Ukraina

Lanka_Cathar, muszę powiedzieć, że twoje wypowiedzi trochę brzmią jak putinowska propaganda 😉

Może i Putin realizuje plan, ale to nie znaczy, że nie zwariował. Putin się przeliczył. Myślał, że wejdzie w Ukrainę jak w Krym. Połowa przed nim ucieknie, a druga połowa będzie go witać z kwiatami i hip hip hura. Ale spóźnił się. Od czasu pomarańczowej rewolucji i majdanu Ukraina zarówno mentalnie jak i aspiracjami przesunęła się bardzo na zachód. Oni już Rosji nie chcą. I będą walczyć do końca.

A to co teraz się dzieje to, niezależnie od wyniku wojny w samej Ukrainie, początek końca Putina. Wsparcie zachodu jest niespotykane, determinacja Ukraińców niezwykła, a sankcje nałożone na Rosję miażdżące. W efekcie - Putin jest politycznie skończony jako partner w cywilizowanym świecie, Ukraińcy nawet jeśli przegrają to będą dalej walczyć, Putin nie utrzyma Ukrainy pod zaborem, oraz społeczeństwo rosyjskie dociśnięte ekonomicznie w końcu postawi opór.
Becia23 Nadal upierałabym się, że raczej chodzi o "najpierw kobiety i dzieci".
Minister dziś podał liczby np. obywateli Senegalu, którzy bezpiecznie są już w Polsce.
Inna sprawa, że wielu Ukraińców ma w Polsce rodziny i znajomych, i są i takie samorzutne transporty - całych wspólnot rodzinno -sąsiedzkich. Cudzoziemcowi może być trudniej.
Nikt nie udaje, że po ukraińskiej stronie jest jak na świetnie działającym lotnisku. Po polskiej strony są państwowe punkty informacji i pomocy, gdy ktoś nie wie dokąd się zwrócić.
Całkiem niewykluczone, tak teraz myślę, że wśród uchodźców jest trochę osób, które już wcześniej odnotowały polskie służby graniczne - na granicy z Białorusią. Jeśli ktoś taki "jest w systemie" - może nie zostać wpuszczony, jak praktykują w zasadzie wszystkie kraje.

Lanka_Cathar Ale dość zgodnie twierdzi się, że Putinowi ten atak nijak, w żadnym scenariuszu, się nie opłacał. I stąd taki "joker" - "szaleństwo". Bo w kategoriach racjonalnych tego nie da się ogarnąć, z żądnej strony, powodów do aż takiej desperacji raczej nie było (choć może być wiele czynników typu tajne/poufne).
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
28 lutego 2022 23:49
EMS, dzięki. Człowiek stara się spokojnie i racjonalnie, bez emocji coś wytłumaczyć i dostaje taką laurkę, 🙄 Akurat tym posunięciem Putin popsuł sporą ilość moich planów, więc raczej propagandzista ze mnie marny.

Halo, no nie idzie mu. Czy się nie opłacał? Sądzę, że gdyby się nie opłacał, to by do niego nie doszło. Fakt - popełnił polityczne samobójstwo. I tak, jak napisałaś, są rzeczy, są rzeczy, o których na pewno nie wiemy i się nie dowiemy. Raczej o planach wojennych nie rozmawia się z rodziną przy obiedzie.

Sama byłam przekonana, że do wojny nie dojdzie. A tu wsiadam 4:45 do pociągu, odpalam Internet i nie wierzę.
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
28 lutego 2022 23:49
halo - no tak, z tym się zgodzę. Nie wiem komu w ogóle publikacja tego artykułu przeszła przez klawiaturę tutaj, bo wszystkie brytyjskie wywiady z Ukrainkami po już polskiej stronie są takie same - matki z małymi dziećmi, które z braku pociągów/utknięcia w już stałym korku samochodów, musiały iść na piechotę po 30km z tymi małymi dziećmi i walizami, i stać dwa dni w kolejce na granicy bez jedzenia i toalety.
Więc nie wiem komu w ogóle przeszło przez klawiaturę sugerowanie, że zdrowi studenci w sile wieku musieli iść na piechotę 30km czy stać w kolejce godzinami, tylko dlatego, że są czarni. Albo że - dla mnie to i tak jest naprawdę niesamowite i warte podziwu całym sercem, jak błyskawicznie i sprawnie Polacy zorganizowali całą oficjalną pomoc - po prostu ludzki error, że nikt nie pomyślał, że w polskich państwowych punktach trzeba też tłumaczy francuskich, i pewnie są spore problemu w dalszej pomocy na tle językowym.
No ale właśnie o tym mówię jeśli chodzi te tutejsze fake newsy pchane przez Rosję.

Co do granicy z Białorusią, to też miałam taką samą myśl.
[quote]<b>EMS</b>, dzięki. Człowiek stara się spokojnie i racjonalnie, bez emocji coś wytłumaczyć i dostaje taką laurkę, 🙄
Lanka_Cathar, nie gniewaj się. Mrugnęłam okiem.

Jeszcze taka jedna uwaga przy okazji tego kryzysu i porównania z innymi kryzysami uchodźczymi. W tej wojnie z Ukrainy wyjeżdżają tylko kobiety i dzieci, a w drugą stronę jadą mężczyźni. Walczyć za swój kraj. I pomimo tego, że generalnie jestem raczej zwolennikiem pomocy humanitarnej i pomocy uchodźcom z różnych krajów, to muszę powiedzieć, że Ukraińcy po prostu zjednują sobie olbrzymią sympatię, podziw i szacunek swoją postawą. Trudno to co się teraz dzieje porównywać nawet z ostatnią sytuacją na granicy białoruskiej.
Scottie   Cicha obserwatorka
01 marca 2022 00:07
Lanka_Cathar, ja tez odbieram Twoje wypowiedzi jak EMS.
Myśle, ze przejęcie Ukrainy opłacało mu się w stopniu, o którym EMS pisze. Wydaje mi się, ze myślał, ze pójdzie szybciej i mniej boleśnie. I ze reszta państw będzie się bała jego gróźb i nikt nie pomoże Ukraińcom.
Owszem, było to wszystko planowane od dłuższego czasu, ale się chyba trochę przeliczył. I to go chyba jeszcze mocniej wkurza.
Scottie, racja, bo jakoś jak zajął Krym to UE wygłosiła przemówienie, pogroziła palce i narka, więc bankowo on się nie spodziewał takich konsekwencji jak obecnie, bo wtedy to pamiętam,że rosjanie się śmiali z sankcji, że sera nie mają i wina dobrego.
Ludzie tam są przyzwyczajeni do ciężkich warunków, więc niekoniecznie tak ich zabolą te sankcje, a z drugiej strony dobrze im się żyje. Oni są samowystarczalni obecnie, mają chiny jak coś, po co im coś więcej od nas ?
Mnie martwi to,że Włodek jest skończony na scenie politycznej, więc być może już mu nie zależy i w desperacji może nie myśleć racjonalnie.
Becia23 też tak pomyślałam, że nikt nie uwzględnił potrzeby francuskiego. Tu, ciut dla rozluźnienia atmosfery (humor mi się poprawił, jak N. Price oświadczył, że nie mają informacji o stanie gotowości rosyjskiego potencjału nuklearnego, niby nic a jednak coś) taka anegdota: Prowadziłam obóz rowerowy, który miał wystartować w Ostrawie. Zjechaliśmy tam po południu, by dowiedzieć się, że rowery nie dotarły na czas. A mieliśmy nocować na odległym campingu. Zapada zmrok, w nieznanym mieście (internetu jeszcze nie ma, telefonów też) jesteśmy bez noclegu. Odszukałam na mapie miasteczko akademickie i pojechaliśmy tam tramwajem. Wysiadamy - a tam żywego ducha. Co dalej? W końcu z ciemności wyłania się czarna sylwetka. Cała czarna. I tu zonk, bo młody człowiek mówi wyłącznie po francusku!!! Szczęściem przypomniałam sobie co umiałam i elegancko zaprowadził nas do letniego hostelu. Alenie zapomnę tego pierwszego wrażenia = zero komunikacji.
Perlica, i w zasadzie gdyby nie determinacja niektórych krajów jak np. Polska, która wobec Rosji nie ma neutralnego stosunku i chyba z uwagi na historię zdaje sobie sprawę z zagrożenia, to wiele krajów zachodu najchętniej postąpiloby tak jak w przypadku krymu. Kasa rządzi światem i nikomu nie chcę się ingerować w wojnę, która przynajmniej z pozoru nie jest ich. Gdyby nie zrobiła się taka medialna bomba z tego to wcale nie mam pewności, czy UE nalozylaby takie sankcje i czy inne kraje zdecydowałyby się na takie ruchy, na jakie się zdecydowały by jednak Ukrainę wesprzeć. Na szczescie plus obecnych czasów jest taki, że media mogą pośredniczyć w przekazywaniu nastrojów i oczekiwań ludzi a tym samym wywoływać pewna presję na osoby decyzyjne i nie pozwalać im pewnych rzeczy przemilczeć czy zamiatać pod dywan.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 marca 2022 05:40
EMS, Scottie, nie, daleko mi do tego. Perlica dobrze napisała. W przypadku Krymu UE pogadała, pogroziła i tyle. Przecież jeszcze tydzień temu nawet Biden mówił, że jeśli Rosja zacznie inwazję na pełną skalę, to będą sankcje. Wtedy niektórzy pytali, a co jeśli zacznie tylko trochę? Czyli, zgodnie z przekazem medialnym, ruszy z pomocą do Donbasu?

Pamiętajcie też o tym, jaki idzie przekaz dla przeciętnego Rosjanina. To trochę tak, jak z widzami TVP, którzy nie oglądają innych stacji. Myślą, że PiS ratuje kraj, bo Tusk zostawił Polskę w ruinie. Jeśli ktoś ogląda RTR Planeta, to myśli, że serio Ukraińcy mordują "naszych", USA stoją tam z bronią nuklearną i trzeba zbawić świat. W serwisach internetowych nie ma słowa wojna. Jest "interwencja". Np. jest artykuł o tym, jak ukraińskie wojsko w ciągu 15 min. ostrzelało dwa osiedla w Doniecku lub o tym, że USA planuje przerzucić terrorystów z Syrii do Ukrainy (serio, na pierwszej stronie). Jeśli dostajecie taki przekaz, to co myślicie? No, trzeba się bronić przed tą Ukrainą. Dopiero, jak żołnierze zaczęli raportować do rodzin, że to nie są ćwiczenia, to ludzie zaczęli otwierać oczy.
Przeklejam wam coś od chłopaka ze Lwowa. znajomego z rekonstrukcji historycznej:

"Dla moich Przyjaciol z Polski:
Pomijajac horory wojny, widze, jak naszi ludzie z zaiste kozackim humorem tluka tych okupantow Moskali.
I wierze, ze na tego psa putina bedzie jeszcze kara Boza!
za lzy dzieci, za niewinne ofiary!
PROSZE MOWCIE O TYM LIUDZIOM!
A oto jedna kobitka u nas zebrala kilka realistycznych historij w ciagu tych ostatnich 5 dni:
Kiedy wygramy, a wygramy, to musimy zrobić komedię o tej wojnie. Tak, to bedzie czarna komedia, którą zobaczy cały świat!
O babcie, ktora wciska do kieszeni okupantom ziarno slonecznika, ze kiedy zdechnie i zgnije, chociaz cos dobrego wyrosnie!
I o dresiarzach z blokowisk na okolicy Kijowa, którzy schwytali woz opancerzony wroga i pobili zaloge, ktorzy wjechali na ich dzielnice.
I o Cyganach, którzy ukradli Rosjanom czołg z pod Chersonu.
I o bezdomnych, którzy zbierali butelki z pod piwa na koktajle Mołotowa.
I o babciach, które szukały wrogich poznaczek i jednocześnie skeslały wszystkie pozostawione kontakty dewersantow w okolicy.
I o rosyjskich żołnierzach, których dobra ukraińska babcia przyjęła gościnnie herbatą i podsypala proszek na biegunke, a potem spalila ich w klozecie na podworku niczym ksiezna Olga.
I o prostym ukraińskim wujku, który z papierosem w zębach niósł minę z drogi do liasu.
I o tym, jak głodni żołnierze moskale porzucili woz opancerzony i zaczeli kradnąc i odrazu jesc żywność w supermarketach.
I o tym, jak desant dywersyjny wlazl do srodka TIRow hipermarketu spozywczego, zeby niczym kon Trojanski wjechac przez blok-posty do miast chronionych przez obrone terytorialna, ale ktos dal cynk i z grubej rury ich w tych TIRach podsmazono jak szaszlyk!
I o 2 debilach rosyjskich, ktorzy wylazly z czolgu i przyszli prosto na ukraiński posterunek policji w obwodzie charkowskim, żeby poprosić o rope do tankowania, bo im się skończyła i byli mocno zdziwieni dla czego ich odrazu aresztowano, "przeciez tylko chcieli zatankowac?".
A jak rosyjskie lądowanie spadochroniarzy, ktorzy opierali sie na starych mapach zmylilo ich i wyladowali tam, gdzie miał być kiedys las, a znalazłi się na gołym polu do zabudowy i natychmiast zostałi wystrzeleni.
I o grupie czowgow n Charkow, ktorym sie skonczylo paliwo, a miejscowe mysliwce wystrzelali uciekajaca zaloge do lasu z dubeltowek.
I o desancie, ktory wyladowal wprost spadajac w wode tuż przy brzegu do Morza Czarnego, a woda byla - 0 stopni, a obrona terytorialna prosto czekała na brzegu, aby strzelać, jak nieproszeni goście sami topili sie w zimnej wodzie.
I jak wrogi czołg zestrzelił własny helikopter.
I tak jak w Mikołajewie złapano i przywiązano marudera bez spodni do kolumny, a radiowóz policyjny, który przyjechał na wezwanie jeszcze odpalil reflektory oświetlajac jak jemu miejscowi darli dupe.
I jak właścicielka biura podróży safari na Zanzibarze przekazywała składki od rosyjskich klientów na pomoc ukraińskiej armii i zrzucała potem im te paragony.
i zwykly wiesniak Dziadek Tola, który ukradł BMP, podłączając go do swojego traktora.
I jak samolot wroga rozbił się w pobliżu Zołotonoszy, a ludzie w całej wiosce złapali pilota i doslownie rozdarli go golymi recami.
A także o kapitanie Tarasie Ostapczuku, który w celu pomszczenia zestrzelonego w Kijowie domu utopił jacht o wartosci 7 mln dolarow wiceprezesa koncernu zbrojeniowego RosTech - rosyjskiego oligarchy Aleksandra Michejewa, a hiszpański sąd uniewinnił go.
A także o cybergrupie chlopakow hakerow - Anonymous, której hakerzy umieszcili na państwowych stronach internetowych Federacji Rosyjskiej upublicznili bazę danych zawierającą telefony, pocztę i nazwiska pracowników rosyjskiego Ministerstwa Obrony oraz pokazali prawdziwe wiadomosci ludziom co sie dzieje naprawde w Ukrainie.
I jak Gruzini odmówili zatankowania rosyjskiego statku i zaproponowali użycie wioseł.
I o tym, jak cały świat powtarzał: „Rosyjski okręt wojenny, idz na Ch...j!”
Autor - Elena Donchenko
+ ja dozbieralem i przetlumaczylem wypadki "

Od siebie jeszcze dodam ostrzelanie pomnika poległych na wojnie afgańskiej w Buczy bo kacapy myśleli, że to pozycja bojowa... Taka to "wspaniała" ta armia czerwona....
Becia23
To ze osoby z Afryki lub inni cudzoziemcy nie mogą wnioskować o status uchodźcy to fakt. Bo chociaż uciekają z kraju ogarnietego wojna, to nie są obywatelami UA (chyba że mają obywatelstwo UA). Wiec potrzebują tylko korytarza przez Polske, żeby wrócić do własnego kraju. Chyba ze na szybko zostanie wprowadzona jakaś zmiana w legislacji.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
01 marca 2022 08:53
Do wiadomości na insta polecam jak zwykle:
Miłosz.nie.wszystko.wybaczy
Paweł_zuchowski
Dawidinformuje
Lukaszbok_kiks
Lanka_Cathar, przeciętny Rosjanin korzysta z FB, więc mniej więcej może wiedzieć co się dzieje, jeśli tylko nie jest debilem.
I to jak u nas: PIS vs nie PIS.
Cześć Rosjan nie popiera,a część popiera, a dostęp do FB mają wszyscy.
Mimo , że wszędzie była powielana jakaś informacja, że niby im wyłączą FB, co jest nieprawdą, bo moje znajome rosjanki widzą wszystkie posty normalnie.

Fakt, że Putin się przeliczył, bo myślał że wejdzie w 2dni i po sprawie, a tu niestety musi ściągać dodatkowe wojsko.
Jakich błędów by nie popełniały pojedyncze jednostki rosyjskie to niestety mimo ogromnej determinacji Ukraina nie ma szans, bo Rosja zmiażdży ich liczebnością, może oblegać ich ile się da, bo ma mnóstwo ludzi do poświęcenia.

Jakich błędów by nie popełniały pojedyncze jednostki rosyjskie to niestety mimo ogromnej determinacji Ukraina nie ma szans, bo Rosja zmiażdży ich liczebnością, może oblegać ich ile się da, bo ma mnóstwo ludzi do poświęcenia.

Perlica, no nie do końca nie ma szans. To fakt, że Rosja ma więcej wojska, ale wojsko rosyjskie nie walczy z ukraińskim wojskiem tylko z ukraińskim narodem. Opór jest olbrzymi. Najeźdźca jest zawsze w trudniejszej sytuacji. I fakt, zgadzam się, że jak się Putin uprze to koniec końców wejdzie do miast i przejmie budynki rządowe. Ale jeśli liczy że na tym wojna się skończy to się grubo przeliczy. Bardzo grubo.
EMS, a nie skończy się? Co będzie dalej ? Będzie trwała w nieskończoność?
Putin nie cofnie się, choćby chciał to już nie może. Jest skończony na arenie świata, to chociaż musi zachować twarz w swoim kraju.
Jedyne co ja widzę jako szansę, że będzie bunt przeciw Putinowi od strony jego ludzi, ale na to są małe szanse.
<b>EMS,</b> a nie skończy się? Co będzie dalej ? Będzie trwała w nieskończoność?<br>
Perlica, będzie trwała tak długo dopóki Ukraińcy nie wywalczą niepodległości (o ile w ogóle ją stracą). Ile trwała wojna w Afganistanie? Czy Amerykanie wygrali? Putin będzie wiecznie trzymał wojska w Ukrainie? To wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Ukraińcy nie uznają żadnego rządu ustawionego przez Putina. Już raz dokonali przewrotu. Zrobią to po raz drugi. A Putin to już stary człowiek.
EMS, wg zdjęć satelitarnych opublikowanych przez USA kolumna wojsk zmierzająca na Kijów ma na teraz 64km, a nie 27 km jak mówiono wczoraj.
Oddziały na Białorusi 32km od granicy są gotowe.
Byłby to cud.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
01 marca 2022 10:22
Perlica, akurat Polacy udowodnili, że można być wymazanym z map i dalej walczyć i odzyskać swój kraj.

Chiny nie mają interesu we wzmacnianiu Rosji, mają w osłabieniu USA, ale silna Rosja nijak mija się z celem. Chińczycy mają czas, mogą sobie obserwować i wyciągać wnioski.

Ukraina jest dobrze uzbrojona! Rosja też - jeżeli widzicie gdzieś informacje, że wsadzili dzieciaki w rozpadające się czołgi to jest to bzdura niestety.

Czekam z niecierpliwością co Ukraińcy zrobią z tą kolumną, bo mają bardzo fajne drony z rakietami i już niejedną kolumnę zablokowali.

Kijów w ocenie P i jego znajomych (fascynaci historii, 2 WŚ i sprzętów wojskowych) można bardzo łatwo zmienić w twierdzę.

Facella   Dawna re-volto wróć!
01 marca 2022 10:25
Perlica, z tym Facebookiem to tez tak nie do końca, jak ktoś siedzi w grupkach pisowskich, obserwuje pisowskie strony i lajkuje tylko propisowskie posty i komentarze znajomych, to facebook będzie mu podsuwać więcej podobnych treści. Bardzo łatwo jest się teraz (nieświadomie!) zamknąć we własnej bańce informacyjnej, dostawać tylko treści potwierdzające własne poglądy i hipotezy. Stąd wzmocnione ruchy plaskoziemcow i skrajnych antyszczepow - oni tkwią w swoich kółkach wzajemnej informacji i nie dopuszczają innych treści, bo znajdują w tych kółkach potwierdzenie, że to albo internetowy trolling, albo oszustwo, albo bzdury.
I na przykładzie pisowcow i plaskoziemcow dochodzimy do tego jak na tym zyskuje wszelka propaganda. Nie tylko rosyjska, Ukraina też stosuje medialną propagandę, ale akurat oni na tym wychodzą znacznie lepiej.
Teraz gdzieś podają, że ta kolumna o długości 64km to fake news, tzn. kolega z pracy mi to podał.
A info świeże, że Białoruskie wojska weszły na Ukrainę od strony swojej granicy.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 marca 2022 13:36
Facella wyjaśniłą wszystko w jednym poście. Brawo. 😀 Co do blokady FB czy Instagrama, to póki co jej nie ma, ale tempo w jakim znajomi przechodzą na Telegram jest porażające. Sama jestem mocno anty media społecznościowe, FB nie mam, udzielam się tylko na IG. I od kilku dni też siedzę na Telegramie. Część osób przestała udzielać się na IG. Nie dlatego, że jest problem z dostępem, ale ze strachu, że za chwilę ktoś im wyjedzie z komentarzem, że oni wstawiają zdjęcie mroźnego poranka w Petersburgu, a na Ukrainie giną ludzie. A ludzie chcą żyć. Po obu stronach granicy. I siedzimy w takiej, nomen omen, bańce, żeby nie stracić kontaktu ze sobą.

Z innej beczki, uczelnia mojej mamy wystosowała do pracowników maila, żeby wszystkich studentów zza wschodniej granicy, bez względu na przynależność państwową, traktować w białych rękawiczkach. A ona ma akurat grupę ukraińsko-białorusko-rosyjską.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
01 marca 2022 16:28
Jest petycja do podpisania, aby odciąć Rosję od dostępu do satelitów.

Info na fb: https://tiny.pl/94gm3
Petycja: https://tiny.pl/94ggq
busch   Mad god's blessing.
01 marca 2022 20:18
Nie wiem jak Wy, ale ja jestem zszokowana jak szybko prawdziwe sankcje zatapiają rosyjską gospodarkę w stopniu, w którym nie zdziwię się że cały kraj po prostu padnie na ryj.
Najnowsze newsy:
- Spółka zarządzająca Nord Stream 2 ogłosiła upadłość
- Maersk, MSC przestali dostarczać kontenery do Rosji
- Rosyjska giełda w tym tygodniu nie otworzyła się ani razu i nie zamierza tego robić do końca tygodnia
- Zabroniono w Rosji sprzedaży akcji kapitałom zagranicznym
- Sberbank traci płynność finansową, zamykają bank i limitują wypłaty do max 1000 euro żeby utrzymać się jakkolwiek na powierzchni
- Stopy procentowe podniesiono z dnia na dzień do 20% (!!!!!)

Teraz to nie wiadomo kto tu kogo bierze na przetrzymanie. Może i Rosja ma jeszcze sporo rezerw militarnych, ale ich sytuacja finansowa z każdym dniem pogarsza się w szokującym tempie. Myślę że Putin też tego kompletnie nie przewidział, przyzwyczaił się przecież do sankcji-gilgotek
Facella   Dawna re-volto wróć!
01 marca 2022 20:45
Mimo wszystko MON Rosji twierdzi, że nie zakończy działań militarnych w Ukrainie, dopóki nie wypełni założonych celów…
Jakkolwiek by się to dalej nie potoczyło, Putin jest skończony. Przegra - wiadomo, wygra - gospodarczo zostanie zniszczony. To nie jest tak, że my jeszcze wrócimy do tej względnej normalności sprzed ataku na Ukrainę. To nie będzie tak, że Putin wygra wojnę i wszyscy przejdą nad tym do porządku dziennego, przestrzeń powietrzna i morska zostanie w pełni odblokowana, nordstream wznowi działalność po ogłoszonej upadłości, sankcje zostaną wycofane, rubel wróci na poprzedni kurs, Maersk zacznie znowu dostarczać towary… a przynajmniej taką mam nadzieję.
Putin utknął w XX w. jeśli chodzi o sposób prowadzenia wojny. Nie przyszło mu do głowy, ze ktoś się sprzeciwi Rosji, że pomoc dla Ukrainy będzie tak błyskawiczna i dobrze zorganizowana, ze rosyjska gospodarka tak dramatycznie oberwie, że tak łatwo będzie odciąć ich od aktywów, że rosyjskie wojska staną się pośmiewiskiem w internecie, że jego propagandowe strony zostaną zablokowane przez Anonymous i po prostu nie przebiją się do świata, że to co działało kiedyś, teraz w dobie internetu nie ma prawa zadziałać… tu chyba zadziałało zawyżone mniemanie o Rosji jako gigancie, którego każdy się boi i przed którym każdy się ugnie. Czasy się zmieniły, a Putin utknął… w swojej bańce informacyjnej. I może wyobrażeniach.
Mimo wszystko MON Rosji twierdzi, że nie zakończy działań militarnych w Ukrainie, dopóki nie wypełni założonych celów…

Facella, pół żartem pół serio, jak to dziś przeczytałam to zaczęłam się zastanawiać, czy nie założył sobie za cel pogrążenie rosyjskiej gospodarki 😅
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 marca 2022 21:04
No ja jeszcze się zastanawiam, czy nie chce zrobić z Kijowa drugiego Leningradu.
Facella, to prawda. Świat już taki sam nie będzie. Po Krymie władze innych państw trochę się wobec Putina zdystansowały ale jednak wciąż wszystko szło mniej więcej ustalonym rytmem. Jakoś tak rozeszło się po kościach. Teraz już się nie rozejdzie. Dla Putina nie ma już powrotu. Dla Rosji nie ma opcji przyłączenia Ukrainy. Nawet jeśli uda im się przełamać opór Ukraińców to oni się i tak nie podporządkują. Świat też nie przyjmie nagle Putina z otwartymi ramionami i nie zapomni. Zwłaszcza, że jest on już zbrodniarzem wojennym. Czeka go albo taka izolacja lub większa jak przywódcę Korei płn albo śmierć - fizyczna lub polityczna. Albo i taka i taka. Śmierci nikomu nie życzyłam nigdy ani nie jestem za kara śmierci, ale w tej sytuacji dla mnie jedyna rozsądna (tak, rozsądna - sama się dziwię, że to pisze) opcja to wystawienie za Putinem takiego listu jak za bin ladenem i nafaszerowane go ołowiem
busch   Mad god's blessing.
01 marca 2022 21:08
Rosja od dawna traktuje dezinformację jako część swojego modus operandi. To, że MON Rosji coś mówi znaczy mniej, niż w przypadku innych krajów które próbują zachować jakieś pozory prawdomówności. Przecież oni do samego wkroczenia na Ukrainę twierdzili, że po prostu robią niewinne ćwiczenia wojskowe przy granicy i śmiali się z USA które zapowiadało inwazję.

Wiadomo, teraz są w trudniej sytuacji bo jeśli się wycofają, to będzie to wyglądało fatalnie z perspektywy wizerunku zmilitaryzowanego, silnego supermocarstwa, które nie zgniło w przeciwieństwie do zachodu. Więc nie twierdzę że ichni MON akurat w tej sytuacji też kłamie - tym niemniej trzeba wziąć poprawkę że oni niemal opatentowali kłamanie w żywe oczy na arenie międzynarodowej, żeby tylko coś ugrać.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się