Ukraina

Z tego co wielokrotnie przewija się na grupach pomocowych (prawniczych) - osoby o innym obywatelstwie przesuwane sa na koniec kolejki po stronie ukraińskiej. I faktycznie miewają problemy z przejściem, ponieważ ciagle spadają jako ostatni do przejścia. Ponadto, jak trafnie zauważono, zapewne tez bariera językowa nie ułatwia sprawy.
Po stronie polskiej z tego co wiem przepuszczają wszystkich. To jeszcze na granicy ukraińskiej jest problem z przejściem, nie na „naszej”. Żeby nie było, wprawa dotyczy takze Polaków wjeżdżających na Ukrainę, by zapewnić transport uchodźcom.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
28 lutego 2022 08:35
Nie ma rasizmu, te grupy przechodzą (czasem z problemami, jak dziewczyny wyżej pisały) i otrzymują w Polsce pomoc.
No i będzie się działo, wczoraj USA i UK wezwali swoich obywateli do opuszczenia terenu Rosji…
Kurde, a ja słyszałam coś innego. Wypychanie kobiet z dziećmi z pociągów, wciskanie się w kolejki i ogólne burdy inicjowane przez cygańsko-podobnych mężczyzn. No, fajnie, każdy się chce wydostać, ale, ale...
Scottie   Cicha obserwatorka
28 lutego 2022 09:41
Perlica, a nie USA i Francja? Gdzieś mi mignęła ta informacja, ale mam wrażenie, ze nie została potwierdzona…
największy dramat tej całej sytuacji - że dalej pozostaje tam masa osób które nie są w stanie przedostać się pod granice. Cała rodzina mojej sąsiadki jest na Ukrainie. Jeszcze miesiąc temu zapraszali nas wszystkich na wakacje... a teraz brak bezpiecznej opcji ewakuacji ich do nas.
Facella   Dawna re-volto wróć!
28 lutego 2022 11:00
No i będzie się działo, wczoraj USA i UK wezwali swoich obywateli do opuszczenia terenu Rosji…
Perlica, jak zaczną nawoływać do opuszczenia Polski… no to wtedy i ja się spakuję.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
28 lutego 2022 11:26
Zaczęły sie rozmowy !
Screenshot_20220228-112442_KiK.jpg Screenshot_20220228-112442_KiK.jpg
Facella, w nocy odbyło się "referendum" na Białorusi 🙃 70% społeczeństwa jest na tak by rozmieścić u nich broń atomową.
Pytanie czy Putin straszy czy jest na tyle szalony, że nie zawacha się przed użyciem broni atomowej?
USA zwsze się obroni, bo mają broń, która zniszczy pociski atomowe zanim dotrą do nich. My nie mamy.
Jeśli on odpali to w teorii i tak umrzemy na chorobę popromienną zapewne, nie wiadomo co lepsze już.
Serio nie kumam, że ktoś tego gościa nie odstrzeli, choćby wywiad USA. Nie wierzę, że nie mają podwójnych agentów w jego szeregach😉
Facella, jeśli możesz lecieć do USA , to tam największa szansa chyba na przeżycie.
Nie sądziłam , że dożyję takich czasów.
My tu się martwimy ociepleniem klimatu i plastikiem, a tu się szykuje III wojna światowa.

To mi zrobiło dzień 😎 Nawet jak się nie zna ruskiego i tak można zrozumieć:
https://www.facebook.com/leszek.pabisek/videos/1375370222966602

Scottie, kurcze nie wiem, może pomyliłam.
Wydawało mi się, że USA i UK.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
28 lutego 2022 12:41
Co do tego, że Wołodia wciśnie guziczek i pozamiata, to "guziczki" są trzy. Wszystkie trzy muszą zadziałać jednocześnie. Nie wiem, jak Gierasimow, ale Szojgu wyraźnie nie był wczoraj zachwycony rozkazem postawienia w stan podwyższonej gotowości wojsk nuklearnych. A on cieszy się dużym szacunkiem wśród Rosjan. Zawsze był bardzo wyważony. Wołodia ma już zagwarantowaną Hagę, więc nie może się cofnąć. Pytanie, czy ktoś z jego najbliższego otoczenia się nie wyłamie. Rewolucja zjada własne dzieci.
rozmowy pokojowe a jednocześnie Charkow jest pod ostrzałem już dziesiątki ofiar
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
28 lutego 2022 12:57
Broń nuklearną ma też Francja i Wielka Brytania
Perlica, dla nas to bez znaczenia czy na Białorusi będą głowice jądrowe. Rosjanie dysponują wyrzutniami rakiet międzykontynentalnych - jak będą chcieli nas trafić to i tak trafią.
ewuś, to jest jasne, mi bardziej chodziło o słowo "referendum" 😂

safie, że UK to nie wiedziałam.

Lanka_Cathar, na to jedyna nadzieja, historia lubi się powtarzać, a w Rosji zawsze Car ginął od swoich na końcu. Włodkowi odbiło, bo chyba ma już za dużo wszystkiego.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
28 lutego 2022 15:40
Władimir może i te bombki ma, ja w to nie wątpię tylko nie wyobrażam sobie że on ma dostęp do jakiegoś przycisku jak w filmach i se może walnąć jak mu się żywnie podoba. Wydaje mi się że (oby) prędzej niż pozniej zjedzą go podwładni, Rosja przerabiała przewroty nie raz nie dwa a historia lubi się powtarzać. Zwłaszcza że lud zaczyna się buntować. Nawet na tych wyższych sferach zdania są podzielone.

A jak już mówimy o atomówkach, znając sowiecka (rosyjska) myśl techniczna, zastanawia mnie ile tak naprawdę tego arsenału jest na nogach i działa poprawnie. Ciekawostką jest że Ruscy robią mega bomby bo mają słabą dokładność jeśli chodzi o celowanie. Dodatkowo na ten moment ich system powiadamiania czy ktoś ich atakuje jest w d... i z 5 satelit których potrzebuja, działa tylko trzy (info od specjalisty nt. rosyjskiej/sowieckiej armii/konfliktów zbrojnych). No i czy w ogóle liczby przedstawiane przez Rosję są prawdziwe, bo nie muszą.
NATO będzie miało wyraźne znaki jak coś jest na rzeczy, wysłanie bomby to nie jest kwestia kliknięcia w komputer. I jakby faktycznie on chciał gdzieś te bombę rzucić to by nie opowiadał o tym na prawo i lewo, bo jeśli tak to super strategia wojenna bulwo.
Facella   Dawna re-volto wróć!
28 lutego 2022 15:48
Perlica, żebyśmy się tylko martwili plastikiem i klimatem… wojna o zaimki toczy się w najlepsze. Nawet tutaj pojawił się temat wysłanego z palca rasizmu na granicy. Kaja Godek niezmiennie jak przy każdej okazji wyciągnęła aborcję. Tylko feministki jakoś umilkły z tą swoją równością.

Może i mogłabym jechać do USA, ale nie zamierzam. Jak się rozpęta III WŚ, to oni tam też będą mieć kocioł. Australia i Ameryka Południowa jakoś tak najlepiej wypadają…
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
28 lutego 2022 17:21
Donkeyboy, nie, to nie wygląda jak na filmach. Sama procedura jest klarownie opisana. Pytanie, czy wszyscy decyzyjni się zgodzą. Co do jakości sprzętu, to śmiem twierdzić, że działa. Nie patrzyłabym na to przez pryzmat tego, że tu im czołg ukradli, tam poszli po paliwo na komendę, satelita im nie działa. W ten sposób można zacząć powątpiewać w armię USA. Lotniska pomylili i wylądowali na zamkniętym, do rowu wpadli nie raz, pod wiaduktem się nie zmieścili, w pokład lotniskowca nie trafili. Z precyzją ostrzałów też są na bakier. Każdej armii zdarzają się wpadki.

Co do opowiadania na prawo i lewo, to jest to pewien standard. USA straszą, że mają i mogą użyć, Rosja robi to samo. Bardziej bałabym się Kima, który też ma atom i raczej nikt mu się nie sprzeciwi.
donkeyboy, myślę,że Putin otacza się ludźmi, którzy jednak są mu wierni do końca.
Nawet tą wojnę zaplanował dobrze, bo gadał sobie z Macronem i udawał,że jest skory do rozmów, a ostatecznie filmiki o wojnie nakręcił sobie wcześniej.
Wielki plus dla Szwajcarów, bo zamrożenie kasy jemu i oligarchom to jednak jest coś co skłoni popierających go do myślenia ? W końcu to ich kasa, a na tej zależy każdemu, może nie Władkowi, bo on zwariował, ale oligarchowie to inna bajka.
Putin nie bardzo ma gdzie wycelować głowicą. Na USA nie ma po co - mają raczej szczelny parasol. Na Polskę nie - bo rurociąg jamalski stał się kluczowy. Na Pribaltykę nie - bo bardziej się opłaca "wojna kinetyczna". Na Francję, Anglię - nie, bo do przetrwania Rosji konieczny jest europejski sojusz. Połowa(!) budżetu Rosji to sprzedaż paliw do Europy. Chiny - te to by miały gdzie celować 🙁 I chyba na to liczył Putin, że Chiny radośnie się przyłączą. Tymczasem zajęły postawę wyczekującą.

Na fejsie nadal masa osób gloryfikujących "wyzwalanie Ukrainy" przez Rosję. Bo np. pradziad był zasłużonym carskim urzędnikiem. Ci ludzie nie rozumieją co się dzieje - to miała być wojna błyskawiczna! Wszak to Rosjanin jest autorem koncepcji blitzkriegu! Triumf rosyjskiego oręża i potęgi w "słusznej wojnie obronno-wyzwoleńczej". Ukraińcy - prawosławni Słowianie, powinni byli raz-dwa pozbyć się swojego żydowskiego prezydenta, i pokazać NATO, USA i Izraelowi gdzie ich miejsce! Co mogło pójść nie tak???
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
28 lutego 2022 20:30
Lanka_Cathar, ja się bardziej odnoszę do tego że Rosja buduje swój arsenał atomowy od około lat 50-tych jak nie wcześniej. Ja takich rzeczy nie pamiętam bo ja jestem za młoda ale na pewno moi rodzice, dziadkowie dokładnie pamiętają myśl techniczna w związku radzieckim. Pięknym przykładem tego był Czarnobyl gdzie w zasadzie wszystko - od budowy, przez obsadę aż po to jak doszło do tragedii - bylo w skrócie do dupy. Dlaczego - trzeba było na szybko, przypodobać się sekretarzowi, pokazać się jaki to naród najlepszy. Jak super jest ZSRR. Śmiem twierdzić że reaktor ten to nie tylko jeden przykład który działał tak sobie... jeśli można to tak ująć. Nie wiem ile lat mają te bomby które mają, nie wiem kto je projektował bo kto by to wypuścił do opinii publicznej. Co wiem to tyle że od 1990 nie przetestowali ani jednej.
I śmiem nawet sądzić że pomimo zmiany twarzy obecny układ nie pada daleko od tego sprzed zmiany na stołkach bo jak się ogląda RT to jak ktoś jest starszy niż ja może mieć flashbacki ...

Perlica, na pewno ma swoich ludzi którym ufa, ale tak koniec końców i Göring pokazał Hitlerowi faka na końcówce 2WŚ, jak nie więcej wysoko postawionych ludzi w trzeciej rzeszy.

halo nie wciągając w to naszej polityki ale IMHO to jest trochę jak z naszym rządem demonizujacym pewne rzeczy i zamach na Polskość. Na szczęście Duda nie wpadł jeszcze na pomysł atakowania takiego UK gdzie jesteśmy spora mniejszością i nam się wpycha to gender, LGBT, a my Polacy mamy swoje tradycje1111!!!!oneone
Założę się że supporterzy Putina to starsi ludzie kręcący niezły młyn za czasu ZSRR i tęsknią do tego bardzo mocno.
Cudzoziemcy przebywajacy na Ukrainie (w tym studenci z krajów Afryki) mimo braku wizy krajowej Pl lub wizy Schengen mają, z tego co pamiętam, poczatkowo do 15 dni pobytu w Polsce żeby zorganizować swój powrót do własnego kraju (organizacja samodzielnie lub przez ambasade/ konsulat swojego kraju).
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
28 lutego 2022 21:07
Myśl techniczna związana z armią była i jest w Rosji bardzo rozbudowana. Można gdybać, czy lepszą technologią dysponują USA czy Rosja, ale fakt jest taki, że nawet gdyby Rosja miała technologię przestarzałą, to i tak może zdewastować kawał ziemi. Wystarczy popatrzeć na starą technologię wykorzystaną przez USA w Hiroszimie. Obecna broń nuklearna ma większą siłę rażenia. Tylko jej użycie to już jest wojna totalna. Później będą już tylko te przysłowiowe kije i kamienie Einstein'a.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
28 lutego 2022 21:15
Lanka_Cathar, no dokładnie, tzn. walnąć mogą oczywiście tylko w co i z jaką dokladnoscia. I po co - halo dobrze zauważyła że nie bardzo jest w co, i tak jak mówisz jedna bomba to byłby początek wojny totalnej.
Dlatego żyje nadzieja że tylko Putin odszedł od zmysłów a nie cały jego sztab jednocześnie.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
28 lutego 2022 21:52
Putin nie odszedł od zmysłów. Podkreślają to również wojskowi. Zachodowi wydaje się, że zwariował, ale tak nie jest. On dokładnie wie, czego chce. Działa z rozmysłem. Tak, jak już chyba napisałam, gdyby chciał zdobyć i zniszczyć Ukrainę, to dysponuje bronią, dzięki której mógł to zrobić w ciągu doby. Przy znikomych stratach własnych. On potrzebuje działającej Ukrainy, żeby móc z niej korzystać. Step, po którym hula wiatr jest mu niepotrzebny. Sądzę, że najbliższy tydzień pokaże, co na to powie wojsko.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na jeszcze inne kwestie, które są argumentem Putina. Czy ktoś głośno i wyraźnie ubolewa np. nad wiecznie nękaną Palestyną? Czy ktoś osądza Izrael? Dlaczego świat nie chce uznać Donbasu czy Osetii, ale zgodził się na bombardowanie Serbii i uznanie Kosowa (zresztą nie przez wszystkie kraje)? Nie wspominając już o "misjach stabilizacyjnych" USA, które kończyły się tak, jak choćby w przypadku Afganistanu, gdzie pokolenie wychowane już w kulturze zachodniej właśnie brutalnie zderzyło się z rzeczywistością, w której żyli ich rodzice.
Scottie   Cicha obserwatorka
28 lutego 2022 22:02
W sumie to najczęściej od wojskowych/polityków wypowiadających się w TV słyszę, ze Putin zwariował. Chyba tylko jego wojskowi tak nie mówią 😅

Dobra, przejmie Ukrainę i co dalej? Nagle wszystkie państwa, które są przeciwko niemu stwierdzą: „Ok, No trudno, to wracamy do tego co było”? No pewnie nie i pewnie nie. To po co mu ta Ukraina?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
28 lutego 2022 22:22
Siedzę w mediach polskich, anglojęzycznych i rosyjskich i o ile część polityków mówi, że zwariował, o tyle wojskowi zdecydowanie potwierdzają, że działa zgodnie z planem. Ta operacja była szykowana od dłuższego czasu. To nie tak, że Wołodia miał bezsenną noc, wstał i stwierdził "a huk, mamy wojska na miejscu, to zróbmy rozpierduchę".

Co dalej? Dalej instalujemy swoich ludzi, albo jeszcze lepiej Ukraina kapituluje i błaga Zachód o zniesienie sankcji w imię dobra obywateli. Ukraina ma trochę do zaoferowania, więc robimy interesy z Azją, a Europa w końcu i tak będzie musiała odpuścić, bo gaz, bo ropa. To oczywiście spekulacje.

Na pewno Putin tanio skóry nie sprzeda, więc obie strony będą musiały coś zaoferować.
busch   Mad god's blessing.
28 lutego 2022 22:37
Inną interesującą interpretacją zachowania Putina jest to, że dyktatury promują klakierów, a Putin już trochę trzyma się u władzy i mógł zwyczajnie pozbyć się doradców, którzy sprzeciwiliby się jego niedogotowanym planom... Innymi słowy uwierzył we własne bzdury że wbije się do Kijowa w 72 godziny, Żeleński w tym czasie spierdzieli gdzieś na zachód, więc będzie można posadzić jakąś marionetkę na jego miejsce i udawać, że wyzwolił sąsiada. A potem realizować profity posiadania Ukrainy, tj. oddzielenie od NATO, lepszy dostęp do morza, dodatkowe zasoby gazu itp. itd.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
28 lutego 2022 22:53
To, że Zełenski nie spierniczył, to chyba wszystkich zaskoczyło.
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
28 lutego 2022 23:14
vanille, Dreamer, baba_jaga - dziękuję 🙂

Facella - hę? 🙄 czill, nikogo nie oskarżam ani już na pewno nie próbuję wpychać do dyskusji modnych woke'wych tematów - próbuję jedynie zdobyć fakty aby móc takie "artykuły" dementować, właśnie dlatego, że artykuł brzmi jak bzdury napisane przez pseudo-dziennikarzy zbyt leniwych na fakt-checking, próbujący zdobyć kliki modnymi hashtagowymi tematami. No i jest pewna część brytyjskich dziennikarzy, którzy lubią taką anty-polską, Polacy-to-rasiści retorykę - pamięta ktoś jeszcze prezentera BBC, którzy 10 lat temu jak głupi powtarzał w TV i gazetach, że jeśli ciemnoskóra osoba pojedzie do Polski na Euro, to wróci do domu tylko w trumnie?

Mam ograniczony ogląd na to co się dzieje, bo brytyjskie media są dosyć powściągliwe w swoich reportażach i wiele różnych faktów/całoobrazowo nie pokazują. W dodatku od lat są ulubioną platformą dla rosyjskiej maszynki fake newsów i manipulowania opinią publiczną, bo w UK ukrywa siebie i swoje miliardowe bogactwo dziesiątki topowych oligarchów, którzy są najlepszymi kumplami i najwyższymi donorami obecnego rządu. Najłatwiej mi więc wytykać ludziom, że wierzą w bzdury, jeśli mam sprawdzone info i mogę naprostować co i jak.

<b>Becia23</b> A gdzie tu mowa o Polsce???<br>
Ukraina ponoć nie wypuszcza mężczyzn. Może tego nie rozumieją ciemnoskórzy mężczyźni?<br>
Polska zezwoliła na wjazd/wejście nawet ludziom bez dokumentów.

halo,
"Poland has also reportedly been refusing asylum to black refugees while letting in white Ukrainians, some of those trying to cross the border have claimed"
Zamieszczony jest również tweet od kogoś twierdzący, że komuś odmówiono przejścia przez granicę dwa razy, twierdząc że biali pierwsi.
Co do mężczyzn nie wypuszczanych z Ukrainy - no chyba tylko obywateli ukraińskich?

Wygląda na to, że większość wymienionych problemów dzieje/działo się po ukraińskiej stronie granicy, no ale oj tam oj tam, Europa Wschodnia to jeden pies...🤦
Dzięki Polishisblack na insta dotarłam już do bardziej konkretnych info - po stronie polskiej problem leży bardziej po stronie bariery językowej w oficjalnych punktach pomocy, oraz po stronie niechęci ludzi prywatnych do oferowania transportu/noclegu.
Jeśli ktoś na forum jest otwarty na pomoc osobom czarnoskórym, to można napisać do nich na insta, koordynują pomoc.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się