Ukraina

Isilya   Free Your Mind
26 lutego 2022 21:14
Bardzo trafny pakiet analiz (koniecznie prześledzić też inne linki autora). Wręcz proroczy. Tymczasem Sykulski 2 tyg. temu popisał się m.in. gorącym zapewnieniem, że żadnej "eskalacji" na Ukrainie nie będzie. Nadal jestem ciekawa, jakiego "haka" miały USA na DE, że w dobę zmusiły Niemcy do zmiany koncepcji i narracji.
Pocieszające to nijak nie jest. Wnioski z pakietu analiz. Jest jak podejrzewałam: Żadna ze stron nie może się cofnąć, nie ma jak się cofnąć, dokąd. Stany, przegrywając batalie z Chinami - rozpadną się zapewne. Rosja, nie zdobywając "przyjaznej" hegemonii nad Europą - rozpadnie się. Nie wiem co to sprawiło, ale nawet Chiny wykazują daleko posuniętą wstrzemięźliwość do opowiedzenia się po stronie bloku "Braterska Eurazja". Ukraina to gra "w wojnę". Kto uzyska przewagę? Niedawno myślałam sobie, że taka współczesna, "konwencjonalna", wojna kinetyczna jest w huk kosztowna, szybko wyczerpująca. Sam koszt pocisków, paliwa, logistyki. (los ludzkich istnień real politik zawsze pomijała 🙁) Czyli dla Rosji są to znaczące środki, czyli - uznała że walczy o swoje być albo nie być (co wszak twierdził Putin, jawnie). A USA też walczą o swoje być albo nie być. Jedynie Chiny mogą cierpliwie czekać. I czekają. My, jak zwykle, kierujemy się emocjami, ale nikt chyba nie oczekiwał od Polaków, że nie będą kierować się emocjami? Sytuacja (dla nas, bo dla ludzi spod znaku Anioła to już nie 🙁) jest o tyle korzystna, że czyjekolwiek zwycięstwo/przegrana nie zmieni znacząco naszej sytuacji, a tym razem działania wojenne nie toczą się na terytorium RP. Od Ukraińców zależy późniejszy układ sił na świecie. M.w. dotychczasowy - czy Eurazja (i długo długo nic)?
halo, ZSRR nawet pod koniec swojego istnienie w zbrojenia inwestował 80% swojego dochodu. Rosja z pewnością inwestuje mniej ale i tak dużo więcej niż każde inne państwo. Maja pełne magazyny i cały czas produkują. Myślę, że taką wojnę mogą prowadzić przez rok i pocisków im nie zabraknie.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
27 lutego 2022 09:10
Pocisków może nie, ludzi, tak.
Strzyga, Rosjan jest ok 144 mln, Białorusinów 9,4 mln, Czeczenów 1,4 mln, Ukraińców 44 mln... sama statystyka niestety daje przewagę najeźdźcy 🙁
Z tym, że statystyka na szczęście nie wygrywa wojny
Życie ludzkie nie miało tam nigdy żadnej wartości, jak będzie trzeba to wrócą do swej tradycji pchania żołnierzy na front wycelowanymi w ich plecy karabinami NKWD. Jedyna szansa to przebudzenie rosyjskiego spoleczeństwa. Mam na fejsie trochę znajomych z Rosji ( z HMB i rekonstrukcji historycznej) niestety oni się cieszyli na tą wojnę i "odzyskanie" zbuntowanych republik 😖
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 lutego 2022 10:18
MATRIX69, ja mam w znajomych Polaków, którzy się cieszą, że Rosja najwchala UA. 🙄

Na szczęście większość Rosjan jest przeciwko wojnie.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
27 lutego 2022 11:21
diuk, widziałam analizy, że jak Ukraina wytrzyma 4 dni to Rosja będzie w d...
Trzeba pamiętać, że Ukraina po 2014 zainwestowała w wojsko i sprzęt. Trump wysyłał doradców [a i trzymał putina za mordę].
Morale Ukraińców wydaje się dużo większe niż rosjan, a to dużo.

Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
27 lutego 2022 11:58
safie, jak trump trzymał Putina za mordę?
tak dla ,,rozlużnienia,, https://wiadomosci.wp.pl/ukrainska-telewizja-romowie-ukradli-czolg-rosjanom-6741852750912480a , ci to potrafią wszystko buchnąć 🙂 jeszcze tam wysłać naszego Dolasa i rozsadzi system od środka 🙂 nie żeby mnie wojna śmieszyła, ale zabawne sytuacje i w bardzo poważnych sprawach sie zdażają
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 lutego 2022 14:22
Oho
Screenshot_20220227-142147_KiK.jpg Screenshot_20220227-142147_KiK.jpg
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
27 lutego 2022 15:01
Strzyga, tak odbierałam jego politykę - może nie słusznie

Irytujący Historyk organizuje konkretną zbiórkę - info na yt Ukraina - za wolność naszą i waszą
link do zrzutki Pomoc dla walczących na wschodzie
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 lutego 2022 15:32
blucha, Ukraińcy smarują smalcem pociski którymi strzelają do Czeczeńców - w znacznej mierze muzułmanów - i filmiki takie trafiają do internetu.
Rosjanie przypadkiem zestrzelili swój własny samolot.
Przechwycona przez wywiad rozmowa Rosjan ujawniła, ze oni nie wiedzą dokąd jechać, jak się poruszać i nie potrafią identyfikować celów.
Medialnie Ukraina wygrywa tę wojnę, mają bardzo wysokie morale. Zwykli ludzie stają na drodze czołgom i Rosjanie nie wiedzą co robić. Brakuje im paliwa i żywności. Jeśli Ukraina się utrzyma do poniedziałku, to Rosja będzie mieć coraz większy problem, a sporo na to wskazuje. Nikt się nie spodziewał takiego obrotu spraw.

Czekam na wynik spotkania na granicy ukraińsko-białoruskiej.
JARA, niestety.
Mam wielu znajomych w Rosji, z racji rasy mojej poznałam wiele osób,
Jedni za, drudzy przeciw.
Za to Putin siedzi w bunkrze na Uralu obecnie, więc bombkę może wypuścić.
I tego się boję, bo jak już nie będzie miał nic do stracenia, to naciśnie guziczek...
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
27 lutego 2022 19:50
Facella, do tego trzeba dodać jeszcze dwa ruskie czołgi [T 80], które ... się zderzyły ze sobą czołowo i zakleszczyły
Jeśli ktoś (tak jak ja) był zaniepokojony informacją o zajęciu przez Rosję Czarnobyla i wszystkimi fakenewsami na ten temat to tu jest bardzo rzetelny film:
Moon   #kulistyzajebisty
27 lutego 2022 20:28
Fatalita, polecam też na fejsie obserwować profil Napromieniowani.pl - podają rzetelne i sprawdzone informacje w sprawie Czarnobyla.
Moon, dziękuję, na pewno sprawdzę!
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 lutego 2022 21:21
Z takich rzetelnych profili informacyjnych to jest jeszcze KiKŚ - Konflikty i katastrofy światowe. Mają też chyba apkę na smartfony.
Scottie   Cicha obserwatorka
27 lutego 2022 22:12
Watrusia, I tego się boję, bo jak już nie będzie miał nic do stracenia, to naciśnie guziczek...


No właśnie, tylko na co on te atomówkę chciałby zrzucić? Na Ukrainę? USA? Czy jakie państwo?
Scottie, to szaleniec, więc ciężko wyczuć 🤣
No więc właśnie. Najlepiej też sprawdzać kilka większych źródeł, poszukać, nie dać się dezinformacji. W sumie, jeśli ktoś ogarnia rosyjski (albo sobie przetłumaczy z googla) to można też jeszcze obczaić Echo Moskwy - wbrew pozorom, nie leci tam jakaś sroga propaganda.

No, jestem ciekawa jak to dalej pójdzie... Nie doceniono Ukraińców. Zelensky jest tam gdzie powinien być, zawsze mówi to, co powinien powiedzieć, zostaje na froncie, nawet w naszym polskim Internecie przecież biegają wiadomości "oto komik okazał się mężem stanu...."... dodajmy do tego walczących Kliczków, byłego prezydenta P. Poroszenko, który też się dołączył do wojsk! To wszystko działa na morale ukraińskich walczących....

Gdzieś trafiłam na materiał, w którym kilku specjalistów zastanawiało się czy Putin się nie przeliczył nieco. Wojska rosyjskie nie mają tak wysokich morale.
A wielu cywili nie chce wojny. W Petersburgu w piątek odbył się protest przeciwko wojnie, 1600 zatrzymanych (info mam z miejsca zdarzenia). W wielu innych miastach protesty też były. No, nie są to zapewne miliony, ale, ale....

To nie są czasy ZSRR. Rosjanie nie są odcięci od "świata poza Rosją". Jest Internet, były różne możliwości np. studiów za granicą, fora gamingowe etc, a nawet jeśli nie, to turystyka w Rosji ma (no.... miała) się dobrze i nawet do samotnie siedzącego w tajdze dziada borowego walczącego z niedźwiedziami w wolnych chwilach, mogła zapukać grupka dziennikarzy, alternatywnych turystów czy innych badaczy ekosystemu... I tacy ludzie też przynoszą informacje.

PS: aczkolwiek ten news o Romach kradnących czołg, jest aż uroczy.... 😀 😀 😀
Sankaritarina, oglądałam takie filmiki od znajomych zagranicznych w oryginale, ale napisy po angielsku jak pytają żołnierzy rosyjskich schwytanych po co tu przyjechali, to oni do końca nie wiedzą gdzie oni są, w jakiej części kraju i po co, takie młode chłopaki całkiem, totalnie zdezorientowani.
Albo dobra była historia jak się benzyna skończyła jakimś wyżej postawionym wojskowym i przyśli na posterunek policji spytać czy im pożyczą benzyny 😂
Perlica, ostatecznie oni tu przyjechali tylko na ćwiczenia więc jaki problem? 😜 A tak serio to myślę, że cześć z tych żołnierzy to dopiero na miejscu się dowiedziała, że jest mięsem armatnim Putina. Mam nadzieję, że coraz wiecej będzie takich rosyjskich buntowników, ktorzy odmówią walki ku chwale Putina. Łotwa zgłosiła gotowość do zapewnienia schronienia zbiegłym rosyjskim żołnierzom, bo powrotu do domu po dezercji to raczej nie mają
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
28 lutego 2022 00:28
Oswieci mnie ktos w tej sprawie?
https://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-refugees-racism-russia-invasion-b2024175.html

Oskarzenia ze Polska jest rasistowska i nie przepuszcza przez granice afrykanskich studentow z Ukrainy. Jakie sa zasady otwarcia granicy dla Ukrainy, tylko dla ukrainskich obywateli? Studenci sa w Ukrainie na ukrainskich wizach studenckich, wiec rozumiem, ze w PL w normalnie byliby nielegalnie. Czy tymczasowe otwarcie granic dotyczy wszystkich rezydentow Ukrainy?
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
28 lutego 2022 00:49
Nie widzę całego artykułu ale ogólnie to bullshit. Wszyscy uciekający z terenu Ukrainy mają bezwizowy wjazd do Polski. Jak wygląda ich podróż przez Ukrainę do granicy? Trudno powiedzieć. Myślę, że dla nikogo nie jest to krótka i bezproblemowa przeprawa, każdy musi swoje odczekać na pociąg, potem na granicy. Ruskie trolle oczywiście podbijają takie wątki żeby siac zamęt
klik
Becia23 A gdzie tu mowa o Polsce???
Ukraina ponoć nie wypuszcza mężczyzn. Może tego nie rozumieją ciemnoskórzy mężczyźni?
Polska zezwoliła na wjazd/wejście nawet ludziom bez dokumentów.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
28 lutego 2022 06:19
Becia23, wiem o jednej grupie zatrzymanej po ukraińskiej stronie ze względu na problemy z dokumentami / studenci nie znali ukraińskiego, pogranicznicy angielskiego, ale Polacy pomogli bo jakieś instrukcji mieli też po angielsku.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się