Badanie krwi - analiza wyników

Meise, dawno forumowicze radzili ci byś zrobiła ten test. Miałaś Dr Biazik u siebie trza było ją poprosić, ona ogarnia dodatkowo przy wrzodach przecież krew i wysyła do dobrego labu, bo z takimi współpracuje. Zadzwon do niej, może ma bliżej znajomego weta którego może polecić? albo będzie u Was? bo już chyba wróciła z urlopu?
Nie ma co się głowić czy Vetlab czy Idexx, bo każde z tych labów jest lepsze lub gorsze, ale filie w różnych miastach polski, więc zalezy jaki człowiek danym labem zarządza niż związane to z samą marką.
Dr Biazik była u nas ostatnio w marcu 2020 na ostatniej gastro, która wykazała wyleczenie wrzodów do 0. Po wyleczeniu zaczęły się wspomniane przeze mnie zachowania.

edit. Poza tym to nie jest takie oczywiste, weterynarz musi posiadać hormon. Po pierwszym pobraniu krwi podaje hormon i należy odczekać 2h, aby pobrać kolejną próbkę.

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 stycznia 2022 13:18
Tamten koń też nie był agresywny wobec człowieka, ale nie opanujesz kilkuset kilowego zwierzęcia presją czy dyscypliną skoro jego organizm dyktuje mu instynktowne zachowanie, a on sam nie radzi sobie w tym z własnymi emocjami.
Meise, Ok, myślałam, że to jakoś niedawno było.
Kurczaki, nie słyszałam o tym podaniu, u mnie wet po prostu pobrał krew i ją posłał i tyle. ale to było 5 lat temu , pewnie od tego czasu się procedury zmieniły albo ja nie pamiętam dobrze.
Poradź się dr Biazik, może ktoś ogarnięty dojeżdża w Wasze rejony. To mi przychodzi do głowy.

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 stycznia 2022 19:46
U dziewczyny, o której wspominałam wet pobrał krew, wysłał do labu, zbadali poziom testosteronu. Na drugi dzień były wyniki i podali hormony.
Meise a co to badanie z podaniem hormonu ma na celu, co ono mierzy? Przy wałachu chyba sam poziom testosteronu powinien dać odpowiedź?
Mi kilku już wetów potwierdziło to, co można m.in. znaleźć na stronie Vetlab:

Do diagnostyki wnętrostwa lub pozostałości tkanki jąder oraz pierwszorzędowych zaburzeń płodności.
Uwaga! Proszę dokładnie opisać probówki.
Przeprowadzenie testu:
• Pierwsze pobranie krwi (wartość bazalna)
Iniekcja i.m. 5000 – 10.000 I.E. hCG/konia
• Drugie pobranie krwi po 1-2 godzinach od iniekcji.
W pojedynczych przypadkach zdarza się podwyższenie stężenia testosteronu dopiero po 120 minutach od iniekcji.
Test zaleca się przeprowadzać między godz. 14 a 17, ponieważ testosteron jest wydzielany w rytmie dobowym i jego koncentracja jest
najwyższa po południu.


Generalnie to wydałam dzisiaj tyle kasy na ortopedę, że mam większe problemy niż hormony...
Fokusowa, tak samo mi się wydaje, że u mnie tak było robione. Tylko pobrana krew, która potwierdziła że jest wałachem na pewno mimo, że się ogierzy czyli że kastracja wykonana poprawnie. Bez podania hormonu minęło mu wszystko przez następne pół roku po prostu.
Nie wiem gdzie zapytać, wiec pytam tutaj. Jeżeli zły wątek będę wdzięczna za skierowanie do dobrego 🙈
Jakie badania zrobić koniowi, który zaczął nagle obcierać się od wszystkiego? Od popregu, od wędzidła, od derki .. było ok i nagle mam wrazenie, ze nowy dzień, to nowe obtarcia. Smaruje to, dbam, ale wydaje mj się, ze problem może leżeć gdzieś głębiej ( w jakiś niedoborach?) bo sprzęt bez zmian, jeździec bez zmian, a konisko obciera się nawet od pasa na obtarcia
Motylrebel, cynk, krzem, miedź
Sprawdź też parametry wątrobowe 🙂 Wycieranie futra to nieoczywisty objaw.
Otrzymał wyniki badań moczu mojego konisia, poszukuje mądrych głów w interpretacji, wet dopięto w przyszłym tygodniu... Białko i kreatynina ktoś wie jaka norma?
IMG_20220212_223453.jpg IMG_20220212_223453.jpg
czym zbić za wysoki potas u konia?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 kwietnia 2022 09:14
mindgame, a jesteś pewna, że masz za wysoki? Bo w badaniach krwi najczęściej wychodzi za wysoko mocno, przez czas jaki upływa od pobrania próbki do badania, to jest przekłamanie.
zembria, no chyba, że tak. Wszystko inne jest w normach to chyba faktycznie nie będę nic kombinować. Dzięki!
BUCK   buttermilk buckskin
27 kwietnia 2022 10:30
mindgame ja zbijam wapnem, akurat podaję CALVET
<b>mindgame,</b> a jesteś pewna, że masz za wysoki? Bo w badaniach krwi najczęściej wychodzi za wysoko mocno, przez czas jaki upływa od pobrania próbki do badania, to jest przekłamanie.
zembria,

Jeśli koń jest zdrowy to może być jakieś przekłamanie. Chyba że twój koń ma problemy z oddychaniem i traci masę, to bym zaczął się niepokoić. 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 kwietnia 2022 14:23
Nowazetka, nie ja pytałam, mindgame zadała pytanie powyżej.
BUCK   buttermilk buckskin
27 kwietnia 2022 15:49
Nowazetka u mojego potas mega powyżej skali dawał różne objawy ale te najostrzejsze polegały na traceniu władzy/siły mięśni co w szczytowym momencie zaskutkowało upadkiem bez możliwości dźwignięcia się. Po kilku próbach w końcu się szarpnął na tyle że wstał, i kilka dni później po wynikach z krwi doszłam do przyczyn i odkąd jest wapń w stałej podaży takich kłopotów i tych innych nie mam. to się nazywa HIPERKALEMIA ale oczywiście może być u innych koni przekłamanie, nie neguję. również łączyło się to z podwyższonym CK i LDH. wszystko razem kręci się wokół stanu "zapalnego" mięśni
No to raczej przekłamanie w takim razie w naszym przypadku 🙂
<b>Nowazetka</b> u mojego potas mega powyżej skali dawał różne objawy ale te najostrzejsze polegały na traceniu władzy/siły mięśni co w szczytowym momencie zaskutkowało upadkiem bez możliwości dźwignięcia się. Po kilku próbach w końcu się szarpnął na tyle że wstał, i kilka dni później po wynikach z krwi doszłam do przyczyn i odkąd jest wapń w stałej podaży takich kłopotów i tych innych nie mam. to się nazywa HIPERKALEMIA ale oczywiście może być u innych koni przekłamanie, nie neguję. również łączyło się to z podwyższonym CK i LDH. wszystko razem kręci się wokół stanu "zapalnego" mięśni
BUCK,
Hiperkaliemia nie jest choroba tylko skutkiem choroby, przyczyna jest gdzie indziej. Jeśli nie stosuje się dziwnych lekarstw które wpływają na potas, najczęściej problemem jest kwasica. Przyczyn kwasicy może być wiele, płuca, nerki, wątroba, trzustka, jelita itd.
Często przy problemach oddechowych : niedotlenienie-kwasica-przesunięcie potasu z komórek - wyhamowanie cyklu Krebsa.
BUCK   buttermilk buckskin
28 kwietnia 2022 08:47
Nowazetka ja traktuje hiperkalemię jako swoistą jednostkę chorobową ponieważ tak to jest opisywane w badaniach z USA dotyczących diagnozowanych koni AQH w maści jeleniej i rozumiem tamte badania jako związane z genem tej maści
Kiedyś próbowaliśmy takiego konia zrobić z problemami oddechowymi uzyskał małą poprawę, ale problem nie został rozwiązany. Bo tam jest całkiem inna przyczyna, teraz to wiemy. Oddechy były jako kompensacja. Okazuje się że w taki stan wpadają konie też innych ras i maści. Jak miałaś taki przypadek to wiesz jak różnie może to się objawiać, od lekkich prawie nie zauważalnych objawów dla osoby nie znającej tematu, do porządnego stanu wyglądającego jak mięśniochwat i ciężka astma razem.
BUCK   buttermilk buckskin
28 kwietnia 2022 09:46
Nowazetka ponieważ mam tylko jednego konia (maści jeleniej) i większość objawów pasowała do tych z badań na temat hiperkalemii, zaczęłam zapobiegawczo suplementować wapniem i oprócz wyników z krwi nie do końca w normie, ale blisko ponad górną granicę, to mam konia bezobjawowego, z niewielkim elementem potykania się
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
01 czerwca 2022 21:24
Rzuci ktoś okiem ?
received_1383011198879177.jpeg received_1383011198879177.jpeg
received_5039491106103913.jpeg received_5039491106103913.jpeg
Nie wiedziałam gdzie zapytać. Czy w Polsce gdzieś robią analize z rogu kopytowego albo z włosa? Kiedyś Hippovet mial w ofercie a teraz tego nie widzę,
xxagaxx, - hippovet ma zepsutą maszynę i nie wiadomo kiedy naprawią. Dużo firm, co to niby robiło, de facto wysyłało do nich, więc teraz jest trochę lipa 😅
keirashara, to zes pocieszyła 🙈🙈
xxagaxx, zobacz PetsDiag. Osobiście nie korzystałam, po prostu wiem że robią.
patrycjasz, dzięki
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się