wasze ulubione seriale

larabarson, nie maja sprawczosci w kwestii seksu, sa figurkami seksualizowanymi dla uciechy czytelnika, nie w zwiazku ze swoimi osobniczymi motywacjami i jindywidualnymi sytuacjami.

kokosnuss, może Cię pocieszy, że generalnie Wiedźmin jest bardzo feministyczny. Dlaczego czarodziejki wyglądały tak, a nie inaczej (czyli seksownie) też jest wytłumaczone. Czemu wszystkie lecą na Geralta? Zakładam, ze sa ciekawe, jak to jest w łóżku z dziwakiem-mutantem 😉

Achaja Tylko ze posiadanie silnych postaci kobiecych (silnych = posiadajacych super zdolnosci magiczne, bojowe, istotna funkcje polityczna) nie czyni ksiazki feministyczna 🙂 i vice versa, Wladca Pierscieni na ten przyklad ma kobiet majacych kwestie mowione doslownie kilka, a nie jest seksistowski w narracji i traktowaniu postaci kobiecych. Poglady postaci czy sytuacja spoleczna tez nie rownaja sie seksizmowi w samej ksiazce, mozna opisac patriarchalne spoleczenstwo i postaci o seksistowskich przekonaniach nie popadajac w seksizm w narracji (np. Wolfhall i reszta trylogii Hilary Mantel), a mozna opisac matriarchat i interakcje samych kobiet seksistowsko tak, ze az mozg wysiada (Achaja, zwlaszcza druga czesc xd).


Zeby nie ciaganc offtopa 🙂 zdazylam obejrzec 2 odcinki drugiego sezonu bez oczekiwan ksiazkowych, i efekty specjalne duzo lepsze niz w pierwszym sezonie, lepiej nagrany i napisany jest IMO Geralt, Yennefer, Franceska i spolka maja fajnie rozwijajaca historie (chociaz z tego co rozumiem fanow ksiazek bulwersuje fakt, ze Yennefer jest taka angstujaca nastolatka, w serialu ta postac taka jest bardzo konsekwentnie i mnie to az tak nie przeszkadza ) za to ja sie pytam - kto robil make up, stylizacje i robote rezyserska z Freya Allan/Ciri i o co mial na mysli? 🤔

Ochrzcilismy z chlopem Ciri z obecnego sezonu mianem trashy Tiffany xd w ogole laska wyglada na jakies 25 lat jak nic, cala kwestia relacji ojciec-corka z Geraltem tak jak jest rysowana w dialogach wypada w tym swietle mocno niewiarygodnie.
Jak dobrze, że jednak jestem stara i nie muszę tak się oburzać na seksualizowanie kobiet (?) , uff, od razu przyjemniej się żyje.

Dwa odcinki nam zostały i o ile niektóre wątki jako tako nabierają sensu, tak ogół dalej kijowo. Żarty są żenujące, jechanie po chłopach już zaczyna dawać po oczach (czy to ten słynny feminizm? nie wiem), a całokształt jest sztywny jak kij. Zero chemii między postaciami, dialogi sztywne, postaci takoż. No, jeden Jaskier w roli klauna się wyłamuje. Ale dokończę, bo muszę wiedzieć, co obrażam 🤣 Generalnie odkleja się to tak, że jeszcze z sezon czy dwa i to będzie zupełnie inne story, tylko imiona postaci będą takie same. Bo charaktery już są tak se.
W moich oczach to ktoś niespełniony pisarsko przerabia książki na jakiegoś wattpad fanfica i dlatego jest jak jest :P Szkoda, że hbo się za to nie zabrało, może by była jakaś nadzieja.

Z innych nowości - odpaliłam sobie do kanapeczek rano Emily in Paris, bo nowy sezon i to akurat takie bezmózgie do jedzenia i klikania telefonu, ale obejrzałam recap i musiałam wyłączyć 🤣
budyń, - dokończ sezon, to już jest inna historia, tylko imiona się zgadzają xD Myśmy właśnie skończyli i WTF.
Najlepsze jest to, że zdradzili cały płot twist serii na koniec drugiego sezonu.
Ktoś tam w ogóle te książki przeczytał?! 🤣 Zaczynam myśląc, że nie bardzo, tylko streszczenie. I to bardzo pobierznie. To już zdecydowanie bardziej idzie w stronę fan ficka niż adaptacji.

I też kompletnie nie widzę tego seksizmu, może też jestem za stara. No i w sumie przeczytałam kilkukrotnie całość, zamiat fragmentów wyrwanych z kontekstu 🤷
Plus jak już przy tym jesteśmy to serialowa Yen jest zdecydowanie zbyt cycata, a Ciri jak to mój chłop określił "pudernica".
I tak, Triss wyglądająca na dobre 35 lat jest za stara sobie tej roli, bo Triss miała być młodsza od Yen i wyglądać na 20. W serialu mam wrażenie, że to odwrócili.
Nie żebym się czepiała, ale...
Właściwie to jest opisane tylko, że Triss przypominała podlotka 😉 i to w opinii wiedźminów i Vesemira. Można by to podciągnąć też częściowo pod charakter, egzaltację i rumieńce - z czego też naigrywała się Yennefer zresztą dość często w książce.
Nie przypominam sobie szczerze mówiąc żeby były inne opisy Triss związane z wiekiem.
Dużo 'imidzu' dodała gra i często nasza własna wyobraźnia, a to może być kompletnie inna wersja dla każdego.
Plot twist z Emhyrem - no wyskoczyli wcześniej przed szereg, zgadza się, ale czy to tak do końca źle? Zrobili podkład na następną serie po prostu.
W zasadzie cała reszta fabuły wróciła na właściwe tory - Ciri ma być uczona przez Yen, Elfy mają grunt pod odzyskanie Dol Blathanna, kapituła i królowie pod ściganie Ciri.
Poukładane 😉
Żeby nie było - nie jestem zachwycona przeróbkami i wydaje mi się, że są robione pod spin offy typowo.
Ale ogólnie - spoko. Nie widzę ani drewna ani sztywności.
Większość postaci mi się serio podoba 😉
Myślę że lepiej mogłoby to zrobić tylko HBO.
Moon   #kulistyzajebisty
25 grudnia 2021 11:33
faith, mi lajk it 👌💕

Ja generalnie po produkcjach Władcy Pierścieni, Hobbita czy Gry o Tron przestałam się łudzić, że ktokolwiek będzie w stanie zrobić film czy serial 1:1 wierny książkom i temu jak JA sobie wyobrażałam danych bohaterów podczas czytania. Bo to nierealne. I przyjmuję to co oglądam jako ot totalnie nowe story. Polecam 😎
kokosnuss, ok, z tym "bardzo feministyczna" może się zagalopowałam 😉 Co nie zmienia faktu, że dla mnie postacie, które trzymają w ręku władzę polityczną ich świata i używają wyglądu do zwiększania swoich wpływów, a do tego mają wolną rękę we wszystkim co robią noszą tegoż feminizmu całkiem wyraźne znamiona 😉


Czytając zagraniczne komentarze do 2 sezonu jestem w szoku, bo dominują jednak pozytywne... Bardzo ciężko jest mi się postawić na pozycji osoby, która nigdy sagi nie czytała. I nie chodzi o to, żeby nie wprowadzać żadnych zmian w stosunku do oryginału - moim zdaniem całkiem sprawnie poszło to Netflixowi w "Shadow and bone" (książki były średniakami, więc nawet co nieco naprawili). I zadaję sobie pytanie - czy serio pseudo-fanfik łubudubu to to, czego ludzie pragną?! :<
Miałam nadzieję, że 1 sezon jest taki "z czapy", żeby podbudować grunt pod S2., ale po tym już straciłam nadzieję...
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
27 grudnia 2021 13:53
Achaja,, ja po 1 sezonie zagrałam w Wieśka 3, później 1 - w 2 nie ogarniam sterowania, sięgnęłam po książki.

Zupełnie nie rozumiem, czemu netflix kupił prawa do Wiedźmina - tzn. wiem, że w celach promocyjnych, ale stawiam ten serial obok "Przygody Merlina", czy "Miecz prawdy".
Polecam The North Water. Rewelacyjny
Troche mi zajelo, zeby odkryc ktora postac gra Colin Farrell😅
Facella   Dawna re-volto wróć!
07 stycznia 2022 12:09
Obejrzałam jednym ciągiem Zostań przy mnie, każdą Cobenowską produkcję uwielbiam. Szkoda ze nie wzięli kogoś z tej ekipy do zrobienia Wiedźmina.
Obejrzałam tez cały Sposób na morderstwo, strasznie denne a zakończenia nie rozumiem.
Niedawno skończyłam oglądać Sukcesję, a teraz jadę drugi raz od początku, oglądając z mężem - i muszę powiedzieć, że wysokie noty nie są przesadzone. Świetny serial, który trzyma w napięciu 🙂 Co ciekawe - jesli nie lubię jakiejś postaci, to nie oglądam serialu (tak porzuciłam np. Downton Abbey), a Sukcesję wciągam, mimo że nie da się tam komukolwiek kibicować XD
Rzadko już bywam na r-v, ale przy okazji wizyty w stajniach warszawskich zajrzałam do tego wątku, żeby polecić serial, który dosłownie w fotel mnie wcisnął: The Undoing na HBO. Nie wciska dlatego, że to to serial typu "zabili go i uciekł". Oparty na odkrywaniu kolejnych warstw związków pomiędzy bohaterami. Bardzo bardzo polecam, dawno tak dobrego serialu nie oglądałam.
Gillian   four letter word
18 stycznia 2022 20:41
Skończyłam Grę o Tron. Chyba od razu obejrzę od nowa 🙄 nie wiem co dalej z moim życiem 🙄
Gillian, hahahhah wszystkie sezony machnęłas?
Moon   #kulistyzajebisty
19 stycznia 2022 07:23
Skończyłam na Amazonie serial z Nicolę Kidman - "9 perfect strangers" spoko, bez fajerwerków, ale całkiem porządnie opowiedziana historia.

Odpaliłam teraz "Archiwum 81" kierując się opisem Netflixa, że to thriller, a to kurdę bardziej horror 🙈 Póki co machnęłam 3 odcinki, jest taki... niepokojący. Temat sekt, okultyzmu, tak więc nie ma tu wyskakujących zza rogu zombie, co fajnie robi ten creepy klimacik. Póki co nie ma też standardowego "Nie idź tam!" A bohater i tak lezie w paszczę lwa...🤣
I tak w sumie nie polecam na noc 😁

"Zostań przy mnie" też pochłonęłam w 2 wieczory chyba :P Typowa Cobenowska realizacja, ale ja lubię ten jego styl ;-)
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 stycznia 2022 10:33
Ja ostatnio wciągnęłam Hollywood na Netflixie, jak się przebrnie przez pierwsze dwa odcinki, to potem jest całkiem ok, historia jest wciągająca, choć przecukierkowana, polukrowana, wygładzona i przewidywalna.
Obejrzałam tez The Fall, bo w końcu dali pierwszy sezon, poza przekombinowanym ostatnim sezonem bardzo mi się podobał. Ale trzeba lubić Gillian Anderson i jej ciągle szeptanie, bo inaczej może irytować.

Teraz robię podejście do „gdybym cię nie spotkał”, kolejne będzie Archiwum 81. Gdzieś na liście mam też Downtown Abbey, dawniej obejrzałam parę odcinków i jakoś tak porzuciłam „na kiedyś”.
Mnie Downtown Abbey tak wciągnęło, że skończyłam już trzy sezony 😅 Bardzo podoba mi się tempo akcji, takie dość spokojne, ale nie ma nudy. Bardzo mnie uspokaja i relaksuje ten serial.

Hollywood zaczęliśmy, ale przerwaliśmy po jakiś trzech odcinkach, bo trochę nie wciąga. The Fall też ostatnio z P. zaczęłam.
Na fali azjatyckich weszło "My Name" i bardzo spoko akcyjniak, dużo lepszy niż hypowane Squid Game.

Gillian, - typowy kac serialowy, ja tak mam po książkach czasem 😂 Właśnie, zawsze jest też seria pisana, trochę zajmuje przeczytanie całości, część wydarzeń inna 😁
Gillian   four letter word
19 stycznia 2022 11:50
Wszystkie, ostatnie dwa sezony po nocach bo MUSIAŁAM dooglądać 😂 mam wrażenie, że jakby obejrzała od początku to jeszcze więcej bym wyciągnęła z treści.
Moon   #kulistyzajebisty
19 stycznia 2022 12:02
keirashara, taaak po książkach ten kac jest straszny! 🤣🙈 Miałam tak po pierwszej lekturze "Władcy Pierścieni" i po "Mrocznej Wierzy" :P

Książka "Gra o Tron" jest o tyle ciężka, że jest napisana z podziałem na osoby, chronologia bywa mocno wsteczna, jak się robi przerwy w czytaniu i potem się wraca to można mieć lekkiego mindfucka :P Ale polecam, moim zdaniem książka 100x lepsza niż serial ;-)

Gillian, to dawaj od początku! 😁
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
19 stycznia 2022 21:01
Mi się "Archiwum 81" bardzo podoba. Ale uwielbiam horrory. Najchętniej obejrzałabym coś pokroju "Nawiedzony dwór w Bly" albo "Nawiedzony dom na wzgórzu".
A z innej beczki, odświeżyłam sobie "Barbarzyńców" i nie mogę się doczekać kolejnego sezonu. Jak mało jaki film/serial mnie rusza, tak ten zdecydowanie ruszył, dał do myślenia.
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 stycznia 2022 21:05
Muchozol2, może nie serial, ale kilka horrorów Flanagana jest na Netflixie, m.in. Hush, Efekt Hipnozy, Ouija: Narodziny zła. No i Nocna Msza, ale to trochę inny klimat. I dwa seriale się tworzą z premierami na ten rok.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
19 stycznia 2022 21:20
Ouiję i Nocną Mszę oglądałam. Ouiję zdecydowanie trafia w mój gust, Nocna Msza jest ok dla mnie.
Czy ktoś wie gdzie zobacze New Amsterdam sezon 3? 😎
Oglądam Archiwum 81, oeeesu jakie to jest creepy 😱 rzadko kiedy się boję na filmach/serialach, a tutaj noo jest klimacik i ciarki są 😁
Facella   Dawna re-volto wróć!
04 lutego 2022 22:57
Polećcie proszę jakieś seriale kryminalne na HBO GO, na Netflixie już chyba obejrzałam wszystko co się dało xD
Najchętniej w stylu cobenowskich serii, The Sinner, The Fall, Criminal - takie z elementem psychologii.
Facella, zmartwię cię, HBO jest beznadziejne
Moon   #kulistyzajebisty
05 lutego 2022 17:07
A na Amazonie ktoś coś poleci w tych klimatach? Wyszukiwarka Amazona to jakiś żart i nic tam ciekawego nie umiem znaleźć 😒
Moon, a jakich klimatach?
Z amazona uwielbiam Little fires everywhere i chyba Boys są z amazona?
Facella   Dawna re-volto wróć!
06 lutego 2022 01:58
xxagaxx, wiem o tym, dlatego tylko filmy tam oglądam - żadnego serialu poza Czarnobylem. I nie polecajcie mi Gry o Tron, nie zdzierżę :P
Z kryminalnych na hbo chyba tylko Mare of Easttown bylo ok, ale pewnie już widziałaś 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się