wysłodki buraczane

jagoda1966 serio dajesz koniowi 3 dag otrąb???

Dużo za mało fosforu w Twoim obliczeniu (biorąc pod uwagę proporcje). Objętościowo dawałam dużo więcej otrębów i zboża (owies, jęczmień) w stosunku do wysłodków a i tak fosfor spadał, w końcu poniżej normy, a wapń rósł. Wklejałam wyniki gdzieś. Dopiero po pół roku całkowitego odstawienia wysłodków i karmienia paszami wysokofosforowymi te poziomy się wyrównały.
Dziewczyny pytały o 100 gram i tak to rozpisałam, nie przywiązuj się do wagi. Mogłabym napisać miarka wysłodek, 1/3 miarki otrąb i 1/3 owsa, wyjdzie na to samo. Wysłodki daję już dobrych kilka lat. Dodatkowo wysłodki dostają jako jeden z posiłków, 4/5 razy w tygodniu. Pozostałe posiłki to zboża (owies, jęczmień) z dodatkami ziaren kukurydzy, słonecznika, itd. Otręby są za bogate dla jednej z moich kobył, nogi by jej rozsadziło, muszę szukać bilansu z innymi rzeczami. Wyniki krwi konie mają w normie we wszystkich składnikach, więc bilans jest dobry. Również wapń i fosfor jest ok. Krew badana raz w roku.
jagoda1966, miarka wysłodków waży sporo więcej, niż ta sama miarka otrębów, czy owsa. A mi też te Twoje ilości totalnie nie grają do stosunku Ca:P rzędu 2:1...  🙄
To, że krew jest w normie, nie oznacza że w żywieniu stosunek wapń - fosfor jest OK. Długofalowe skutki złego zbilansowania pasz mogą się objawiać po latach np. w problemach z układem ruchu...
_Gaga no dlatego napisałam przykład wagowy, kumasz? bo miarka, miarce nie równa. Do bilansu trzeba zliczyć całość diety codziennej. U mnie wychodzi to dobrze.
[quote author=_Gaga link=topic=64.msg2958919#msg2958919 date=1610102193]
jagoda1966, miarka wysłodków waży sporo więcej, niż ta sama miarka otrębów, czy owsa. A mi też te Twoje ilości totalnie nie grają do stosunku Ca:P rzędu 2:1...  🙄
To, że krew jest w normie, nie oznacza że w żywieniu stosunek wapń - fosfor jest OK. Długofalowe skutki złego zbilansowania pasz mogą się objawiać po latach np. w problemach z układem ruchu...
[/quote]

Dokładnie jak _Gaga pisze. To, że w normach dla koni jest zapisany stosunek CA do P jak x:y to nie znaczy, że dasz (wysłodki+otręby)=(x:y), bo wysłodki same w sobie niezależnie od stosunku tych dwóch pierwiastków utrudniają wchłanianie fosforu i nie wystarczy go jedynie sumarycznie dodać. Oprócz wymienionego problemu jest jeszcze nadmierne chudnięcie i choroby nerek.
Ok, jasne. Tylko, że u mnie to widać dobrze wychodzi, może nie potrafię tego przekazać, ale robię dobrze. Gdzie ja napisałam, że moje konie jedzą tylko wysłodki z otrębami? Może koń, który wcina wysłodki dwa razy dziennie, może mieć z tym problem. Moje nie mają, są pod opieką wet i są zdrowe. Gdyby miały kłopoty z bilansem to byłoby to widać w wynikach, ogólnej formie. Po to robi się badania, żeby dowiedzieć się czy gra, czy nie. Jeśli Waszym zdaniem lekiem na całe zło jest dorąbać dwa razy tyle otrąb to zróbcie tak, u mnie to nie przejdzie.
Pisalam do zywieniowca ze swojej uczelni odnosnie przyswajalnosci Ca z wyslodkow-napisal mi ,ze  Ca jest przyswajalny w ok 30 % i podal francuska literature,poniewaz polskiej nie ma na ten temat. Nie czytalam calego wątku wiec jest to wtracony post ale uwazam,ze kazda z nas powinna to wiedziec. Jesli zywimy wyslodkami i otrebami czy samymi wyslodkami to raz na pol roku/rok wystarczy zrobic biochemie krwi i ewentualnie cos zmienic jak bilans nie gra. Zgadzam sie z przedmowczynia.Pozdrawiam!
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
08 lipca 2021 08:33
Post został usunięty przez autora
Hej, chcę zacząć podawać szczuplutkiemu 3,5 latkowi wysłodki, do tej pory był na samym owsie, siano do oporu i pastwisko. Od jakiej ilości zacząć? Jakie otręby do tego będą lepsze pszenne czy ryżowe, w jakich proporcjach? Koń zaczyna pracować i chciałabym żeby zaczął budować masę. Jakie wysłodki najlepiej kupić, dużo tego na rynku. Będę wdzięczna za każdą radę 🙂
Szybkie pytanie. Czy wasze konie które dostają wysłodki w ilościach ok 1kg suchej masy przed namoczeniem pobierają mniej siana?
Nie zauważyłam żadnej różnicy w ilości pobieranego siana przy takiej ilości wysłodków, większej nie próbowałam, więc nie mogę się wypowiedzieć.
Witam, czy ktoś doświadczony mógłby mi doradzić, jak wprowadzić wysłodki do diety? Chodzi o staruszka 27 lat, który z racji problemów z zębami bardzo poleciał z wagi.

Mój plan jest taki:

1. zacząć od 100 g dziennie, a dojść do 1-2 kg (w podzieleniu na dwa posiłki).
2. podwajać ilość początkową raz na tydzień, aż do dawki docelowej.

CZY TO JEST PRAWIDŁOWE POSTĘPOWANIE?
Będę bardzo wdzięczna za porady, bo nie mam żadnego doświadczenia.


Ps. W dalszej kolejności chcę wprowadzić paszę ST.HIPPOLYT Brandon XSClinical oraz trawokulki (dużo gorzej pobiera siano niż kiedyś), ale to pewnie temat na inny wątek. Wysłodki idą na pierwszy ogień.
BUCK   buttermilk buckskin
10 lutego 2022 10:41
ilekroć plan zakłada stopniowe (do ok. miesiąca) wprowadzenie nowej paszy, z mini ilości do maksymalnej dawki to jest to dobry plan 🙂 również gdy starszy koń nie mający możliwości prawidłowego przeżuwania siana, ma mieć prowadzone trawokulki, lucernokulki, sianokulki, wysłodki to jest to super plan 🙂
Macie jakieś sprawdzone wysłodki, które jak zaleje wrzątkiem to będą w 40-60 min gotowe? Nie muszą być bilansowane
Zuzu.,- hippovetowe 😉 ma spokojnie w tym czasie.
keirashara, liczyłam na takie za 70, nie za 120 ale dzięki 😅

Chyba że macie doświadczenie z sypkimi? Też je trzeba tyle moczyć?
Zuzu., - a weź zerknij czy w linii mebio jakiś nie ma przypadkiem tańszych 😉 Mebio jest inspirowane hippolytem, więc też powinny działać.
Ja kupowałam sypkie na allegro i były gotowe w 15-20 minut.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 lutego 2024 16:41
Zuzu., każde, które mają drobny granulat, albo lepjej jeszcze sypkie, czy płatki.
anetakajper   Dolata i spółka
14 lutego 2024 18:10
Zuzu., omega fiber z liry są super
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 lutego 2024 18:26
anetakajper, Tam w sumie więcej innych składników, niż wysłodków. Właśnie używam tego jako fajnego, mocno glucącego się meszu. Wysłodkami jako tako, to bym tego nie nazwała.
anetakajper, wygląda spoko chociaż to nie wysłody, a to się daje na mokro? Zależy mi na tym żeby trochę podbić masę dzieciakowi co z łąki zdjęłam właśnie, tak żeby w czajnik nie dało

Dzięki, tak myślałam że sypkie będą ok
Zuzu., wrzątkiem każde. Kupuję zwykle wysłodki, gruby granulat. Zalewam wrzątkiem. Czas przygotowania to tyle ile trwa zagotowanie 2 dużych czajników wody.
anetakajper   Dolata i spółka
15 lutego 2024 07:38
Zuzu., nie każdy koń lubi 100% wysłodków 😉. Daje się na mokro -gotowe 10-20 min. Bardzo fajnie puchną. Dodatki (siemie lniane, drożdże, suszone owoce, algi)- chyba nie zaszkodzą 😉 . Nie daje w czajnik.
anetakajper, Ten lubi, ale i tak fajna opcja, spróbuję przy następnym worku, dzięki!
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 lutego 2024 11:15
Zuzu., Ale to dzieciak, że źrebak? Czy starszy? Bo jak to rosnący koń jeszcze, to on bardziej będzie białka, niż włókna potrzebował.
To 5 latka, białko ma z innego źrodła, nie martw się 😎Potrzebuję ją trochę zaokrąglić, a że dopiero zaczyna coś robić to nie chcę jej zagotować. Jak już będę mogła nazwać to „coś” pracą to dorzuce otręby ryżowe
Zuzu., omega fiber z liry są super
anetakajper,

Gdzie najkorzystniej to kupić z wysyłką? Konie chętnie jedzą? Nadaje się to jako mesz (jest glut)?
anetakajper   Dolata i spółka
19 lutego 2024 10:26
patrycjasz, kiedyś kupowałam tu : https://chrupka.pl/3-pasza-dla-koni , ale chyba wszędzie wychodzi podobnie. Konie bardzo chętnie jedzą. Glut - bardzo średni. Ja to zawsze traktowałam jako wysłodki, a jak chciałam glut to zaparzałam siemie lniane osobno.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 lutego 2024 12:12
patrycjasz, Ja tego używam jako meszu właśnie, mi się pięknie gluci po zalaniu wrzątkiem. 3 konie wpadają do stajni i nurkują w żłobach, zalega absolutna cisza na jakiś czas jak ciągną 😉 Bardzo im smakuje. Dawałam też jednemu to tak po prostu zalane wodą zimną, jako składową paszy i też mu smakowało bardzo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się