza 1600 zysku

O co chodzi? Ja się nie łapię na klasę średnią, poza 1 miesiącem, więc jakim cudem niezłożenie oświadczenia może wskazywać różnicę ponad 4 tys?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
09 stycznia 2022 12:06
safie, urzędy skarbowe nawet nie wiedza.
Ja czekam na pensje, bo dopiero wtedy się dowiem
safie, Kalkulator gov pewnie uwzględnia kwotę wolną od podatku i to dlatego ta różnica. No i wchodzi ten jeden styczeń - aczkolwiek wyliczenie tej ulgi jest jakieś porąbane.

ale! Czekajmy.... wiceminister finansów zapowiedział jakieś ulepszenia... automatyczne stosowanie kwoty wolnej przy wyliczaniu zaliczki podatkowej... nie wiem od kiedy źródłem prawa są wypowiedzi w mediach, no, ale, czekajmy....
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
09 stycznia 2022 15:10
Sankaritarina, ja wypłatę dostaję dopiero w okolicach 25go, więc zanim zobaczę na własne oczy to trochę minie.

W wypuszczaniu poprawek do pisanych na kolanie ustaw już nas chyba przyzwyczaili.
Gdyby ktoś się obracał w tematach IT i rozważał ryczałt to polecam posłuchać
garyware129912   garyware1299 Ban permanentny
14 lutego 2022 10:07
Post został usunięty przez moderatora
Za ten post użytkownik otrzymał: Ban permanentny
Komentarz moderatora: Fantastycznie
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
24 marca 2022 12:26
Szykują się kolejne zmiany od 1 lipca .0246974398934E+34;
Współczuje księgowym
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się