Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

We wiacie może być problemem, o ile wiata niska (jak np. dla samochodów).
any,,
My mieliśmy przez kilka lat stajnię drewnianą pokrytą gołą blachą - jak łatwo się domyślić w newralgicznych momentach skraplało się.

W związku z tym przy budowie wiaty na siano przełożyliśmy na dach wiaty gołą blachę, a na stajni położyliśmy blachę z "podbitką" filcową (warstwa filcu nałożona od razu po wewnętrznej stronie blachy).

Teraz w budynku stajni konie już nie przebywają (jest zaadoptowany dla ludzi, ale nieogrzewany) - skraplania nie ma w ogóle.
Tak samo mam pokryte dachy w budkach dla koni na wybiegach - skraplania brak.

Na hali i wiacie na siano mamy nadal gołą blachę i skraplanie jest.

Hala jest drewniana - wentylacja super, skraplanie występuje o wiele słabiej niż było w stajni (gdy były w niej konie) i nie jest bardzo uciążliwe, ale mimo wszystko jest.
Wiata jest wysoka i ma jedynie dach oraz jedną ścianę (wspólną z halą) reszta zupełnie otwarta - skraplanie podobnie jak na hali, występuje, ale w o wiele mniejszym stopniu niż w stajni.

Uważam, że blacha z tym filcem to super rozwiązanie.
Koszt niewielki. Nie pamiętam dokładnie, jaka była różnica między gołą blachą, a tą z filcem, ale wiem, że były to "groszowe" sprawy (przy ogromnie wydatków w ogóle) i bez zastanowienia zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie w później powstających budkach na wybiegach.
Mamy to już kilka lat i sprawuje się bez zarzutu.

Gdybym budowała teraz coś (niezależnie czy wiatę na siano, czy halę, czy stajnię, czy garaż dla samochodu), co chciałabym pokryć blachą, to tylko z tym filcem (nie mam pojęcia, czy to faktycznie filc, czy inny materiał - tak nazwał to nasz wykonawca).
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
18 stycznia 2022 12:04
ibmoz, miałam takie rozwiązanie w garażu na sprzedanej działce - faktycznie się sprawdzało.
My w stajni angielskiej trzy ściany plus pół czwartej zabudowane, mamy membranę pod blachą, nic się nie skrapla, nie leje się koniom na głowę, a i gryzonie tam nie buszują 😉 ale to ostatnie może być zasługą kotów, których ulubionym zajęciem jest bieganie po krokwiach (tak to się nazywa? wybaczcie, nie jestem budowlańcem, chodzi o belki pod dachem) i skakanie po dachu 😅
Przy czym nasza stajnia jest dość mocno zaizolowana z tych 3 stron (dwie warstwy naprawdę grubych desek plus pianka "wstrzykiwana" między te warstwy)
blucha, Iskra de Baleron, melehowicz, Aleks, halo, Madzikowska, 🌷 dzięki za odpowiedzi 😉 każda uwaga na wagę złota 😉
ibmoz, ta 'podbitka z filcu' czy jak by tego nie nazwał też przeszła mi przez myśl, ale muszę się zorientować czy w przypadku tej blachy, którą miała bym użyć jest w ogóle dostępnym rozwiązaniem 😉
poprzez halę rozumiem halę do jazdy - tam jednak (fakt, że zależnie od intensywności użytkowania) koń jest poniekąd źródłem wilgoci i dodatkowego ciepła więc bym się nie dziwiła, że coś się skrapla


im dłużej się zastanawiam tym bardziej nie kojarzę widoku membrany w stodołach krytych blachą (mam na myśli swoje okolice/miejsca które widziałam na własne oczy), ale możliwe, że zwyczajnie na to nie zwracałam uwagi...🙈 - aż się popytam znajomych czy choćby sąsiada jak to u nich wygląda 😉
a kto wie... może się okaże, że i więźba się nadaje jedynie do wymiany - wtedy 'problem' sam by się rozwiązał :P (tfu tfu...)
Dokładnie - mam wiatę i ring kryty blachą trapezową bez deskowania i bez membran i nic się nie skrapla.
Cześć dziewczyny chcę trochę przerobić stajnię domowymi kosztami ile was wyniosła taka przeróbka ? i zrobienie myjki zewnętrznej lub wewnętrznej ? oraz Hali i lonżownika ? ktoś coś budował sam ? macie rady jak co od czego zacząć ?
Ramirezowa   Ania i Urania !
01 lutego 2022 10:18
agis ale jaka przeróbka?
mam dwa boksy obok siebie i obok jest duża stajnia bez boksów mogłabym tam zrobić max dwa lub cztery boksy jak to u was wyglądało ?
agis, ach pytasz o adaptacje istniejącego budynku na stajnię 😀
Ja mam boksy angielskie drewniane postawione na „łysym polu” więc nie pomogę.
Iskra de Baleron, a ile cie kosztowała taka od zera ?
agis, chyba nikt Ci nie poda ile to kosztuje, bo każda budowa jest inna. Hala to już grube tysiące - może być namiotowa, blaszana, murowan... Lonżownik można ogrodzić pastuchem, lub zbudować z pełnym ogrodzeniem i zadaszony... Boksy można grodzić prefabrykowanymi przegrodami zwykłymi, z opcją uchylną, drewnem, można murować. Góra może być pusta, można zabudować, kratować. Drzwi do boksów mają milion rozwiązań. Okna, brama, miejsce na siano i słomę, siodlarnia, paszarnia... wszystko serio zależy od rozwiązań, możliwości "lokalowych" itp... zatem nikt Ci nie powie ile kosztuje przerobienie budynku gospodarczego, postawienie hali, czy lonżownika...
_Gaga, szukalam firm na namiotowe hale to cena standardowej 20x40 to koszt 300 tys wiec pytam czy ktos stawial swoja ze swojego materialu
agis, poczytaj trochę o konstrukcjach… gdyby dało się ulepić dach o rozpiętości 20m tymi rencami to by ludzie robili.
Jesteś skazana na prefabrykaty czy to drewniane, czy stalowe = koszt.
Hala czy wiata o powierzchni 800 m2 wymaga normalnego projektu budowlanego.
Lonżownik także.
agis, akurat jestem na bieżąco w temacie, więc może coś podpowiem.
Zaznaczam, że podaje ceny wynegocjowane u nas pod Poznaniem, u Ciebie mogą być odpowiednio wyższe lub niższe.


Konstrukcja stalowa takiej hali jak mówisz to plus minus 200 tys zł.

Płyta warstwowa na obicie hali to ok 75 zł/m²
Czyli ok 40 tysięcy materiał na boki.

Co do dachu to nie pamiętam teraz ceny, a nie chce skłamać. Wychodziło bodajże coś ok 60-80 tys.

Koszty robocizny bardzo różne.
U nas za postawienie konstrukcji ceny w okolicy to 15zł /m²

Do tego oczywiście przygotowanie podłoża, oświetlenie i wszelkie inne duperele o których bankowo zapomniałam pisząc na szybko ten post.
Ale liczmy, że całościowo wyjdzie kwota 400-500 tys.

Lonżownik zadaszony z kolei kosztowo był w przedziale 120-140 tys zł.

Co do ceny przeróbek stajni nie pomogę. Ja stawiałam całkowicie od zera wszystko 🙂
IskraADHD, Dziekuje za pomoc no u nas 300 tys juz ze wszystkim ale chce wlasnie zrobic swoimi kosztami moze wyszlo by taniej mam budowlanca w domu i ziemieslnika wiec chcialabym wiedziec co i jak, jak ktos sam stawial.
hej grupo, potrzebuję porady. Czy na działce gdzie są w planie zagospodarowania trwałe użytki zielone będzie można postawić stajnię?
Nie można
Kiedyś sprawdzałam - w moim przypadku nie było takiej opcji.
zmień klasę ziemi
LSW, jak to ma pomoc przy obowiązującym planie?
Jak teraz kształtują się mniej więcej koszty (teraz albo jakis czas temu, to nie jest sprawa na cito) stajni angielskiej? Pomysł jest chyba dość prosty - drewniana, 9 boksów (jeden skrajny to paszarnia) w jednym rzędzie, dach najprostszy dwuspadowy, ale wysunięty do przodu na 1,5m przed boksy, okna standardowe. Przy paszarni zabudowany kawałek "wiaty" do siodłania i zabiegów. Całość (według moich obliczeń) - dach 132m2, "dół" 108m2 + wiata, 148m2 wylewki betonowej. Boksy 3x4, wysokość takiego wysuniętego dachu w najniższym miejscu też musi wynosić 3,5m jak wysokość boksu? Zastanawia mnie czy i ile można w takiej stajni zrobić samemu. Może jacyś polecani wykonawcy? Póki co znalazłam tylko Michałek Stables, Końbox i Koństrukcje. Czy można liczyć na to, żeby koszty zamknęły się w przedziale 5-5,5 tys/boks?
Moon   #kulistyzajebisty
18 maja 2022 14:59
Novi_Paula, jest jeszcze Gillmet i Equi-projekt.
i smulders i chyba rolstal też robi takie boksy.

Ceny pewnie zależą od firmy - te lepsze i bardziej wytrzymałe będą niestety droższe.
5,5 moim zdaniem ejst mało realne (budowałam w zeszłym roku sama z partnerem - drewniane boksy bez fajerwerków wyszły nas ponad 5 za sztukę.)
olq, budowaliście całkiem sami czy jakoś pół-gospodarczo? Nam właśnie też nie zależy na fajerwerkach i w zasadzie cała moja rodzina jest w stanie sporo zrobić samodzielnie, ale nie wiem jaki budżet zakładać 😅 Nie znalazłam wycen takich całościowych za stajnie drewniane w prostym projekcie, bez udogodnień.
Novi_Paula, o ile mi wiadomo końbox może sprzedać elementy do złożenia samemu.

Wydaje mi się że 5,5 na gotowo jest nierealne.
Sama konstrukcja drewniana z dachem - może się nie zmieścić w budżecie przy wysokim boksie 3x4m
Jeszcze reszta:
okno - jeśli to ma być metalowe okno z szybą a nie dziura w ścianie z okiennicą,
wylewka betonowa,
instalacje - wodna i elektryczna,
poidła,
żłoby,
To kolejna, wcale nie taka mała kasa.

Przymierzam się do wymiany przegród w stajni i ceny poszły o min 50% do góry w porównaniu do ubiegłego roku, najprostsza która rok temu kosztowała ok 1600zł teraz 2400-2600zł
Iskra de Baleron, W tym roku na pewno nie będziemy budować, więc mam nadzieję, że do czasu budowy ceny trochę spadną jednak... teraz to faktycznie jest masakra
<b>Novi_Paula,</b> jest jeszcze Gillmet i Equi-projekt.
Moon,

Od Gillmetu trzymaj się z daleka!!! Nie polecam!!!
Mogę polecić końbox, u mnie właśnie realizują projekt indywidualny.
Budowaliśmy całkiem sami - samo drewno, bez żadnych okuć, okien itp.
Nie wiem jakie teraz są ceny drewna, ale w zeszłym roku już były dość kosmiczne, plus ciężko było w ogóle kupić, w tym roku jeszcze nie sprawdzałam 😉
Zaplanuj jakie drewno i ile potrzebujesz, zadwoń do składu/tartaku i poproś o wycenę - to Ci da orientację.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się