Ukraina

Majowa, a gdzie ja napisałam, aby nie wpuszczać uchodźców??!! Sama pomagam jak mogę i jestem przerażona losem Ukraińców. Zwłaszcza, że mam znajomych w Ukrainie, również takich którzy teraz walczą 🙁
Chodzi mi JEDYNIE o PISowskie obietnice 500+ dla uchodźców. Uważam, że nasz rząd zamiast fizycznie pomagać - nadal walczy o elektorat.

"Jeszcze wczoraj niszczyli jedność Unii, relacje z USA, brali pod but niezależne sądy, bili kobiety protestujące przeciwko piekłu na ziemi, które im zgotowano. Jeszcze słyszymy te wrzaski: „Tu jest Polska a nie Unia”. Pan prezydent, który niedawno przekonywał, że UE to „wyimaginowana wspólnota” dziś żąda, by Ukrainę w trybie nadzwyczajnym do tej wspólnoty przyjąć.

Do tej samej, którą wraz z kolegami od sześciu lat zwalcza? Cóż powiedzieć w takiej sytuacji? Przychodzi mi do głowy jedynie rada z Wyspy Węży: „Rosyjski okręcie wojenny idi ty na (………)"" - taki cytat z FP Leszka Millera mi tu bardzo pasuje.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 marca 2022 11:25
To krótki zwrot w stronę unii i populizm socjalny.
Musimy wszyscy się przygotować na to, ze będzie ciężko. Ze czeka nas kryzys. Ale nadal mamy dach nad głowa i nikt nie zabija naszych rodzin. I to nie wina Ukraińców, tylko Putina.
Będzie ciężko, bo niestety kryzys który zaczął się w Europie jeszcze przed napadem Rosji na Ukrainę - teraz będzie eskalował. W mojej branży nawozów mineralnych - bez rosyjskich dostaw surowców, od milionów ton gazu dziennie, poprzez sól potasową czy węgiel - będziemy mogli zgasić światło. W całej grupie pracuje nas ok 16 tyś osób. Korzystamy z transportu kołowego, szynowego i wodnego, zatrudniamy sporo firm od - nie wiem - sprzątania - po IT. Bez rosyjskich surowców te 16 tyś osób, plus drugie tyle u naszych usługodawców - zostanie bez środków do życia 🙁
Zatem chciałabym móc odciąć się id Rosji, jako firma, kraj i UE, ale to nie takie proste niestety 🙁


W tej sytuacji tym bardziej nie obiecywałabym gruszek na wierzbie...
Post został usunięty przez autora
I jeszcze druga strona medalu: zatrudniamy jako kraj sporo Ukraińców. Są kierowcami tirów, pracują w budowlance czy na magazynach... bardzo wielu wraca teraz walczyć za swój kraj a rąk do pracy nie ma. Pamiętacie jak w UK zabrakło kierowców m.in. dowożących paliwo do stacji - u nas za moment może być podobnie 🙁
I - aby mnie znów źle nie zrozumiano - nie mam pretensji, sama bym chyba wracała w takiej sytuacji. Bardziej chcę pokazać z ilu kierunków i my dostaniemy w tyłek - nie angażując się bezpośrednio w działania wojenne.
A wszystko przez jakieś chore pomysły Put.ina o wielkiej Rosji
_Gaga, okaże się że to "proste" jak nie będzie istniał transport, jak nie będzie im jak zapłacić.
Moja firma ma biuro w Rosji. 10 osób, mają rodziny, dzieci, zycie... I co z nimi? Wszyscy distaniemy po dupie przez tą wojnę, ale nie ma innej możliwości. Zachód nie może ciągle trząść portkami przed Putinem. Trzeba mu pokazac ze jesteśmy gotowi na poświęcenie byle być bezpiecznym.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 marca 2022 12:08
_Gaga, ja to rozumiem. Wiem, że musimy zapomnieć o wygodnym życiu i tym, co było przed pandemią. Te czasu nie wrócą. Ale nasi dziadkowie odbudowali kraj z kompletnej ruiny po wojnie i dali radę z komunizmem. My nie damy będąc w unii i NATO?
busch   Mad god's blessing.
03 marca 2022 12:20
No ja się zgadzam że te mendy z PiS prowadzajuz kampanię wyborczą i jeszcze się pewnie okaże że dzięki reakcjom na wojnę w Ukrainie jeszcze wygraja trzeci raz 🙈

A wg mnie to że część Ukraińców zostanie to nam na dobre wyjdzie. Mamy starzejące się społeczeństwo a 500plus miało krótkotrwały wpływ na dzietność który już wygasł wg statystyk . Ukraińcy łatwo się uczą polskiego i są nam bliscy kulturowo, więc jeśli ich przyciągniemy tym 500plus żeby tu zostali na zawsze, to długofalowo to będzie duży profit dla nas.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 marca 2022 12:28
busch, dziś w tok.FM opowiadali o tym, ze duży napływ osób uchodźczych z Kuby na Florydę miał pozytywny wpływ.mamy bardzo duże zapotrzebowanie na rynku pracy, a Ukraińcy to dobrzy pracownicy. Nie siedzą na socjalu, tylko zaiwaniają.
Gaga
Ściągamy tysiące ludzi z innych krajów, w szczególności z Azji Centralnej (mają komunikatywny rosyjski, ale kultura i religia od naszych daleko) , Azji pld- wsch (patrz choćby Police kim pracuja) czy trochę z Afryki. Brakuje to ludzi w administracji do przerobienia wniosków.
Sądzę, że damy radę. Taką mam nadzieję przynajmniej. Chociaż gospodarczo obawiam się, że możemy się znaleźć na poziomie Grecji z czasów kryzysu. I tu też zero działań rządu, poza propagandą 🙁 chociaż nie mam pojęcia czy coś można robić...
Volkswagen wstrzymuje produkcję w Poznaniu i Wrześni. Oni bazowali na ukraińskich częściach...
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 marca 2022 12:35
_Gaga, rząd rządem, ale my mamy tez trochę inną mentalność od Grecji 🙂
czy ktoś wie jak wygląda kwestia wysyłki do Ukrainy rzeczy? są jakieś sprawdzone kanały?
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
03 marca 2022 12:44
Gaga tak dla jasności kryzys z zatrudnianiem kierowców jest w całej Europie, nie tylko w UK przez Brexit. To że zabrakło kierowców dowożących paliwo nie było spowodowane jako takim brakiem ludzi czy paliwa, tylko tym że ludzie jak owce polecieli na stację tankować bo wyszedł jakiś raport w BP że zamkną ileś tam stacji. Ludzie spanikowali i polecieli na stację tak samo jak u mnie w rodzinnej mieścinie lubelskim tydzień temu się rzucili na wszystkie stacje benzynowe dookoła i paliwa szybciutko zabrakło.

Co do kryzysu... Jest potrzebny nawet. Oglądałam wczoraj ten film Nawalnego który wstawiła Busch bodajże. Rosjanom jest potrzebny kryzys żeby zmienić mordy okupujące stołki i kradnące narodowy hajs. Ale tam trzeba solidnych porządków a nie jakiegoś pitu pitu. Tak jakoś też w sumie te nowosti Nawalnego to nic nowego bo jakoś trudno mi uwierzyć że u nas też się tak nie dzieje (też mieliśmy aferę z pewnym pałacem nawet xD).

Europa założyła sobie pętlę na głowę uzależniając się od Rosji. Nie ma dyskusji. Będzie ciężko. Ale jak się z tego wygrzebiemy wszyscy to może wyjdzie na lepsze, zakładając ze w Rosji polityka się zmieni kompletnie a nie tylko mordy (za przeproszeniem) udawajace "nowy ład" a uprawiające jednak stary (uk)ład.

U nas w sumie by się też przydało xD
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 marca 2022 12:46
Myśle, ze jak rosyjskie powiązania i propaganda się skończy, to nasi rządzący tez oberwą, ich powiązania są przecież jasne 😀
kotbury, co za bzdury piszesz o pozytywnych skutkach sankcji dla Rosji 🤦
Wklejam link do wypowiedzi rosyjskiego ekonomisty, który opowiada co czeka Rosję w najbliższym czasie.
https://www.money.pl/gospodarka/rosyjski-ekonomista-nie-przebiera-w-slowach-o-konsekwencjach-sankcji-rosjanie-nie-rozumieja-co-ich-czeka-6743267954047552a.html

Natomiast co do tego co napisała Gaga - niestety ma rację. Musimy pomagać, nie patrząc na konsekwencje, wszystkimi środkami. Musimy absolutnie i bezdyskusyjnie. Ale warto mieć z tyły głowy, że to spowoduje braki u nas - w szpitalach, w opiece medycznej, w szkołach, przedszkolach i w budżecie. Koszt społeczny wojny na Ukrainie dotknie również każdego Polaka. Tyle tylko, że mam nadzieję, że większość z nas jest gotowa ten koszt zaakceptować. Bo koszt który ponosi każdy Ukrainiec jest niewspółmiernie większy.

I tutaj jeszcze taka refleksja - to będzie brutalne co powiem. Nie obchodzi mnie kto w Rosji popiera a kto nie popiera Putina. Cała Rosja MUSI odpowiedzieć za wojnę. Każdy Rosjanin musi na własnej d.pie ponieść tego konsekwencje, musi poczuć sankcje, nieprzychylność innych narodów i ostracyzm społeczny. Również ci co mieszkają za granicą. Bez tego nic się nie zmieni. Za wojnę płacą wszyscy Ukraińcy, zapłacą Polacy, muszą też zapłacić Rosjanie. Bo tak naprawdę wszyscy oni SĄ winni. Winni tego, że strzelają do cywilów, winni tego, że wybrali Putina na prezydenta, winni tego, że on zawsze miał poparcie, winni tego, że siedzą w domach albo za granicą i nie protestują przeciwko jego polityce. Winni tego, że mu pozwolili stać się tym kim jest.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
03 marca 2022 13:19
Żeby u nas miasta nie wyglądały tak jak Charków to chyba warto się pomęczyć?
3E55990B-506C-4BE5-8CF8-63803C1EB90F.png 3E55990B-506C-4BE5-8CF8-63803C1EB90F.png
busch   Mad god's blessing.
03 marca 2022 13:29
czy ktoś wie jak wygląda kwestia wysyłki do Ukrainy rzeczy? są jakieś sprawdzone kanały?
espérer, to jest organizowane odgórnie przez agencję rezerw żeby prywatne osoby nie korkowały dodatkowo granic. Sprawdź tę stronę: pomagamukrainie.gov.pl

Jak nas by najeżdżali a inne kraje nie chciałyby pomoc, bo by im się nie daj Boże status ekonomiczny pogorszył i już by nie można było raz w tygodniu do restauracji albo kilka razy w roku na wakacje... To co byśmy o nich pomyśleli? Może dostaniemy po dupie ale prawda jest taka, że żyjemy w dobrobycie w porównaniu do reszty świata. Mamy z czego rezygnować i jak zaciskać pasa. Kasa rządzi światem więc przynajmniej nie pozwólmy, żeby kasa rządziła też w naszych głowach i była w nich przeliczana, zanim wyciągniemy do kogoś rękę.
vanille, powtórzę: pomagam jak mogę i nie przeliczam losu Ukraińców na pieniądze.
Zaczynam jednak panikować, bo wprost grozi mi utrata pracy i ogromne bezrobocie w okolicy. Mam na utrzymaniu 2 konie i żadnej rodziny, która mogłaby pomóc... Jestem sama na świecie, a to w obliczu zagrożenia powoduje brak poczucia bezpieczeństwa...
To, że boję się o los swoich zwierząt w żadnym stopniu nie znieczula mnie na tragedię wojny i nie blokuje chęci pomocy uciekającym z jej terenów ludziom i zwierzętom. Nie jestem jednak bohaterem i widzę konsekwencje wojny, które już - tak szybko - zaczynają dotykać naszą gospodarkę 🙁 i się zwyczajnie boję, że tego nie udźwignę
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 marca 2022 14:15
_Gaga, wiem, tez się boje. Jakby co, dawaj znać, pomogę z cv i szukaniem pracy.

Plusem, mojej pracy jest to, ze jest stabilna, ale kryzysu jako takiego się boje. Nie mam na to jednak wpływu, jak będzie złe, wyprowadzę się za granice.

(...)
I tutaj jeszcze taka refleksja - to będzie brutalne co powiem. Nie obchodzi mnie kto w Rosji popiera a kto nie popiera Putina. Cała Rosja MUSI odpowiedzieć za wojnę. Każdy Rosjanin musi na własnej d.pie ponieść tego konsekwencje, musi poczuć sankcje, nieprzychylność innych narodów i ostracyzm społeczny. Również ci co mieszkają za granicą. Bez tego nic się nie zmieni. Za wojnę płacą wszyscy Ukraińcy, zapłacą Polacy, muszą też zapłacić Rosjanie. Bo tak naprawdę wszyscy oni SĄ winni. Winni tego, że strzelają do cywilów, winni tego, że wybrali Putina na prezydenta, winni tego, że on zawsze miał poparcie, winni tego, że siedzą w domach albo za granicą i nie protestują przeciwko jego polityce. Winni tego, że mu pozwolili stać się tym kim jest.


Gorszej bzdury dawno nie słyszałam.
Rosjanie, którzy od x czasu mieszkają za granicami swojego kraju, płacą podatki w kraju gdzie mieszkają, wybierają włodarzy kraju, w którym mieszkają, TEŻ są winni, bo są Rosjanami? Białorusini mieszkający x lat za granicą są winni bycia Białorusinami?
O, Polacy mieszkający x lat za granicą, ba - urodzeni za granicą, pewnie są winni powstania Nowego Polskiego Ładu i trzeba byłoby ich pociągnąć do jakiejś odpowiedzialności. Nie wiem jeszcze wprawdzie jakiej - jakiejś na pewno.
No, cóż. Byli już Żydzi winni bycia Żydami.
O, pardą, nie tak dawno wszyscy Azjaci (nieważne który, ważne, że "skośny"😉 byli winni za Wuhan, zapomniałam.
Nie no, bardzo dobra retoryka, nie ma co.
Pielęgnujmy w sobie nienawiść.
Bardzo nam to wszystkim pomoże w obecnych i przyszłych czasach.
Sankaritarina, Nie pisałam, że trzeba ich pociągnąć do odpowiedzialności, ale że zapłacą i muszą zapłacić. Może nieprecyzyjnie się wyraziłam, ale chodzi mi o to, że poniosą konsekwencje. Może minimalne. Może po prostu ktoś im powie coś niemiłego bo są Rosjanami, a może stracą klientów jeśli prowadzą np rosyjską restaurację. A może coś innego. Ale to jest nieuniknione. To jest wg mnie cena wojny, którą będą płacić wszyscy Rosjanie. Tak jak płacą wszyscy Ukraińcy (ci mieszkający za granicą też) i jaką w pewien sposób zapłacą wszyscy Polacy.
<b>Sankaritarina,</b> Nie pisałam, że trzeba ich pociągnąć do odpowiedzialności, ale że zapłacą i muszą zapłacić. Może nieprecyzyjnie się wyraziłam, ale chodzi mi o to, że poniosą konsekwencje. Może minimalne. Może po prostu ktoś im powie coś niemiłego bo są Rosjanami, a może stracą klientów jeśli prowadzą np rosyjską restaurację. A może coś innego. Ale to jest nieuniknione. To jest wg mnie cena wojny, którą będą płacić wszyscy Rosjanie. Tak jak płacą wszyscy Ukraińcy (ci mieszkający za granicą też) i jaką w pewien sposób zapłacą wszyscy Polacy.
EMS, jeśli mówimy o winnych to cały zachód ( z Makrelą na czele ) był sowicie opłacany przez Putina. I bez wazeliny właził.... także tego
<br>
<b>espérer,</b> to jest organizowane odgórnie przez agencję rezerw żeby prywatne osoby nie korkowały dodatkowo granic. Sprawdź tę stronę: pomagamukrainie.gov.pl <br>
<br>

busch,
czy tam moge zgłosić też konkretny adres ( miejscowość) gdzie chce przekazać dary? Chodzi o wysłanie paczek do rodzinnej wioski mojej sąsiadki. Sytuacja jest tam ciężka
busch   Mad god's blessing.
03 marca 2022 17:43
espérer, nie. Rząd polski odniósł się do tego typu pytań że nie ma teraz opcji prowadzenia usług na podobieństwo poczty bo stan wojny rządzi się swoimi prawami. Polska koordynuje dostawy z Ukraińcami tuż za granicą i potem już Ukraina odpowiada za dystrybucję.
Czemu jeźdźcy z czołówki światowej nie wyrażają żadnego stanowiska?
Ci których obserwuję (niewielu) napiernicza treningi, pieski, spacerki… jakby nigdy nic.
Ja wiem że temat jest trudny i każdy potrzebuje wentyla i odwrócenia uwagi od tego co się dzieje.
Mam jednak poczucie że to trochę obleśne.
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 marca 2022 19:26
Iskra de Baleron, a to każdy musi wyrazić stanowisko? Szczególnie tak mało politycznie istotne osoby?
Ja tego w drugą stronę nie ogarniam, nagle każdy, nie ważne czym się zajmuje i kim jest, ma wystosować stanowisko. Ale po co jakiś jeździec, instagramerka, aktor czy muzyk, generalnie osoby nieudzielajace się politycznie, miałyby się wypowiadać? Sytuacji nie zmienią. Żeby wyrazić poparcie dla Ukrainy? No i co im to da? Ja wolę jak ktoś nic nie mówi, a robi. Chyba że naprawdę tweety czy posty są dla nas aż tak istotne. To wtedy pisanie przez Bidena, ze się modli za Ukrainę, nabiera sensu.
Facella, może i masz rację.
Nie wiem, jakoś tak mnie naszło.
Raz widzę na ulicy spłoszone rodziny uchodźców a za chwilę młodzież rosyjskojęzyczną zadomowioną w naszym kraju, wyluzowaną i wesołą.

I to mną chwieje.

Z jakiegoś powodu różne firmy i osoby mówią głośne nie tej wojnie.
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 marca 2022 21:37
Co innego jak firma wycofuje się z rynku rosyjskiego albo blokuje ich aktywa, a co innego osoba która nie ma zbyt wielkiego wpływu na cokolwiek. Poza tym nie mamy prawa oczekiwać, ze firma czy człowiek powie głośne „nie”. Gdybym miała jakiś mały interes w Rosji i jego zamknięcie na tamtejszy rynek pozbawiłoby mnie środków do życia całkowicie, no to zastanowiłabym się dwa razy przed taką decyzją.
Nie wiem też czy jest sens w taki sposób karać społeczeństwo rosyjskie, to tylko wzmocni propagandę pt. „zły zachód”. Rosja ma niewiele wspólnego z demokracją, społeczeństwo nie ma zbyt wiele do powiedzenia w kwestii działań Putina.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się