ciąża, wyźrebienie, źrebak

kokosnuss, ale powtórzyłas to co napisała Iskra de Baleron, czyli nic czego bym nie wiedziała.
Chodziło mi o wpływ samego miesiąca wyźrebienia i dlaczego tak, a nie inaczej, bo wyżej ktoś napisał że teraz będzie zawsze później i dobrze wytłumaczyła mi to
zembria,.
W ogóle jak myślicie jakiej będzie maści? 🙈
DF340A8E-49CF-463B-A766-C4FE59CBC367.jpeg DF340A8E-49CF-463B-A766-C4FE59CBC367.jpeg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 lutego 2022 08:44
Wygląda na karą.
zembria dobra potrzebowałam, żeby ktoś to powiedział 😂 bo tak bardzo mi marzył kary, ze doszłam do wniosku, ze sobie wmawiam 😂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 lutego 2022 08:54
charlieeee, Do usług 😉
charlieeee, paskuda!
charlieee jak to zrobiłaś ze po rudej wyszło kare : 🙂 paskudek 🙂
u mnie pojawi sie żrebol za miesiąc, ciekawi mnie jaka wyjdzie maść bo matka siwa a ogier tfu rudy
anetakajper   Dolata i spółka
04 lutego 2022 09:03
blucha, jak siwy to bierę, a jak rudy ......to sama wiesz 😎
zembria naprawdę dziękuję 🌷😅😂
blucha kasztana po karym, pokryta karym 😀 mojej koleżance też w zeszłym roku wyszedł kary z kasztanki, nie wiem jak, bo kasztana po kasztanie pokryta gniadym 😅
nasza Emi ma termin za 1,5 tygodnia też siwa, ale pokryta karym, obstawiam, że będzie siwe 🙈
charlieeee, w zaleznosci od tego, co siedzi w genach, z kombinacji masci podstawowych zawsze moze wyjsc dowolna masc podstawowa, jedyny wyjatek widoczny golym okiem to kasztan x kasztan bo ten akurat zawsze jest rudy 😉 wiec kasztan x gniady = kary to akurat bardzo normalna rzecz, wystarczy zeby i kasztan i gniady byly heterozygotami jesli o gen agouti chodzi i voila, jest kary 😉
kokosnuss, ty mi nie rób smaka bo znowu będę się łudzić!
Mi ciemne gniade + kasztan dało kasztana.
W brzuchu siedzi powtórka krycia… Do tej pory widziałam tylko jednego karego źrebaka po tym ojcu.
9A43E539-F154-41EF-98E8-9CDE6B3BF73F.jpeg 9A43E539-F154-41EF-98E8-9CDE6B3BF73F.jpeg
kokosnuss wiem ze jest to możliwe po prostu była to u niej najmniej prawdopodobna maść, nie jestem specem od genetyki, ale tyle to wiem 😉
Iskra de Baleron, jak Von und Zu dal karego to z jego strony jest mozliwosc, pytanie czy twoja kobyla nie ma 2x dominujacego agouti, bo patrzac na jej rodowod na horsetelex to moze byc i tak 😅 i wtedy bedzie dawac tylko kasztany i gniade.

W kazdym razie trzymam kciuki za zrebolka czornego jak bezgwiezdna noc 😉
Post został usunięty przez autora
kokosnuss, Piszesz chyba o wątróbce?
A ja o Esme (Samarant x Egmont).
Po karym Finest dała skare źrebię
Edit: widzę że u Esme z tym karym też kicha XD
Screenshot 2022-02-04 at 11-44-53 HorseTelex.png Screenshot 2022-02-04 at 11-44-53 HorseTelex.png
Iskra de Baleron, obczailam rodowod dokladnie ten tj, Esme 🙂

Skoro sama Esme dala kasztanowate zrebie to jest na 100% heterozygota Ee jesli o karosc/kasztanowatosc chodzi i z kasztanowatym ogierem masz 50% szans na Ee i 50% na ee.

I w zaleznosci od agouti ten hipotetyczny zrebak Ee bedzie albo kary, albo gniady. Jako ze kobyla jest gniada to przynajmniej pojedynczy gen agouti miec musi, a jak ma podwojny to z karego nici. I na podstawie rodowodu to obie opcje sa na pewno mozliwe, ale nawet procentowo nie idzie tego wyliczyc po ludzku, bo danych za malo 😅 Ale konkluzja jest taka, ze najbardziej prawdopodobny z takiego polaczenia jest kolejny kasztan.

Jak chcesz miec 100% gwarancje karego to musisz pokryc jakakolwiek kara kobyle karym ogierem reklamowanym jako wolny od genu kasztanowatego / vosfactor vrij (na pewno Dante US, Just Wimphof, Jameson, Furst Dior, Lord Europe, Fontaine i pewnie jakos z polowa ksiegi KWPN, bo to taka lokalna obsesja jest 🙄🤔 ).
ja mam ogiera gniadego i z ciemnomyszatymi wychodza rozne masci ale zazwyczaj gniade i z gniadymi gniade chociaz teraz w tym roku urodzil sie zrebak ze karpetkami po mamtce pewnie tez bedzie gniade 🤣
Iskra de Baleron, ja bym spytała poprzedniego właściciela Esme o maści potomstwa. Jeśli chociaż raz dała kare to szanse masz. Jeśli nie, to zawsze możesz zrobić badanie genetyczne z włosa - w Poznaniu nie jest to jakaś masakra cenowa, określą genotyp odnośnie maści. Chyba Balice też robią
O! zbadam 😀

Z listy jej potomków którą posiadam nie wynika jakiej maści są.
W horstelexie nie ma żadnego karego.
Więc nie wygląda to obiecująco 🤣
Dałabym sobie palec uciąć że pełna siostra Fantasmagorii (skara) jest czarna jak smoła, niestety nie ma jej tej bazie.
Nie miałabym palca 😅 też skara.
BDDD2DCE-6BEA-4FC0-86B4-D3BC86351C7B.jpeg BDDD2DCE-6BEA-4FC0-86B4-D3BC86351C7B.jpeg
Cześć wszystkim. Jakie macie doświadczenia ze źrebieniem się w systemie bezstajennym? Zakładając, że źrebak urodzi się w kwietniu / maju / czerwcu. Człowiek dogląda i karmi raz dziennie kopytne, ale czy macie doświadczenia z takimi "ful" naturalnymi porodami?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 lutego 2022 12:39
19tedei, a co gdy pojawią się komplikację przy porodzie? Kontrola raz dziennie to trochę ryzykownie
Nie mam doświadczenia. Obserwuje klacze na kamerze.
Gdybym poszła w full natural to ani Iskry ani Jadzi nie było by ze mną.
Źrebak zablokował się w kanale rodnym i trzeba było ostro interweniować.

Jak chcesz miec 100% gwarancje karego to musisz pokryc jakakolwiek kara kobyle karym ogierem reklamowanym jako wolny od genu kasztanowatego

Taniej i szybciej zbadać genotyp 😉
19tedei, poród bez stajenny bezpieczniejszy pod kątem tego , że żrebak nie zostanie przygnieciony przez klacz, bo nie ma ścian.
Ale z drugiej strony może się przydarzyć trudny poród i wtedy ryzyko bardzo duże, że nie przezyje ani klacz ani żrebak.
U nas się czasami zdarza, że klacz się wyźrebi na pastwisku w ciągu dnia, tam kamer nie ma wiadomo, są w boksach porodowych gdzie konie wracaja na noc tylko.
Ale jednak w wiekszości się klacze żrebią w nocy czy nad ranem czyli w porodówkach pod nadzorem kamer.
anetakajper   Dolata i spółka
08 lutego 2022 13:21
Pati2012, znam hodowlę, która utrzymuje konie wolno na 60 ha 35 klaczy. Bardzo, ale to bardzo zdarzają się jakieś komplikacje. Zazwyczaj hodowca wie od kiedy do kiedy miał ogiera i w jakim okresie ma wyżrebienia i objeżdża stado częściej. W tamtym roku klacze żrebiły się na śniegu. Byłam tam 2x i 2x patrzyliśmy na poród. Postaliśmy 2-5min. i poszliśmy żeby kobyła sama sobie ze żrebakiem dała radę. Po 15 min żrebak już doił, a jego starszy brat musiał odstąpić mleka maluchowi.
W tym roku też planuję odwiedzić hodowcę w okresie wyżrebień.

Nie mam doświadczenia. Obserwuje klacze na kamerze.<br>
Gdybym poszła w full natural to ani Iskry ani Jadzi nie było by ze mną.<br>
Źrebak zablokował się w kanale rodnym i trzeba było ostro interweniować.

Iskra de Baleron,

No właśnie, kwestia zamontowania kamer. Docelowo mają być 4 klacze źrebne (moja tylko jedna). Jeśli zbliżałby się termin porodu to takie kamery fajna sprawa na noc.

Co do zaglądania raz dziennie, to bardziej miałam na myśli przy karmieniu przejrzenie czy są w jednym kawałku, a w ciągu dnia w porze wiosenno-letniej ludzi się tam kilku pojawia do swoich koni, więc jedynie w nocy ten nadzór kamer byłby fajnym pomysłem.
anetakajper, piszesz o hodowli WM?
anetakajper   Dolata i spółka
08 lutego 2022 13:47
Perlica, tak
19tedei, ja też zamykam do porodu w boksie i pilnuje pod kamerą, szkoda ryzykować, kamerka kosztuje 200zl a jak znasz klacz (i to nie jest pierwiastka) to popilnujesz max 2-3 noce
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się