Jakie pasze dajecie swoim koniom?

<b>Sombre,</b> jeżeli koń (niesportowy) na stałym dostępie do siana wygląda dobrze to wystarczą mu same witaminy dodatkowo.<br>
Klacz źrebna ma wyższe zapotrzebowanie niż koń rekreacyjny. <br>
Paszy dla klaczy jest wiele, trzeba dobrać optymalną opcję dla konkretnej kobyły.

Iskra de Baleron,
Klacz zrebna potrzebuje głównie wiekszej ilości bialka-dokladnie:kompletu aminokwasów egzogennych.
<b>Sombre,</b> dużo białka, szybko „tuczy” zabiedzone konie. Utrzymuje w fajnej formie konie spalające się. Karmię nią od 1,5 roku.
Iskra de Baleron,

Wieksza podaz bialka, zwlasza aminokwasów endogennych robi wiecej złego od "tuczenia". Serio, wybaczcie mi ta bezczelność komentowania Waszych wypowiedzi (chociażby post pod postem) ale błagam, każdy ma dostęp do internetu.. zanim coś, ktos, komus doradzi, warto pozyskać podstawowa, ogólnie dostępna wiedze na dany temat, by móc z radością dzielic się ze swiatem-na końcu tego łańcucha jest KON! On Wam nie powie, że coś mu szkodzi..
Za ten post użytkownik otrzymał: Ostrzeżenie
Komentarz moderatora: W jednym poście można zawrzeć dużo odpowiedzi...
Ok a lizawki jakie dajecie? Bo są czerwone z selenem i Zielone z mikroelementami
Bananowe malinowe owocowe warzywne
I sól himalajska. Jaką kupić?
membastaA jak to się ma do mojej wypowiedzi, bo nijak nie widzę związku...
Jak dorzucisz 'dla urozmaicenia' garstkę otrąb 2 razy w tygodniu to nijak nie poprawi to przyswajania czegokolwiek.
Jak dorzucisz porządny balancer codziennie to już owszem, ale to nie jest 'urozmaicenie' tylko przemyślane bilansowanie dawki żywieniowej.
Koński układ trawienny nie lubi wrzutek i nagłych nowości - do tego zmierzałam.
Aletra, balancer to rodzaj paszy skoncentrowanej. Większość firm je produkuje.
Stamm Saracena polecam , ale jest drogi.
Dużo tańszy jest np. Kombi pellet z Eggerrsmana a też na niezły poziom witamin.
Sombre sól himalajska + lizawka z minerałami, żeby koń miał wybór.
Te wszystkie smakowe i inne to są lizawki tylko z nazwy. Zazwyczaj to bryła cukru (!) z dodatkami smakowymi. Nieprzydatne do niczego, a może zaszkodzić.
O dobrze ze piszesz bo juz malinowa chcialam wziasc😜
Murat-Gazon, niezupełnie. Jest wiele słonych lizawek z dodatkiem ziół, czy smaku/aromatu np. jabłka np. TAKICH
<br>
<b>Iskra de Baleron,</b> <br>
<br>
Wieksza podaz bialka, zwlasza aminokwasów endogennych robi wiecej złego od "tuczenia". Serio, wybaczcie mi ta bezczelność komentowania Waszych wypowiedzi (chociażby post pod postem) ale błagam, każdy ma dostęp do internetu.. zanim coś, ktos, komus doradzi, warto pozyskać podstawowa, ogólnie dostępna wiedze na dany temat, by móc z radością dzielic się ze swiatem-na końcu tego łańcucha jest KON! On Wam nie powie, że coś mu szkodzi..


Trochę nie wiem za co ostrzeżenie... bo ogólnie prawda. Z białkiem trzeba uważać. Ważne jest nie tylko ile ale jakie.
Tzw. przebiałczenie (ot spuchły nogi) to już jest trochę stan krytyczny, to znaczy, że szkody dużo wcześniej były większe tylko stan zapalny już się wylał tak, że go widać gołym okiem.

I ze wspomnianym wapniem jest podobnie. My ( w domu - ludzie) - nie jemy produktów mlecznych i nam wciskały niedouki medyczne, że musimy w takim razie jeść produkty "fortyfikowane" w wapń. a to jest prosta droga do zwapnień i chorych nerek.
_Gaga racja, skrót myślowy mi wyszedł. 🙂
Chodziło mi o to, że trzeba uważać, by smakowe były nadal lizawką solną, a nie składały się z cukru.
kotbury ostrzeżenie ma uzasadnienie wpisane - za 3 osobne posty pod rząd, zamiast jednego, to się wielokrotnie powtarza w różnych wątkach.
Membasta, Nie wiem o co masz do mnie pretensje.
Napisałam że jest wiele różnych paszy dla klaczy hodowlanych i napisałam że sukces ma dużo białka - czyli trzeba z głową.

Sama piszesz że kobyły hodowlane mają wyższe zapotrzebowanie na białko.

Czy jak napiszę: karm Höveler Original ZF Plus to już będzie dobrze?
Aletra, to nie jest balancer, to sa po prostu witaminy.
Można podawać owies plus witaminy także.


<b>Murat-Gazon,</b> niezupełnie. Jest wiele słonych lizawek z dodatkiem ziół, czy smaku/aromatu np. jabłka np. <a href="[[a]]https://biopasze.pl/pl/p/-M-ZL-OWOCOWA-1-BIO-lizawka-solna-dla-koni%2C-krow%2C-owiec%2C-koz-i-zwierzyny-plowej-Dary-Natury/18?gclid=Cj0KCQiA64GRBhCZARIsAHOLriJEoLeCWKLtf3_WArwpmXqWD1FNu07b8c8LixOWJUu49GPKRybpDTcaArBtEALw_wcB[[a]]" target="_blank" rel="ugc">TAKICH</a>

_Gaga a próbowałaś tę lizawkę? Mam konia, który nie tyka lizawek właściwie w ogóle. Co jakiś czas kupuję nową, powisi w boksie jakiś czas i oddaję komuś, bo się tylko kurzy 🙄 Od jakiegoś czasu się zastanawiam, czy może ta jej przypasuje.
anetakajper   Dolata i spółka
04 marca 2022 14:33
Katasia, ja mam te lizawki- mam se je wsadzić w buty :/
W boksie mam po 2-4 lizawki i niestety schodzą tylko himalajskie. I to u 4 koni
Katasia, u mnie jeden koń wciągnie każdą lizawkę, drugi żadnej (poza cukierkowymi), więc jednemu nie udziwniam (ma zwykłą lub himalajską), a drugi nie dostaje wcale (czasem Horslyxa z ręki i tyle).
<b>Membasta,</b> Nie wiem o co masz do mnie pretensje.<br>
Napisałam że jest wiele różnych paszy dla klaczy hodowlanych i napisałam że sukces ma dużo białka - czyli trzeba z głową.<br>
<br>
Sama piszesz że kobyły hodowlane mają wyższe zapotrzebowanie na białko.<br>
<br>
Czy jak napiszę: karm Höveler Original ZF Plus to już będzie dobrze?

Iskra de Baleron,
Chcialam wyłącznie zwrócić Wam uwage na dokładniejsze zapoznanie sie ze składem zadawanych pasz. Białko, zgodnie z przepisami, jest podawane jako wartość ogolna zawarta w paszy, bez podziału na to, jaki rodzaj to bialka. To nie pretensja, a ukłon w Wasza strone, żebyście mialy swiadomosc, ze rozne składniki zawieraja różnego rodzaju bialka. Bialka to aminokwasy. A te z koleji:
"Białko w paszy ma dostarczyć aminokwasów do budowy własnego. Aminokwasy dzielimy na endogenne (organizm sam je wytwarza) i egzogenne (muszą być dostarczone z paszą). Aminokwasy egzogenne dla koni to: leucyna, lizyna, arginina, walina, treonina, fenyloalanina, histydyna, izoleucyna, metionina i tryptofan."
<br>
Aminokwasy egzogenne to: leucyna, lizyna, arginina, walina, treonina, fenyloalanina, histydyna, izoleucyna, metionina i tryptofan."<br>

Membasta,
No dobrze, to teraz które są porządane i w czym się znajdują. Bo sama ich nazwa nic mi nie mówi.
<br>
<b>Membasta,</b> <br>
No dobrze, to teraz które są porządane i w czym się znajdują. Bo sama ich nazwa nic mi nie mówi.

Iskra de Baleron,
Zrobie jeszcze większy ukłon w Wasza strone:
https://drive.google.com/file/d/10qVh7qs-cx1IRSzNasoT0XqQOFqcrc78/view?usp=drivesdk
BUCK   buttermilk buckskin
05 marca 2022 12:23
Membasta 💐🌻🌷🌹
Membasta, przepraszam ale nie musisz mi się kłaniać.
Na stronie 188, tabela 78
Klacze wysokoźrebne, 3 posiłki, łącznie:
12 kg siana
10 kg marchwi
3,5 kg owsa
6,4 kg paszy


Z całym szacunkiem, przy takich dawkach pokarmowych to jedna kobyła by mi się ochwaciła a druga sczezła by od wrzodów... w sumie ta wrzodowa też mogła by dostać ochwatu jedząc 10kg marchwi dziennie.

Jednocześnie zalecane w owej książce wartości pokarmowe paszy dla klaczy hodowlanych odpowiadają składowo tak paszy Sukces jak i Hoveler.

Więc nadal nie rozumiem o co chodzi.
Nie każdy ma czas doktoryzować się z żywienia koni, po to są gotowe mieszanki pasz przygotowane przez specjalistów, jest na nich podane wyraźnie dawkowanie.

Książka ma 20 lat, zdaje się że w tym czasie co nieco uległo zmianie.

Może da się powiedzieć zwykłemu zjadaczowi chleba które białko jest dobre a które nie?
W podanej przez ciebie książce piszą o soi i o mączce z lucerny.
Tabela.jpg Tabela.jpg
pasza.jpg pasza.jpg
Używa ktoś Palatin Glyx-Wiese Musli i mógłby mi cyknąć fotkę jak to wygląda? Kolejna sieczka mi nie przypadła do gustu, więc szukam dalej 🙄 Widziałam ostatnio w stajni AGROBS Alpen Grun Musli i wygląda bardzo fajnie, ale jednak cena mniej fajna, czy ten Palatin jest trochę podobny?
Katasia, niedawno jedna osoba miała u nas w stajni. Jeśli wciąż ma, to zrobię fotkę. Generalnie nie nazwałabym tego ani musli ani sieczką. Jak dla mnie przypomina mesz z dodatkiem bardzo krótkiej sieczki.
Klami, nie brzmi to za dobrze, ale będę wdzięczna za wizualizację 😉
<b>Membasta,</b> przepraszam ale nie musisz mi się kłaniać.<br>
Na stronie 188, tabela 78<br>
<br>
<br>
Z całym szacunkiem, przy takich dawkach pokarmowych to jedna kobyła by mi się ochwaciła a druga sczezła by od wrzodów... w sumie ta wrzodowa też mogła by dostać ochwatu jedząc 10kg marchwi dziennie.<br>
<br>
Jednocześnie zalecane w owej książce wartości pokarmowe paszy dla klaczy hodowlanych odpowiadają składowo tak paszy Sukces jak i Hoveler.<br>
<br>
Więc nadal nie rozumiem o co chodzi.<br>
Nie każdy ma czas doktoryzować się z żywienia koni, po to są gotowe mieszanki pasz przygotowane przez specjalistów, jest na nich podane wyraźnie dawkowanie.<br>
<br>
Książka ma 20 lat, zdaje się że w tym czasie co nieco uległo zmianie.<br>
<br>
Może da się powiedzieć zwykłemu zjadaczowi chleba które białko jest dobre a które nie?<br>
W podanej przez ciebie książce piszą o soi i o mączce z lucerny.

Iskra de Baleron,
Polecam artykul o znaczeniu bialek w zywieniu koni:
https://madbarn.com/amino-acids-for-horses/

Odnosnie produktu godnego polecenia, ktory zawiera komplet niezbednych aminokwasow - spirulina. Uzywam od lat.
Jest wiele produktow roslinnych, ktore zawieraja wiekszosc potrzebnych bialek, takich jak lucerna, czy soja, jednakze najwazniejszym kryterium w wyborze zrodla bialka musi byc ich kompletnosc.
Brak jednego aminokwasu egzogennego uniemozliwia prawidlowe wykorzystanie calego
bialka paszy. Poniewaz organizm w takim
przypadku nie moze syntetyzowac wlasnego
bialka, pozostale aminokwasy sa rozkladane i sluza jako zrodlo energii.
Katasia, proszę.
4A0F2BE8-958A-48D6-B876-93DD31D50DAB.jpeg 4A0F2BE8-958A-48D6-B876-93DD31D50DAB.jpeg
F9DC1C72-7B95-4DEF-B5F8-54751102BC34.jpeg F9DC1C72-7B95-4DEF-B5F8-54751102BC34.jpeg
Klami, dziekuję Ci przeogromnie, faktycznie wygląda jak miał z dodatkami, funkcji sieczki to to raczej nie spełni 🙁
Katasia, a to nie jest tak w ogóle, że sieczka powinna mieć te źdźbła dłuższe- 5-8 cm, żeby koń to żuł, a nie połykał?
Tylko Palatin to seria skierowana dla koni starszych, z problemami z zębami i gryzieniem, więc jakby z automatu będzie mega drobna i łatwa do przeżucia 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się