Weterynarze- opinie o wetach, do kogo w potrzebie

To moje personalne stwierdzenie, że sobie łykawego więcej nie kupię, ale mamy w stajni do dziś konia łykawego i tutaj przypadek nieco "lżejszy". Ten mój były koń, łykał dosłownie non stop, nawet jak stałam obok i czyściłam co doprowadzało mnie do szału, ale to był jakiś jego sposób na nerwa ogólnie. Jak go kupowałam stał w łykawce od której już był bliski martwicy tkanek od niej, tak miał ją zaciskaną... Wywaliłam praktycznie od razu.
Ale tak się potem rozłykał, że masakra.
Operacja nie tylko że względu na moje widzimisię. Zęby i jakieś problemy gastrycznym jednak często są problemem. Jak można spróbować to czemu nie. U nas się udało a potem jak zaszłam w ciążę elegancko się sprzedał jako koń bez nałogów, 100% zdrowy. Tak łykawość to jednak wada dla większości kupujących
<b>Moon,</b> no właśnie, tak się przyjęło i tak zostało.<br>
Wg dostępnych badań nie powoduje.<br>
Jest zupełnie odwrotnie, w większości przypadków łykanie jest oznajmieniem : mam wrzody i boli mnie brzuch, aczkolwiek nie zawsze. Czasem jest to po prostu tylko z nudów, a jak się koń nauczy to wiadomo, że ciężko by przestał, bo jest to nałóg.<br>
<b>faith,</b> jako, że większość łykaczy ma wrzody to stąd korelacja.<br>
Koń jak lyka to nie łyka powietrza wcale, tylko robi odgłos mieśniami i tyle. Kiedyś mówiono, że łyka powietrze i dlatego ma kolki.<br>
Obecnie jest nawet tręd mówiący o tym, że jeśli koniowi przynosi to ulgę przy wrzodach to powinno się mu umożliwić łykanie i że łykawka to barbarzyństwo.

Perlica,

Dokładnie! Już jakiś czas temu udowodniono ze łykanie nie powoduje wrzodow. Ale często konie wrzodowe łykają. Pewnie dlatego że jest to dla nich sposób radzenia sobie ze stresem
Co do zębów - w stajni w której stoję 6 czy 7dmio letni łykacz nie ma praktycznie górnych siekaczy - zero... Łyka non stop. Poza tym żadnych problemów ani gastrycznych ani nerwowych - ba nazwałabym go raczej flegmatykiem, niż nerwusem...jest z tych koni - przyjaciół wszystkich.. ale łyka przekoszmarnie... a stajnia z tych, w których w południe jeśli konie są w stajni (pogoda do bani), to połowa śpi i chrapie - cisza, spokój... w tym konkretnym przypadku mega ciekawa jestem przyczyny. No i te starte do zera zęby... brrr
Tak się zastanawiam czy łykanie nie ma podłoża hmm.... psychicznego? Tj jak nałóg. Coś kiedyś spowodowało frustrację = koń przekonał się, że jest to "ciekawe" zachowanie no to sobie łyka. Gdzieś czytałam, że łykanie jest jak narkotyk tj. podczas łykania mają się wydzielać jakieś substancje opioidowe/opioidalne, co konia "uzależnia", ale czy to ma jakiś sens to nie mam pojęcia.
No, albo że jest to taka forma "radzenia sobie" ze stresem. Są ludzie, którzy mają różne takie na pozór "nieszkodliwe" tiki typu wyłamują sobie palce w stresującej sytuacji albo machają nogą siedząc u lekarza.... Może łykanie tma swoje podłoże w takich sytuacjach....?

_Gaga, Te konie-flegmatyki czasami "przeżywają" w sobie. Nie widać na pierwszy rzut oka. Mój rudy kucyk pokazuje każdy najmniejszy dyskomfort i to tak dosadnie, że masz wrażenie, jakby zaraz miał odejść z tego świata, a są konie po których niby nic nie widać, a tu nagle po latach "dzieńdobry, wrzody" albo jakieś takie "tiki nerwowe", trzęsienie się na widok bata...
Też nie jednego łykacza widziałam, i fakt co jeden to inny. Co nie zmienia faktu, że o ile nie byłby mistrzem świata to młodego bym łykawego drugi raz nie kupiła i tyle :P
Sankaritarina, ten jest na serio luzakiem. Mega grzeczny w obsłudze i pod siodłem... taki koniczek przyjaciel. Wszystkie wcześniej poznane łykacze miały jakiegoś nerwa... a ten - no anioł i oaza spokoju... i brak zębów...
Łykanie podobno powoduje wydzielanie endorfin.
A jak jest z tkaniem?
Stoi u mnie pewien tkacz. Kiwa się w stresie i gdy czegoś chce, czasami tez z nudów ale to mega rzadko.
Kojarzy mi się to zachowanie z kiwaniem się osób np autystycznych. Zastanawia mnie tło i „korzyść” jaką to daje koniowi.
Wiecie co.. Super się "rozmawia", to znaczy pisze, tylko to wątek o weterynarzach 😉 Zaraz Nas ktoś wywali do wątku o nałogach, z resztą tam już wiele było kwestii na ten temat poruszanych 😉
Ja mam łykacza. Kon zaczał lykac 2 lata temu (jak miał 7 lat)
Gastroskopii mu co prawda nie zrobilam (nie ma podstaw poza łykaniem) kon flegamtyk, rasowy Ślązak, który jednak ma bogate życie wewnetrzne, jest uber grzeczny, mądry i posłuszny ale z mojego punktu widzenia rozładowuje tak frustracje.
Łyka głównie o kratę boksu wiec obwinełam mu ją na miekko. Zeby ma w porzadku, jest na diecie pro-wrzodowej "na wszelki wypadek", jego łykanie nie ma żadneo ciągu przyczynowo skutkowego. Potrafi łykać w trakcie jedzenia meszu, ogólnie jak dostanie cos dobrego albo zaś przeciwnie, jak sie stresuje,

Ja wychodzę z zalożenia ze ludzie palą papierosy, mój kon łyka w tym samym celu. Staram sie mu to umożliwic i zabezpieczyc przed negatywnymi konsekwencjami.
Ale to mój kon "na zawsze".
BlueHorse, chodziło mi dokładnie o to co napisałaś,że Ciebie to wnerwiało. Mnie również, ale potem jeden zawodnik mi powiedział takie zdanie,że koń ma skakać, a to co on robi w boksie w wolnym czasie ( czyli łyka) to konia sprawa 🙂
I tak się przestałam denerwować 😉

Wrzody łykają, bo raz to co wyżej napisane o substanacjach narkotycznych, a dwa ponoć wzmaga wydzielanie śliny, więc ulga dla wrzoda.

W ostatnich latach miałam w stajni 3 łykacze. Dwa z nich łykają " od zawsze". Mają starte siekacze, łykać lubią, jest to ich hobby i namiętność. Z ich zdrowiem nic sie nie dzieje, a jeden ma już 19 lat. Ale kilka lat temu kupiłam łykacza, który u sprzedawcy stał w łykawce. Jak mu ją zdjęłam to w ciągu miesiąca zaserwował mi dwie kolki. Po założeniu łykawki przez 2 lata nie miał żadnej kolki, potem konia sprzedałam
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
22 lutego 2022 05:31
Ja mam łykająca klacz. Czekamy aż górne zęby wrócą do normy 🙁 aktualnie nie łyka, zmiana stajni, diety, towarzystwo na padoku, siano non stop w okresie bez trawy. Ale spędzało mi to sen z powiek. W razie czego (folblut po torach+ lykawosc, ktorej akurat nie na torach się nabawiła) traktowana trochę jak wrzodowiec. Wskazań innych na wrzody nie mamy, zachowuje sie normalnie, ładnie utyła. Wkurza sie czasami przy siodlaniu, ale ma to związek z poprzednią kontuzją i po prostu działa pamięć, że wtedy bolało. Na szczęście oprócz startych zębów nie było kolek ani innych problemów.
helcia, w jaki sposób zęby mają wrócić do normy?
helcia, to, że koń objawów wrzodowych nie ma , wcale nie znaczy, że ich nie ma. Wkurzanie przy siodłaniu to jest typowy objaw wrzodów.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
22 lutego 2022 09:27
Perlica, wiem, ale zaczęła sie wkurzac na siodlanie w momencie rozpoczęcia się problemów z grzbietem, miała zapalenie kaletki stawowej przy kłębie. Według fizjo tak jej może już zostać. Raz sobie przypomni, raz nie, czyszczenie przy kłębie też czasami jej się nie podoba (jest pod kontrolą fizjo, nic się aktualnie złego nie dzieję).
Każdy koń może mieć wrzody, ale nie zauważyłam żeby każdemu robić gastro 😉 nad gastro jakiś czas myślałam i na pewno jeśli będzie taka potrzeba to zrobie, póki co nie ma mnie nawet w Polsce.
_Gaga, urosnąć? Według dentystki wszystko będzie dobrze
helcia, nie do końca rozumiem Twoje zdanie:
Każdy koń może mieć wrzody, ale nie zauważyłam żeby każdemu robić gastro

Łykanie jak najbardziej jest przesłanką do zrobienia gastro. Ale przecież to Twój koń i Twoja decyzja, bo decyduje o tym właściciel konia przecież.
Poza tym co mnie to obchodzi kto robi gastro, a kto nie robi.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
22 lutego 2022 09:49
Perlica, ale aktualnie koń po zmianach na lepsze nie łyka 🙂 wrócę do Polski i wtedy będę myśleć co dalej, przed wyjazdem były inne priorytety do ogarnięcia. A zawsze lepiej być na miejscu i wszystkiego dopilnować.
Iskra de Baleron, ja mam jeden egzemplarz, który tka żeby coś wymusić - zwykle wypuszczenie z boksu.
Czy spotkaliście się z sytuacją, że jeden weterynarz robił zdjęcia rtg konia, a drugi sporządził do nich opis?
Umberia, nigdy, bo to w sumie jak podpisanie się nie pod swoją pracą.

Chyba, że konsultacja na zlecenie na podstawie wcześniejszych rtg?
Help
Kogo polecacie do konsultacji ortopedycznej? Podkarpacie.
Koń 19 wiosen, uraz kolana, rtg wyszło kiepsko plus na usg uraz więzadeł. Kuleje, oszczędza nogę.
Jeśli będzie problem z dojazdem to chociaż na podstawie obrazów i filmiku. Wdzięczna będę 🙂
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
14 marca 2022 09:26
Czy jest w Polsce jakiś wet, który specjalizuje się w kwestiach neurologicznych u koni?
rox   ogony trzy
14 marca 2022 10:07
Hermes, niestety nie. Ale jak nakreślisz temat z czym konkretniej problem, to może uda mi się kogoś polecić.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
14 marca 2022 13:29
rox, generalnie problem na wiosnę bywał znany, że koń zaczyna machać łbem (podejrzewam HS), ale był to jeden okres i później przestawał. Obecnie jest gigantyczny problem, bo koń tak zaczął machać łbem, że zaczęło się dębowanie i świece, a poza tym strzelił mnie w twarz głową i rozwalił nos.. Podejrzewamy wstępnie zęby, mimo że robione miał w maju w zeszłym roku, a koło października był sprawdzany, aczkolwiek dla mnie problem jest chyba głębszy niż tylko zęby.. Chciałabym żeby ktoś przyjechał albo mogę go zawieźć gdziekolwiek żeby to sprawdzić. Istnieje szansa, że dojedzie do nas jednak dr Rojek, ale no umrę z niewiedzy do tego czasu. W obejściu koń anioł
Odezwij się może do doktor Biazik. Objawy podobne do THO, a ona potrafi to zdiagnozować.
Hermes, dr Magdalena Szklarz
Hermes, panel alergiczny zrób
U nas konia z dziwnymi epizodycznymi napadami drgawek miala diagnozować dr Biazik właśnie.
Inny kon z atakami, które wyglądały jak neurologiczne (nagle w nocy zaczynał na wstecznym zasuwać po ścianach na oślep) były diagnozowane u dr Przewoźnego w Poznaniu.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
15 marca 2022 06:25
Jestem już po rozmowie z dr Wysocką, bo ma do nas blisko i jeszcze czekam na dentystę i jednego weta. Dzięki!
izydorex, przybliżysz co to za przypadłość?
BUCK   buttermilk buckskin
15 marca 2022 08:27
izydorex mówisz o Temporohyoid Osteoarthropathy ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się