buty dla koni

Perlica zrób rtg przed kowalem, to wcale nie musi być ropa 🙂
a scootbooty raczej na sztorca sie nie sprawdzą
blucha, o rtg nie pomyśliłam w sumie. A co to jeszcze może być przy grzejącym kopycie?

Tak sądziłam, bo przeglądałam wątek, że one są na kopyta idealne.
No to pozostaje kucie , taśmy i zapiętki.
co moze być ? np duże oderwanie przedniej ściany, bo kowal próbuje kopyto ,,wyciagnać,, i 2 mm podeszwy pod czubkiem kości kopytowej. oczywiście to przykład co może być , ale sztorce potrafią mega zaskoczyć.
Perlica, bo RTG przed kuciem masz pewnie z TUVu? żeby porównać?
blucha, hmm, to chyba raczej nie, bo własnie tak kiedyś miałam przy 1 klaczy. Mam bardzo dobrego kowala i koń był kuty wg rtg od początku. Ustalone, że jest krzywa i tak zostaje, bo taka jej uroda, a szczeliny w całej nodze równe, więc nic nie zmieniamy.
Ale oczywiście sprawdzimy na wszelki.
Dobra, po rozmowe z wetem mówił żeby nie kuć.

Jakie buty? Ale nie cavallo?
Nie można edytować.
Mam nie kuć póki grzeje czyli odczekać. Ale w sumie jeszcze 3dni, więc zobaczymy.
xxagaxx, chyba nie mam, bo na kość kopytową to się robiło jakieś specjalne rtg , w sensie względem czegoś. Tak pamiętam przy Siwce robione było. A ja mam zwykły zestaw rtg. Nie mniej coś można porównać pewnie.
Pati2012, czy kontaktowałaś się z przedstawicielkami scootow ?
Wg ich strony doradzają profesjonalnie na podstawie pomiarów i fotek.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
17 lutego 2022 18:51
Perlica, pisałam z jedną z przedstawicielek, wysyłają ma wypożyczenie kilka skorupek w różnych rozmiarach po ocenie pomiarów że zdjęć
Kaucja chyba 200 coś, zwracaną przy zakupie butów więc podziękowałam
Kontaktowałam się z oryginalnym kontem Cavallo i mega fajnie mi odpisali. Będę brać na początku marca do przetestowania cavallo simple i trek, zobaczę co lepsze. Myślę tez z jakiego sklepu zamówić, ale chyba skończę stacjonarnie w mojej wsi, bo mają te modele
Mega polecam kontakt z ta stronką cavallo
Pati2012, fajnie,że scooty mają taką opcję.
Cavallo jest nie fajne,że buty sprzedają parami i nie można ich kupić pojedynczo.
Moja klacz jest spora i ma fajne kopyta 3, a 4 jest takie sobie, lekko sztorcowe i wiadomo mmiejsze ( tak czy siak ma 14,5 cm szerkości, to serio nie wiem ile mają pozostałe kopyta, bo na pewno więcej) , więc wogóle odpadają u takiego konia buty kupowane parami.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
18 lutego 2022 07:41
Perlica, możesz kupić cavallo pojedynczo
Model simple i sport są w parach, ale no ten trek i niektóre inne są na sztuki 😀
Pati2012 Perlica, pisałam z jedną z przedstawicielek, wysyłają ma wypożyczenie kilka skorupek w różnych rozmiarach po ocenie pomiarów że zdjęć
Kaucja chyba 200 coś, zwracaną przy zakupie butów więc podziękowałam


Źle coś zrozumiałaś, oni biorą kaucję 200zł za skorupy testowe i jak nie kupisz butów oddają 150zł, jeżeli kupisz to 200 odliczają Ci od ceny butów.

Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
18 lutego 2022 10:29
Rudzielc_23, o fakt, przeoczyłam 🙂
Perlica, w grzejącym kopycie po oderwaniu podkowy to może być wszystko, zaczynając od zerwanego przyczepu ścięgna do kości kopytowej niestety. Może też być stan zapalny lekki od tego, że nagle pobiegało na bosaka.

Ja w Polsce znam dwie (sztuk dwie) osoby, które potrafią zrobić dobre zdjęcia rtg pod kopyta.
Pierwszym problemem jest to, że weci nie stawiają konia na dwóch klockach albo co gorsza podnoszą drugą nogę. Do tego fota na klocku "skośnym" jest bez sensu jeśli o kk chodzi. O to, żeby koń miał mostek i szyje gdzie trzeba też nie dbają. Nie pilnują aby noga była prostopadle do podłoża. Kon nie może stać podsiebnie ani o centymetr, ani w druga stronę z wystawiona nogą.
Często też ogniskowa jest w złym miejscu bo większość ma wpojona fiksację na trzeszczki i tak robią bo przecież "kopyto też widać".
Nie oznaczają sobie ściany przedniej i innych rzeczy.

I to niestety nie jest kwestia wprawy, że dobry vet i z mniej starannego zdjęcia zobaczy, że jest coś nie tak. Nie zobaczy, bo nie ma jak.

Zrobić wartościowe rtg'i to jest naprawdę duuużo pracy bo wiadomo, że nie wszystkie konie współpracują, a i często właśnie wada kopyta utrudnia prawidłowe postawieni delikwenta.
Pati2012, Dziękuję, ale jak pisałam wcześniej z Cavallo męczyłam się kiedyś u innego konia i wspominam to bardzo źle, bo klacz się obcierała w jednym bucie, a chodziła w nim tylko godzinę pod siodłem.
Takie wysokie buty wg mnie nie nadają się do użytku dla konia, normalnego sportowego użytkowania. Przynajmniej mi się nie sprawdziło, szybko się ich pozbyłam kiedy już mogłam, bo szału dostawałam z obcieraniem mimo skarpetek.
Co innego takie zakładane na samo kopyto jak przykładowe Scoot, to ma szansę działać i nie zrobić krzywdy. Mnie to przekonuje.
Nie mniej jednak wierzę, że kucie plus zapiętki veredusa i Tesa rozwiążą mi problem do czasu aż koń nauczy się łazić z podkowami, a problem jest tylko w gorszą jej stronę. Kobyła może z 30 razy pod siodłem dopiero, więc jest szansa że ogarnie ciało. Przynajmniej na razie na to liczę
Perlica miałem identyczne odczucia do scootów jak ty- fajna, prosta budowa, niestety w praktyce potrafią obetrzeć nawet w niespodziewanych miejscach. Do okazjonalnego użycia w teren/poskakania ok, do codziennego treningu na pewno nie.
Equigrav, ciekawe co piszesz, naprawdę.
A w którym miejscu obcieraly ?
Pati2012, gdzie konkretnie znalazłaś cavallo na sztuki ? Bo wszędzie widzę pary
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
20 lutego 2022 16:36
Perlica, https://www.gnl.pl/but-dla-konia-cavallo-trek-boots.html
Model simple i sport są w parach
Trek np jest pojedynczo
Perlica, w jednej nodze obtarły piętki, w drugiej zrobiły odgniecenie do krwi przy koronce od boku kopyta.
Na obtarte piętki pomogło rozciągnięcie tyłu buta, a odgniecenie na boku jest świeżą sprawą i jeszcze nie zastanawiałem się jak to ogarnąć.
Użytkowałem buty tylko z dwóch firm, ale z perspektywy tych doświadczeń na pewno gdybym mógł to wybrałbym podkowy.
Equigrav, ja też wybrałabym podkowy, ale wyjdzie mi pewnie że ze 4 tygodnie będzie musiał się koń butować , bo kowal jutro, a jutro tylko rozkucie i struganie wchodzi w grę.
A nie przyjedzie mi między terminami, a brać innego strach, ale rozważam.
Kurcze to przykro mi bardzo naprawdę i to podwójnie, bo duże nadzieje wiązałam z zakupem tych butów, żeby mięć potem jako awaryjne jakby coś.
Piętki to mogą się zdarzyć zawsze, jak w cavallo, ale odgniecenie z boku brzmi niedobrze.
A ile Godzin użytkujesz dziennie te buty?
W poprzednich postach talk rozwiązywał problemy dziewczyn, które mają konie 24h w butach na wybiegu.
Pati2012, dziękuję, jakaś jestem ślepa, przeoczyłam.
Słabo mi że mam kupić coś za 1100 pln na chwilę, ale kupiłam sobie konia to mam teraz 🦄
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
20 lutego 2022 18:40
Perlica, jest później szansa na sprzedaż czasami, chociaż rozumiem, ze taki luźno wydany tysiak boli 💔
Perlica zakładałaś animalintex ? wyszła jakaś ropa ?
Perlica, a klejone podkowy? Albo te odlewane z jakiegoś tworzywa?
Pati2012, jak już kupię i będą pasować to zostawie sobie na takie akcje jak teraz,żeby mieć w razie czego. Na pewno nie raz zdejmie sobie podkowę jeszcze, to było jej drugie kucie w życiu dopiero.
Iskra de Baleron, pomysł bardzo dobry, tylko skąd ja je wezmę jutro rano. Powiem ci, że kilka razy o nich czytałam, nawet jest we Wrocku dziewczyna, która się nazywa „kopyta Magdy” i i struga i kuje na takie podkowy, tylko nie wiem czy to się sprawdza przy krzywej nodze. Jednak podkowę klasyczną kowal formuje na gorąco, szlifuje itp. A takie klejone to trochę jak przyklejony obcas, czy się mylę? W sumie mnie to zawsze nurtowało, ale nie znalazłam nikogo z wiedzą w tym temacie.
Klasyczni kowali takich nie używają, więc chyba też nie mają specjalnych klei na ciepło z zestawu.

blucha, tak, kopyto już przestało grzać. Mam teraz milion opakowań tego, bo kupiłam ja i mąż mój 🤣 każdy z nas po 4 opakowania.
Sprzedam pewnie w stajni, a coś zostawię, bo dobrze to mieć, bo jak potrzebne na już to na stanie nigdzie nie było od ręki.
Wet kazał już tylko na sucho zakładać opatrunek, tylko opatrunek z betadine zrobił, bo tylko piętka lekko reaguje na czułki.
Perlica, Magda to kowal i Wet w jednej osobie 🙂 robi u mnie dwa konie i potrafi bardzo fajnie wyprowadzać różne dziwności, zadzwoń do niej albo napisz - na bank doradzi z sensem.
Nie wiem czy robi te zalewane w formie - one chyba głównie dla trudnych przypadków.
Klejone maja rusztowanie metalowe zdaje się.
Iskra de Baleron, ponoć u nas też struga jakiegoś konia, ale jej nie spotkałam nigdy.
Mamy 3 kowali klasycznych i przyjeżdżają zawsze w ten sam tydzień do wszystkich swoich koni, co jest bez sensu, bo tak zawsze w razie czego można by się podłączyć.
Zobaczymy kiedy Magda u nas bywa, jutro spytam.
Oglądałam jej stronę, bardzo mi się podoba.
Zresztą sama swoją pierwszą klacz strugałam przez chyba rok i męczyłam się z tymi cavallo, ale jej się oderwała ściana, więc nie miałam wyjścia.

W moim przypadku nie bardzo jest co doradzać, bo nie chcę konia boksować , jak kupię buty będzie mogła iść na niewielki padoczekd razu.
No chyba,że Magda by te klejone podkowy zamiast butów zaaplikowała, ale jak znam życie pewnie świeżo była u nas 😂 spytam😉

Perlica, serio nie ma możliwości żeby ten wasz kowal podkuł konia pomiędzy terminami? A w sytuacji kiedy koń zerwie podkowę to kto przybija? Albo w przypadku zagwożdżenia kto rozkuwa?
A może klejone podkowy byłyby lepszym rozwiązaniem niż buty.
Zagadka klejonych rozwiązana, już wiem czemu prawie nikt tego nie robi jak nie musi:
Podkowy 250, klejenie 200, akryl 150, plus koszt werkowania plus dojazd.
No to 600 pln plus ….

Do usunięty nie znam kowali podkuwających między terminami i nawet nie umiem sobie tego wyobrazić,że kowal rezygnuje ze swoich 10 klientów , żeby przyjechać do mojego jednego ileś km.
Dobijanie w razie zgubienia zawsze ogarniamy we własnym zakresie. W jakiej stajni nie stałam, kto nie kuł to zawsze tak było odkąd pamiętam.
Pewnie to zależy od regionu, u nas jest każdy na full zajęty codziennie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się