Szczepienia - wszystko na temat

rox   ogony trzy
01 lutego 2022 16:31
Odkąd był problem z dostępnością szczepionek 135zł.... Nie wiem czy wróciło już do normalności.
Mi dzisiaj szczena opadła ,bo płaciłam 170 zł za jedno szczepienie ,co prawda 30 zł za dojazd ,chociaż dojazd miał być na pół ze znajomą bo do niej 1km dalej też dzisiaj była i specjalnie zawsze się zgadujemy żeby dojazd na pół brać ,bo to zawsze coś skoro i tak we dwie potrzebujemy . A dzisiaj skasowała i mnie i znajoma za cały dojazd i jeszcze mnie ta cena szczepionki zagięła .0245627520171E+34; od razu dzwoniłam do zwykłego weta żeby mi ściągnął szczepionkę dla reszty bo nie mam zamiaru znowu tyle za resztę płacić 😅
U mnie (bliska okolica Warszawy) - 100 za grypę i tężec, 50 zł wścieklizna. Bez kosztów dojazdu.
No 100 zł to ja rozumiem ,zadzwoniłam do zwykłego weta żeby mi ściągnął i poinformował ile u niego będzie to kosztowało ,bo wydaje mi się że zaczynam płacić dodatek za samą nazwę "wet od koni" . Jak ma się większą ilość koni do zaszczepienia to jednak robi różnicę płacąc 80-100 od sztuki a nie 140 od sztuki .
patrycjasz U nas zaszczepione wszystkie konie w stajni, powiat wołomiński. Konie spędzają całe dnie na ogromnym padoku, część z nich 24h.
Mam pytanie. Czy o szczepienie mogę poprosić weterynarza który nie jest stricte od koni, czy musi to być wet typowo koński.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
07 lutego 2022 13:41
Doniaa, nie musi być typowo koński
Doniaa, oczywiście ,że nie musi to być wet typowo od koni ,trzeba się tylko zapytać czy ma takie na stanie a jeśli nie to czy by zamówił i wykonał .

A tak z innej beczki ,jakie zdanie macie o robieniu bazy koniom które stoją tylko na stajni i nigdzie nie wyjeżdżają ? Robiłam szczepienie mojej nowo kupionej klaczy ,wet zajrzał w paszport i powiedział że nie ma bazy zrobionej ,więc skoro teraz podaliśmy to możemy zrobić za miesiąc i będzie baza zrobiona no chyba że nie będę z nią nigdzie wyjeżdżała to nie musimy robić tylko co roku szczepić w terminie jak zawsze . Trochę się zdziwiłam ,bo myślałam że bazę musi mieć każdy koń a tu mi mówi że to na skuteczność szczepionki ,działanie itd nie ma wpływu tylko jest ważne jak by gdzieś wyjeżdzała .
kasia2107rafal, - ja bym zrobiła bazę, żeby kiedyś w przyszłości nie było stresu jak się okaże jednak potrzebna 😉
kasia2107rafal, eee... z tym, że baza ma wpływ na skuteczność szczepień bez względu na to czy się z koniem jeździ, czy nie...
kasia2107rafal, super, dziękuję za odpowiedź. Bo właśnie w mojej okolicy otworzył się wet, co innego wzywać weta który ma do mnie 180km, a co innego weta który ma 30km, dlatego chciałam zapytać. Także, bardzo dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam.
Czy można zaszczepić rok i prawie miesiąc po terminie? Na grypę? Czy trzeba nową bazę robic?
tereska, masz 21 dni karencji, więc masz rok i 21 dni.
Jesli pytasz czy to będzie działać, to będzie, jesli koń do tej pory był regularnie szczpiony.
Czy ktoś się może przyczepić? No może, jak się doliczy to może.
znam przypadek gdy sędzia na zawodach przyczepił się, że szczepienie bazowe było opóźnione o 1 dzień, a koń już od paru ładnych lat startował i problemów do tej pory nie było.
mindgame, sędzia nie ma prawa się czepiać szczepień. Od tego jest lek wet na zawodach, a za zły kalendarz szczepień można dostać karę finansową, lub nawet wylecieć z zawodów bez zwrotu kosztów.
Nie na każdych zawodach szczepienia są sprawdzane, więc można wiele lat startować bez sprawdzonych szczepień...
_Gaga, ok to może źle napisałam, że sędzia 😉 to przypadek znajomej, więc nie wiem jak dokładnie było, w każdym razie wyleciała oburzona że się "czepiają" 😉
masz 21 dni karencji, więc masz rok i 21 dni.
Nie, nie masz. Przekroczenie 365 dni eliminuje ze startów.
Przy okazji odpowiedź czy szczepienie musi robić wet od koni. Nie, nie musi. Ale jeśli koń ma startować to pamiętajcie, że nie każdy lekarz musi znać przepisy PZJ czy FEI
Nie na każdych zawodach szczepienia są sprawdzane, więc można wiele lat startować bez sprawdzonych szczepień...
I nie każdy lekarz sprawdza historie szczepień od źrebaka 😉
ogurek, to 21 dni jest tylko na szczepienia półroczne?
xxagaxx, tak, wg przepisów koń startujący ma być szczepiony co 6 miesięcy z opcją przesunięcia szczepienia +/- 3 tygodnie. Koń z przerwą od startów ma być szczepiony co roku, bez opcji przesuwania terminu. Jak się przekroczy rok pomiędzy szczepieniami, robi się bazę od nowa.
_Gaga, dzięki. Mogliby w końcu zmienić ten bezsensowny przepis o półrocznych szczepieniach skoro szczepionka działa rok...
<b>kasia2107rafal,</b> eee... z tym, że baza ma wpływ na skuteczność szczepień bez względu na to czy się z koniem jeździ, czy nie...
_Gaga, mi tak powiedziała wet która jest z dużego gabinetu weterynaryjnego specjalizującego się tylko typowo w koniach . Dlatego moje zdziwienie . Za miesiąc szczepie kolejny raz u zwykłego weta ,bo po co mam przepłacać za nazwę weta "dla koni " . A też zdziwiłam się że koń bazy nie miał bo szczepienia robione co roku ,kupiony od kobiety ,która bardzo dba o konie . Dlatego weszłam w dyskusję ,że nie chce mi się wierzyć bo kobieta do kliniki z końmi jeździ a bazy by nie miała zrobione . A ona na to że baza ważna do wyjazdów ale znaczenia na skuteczność nie ma . I weź bądź mądry 😒
kasia2107rafal, ale zobacz nawet z covidem, 1 i 2 dawka następowały po sobie, dopiiero 3 była w dluższym odstępie czasu. Jak np. zrobisz sobie szczepienie WZW A to musisz tez przyjść 2 raz (nie pamiętam odstepu czasu) żeby szczepionka chroniła na dłużej.

a wyjazdy do kliniki i baza to wiesz, nikt nie sprawdza tego, zwłaszcza jak koń szczepień ma dużo.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
10 lutego 2022 13:35
kasia2107rafal, szczeniaki i kociaki też mają robioną bazę przecież
Wiecie ,ja to rozumiem,tylko chodzi o samo moje zdziwienie ,że wetka tak powiedziała .
kasia2107rafal, są lekarze odradzający szczepienie na koronawirusa, więc pewnie są i weci, którym wszystko jedno czy szczepienie działa...
_Gaga, może i tak. Tak czy siak tą bazę chce zrobić,tylko teraz to drugie szczepienie przypadnie na początek ostatniego miesiąca ciąży klaczy . To chyba nie ma znaczenia ,bo chyba by coś mi powiedziała,bo mówiłam że zrobię tą bazę i tak .
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
11 lutego 2022 06:27
Po jakim czasie od szczepienia na wściekliznę można jechać na zawody?
Nie ma na to przepisów, jednak pamiętaj że koń może zareagować odczynem na iniekcję, wiec zaplanuj min. 7 dni przerwy.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
12 lutego 2022 17:07
ogurek, o właśnie tak przypuszczałam, dzięki!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się