Co mnie wkurza w jeździectwie?

Nique, TAK dokladnie, timing i budowanie motywacji na tym filmiku generalnie ssa najbardziej 😕 Zero nagrod, jak kon raz ogarnal wejscie do wody to nie ma powtorzen dla utrwalenia pewnosci siebie tylko od razu dostaje wskok - ten bankiecik taki mikro, ale dla wielu koni to jednak wyzwanie, no malo widze tam sensu i logiki.
Ja jak sobie patrzę na konkurencje west (bo o takich Muchozol piszesz), to jeśliby koń na filmie miał westową czankę, a jeździec westowe ostrogi, to żaden trener z gałązką nie byłby potrzebny 😉 ot westowy "brak presji" by zadziałał <br>
W klasycznym sporcie takie pomoce są zakazane...

_Gaga, to samo chciałam napisać.
Przecież tam jest dźwignia taka na maxa.. i serio spranie dupy badylem olchowym to jest nic w porównaniu z takim zoraniem pyska, do stój, że koń się ślizga zadem- czyli robi tzw. slidding stop.
Kokosnuss, no co Ty, przecież koń cwaniaczy, a nie żadna początkująca na crossie amazonka. 😅 A konia trzeba przepchnąć, żeby zapamiętał, ale jak już się przepchnie, to nie trzeba nagrodzić, żeby zapamiętał. To tak nie działa. Obie pląsamy po tęczy, ja żadnego crossu nie widziałam, Ty pewnie też. Nie znasz się.
Do reszty nawet mi się nie chce ustosunkować, bo to są po prostu dwie strony barykady i chyba nikt tu nikogo nie przegada. Jedni tu muszą, bo to marzenia i kasa, a ci, którym się nie podoba, to nastolatki, co się naoglądały Mustanga z Dzikiej Doliny i nic nie wiedzą. Tyle, że żadna z nas nie powiedziała, że dziewczyna powinna zsiąśce, pogłaskać i puścić na pastwisko, jak konik nie chce, tylko że można to było zrobić inaczej.

EDIT: Z resztą kurde, sama zawodniczka się wypowiedziała, że jej się to nie podobało, że od razu miała obiekcje i nie chciała, żeby jej konia tak traktowano, ale zadziałał autorytet i nic nie powiedziała. Że była pełnoletnia, to wiedziała, co robi, jak ktoś wcześniej wspomniał, to jest bullshit, większość z nas nawet i koło 30 nie dyskutuje z autorytetami. To jest wręcz wymagane przez wielu trenerów, że z trenerem się nie dyskutuje. Czyli co, to, jak trener ma zamiar trenować jest ważniejsze od tego, jak jeździec chce być trenowany i co chce robić ze SWOIM koniem? Jeździec z filmu może się przyznać do błędu, że mógł zareagować, ale Re-volta wie lepiej, że było zajebiście? 😀 Bo chyba pod koniec dnia to jednak jej koń, jej osoba na tym filmie i jej decyzja.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 lutego 2022 13:55
kotbury, odpisałam już użytkownikowi _Gaga na temat błędnego założenia. Polecam przeczytać.
Oczywiście że wiele osób może robić źle - jak Mark Todd. Jednak nie świadczy to o sprzęcie a o osobie, która go używa.
To że ktoś ukradł milion, nie znaczy że ja mogę 10 zł.
Sivrite jak ja dyskutuję z autorytetami (np. prywatną rozmowa o hodowli AT*) to jest źle.
*Mówiłam że nie podoba mi się kierunek w jakim podąża hodowla koni Babayeva, bo podąża za modą, moda się zmienia etc. Kontrargument "to jest Babayev, on wie lepiej".
Gdzie to teoretyzowanie a nie "dawanie klapsów" koniowi 😉.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 lutego 2022 14:20
Sivrite, No soraski, bo Chyba jednak nie widziałaś zbyt wielu krosow, bo gdybys widziała, to byś wiedziała, że woda zwalnia konie, a dodając do tego jeszcze zeskok, który znów jest hamujący, masz konie, które zeskakując ze stój i to nie jest nic złego, bo to zeskok, zwłaszcza cm 30.

I tak, wszyscy się tu wypowiadają tonem znawców, a koło przeszkody krosowej, to niektórzy pewnie nawet na ziemi nie stali 😀
Saccarin   I am the voice of Never-Never-Land
14 lutego 2022 14:27
kotbury, przeraża mnie jak bardzo nie wiesz o czym piszesz w odniesieniu do westu... 

Patologia jest wszędzie, ale mierzi mnie wrzucanie wszystkich do jednego wora, bo styl. A nie przeszkadza Ci koń złapany munsztukiem za ryj, złamany w jedynkę zmuszony do caplowania (bo w wielu miejscach ciężko to coś nazwać piaffem)?

Twoja wypowiedź brzmi jak "nie wiem ale się wypowiem" lub "zobaczyłam u chirurga na kitlu krew, na pewno jest mordercą...".

A swoją drogą- czy Wy zdajecie sobie sprawę jak smagajaca cienka gałązka boli? W średniowieczu zadawano kary czymś takim i nazywało się to chłostą...
Sivrite, ale już chyba ten autorytet nie wpływał na to, że konia nie pochwaliła?
Zgadzam się że ciężko jest dyskutować z terenerem, zwykle jak zaczynasz, znaczy że może jednak trzeba trenera zmienić (bo jednak trzeba miec zaufanie do osoby z która sie treneuje). Ale jakoś nie wiem, jak koń wykona dobrze element to mi trener nie mówi pochwal, bo robię to sama....

xxagaxx, ale dobry trener będzie wiedział w którym momencie koniowi odpuścić i powie "dobrze było, pochwal, długa woda i 2 minuty stępa w nagrodę", a nie każe po raz trzeci najechać tą samą przeszkodę, żeby spieprzyć to co się osiągnęło wcześniej.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 lutego 2022 14:37
Saccarin, pewnie też nie wiedzą jak wygląda skóra konia i skóra człowieka, i mogłoby coś zadzwonić o zakończeniach nerwowych.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 lutego 2022 14:41
Saccarin, taka gałąź boli o wiele mniej niż bat ujeżdżeniowy czy rzemyk skórzany, lol.
Nique, aż sobie włączyłam filmik jeszcze raz. Patrząc na tą minutę i 43 sekundy, to JEDEN raz ten kon został nakierowany na zeskok. W momencie jak zeskoczył zawodniczka go poklepała.
Jakbym miała domyślać się, to zapewne nie było problemu w innym miejscu, gdy koń sie zaciął, dziewczyna miała obniżyć wymagania (najazd z drugiej strony, potem z tego miejsca gdzie kon wchodził) a na koniec PONOWNIE najechała na problematyczne miejsce, gdzie koń dostał z gałęzi po dupie, następnie został pochwalony.... nie wiemy co było dalej, może trening się skończył?
xxagaxx chyba mamy inne pojęcie tego co dla konia jest pochwałą 🙂
Dobry autorytet by przerwal cwiczenie albo poprosil o powtorke na wjezdzie i koniec treningu zeby sie koniowi komorki mozgowe styknely, a nie bach zeskok do wody jak kon ledwo jeden raz do tej wody w ogole wszedl, a i caly najazd bylo widac, ze sie dalej cykal.

Btw ja tam normalnie dostaje feedback, co robic w jakiej sytuacji, jaka reakcja przy danym cwiczeniu jest ok a jaka do poprawki, kiedy mam nagradzac a kiedy nie, bo z reguly nie chodzi o to czy kon skoczy, tylko jak skoczy, no to sie omawia przed po i w trakcie 🙂 i w ogole jest peace, love & unicorns 😉

Nique, no ja tam tez pochwaly nie widze, wiec jest nas dwie :P
kokosnuss, czyli long story short Mark Tod jest złym autorytetem bo w sieci pojawił się filmik trwający 1.43?
ReVolta jak zwykle świętsza od papieża 😅
Figure of speech, bo w sumie kto wie co oni w kosciele robia 🤣

A no I z czystej ciekawosci, czemu poklepanie konia I zluzowanie wodzy przy okazji nie jest pochwala ?
Ja jakiś czas temu obserwowałam jak trener prowadził trening bardzo dobrych jeźdźców, zawodników. I w pewnym momencie wrzasnął: NIE! To nie była konia wina, nie wolno ci go karać! A następnie wytłumaczył co się zadziało i o co kaman. To jest wg mnie fajne podejście, takie mega profesjonalne i wskazujące na szacunek do konia. Dobrze by było, żeby wszyscy trenerzy i instruktorzy wiedzieli kiedy sytuacja jest winą konia, a kiedy błędem jeźdźca i kiedy trzeba sprawę z jeźdźcem przepracować. Ale podejrzewam, że niestety pewnie nie wszędzie tak jest. 🙄
Z drugiej strony, jak widać z powyższej dyskusji, ocena tego co się wydarzyła jest u każdego inna.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 lutego 2022 15:22
Powiem po raz kolejny, jezdziectwo ogólnie jest mało przyjemne dla konia i wybierając, wolałabym w dupe strzelić gałązką raz a dobrze, niż kopać przez 10 minut.
xxagaxx raczej - od trenera tego pokroju oczekuje się większego wyczucia w treningu.

Rozmawiamy o jednym filmiku, a nie całokształcie osiągnięć, których notabene nikt nie przekreśla.

Nie wiem jak Ty, ale ja swojego konia nie piorę żeby go przez coś przepchnąć (przeszkodę, straszaka). Przy jego charakterze taki trening nie doprowadziłby nas do niczego.
Zdarzyło mi się też podziękować w trakcie treningu z wielkim nazwiskiem kiedy uznałam, że działamy już przeciwko koniowi, a nie z koniem.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 lutego 2022 16:26
Argumenty "lepiej lać krótko niż długo" są bez sensu. Celem jeździectwa jest jazda w harmonii a nie wybieranie mniejszego zła.
No chyba że to trening do wojny z Rosją, to ok, nie czepiam się. Jednak życie jest wartością nadrzędną w tym wypadku, w dodatku okoliczności, z którymi nic nie możemy zrobić.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 lutego 2022 16:29
Muchozol2, oczywiście, ze z końmi wszystko się załatwi miłością i dostrojeniem serduszek we wspólne bicie.

Lol.
xxagaxx, nie oceniam caloksztaltu czyjejs dzialalnosci na podstawie tego filmiku, o tym autorytecie to tak ogolnie pisze, ale kurde tutaj zagrywka jest mega krzywa i nie fair wobec konia, czy to robi Mark Todd, Asia ze szkolki czy Jezus Chrystus. I nie, nie dlatego ze umrze od tej galazki i noga mu z bolu odpadnie xd tylko ze nie lubie metody przepychania przez skoki strachem, ktora to metoda ma IMO bardzo krotkie nogi.

Swoja droga to nie kazdy zawodnik jest dobrym trenerem, sa ludzie ktorzy do koni pod wlasnym tylkiem maja wyczucie, a z ziemi reaguja zupelnie inaczej i nie ogarniaja poczatkujacych za grosz.

A ze reakcja internetu jest rozdmuchana do rozmiarow "lojezu konia katujo na smierc!" to juz w ogole inna sprawa i sie osobiscie nie poczuwam 😉

W ogole polowy wpisow tu nie ogarniam, jak komus sie nie podoba wpychanie konia do wody metoda na galaz zza dupy to od razu chce dostrajac bicie serduszek, nie stal kolo przeszkody krosowej i w ogole lepiej zbic troche niz zbic jeszcze bardziej, milej zabawy z takimi chocholami 👍
Nie znamy całej historii tego konia. Może na zeskoku się wywalił kokosnuss, sama wiesz co się stanie, jak wiedziesz do wodnej piecem z większym zeskokiem, jeszcze przez coś skacząc... woda nóżki złapie i pierdolut na łeb
Można tym konia zaciąć na tyle, że bez konkretnego, niemiłego działania się go nie odetnie

Muchozol2, zdjęcia na koniu z "kilometrową" czanką wyskoczyły mi po wygooglowianiu podanych przez Ciebie trenerów, stąd wnioski... poza tym czanka w west na jakimś tam poziomie jest chyba obowiązkowa (?)
Miałam właśnie pisać, że nikt z nas nie zna konia, zawodnika, nie wie co się wydarzyło przed a co po. Może to działanie właśnie jest rezultatem wyczucia trenera? Plus koń po KAŻDYM wskoczeniu do wody był klepany - obejrzcie proszę dokładnie. Łatwo tak zza komputera wyrokować.
_Gaga, według Instagrama tej amazonki nic szczególnego się nie stało i koń przedtem i potem normalnie chodził amatorskie wkkw na poziomie BE100, to jakieś L/P będzie?

https://www.instagram.com/chloet.eventing/

Czyli tak jak to wyglądało, pospolici amatorzy na jednorazowych konsultacjach z wielką sławą.

Pomimo braku entuzjazmu nie ogarniam do końca rozmiaru tej medialnej histerii 😮
<b>kotbury,</b> A nie przeszkadza Ci koń złapany munsztukiem za ryj, złamany w jedynkę zmuszony do caplowania (bo w wielu miejscach ciężko to coś nazwać piaffem)?<br>
<br>


Saccarin, przeszkadza. I to na tyle, że nie mam pojarki z większości przejazdów GP. Dla mnie 90% tego co widać na tych czworobokach to żaden sport tylko tresura.

Ok, na weście się nie znam. Za to miałam wątpliwa przyjemność oglądać ludzi od Monty Robertsa w akcji. To jest dopiero znęcanie się nad zwierzętami. Ganianie po 3h konia po roundpenie pod presją non stop, każdy krok.15 razy po dupie witka to jest małe miki przy tym sadyzmie.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 lutego 2022 19:26
_Gaga, tak, czanka jest obowiązkowa od 7 roku życia. Ale co ma długość czanki do bicia konia gałęzią? To czanka sama "łapie za ryj"? Gałąż sama bije konia? Nie, one są w rękach kogoś i mogą być użyte dobrze lub źle.
kotbury, Monty Roberts to trener "naturalny", nie westowy.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 lutego 2022 19:40
Spóźniłam się minutę z edycją 😖.
Straszne zdjęcia z kilometrową czanką po wpisaniu w google "Ula Plisak" oraz "Urszula Plisak". Oczywiście mnóstwa zdjęć bez ogłowia i na cordeo już pomijamy, bo nie pasują do dyskusji 😉.
Screenshot_2022-02-14-19-34-58-881_com.android.chrome.jpg Screenshot_2022-02-14-19-34-58-881_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2022-02-14-19-37-11-105_com.android.chrome.jpg Screenshot_2022-02-14-19-37-11-105_com.android.chrome.jpg
Nique, ja trafiłam na takie konie ze przez przeszkody ich nigdy nie przepychałam. Ale jak już pisalam, raz musialam do domu wrocic i również zerwałam kawalek badyla i użyłam go jako bata. Bo koń stwierdził że nie przejdzie, włączył wsteczny a ja byłam kawalek od domu. I nie uważam ze się stala krzywda, koń nie został sprany a jedynie został wymuszony ruch do przodu. Czy wyglądało to ładnie? No zapewne nie, ale niestety innej opcji nie było.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 lutego 2022 20:05
Muchozol2, na tym zdjęciu ja harmonii nie widzę, a sama pisałaś, ze to jest właśnie celem jeździectwa. Widzę za to dyskomfort konia.
Mark Todd tez nie spędza całych dni na biciu koni i to jednak jest inny poziom niż przeciętna, polska zawodniczka.
3C824281-75B8-45FC-943D-39CDDE830E20.png 3C824281-75B8-45FC-943D-39CDDE830E20.png
Muchozol2, rozmawiamy o sporcie i presji
Skoro w sporcie czanka jest obowiązkowa, to w każdych rękach będzie powodować presję dużo większą od zwykłego wędzidła i tyle. Pisałam że nie ma jazdy bez presji i nie wierzę o sporcie z pląsaniem po tęczy, bo to zwyczajnie nierealne
A zdjęcie Todda bez ogłowia w stój też mogę wkleić 😉 tylko co to zmieni?


MTBridle2-920x708.jpg MTBridle2-920x708.jpg
Strzyga, aaała
W punkt
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się