własna przydomowa stajnia

Reyline,
O kurcze, przykro mi. A konie w porządku?
Jak coś dawajcie znać, wpadnę z młotkiem Wam pomóc w naprawach.
ibmoz, na szczęście konie w porządku, nie korzystają z niej za wiele, więc prawdopodobnie nie było ich w okolicy kiedy zabrało dach.

Spróbujemy z sąsiadem podnieść ładowarką, ale musimy chwilę zaczekać, aż przestanie tak wiać, bo to jednak wielki żagiel jest.

Jak się nie uda to zgłoszę się po posiłki! 🙂
U mnie prądu nie było dwa dni. Złamało jedną sosnę i bydlątka szamają aż miło. Nie ukrywam, że było paskudnie i bardzo się cieszę , że obyło się bez strat.
U mnie padła jedna brzoza z korzeniami, na padoku w czwartek i złamało sosnę.
Poza tym bez strat.
Po wymianie lokalnej trafo mamy spokój z wyłączeniami (przedtem każda burza to był brak prądu).
Mimo wszystko chce się zaopatrzyć w agregat - mam studnię i podgrzewane poidła - brak prądu to brak wody.
Skłaniam się ku agregatowi ze sterowaniem - damskie uruchamia gdy nie ma zasilania.
Do czasu zakupu instaluje czujnik zaniku napięcia - przynajmniej będę wiedziała że nie ma prądu i dam wodę w wiaderkach.
u nas kilka-kilkanaście lat temu zmienili trafo i od tamtej pory jest prąd bez żadnych przerw. Sporadycznie pojawiają się kartki w widocznym miejscu, ze tego dnia, w tych godzinach, będą prowadzone jakieś prace i nie będzie prądu. Ale to zdarza sie może raz na rok, może raz na 2 lata.
Hej, mam pytanie do osób korzystających z siatek i nie zalujacych siana swoim koniom - jesteście w stanie powiedzieć mi ile schodzi wam na jednego konia miesięcznie? Cały balot, więcej, mniej?
budyń, spożycie jest mocno zależne od pogody, im zimniej tym więcej jedzą. Uśredniając:
2 bale w siatkach tygodniowo na padok
2 bale do stajni - siano w siatkach.
6 dużych koni i dwa roczniaki, bale 120.

W sumie na dwa roczniaki idzie na noc tyle co na jednego dużego, czyli można przyjąć 7 dużych koni i 4 bale na tydzień.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
22 lutego 2022 16:55
Na 1 konia 2 baloty do 2,5.
U mnie na 2 duże konie, zimą idzie balot co 7 do 10 dni w zależności od pogody i ilości śniegu. Także można przyjąć, że 1,5 do 2 balotów miesięcznie na konia.
Jak już będzie trawa to 1 balot na miesiąc na 2 konie.
Przy całodobowym dostępie do siana, 2 konie zjadają balot w ciągu 10 dni. Zadaję im do paśnika, bez siatki.
Czyli 1 balot na 20 dni na jednego konia.
I chyba nie ma znaczenia, czy w siatkach czy bez siatek.
Dzięki wam bardzo 🙂
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
22 lutego 2022 21:00
U mnie też na 2 konie schodzi bela w ciągu 7-10 dni. Dużo zależy od jej sprasowania bo jak miałam mocno zbite to na te 10 dni starczało. Teraz raczej na 7-8, chociaż niby krócej starczają to jakieś duże oszczędności mam jak na koniec lutego. Myślę że to kwestia super jakości bo ani ździebełka nie marnują, jak siano było słabe to sporo szło na ściółkę.
Hej, mam pytanie do osób korzystających z siatek i nie zalujacych siana swoim koniom - jesteście w stanie powiedzieć mi ile schodzi wam na jednego konia miesięcznie? Cały balot, więcej, mniej?

budyń, w styczniu 419 kilo, w grudniu 413. Za to w listopadzie tylko 268 (jakość pastwiska robi robotę). Karmię tak, żeby zawsze coś zostawało, więc to jest już licząc siano idące w gnój. W lutym imo będzie koło 400-420, ale miesiąc się jeszcze nie skończył 😉

Ile mają baloty, z 300-350kg? To wychodzi nam wszystkim chyba całkiem podobnie?

LSW, Zadaję siano częściowo z ziemi i częściowo z siatki (duże oczka, 8cm bodajże) i nie robi to większej różnicy w zużyciu. No chyba że trafi się koń syfiarz srajacy centralnie w siano... Tak to w grudniu karmiłam więcej z siatki a w styczniu więcej z ziemi a różnica żadna.


Ps. Za to chociaż na słomie mogę oszczędzić, wychodzi mi eleganckie 180kg miesięcznie 👌 a u nas słoma w cenie siana 🙄
kokosnuss, ło matko skąd masz tak dokładne wyliczenia? 😉
u mnie bela to ok 200kg (kiedyś zważona, a że biorę cały czas u tego samego dostawcy to przyjmuję, że każda tyle waży 😉 )
Czyli wychodzi mi na to samo, że w sezonie zimowym wychodzi ok 400kg na konia.
Sezon pastwiskowy diametralnie zmienia ilości. Moje konie mają balota non stop pod wiatą, nawet w lecie, żeby mi wiaty z nudów jak muszyska żrą, nie zjadły 😂 ale jak jest trawka do wyboru to tak jak już pisałam idzie wtedy jeden balot na miesiąc.
pestka, z wagi i excela :P

Balot to za to jak widać pojęcie względne, kojarzyło mi się że bliżej 300kg będzie taki 150x150... Internet podpowiada, że to zależy od jakości sprzętu prasującego i rozrzut jest spokojnie w zakresie 150-350kg, więc aż tak mi się to z choinki nie wzięło 😉

Tak czy siak zakres 400-500kg na łeb jest zimą dość realistyczny zakładając brak temperatur ekstremalnych i dość standardowe konie (duże tj nie kuce, ale nie olbrzymie, gorącokrwiste, zdrowie, w dobrej kondycji wyjściowej etc)
Zależy również od zbicia balota. Jak nam robił w zeszłym roku, prasa nówka sztuka maszyna, to pierwsze baloty były kontrolne, różne zbicie, całkiem zbity, bardziej rdzeń itd. Tak czy siak balot końcowy tak ciężki, że w 3 ledwo go przetoczylismy, gdzie ze zwykłej prasy sama potrafiłam przeturlać. ( sianko suchutkie, ani grama deszczu, podczas prasowania zero kurzu). Balot 120
Prasy pasowe, do słomy, mocniej zwijają. Prasy walcowe środek zwijają lużno, dopiero po zewnątrz, zwijają mocno.
Ja mam stosunkowo lekkie, słabo sprasowane baloty, 120cm, 2 konie, schodzi w 5dni.
kokosnuss ale że tak ważysz każdą porcję siana którą podajesz?
Ja też mam exela, gdzie wpisuje codziennie zużycie, ile poszło kostek a ile balotów i kiedy 😉 dzięki temu wiem ile mi zostało na strychu i nie panikuje, że nie starczy bo strych wydaje się pusty, a tam spokojnie zapasy do października czy listopada 😁

Moje baloty to teoretycznie 120x120 ale chyba są ciut większe bo w siatkę 120 wchodzą z wielkim trudem. I tak jak pisałam kiedyś zważyliśmy 3szt z przyczepką a potem samą przyczepkę i wyszło, że 3szt ważyły 610kg, więc przyjmuję, że 1szt to 200kg.
pestka, kokosnuss kiedyś pisała, że stoi w takim bardziej diy pensjonacie, gdzie silosy czy magazyny paszy odważają wybraną porcję i kasują euro. Bardzo mi się zresztą taki system podoba.
pestka, dokładnie jak espana, pisze, mamy zainstalowana wagę automatyczna w kontenerze na siano. Pensjonat jest z założenia DIY. Bardzo fajne dane można pozbierać o swoim koniu i z rozmów z innymi właścicielami 🙂
Marzy mi się taki system. Biorę ile uważam za stosowne i płace. A nie płace i dostaje nic..
Fokusowa, o to, to, to.
kokosnuss, a już myślałam, że specjalnie każdą porcję wcześniej ważysz 😉
ze mnie już się śmieją, że mam swojego exelika 😂 a ja mam tam kg uśrednione i na kostkach i na balotach 😉 i aż tak dokładnie nie jestem w stanie wyliczyć 😉

Ale pomysł i urządzenie super. Zrobiłabyś zdjęcie i pokazała tu jak to wygląda?
Słuchajcie. Jestem w trakcie budowy stajni i pora kupic poidlo. W necie jest bardzo duzy wybor. Mozecie mi cos polecic tak do 200zl?😉
Ja mam podgrzewane Kerbla. Wprawdzie mam dopiero pół roku ale jestem bardzo zadowolona. I ten koreczek w dnie - cud-miód, mycie poideł weszło na inny poziom. Aktualnej ceny niestety nie znam .
Majowa, podgrzewane ca 400zł
😉
Iskra de Baleron, Ja kupowałam przed podwyżkami i (tfu, tfu ) nie zamienię na żadne inne....ten koreczek... i rzeczywiście nie zamarzają a boksy angielskie. Konie większość czasu na zewnątrz.
Majowa, też je mam i chwalę.
Koreczek to jedno, drugie to zawór który jest łatwy w obsłudze dla koni i jeszcze mi się nie zdarzyło by się zablokował - co zdarza się w językowych.
Myślałam o takim. 100zl
Screenshot_20220227-175411_Messenger.jpg Screenshot_20220227-175411_Messenger.jpg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się