Olej lniany, ryżowy i inne w żywieniu koni

przez jak długie okresy można podawać koniowi olej? Jakie długie robić przerwy między kolejnymi kuracjami olejowymi? Mam wrzodka i nie wiem czy olej podawany cały czas to nie zbyt duże obciążenie? Czy zmiana rodzaju oleju ma wpływ na sposób/długość podawania? np raz lniany, raz z czarnuszki, raz kukurydziany?
Widzę, że wątek odkopany to się przyłącze 🙂

Chciałabym zacząć wprowadzać mojej kobyłce olej (najlepiej ryżowy ze względu na GO i lniany ze względu na omegę 3). W jakim stosunku najlepiej je podawać i jak zwiększać dawki? Docelowo myślę o ok. 100-120 ml.

Nigdy oleju nie miała dodawanego, a przyda nam się więcej energii do pracy oraz przybrania trochę kg, bo po zimie trochę mi schudła  🙄

PS. Nie wiem czy to coś zmieni, ale chce zamówić len ekstrudowany z Fitmin. Jest sens dodatkowo dawać olej lniany czy lepiej sam ryżowy lub ryżowy z jakimś innym olejem?
Moon   #kulistyzajebisty
23 września 2021 09:17
Odkopuję, bo mam mindfucka zlekka. Czy jest mi ktoś w stanie napisać czym różnią się te oleje? Ceny różne, a teoretycznie to samo - czy to wpływ marki, czy jest coś o czym nie wiem?

https://www.horselen.pl/oleje/8-olej-lniany-dla-koni-5-l.html
https://sklep.hippovet.pl/produkty/leinol-5-l/

🤷
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 września 2021 09:27
Moon, na pierwszy rzut oka, tylko naklejką się różnią. Oba tłoczone na zimno więc dobre będą.
Przyłączam się. Chcę włączyć do diety siemię lniane - poszukujemy omega 3 żeby złagodzić proces zapalny. Może ktoś podpowie, Od jakiej ilości zacząć?
Nie wolisz oleju? Siemię samo w sobie jest trudniejsze w podawaniu, bo trzeba je najlepiej świeżo zmielić. Całe ziarna często przelatują przez konia i nie ma z tego żadnego pożytku, a ziarna zmielone wcześniej dość szybko tracą swoje walory odżywcze
vanille, myślałam, ale czy finansowo nie wyjdzie drożej? Fakt, z mieleniem ziaren nie dałabym rady co dzień. A jeśli olej, to od jakiej ilości dobrze zacząć?
Finansowo wyjdzie pewnie trochę drozej ale przynajmniej wydasz kasę na coś, co trafi tam gdzie trzeba a nie przeleci przez konia i wyladuje w nawozie :p ja w ramach takiej suplementacji podaje swojemu ok 40-50 ml dziennie, trochę na oko. Pewnie raz dostanie więcej, raz trochę mniej ale jednak jakiś dopływ tych 'omegów' ma 🙂😉 można dawać sporo więcej ale ja nie widzę takiej potrzeby, zresztą wówczas należałoby zmodyfikować cały jadłospis bo olej to również duża dawka energii i kalorii. Podsumowując ja w tych celach suplementacyjnych daje ok 10ml na 100kg, kon waży niecale 400kg więc koło tych 40ml dostaje
BUCK   buttermilk buckskin
25 stycznia 2022 08:37
Monis z wprowadzaniem każdego oleju do końskiej diety jest tak, że prawidłowo ten proces trwa co najmniej kilka tygodni, część żywieniowców twierdzi, że powinno trwać nawet kilka miesięcy. Całość tematu wynika z faktu iż koń nie ma woreczka żółciowego i musi minąć czas żeby "nauczył" się trawić olej płynny, zatem zacząć trzeba od kilku kropel określić horyzont czasowy powiedzmy 3 miesiące i docelową dawkę powiedzmy 100-200ml i zwiększać w początkowej fazie mega powoli, i z grubsza w połowie okresu można przyspieszyć 🙂
BUCK, Dzięki za wyczerpującą odpowiedź🌷
Zacznę wdrażanie.
A jak jest z tyciem konia? Mój takiej mocniejszej budowy, jak się przytrafiła przerwa w pracy, to się zaokrąglał.. 🙃
BUCK   buttermilk buckskin
25 stycznia 2022 09:45
Monis generalnie każdy organizm tyje gdy ilość spożywanej energii przeważa nam spalaniem 😉 😉 tłuszcz jest energią samą w sobie zatem....... ale spalanie to oprócz pracy również np. ogrzanie organizmu, zatem ja zima podaję mojemu również okrągłemu dodatkowo tłuszcz tylko ja wybieram tłuste włókno 😉 czyli wytłoki z niewielkich olejarni, przychodzą świeże i są produktem ubocznym z produkcji zdrowych olei dla ludzi, ja mam olej, a on wytłoki 🙂
BUCK, wielkie dzięki! A jeszcze pytanie o rytm - na stałe czy w jakichś sekwencjach podajemy?
Post został usunięty przez autora
BUCK   buttermilk buckskin
25 stycznia 2022 11:09
Monis olej na stałe najczęściej stosuje się przy konkretnej pracy albo zamiast np.owsa albo równolegle. Albo u seniora aby miał ciałko i energię 🙂 jak pisałam wprowadzenie oleju zajmuje czas, zatem przy oleju sekwencje to raczej kilka miesięcy jak nie pół roku 🙂
vanille, BUCK, dziękuję Wam bardzo. Będę działać.🙂
O, wątek ostatnio dla mnie.
Ja skusiłam się ostatnio i zrobiłam mieszankę olei w proporcjach jak niżej (na zielono zostały użyte do mieszanki). Wyszło mi 28l dla 4 koni, czyli po 7l na łebka.
Wszystkie oleje są tłoczone na zimno, niektóre typowe końskie niektóre ludzkie, w zależności od ceny. Jeden z koni to wrzodek, stąd też kukurydziany + z rokitnika.
Na łeb wyszło 165 zł i biorąc pod uwagę ceny gotowych mieszanek i ich składów (tu dobrałam sobie typowe pod konie) to jestem bardzo zadowolona.
Podajemy od początku grudnia, w lutym zrobimy krew i zobaczymy jak będą wyglądać wyniki - choć wszystkie 4 konie dostają prócz tego suple oczywiście, więc trochę może wypaść to niemiarodajnie.
koszz.png koszz.png
BUCK   buttermilk buckskin
25 stycznia 2022 19:41
Melanie jeśli znajdę to tu wkleję. na szkoleniu żywieniowym była informacja iż mieszanie olei jest bardzo niewskazane z przechyłem na zakazane
BUCK, będę wdzięczna, bo szukałam informacji w artykułach i nie znalazłam szczególnych przeciwskazań, nie licząc odpowiedniego dobrania proporcji Omegi 3 do Omegi 6.
BUCK   buttermilk buckskin
26 stycznia 2022 08:08
Melanie sorki, niestety nic, przeszperałam wszystkie notatki z wykładu Pani weterynarz. K.A.Szcześniak-Baran i oprócz właśnie podkreślenia żeby nie łączyć pod żadnym pozorem, niestety nie zapisałam argumentu 😒 a zwróciłam uwagę na Jej słowa, bo sama wtedy mieszałam rzepakowy z lnianym 50/50. Jej wykład o tyle się różnił od innych że każdy element wynikał z badań naukowców (z całego świata) zatem nie był "gołosłowny"
BUCK, jasne nie podważam tego, ale wtedy jak tłumaczyć gotowe mixy olei typu: HippoLinol z St Hippolyt? No i kolejna sprawa, jako, że ostatnio szukałam czegoś konkretnego wśród paszy w składzie to tam często też są wymieszane różne typy olei. Pierwszym lepszym przykładem jest: Pro-Linen® Harmonic Musli™, gdzie mamy w składzie "mieszanina olei tłoczonych na zimno (lniany, rzepakowy, rydzowy, z ogórecznika)".
BUCK   buttermilk buckskin
26 stycznia 2022 12:57
Melanie jak ja bym chciała to teraz wiedzieć, ale iść ponownie na 4-5 h wykład dla tej jednej informacji, no niby można....
BUCK, Dr K.A. Szcześniak-Baran to nasz wet, ale teraz jest trochę nieosiągalna, żeby dopytywać o takie rzeczy, o ile nie zapomnę to się kiedyś przy okazji podpytam 😅
BUCK   buttermilk buckskin
26 stycznia 2022 22:33
Nirv 💐💐 tchnęłaś we mnie nadzieję 😀
Czy można podawać olej na stałe czy trzeba robić jakieś przerwy?
mindgame, - podając przez dłuższy czas należy zrobić przerwę lub sprawdzić wyniki wątrobowe. Nie poleca się podawania na stałe, właśnie ze względu na obciążenie wątroby.
keirashara, dzięki za odpowiedź, tak właśnie myślałam.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się