Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Orientuje się ktoś jaka jest waga jednej paczki trocin
Allspan german horse xtreme ?
Wszystkie firmy mają w opisie, tu nie znalazłam 🙄
Znowu wyjdę na głupka ale co tam 😅
Nurtuje mnie pewna kwestia przy pellecie.
Czytam ze boks do zera sprząta się raz na miesiąc, nawet na dwa miesiące.
Rozumiem że kupy wybiera się na bieżąco…
Czy siki są naprawdę tak rewelacyjnie zbrylone że da się je wyjąc niczym z kociej kuwety?
Czy nie gromadzi się taki zasilany pellet? Nie - pardon my French - wali amoniakiem?
Czy to się udaje tylko u czystych koni załatwiających się w jednym kącie boksu?
Iskra de Baleron, - gromadzi. Mój jak stał na pellecie to z raz w tygodniu miał wywalane do zera. To się trochę zbryla, fakt, można wyciągnąć po troszku to zasikane, ale wali amoniakiem. Plus nie jesteś w stanie tak karmić, żeby ani trochę siana się z tym nie zmieszało, czy jakiejś rozpaćkanej kupy (no chyba, że ktoś łapie w locie 😉 ).
Fakt, że mam wyjątkowo dużo siurającego konia, ale nie wyobrażam sobie miesiąc czy dwa nie wybierać 🤢
Mam konie na słomie, sprzątam codziennie, sypie sandezią a i tak mogło by być lepiej.
Będę musiała postawić kobyle na jakiś czas na czymś niejadalnym.
Wolałabym nie wyrzucić tysiaka w błoto, bo niczego tak nie cierpię jak smrodu końskich sikow.
Iskra de Baleron, trzymałam jednego z koni jakiś czas na pellecie i wspominam to źle. Po pierwsze ze względów estetycznych - nienawidziłam jak mi się siano z tym mieszało + rozdrobnione resztki kup 😅 ale powiedzmy, że to moje fanaberie. Natomiast sprzątałam to non stop. Zasikane śmierdziało bardzo.
Teraz trzymam dwa konie na trocinach i dla mnie jest to super opcja. Są bardzo chłonne, a zasikane nie śmierdzą. I fakt, że mogę posprzątać co do malusiej drobinki kupy dobrze mi robi na głowę 😅
Na pewno nie jest to tania opcja. Jeden koń stoi na matach + trociny i tu jest dość ekonomicznie z ilością, za to koń stojący na betonie musi dostawać grubą warstwę.
Przy bardzo regularnym i skrupulatnym sprzątaniu na prawdę da się boks utrzymać w super stanie.
Z chęcią bym trzeciego konia wstawiła na trociny ale na to mnie już nie stać 🙃 na maty we wszystkich boksach niestety też 😅
Iskra, dolaczam do przedmowczyn, miałam epizod trzymania 2 koni na pellecie, wspominam bardzo źle. Mimo obsesyjnego, bardzo czasochłonnego sprzątania (dosłownie rękawiczki i jechane każdy brudek) syf robił się bardzo szybko. Całość do wymiany po kilku dniach.
Iskra de Baleron, Podpowiadam zastosować torf wysoki - byle prawdziwy.Bardzo higroskopijny, aseptyczny, nie brudzi.Można często wybierać, ale lepiej często dosypywać. Powinien się sprawdzić. Jakby co nie kupować go w sklepach końskich tylko u dostawców ogrodniczych. Uwaga w detalu ogrodniczym częste oszustwa. To co wygarniesz z pod konia to jest super towar do ogrodu własnego lub na sprzedaż.Ekonomicznie pewnie lepiej wychodzi niz pellet, bo ten ma ceny obecnie kosmiczne.
Odkopuję wątek
Przy obecnych wariackich cenach trocin i małej dostępności onych - na czym stawiacie swoje kaszlaki ?
Bo mi witki opadły…
Ja wprawdzie nie kaszlaka mam, ale aktualnie z braku laku na cito kupiłam to:

https://sklep.rssciolki.pl/produkt/torfmix-mieszanka-torfowo-wiorowa/

U konia który sika bardzo dużo (nie je siana, ani nie stoi na słomie - dostaje ok 8-9 posiłków w formie papki, trawokulki + granulat namoczone). Na tym torfmixie robi się błoto i breja. Niestety Pams sika dużo + kupy są bardziej krowimi plackami, więc ciężko się też je wybiera (bo wszystko jest w jednym kolorze).

Czekam aż skończą mi się baloty tego torfmixu i zaczynamy testować ściółkę lnianą bodajże.
Z lnianą będzie podobnie :-)
Też już załamuję ręce przy kupnie trocin.. ceny kosmiczne
Objaśnijcie mi jaki jest związek między kaszlem konia a ściółką typu słoma/sieczka. Rozumiem, że w przypadku alergii na słomę taki związek jest, ale w przypadku na innych schorzeń?
Gillian, nie załamuj 🙁 a co może być lepsze?
Mi się boks z lnianą syfił okrutnie. Naprawdę dramatycznie. Pierwsze pościelenie super a kolejne dni już coraz większa masakiera.
melehowicz,
Objaśniam: koń ma stwierdzone RAO
Jest uczulony na roztocza
Najwięcej roztoczy jest w słomie i sianie
Oraz kurzu
Odpylone trociny eliminują problem ściółki, sianokiszonka eliminuje siano
A teraz idę sprzedać nerkę, żeby mieć kasę na trociny😩
Dziewierz, Roztoczą żyją wszędzie, w odpylonych trocinach również, a po 24 godzinach od otwarcia worka jest ich tyle samo co w słomie, sianokiszonka podobnie. Przywożono do mnie konie na sterydach, odstawiano je po przyjeździe, a po 6-12 miesiącach stania na słomie i sianie wracały zaleczone.
melehowicz,
Nie będę się sprzeczać
Wiem tylko że mój koń wstawiony do boksu angielskiego i na trociny nie kaszle, nie gluci i generalnie choroba nie postępuje
Jak dostawał parowane siano to pokasływał, dostaje sianokiszonkę i nie pamiętam że ma RAO
Więc jeśli coś działa, to nie zmieniam…
Sterydu nigdy nie dostawał, ie było takiej potrzeby
Szybka diagnoza i zmiana warunków stajennych załatwiła sprawę
Dziewierz, To świeże powietrze, niższa temperatura i kurz związany wilgocią tak działa, a dokładnie jego mniejsza ilość w powietrzu. Jeszcze inny skład gazów powietrza ma tu znaczenie, ale to jest powiązane z w/w.
Mnie też nie chodzi o spór...
Rao i kaszlactwo 😉 są strasznie skomplikowane. Co koń to przypadek.
Jedna z moich klaczy - Iskra - w pewnym momencie zaczęła pokasływać, bal nic nie wykazał.
Zmieniłam stajnie na inną w okolicy i było gorzej.
Po kolejnej zmianie przeszło. U mnie koń wgle nie kaszle - wg weta czynnik środowiskowy.

Mam u siebie od roku konia z rao z ciężkim już stadium. Używam w stajni słomy, postawienie jego samego na czymś innym nic nie zmieni bo wszędzie w koło jest słoma.
Ważna jest jakość słomy, tak jak i siana. Ładna, sucha, złocista, niepyląca.
Ten koń u mnie mocno odbił, nabrał ciała, zimą gdy jest na dobrej słomie wcale się nie pogarsza, dobijają go wysokie temperatury latem. W sezonie pastwiskowym jest 24h na dworze.
Iskra de Baleron, "Święte słowa Pani kochana, święte słowa!"
Witam,
Czy ktoś stosował ściółkę z paździerzy konopnej?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
03 kwietnia 2023 13:52
Spotkaliście się kiedyś z pelletem z rzepaku?
Lanka_Cathar, Raczej ze słomy rzepakowej to i owszem.Powszechnie do palenia używane.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
04 kwietnia 2023 07:56
Dzięki! Miałoby być wykorzystane jako ściółka.
Lanka_Cathar, Wątpię żeby się to sprawdziło - upieram się ze nie ma nic lepszego niż słoma, o ile nie ma rzeczywistych przeciwwskazań weterynaryjnych. Gdybym miał szukać substytutów to już lepiej torf wysoki lub wiór stolarski (niesłusznie nazywany trocinami).
rox   ogony trzy
01 lipca 2023 13:50
Jakieś pozytywy dla ściółki lnianej ? Używa ktoś?
rox, mój Pams na niej stał 20 min. Nawpierniczał się i miał po niej kolkę… trocin ani torfu nie żre.
rox   ogony trzy
01 lipca 2023 15:10
Nirv, słaba rekomendacja 😂 ehh mam straszny problem z dostaniem słomy a jak już jest, to w kosmicznych cenach.. Szukam jakiejś alternatywy do żniw :/ ale coś tańszego niż trociny..
rox,
U nas jeden koń stoi na ściółce lnianej
Dosyć chłonna, nie śmierdzi
Trochę trudno się sprząta kupy, bo się mocno oblepiają
Koń jej nie żre
Podobno jest niesmaczna, gorzka-ale nie próbowałam😎
Gillian   four letter word
09 lipca 2023 22:53
Robię kolejne podejście do lnianej bo jest tańsza niż trociny, pelletu nie zniese a torf mnie przeraża 😜
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się