ciąża, wyźrebienie, źrebak

Ziuum, jak już się urodzi to może być ok, przed porodem może być ciężko sprawdzać kolor, bo wymię jest bolesne.

olq ja mroże siare zawsze jak jest wszystko ok, tylko nie od pierwiastek bo one rzadko są mocno mleczne. Pisz na FB na grupie "sieroty, matki zastępcze " ktoś w okolicy powinien mieć siarę w razie potrzeby
A są jakieś alternatywy dla tego Pavo? Na sos kit czekam już 3 tydzień i sklep nie jest w stanie potwierdzić daty🙁 I jaka ma być dla tego źrebaka butla? Znalazłam jakieś w sklepach ze sprzętami rolniczymi, niby dla źrebiąt - dają radę takie w razie w?
Mam gorącą nadzieję, że nie będzie potrzebne, ale wolałabym nie szukać w panice na forach jak już się okaże że jednak.

olq, zwykła butelka dla dziecka tylko trzeba trochę poszerzyć dziurkę
karolina_, zdradzisz kiedy, jak ile? Wprawdzie ja dopiero źrebaczki to za rok będę miała, ale temat do przemyślenia.

Ile taka zamrożona siara może czasu spędzić w zamrażalce?
Nirv, zdająm jedną butelkę 300ml po tym jak źrebak już się napije dużo, wykupa i położy spowrotem. Żeby zamrozić musisz przefiltrować bo dojac ściągasz skórę i brud z wymienia - ja doje do kuchennej miski z dziubkiem albo pojemnika od blendera ręcznego (mają miarkę i można określić 300ml) i wlewam do butelki przez gaze. Butelka nie może być na maksa pełna, żeby czasem nie pękła. Jeśli chodzi o podanie, to najlepiej dwie porcje (600ml razem) na źrebaka.

W zwykłej domowej zamrażarce niby do roku, czyli na następny sezon, ale pewnie jakbyś podała taka leżąca dwa lata to też by było ok. Jak masz dostęp do zamrażarki -80 to tam na pewno wytrzyma dłużej, ale nie testowałam bo nie mam.
karolina_, jeszcze napisz jak rozmrażać żeby nie straciła swoich właściwości
Iskra de Baleron, faktycznie. Już nie edytuje wyżej. Rozmrazamy zanurzając butelkę (bez otworu) w ciepłej wodzie do 40C (nie we wrzątku), jeśli nie masz termometru to każdy przepis na litry wrzątku i zimnej wody do mleka dla niemowląt da radę.
olq, moja wygląda podobnie 🙂 pierwiastka i też mam stracha.
2 lata temu rodziły mi 2 pierwiastki obie bezproblemowe, jedna absolutnie nietykalska przed porodem, obawiałam się że będzie problem ze zrebakiem ale nic takiego się nie stało, była najlepsza mama na świecie, miała dużo pokarmu a mały doił ją do oporu.
Teraz znowu mam pierwiastke i zastanawiam się czy na wrazie w kupić jakiś zestaw startowy dla malucha. Jest coś poza pavo?
asiaj, nie panikuj. Na tej grupie i lokalnych końskich dowiedz się kto w razie potrzeby ma w okolicy zamrożona siarę od swoich klaczy: https://www.facebook.com/groups/1683515525202723/?ref=share
Pavo (innego zamiennika nie znam) warto mieć, ale to tez ma swój termin przydatności a tanie nie jest. Tymczasem sporo hodowców odda Ci po prostu siarę za darmo, bo i tak nie będą do kolejnego roku trzymać jak im nie zeszła w sezonie, albo mają dużo
Myślę że naprawdę lepiej popytać o zamrożoną siarę.
Tak jak pisałam moje źrebaki nie chciały tej z Pavo za nic przełknąć. W efekcie rozrobioną wylewałam 🤷
Można mrozić w woreczkach do lodu
Są też chyba na internetach specjalne do mrożenia pokarmu dla dzieci ,tzn mleka matki 😅 nie wiem ,może to by się sprawdziło ,skoro jest przeznaczone do zamrażania cieczy .
A jak u Was dogaduje się zazwyczaj matka&źrebak z druga klaczą (bez malucha) na pastwisku etc? Czy matka wobec drugiej jest pierwsze dni agresywna?
Wypuszczacie od razu na padok razem czy pierwszy raz osobno ?🙂
Mam nadzieję, że moje panny się jakoś dogadają 😅
Ziuum, u mnie ta druga klacz była bardzo ciekawa nowego członka stada i chciała podchodzić,podbiegać do maleństwa ale matka skutecznie ją odganiała . Te pierwsze momenty są tylko takie stresujące później już jest spokojnie i matka i ciotka się ogarniają i źrebak ma praktycznie dwie matki 😅 ja pierwsze wyjście zrobiłam tylko klaczy ze źrebakiem ,później dopiero wypuściłam drugą klacz .
kasia2107rafal, ja prewencyjnie przez pierwszy tydzień wypuszczam na osobny padok. Później dołączam po jednej kobyle. Mam bardzo broniącą matkę. Dopiero jak źrebak ma 2 tygodnie wychodzą z całym stadem.
Iskra de Baleron, też bym tak wolała ,tylko nie mam na ten moment takiego pewnego osobnego padoku żeby rozdzielić je . W tym roku też będzie łatwiej ,bo jeśli nawet taki stworzę to klacz ze źrebakiem będzie na małym a ta druga będzie z roczniakiem z zeszłego roku ,więc nie będzie sytuacji osamotnienia i paniki bo ich coś dzieli 😅
kasia2107rafal,
Właśnie moja druga miała już kiedyś źrebaki, i to cudowna matka, więc na pewno będzie chciała się nim też troszkę zaopiekować 😁 za to ciężarna to elektryk
Zatem odczekam z wypuszczeniem ich razem, tak jak piszecie, chociaż pewnie już duży pogląd sytuacji będę miała w stajni, jak stoją obok siebie - będę widzieć czy wojują 🤠
Ziuum, ja robię inaczej niż przedmowczynie, puszczam od razu w stado, najpierw na około 20 minut 2 razy dziennie, potem coraz dłużej. Jak jest ciepło i źrebak zdrowy to takie 10 dniowe maluchy już mieszkają na zewnątrz 24/7 z dostępem do otwartej stajni. Ale też 2/4 moje klacze to już mocno nastoletnie klacze hodowlane, które wiedzą że cudze noworodki ogląda się z daleka i pilnują młodszych żeby nie podchodziły za blisko. Więc u mnie jest bezstresowo, wręcz niektóre źrebaki wola potem chodzic na pastwisku z ciotka, starsza trakenska klaczą, a do matki idą tylko jeść. Dodam jeszcze, że stado to same klacze i ostatnia rotacja w nim była w 2019 roku.
A ja znowu pokaże dziecko Emi 🙈 Bąbel ma już 2 tygodnie i nadal nie widzę oznak siwienia, więc jest szansa na rudzielca 🙈 poza tym to jest mały szatan, ale bardzo towarzyski 😁 imienia brak jak na razie 🤔
ziomek1.jpg ziomek1.jpg
zz.jpg zz.jpg
zz2.jpg zz2.jpg
zz3.jpg zz3.jpg
zz4.jpg zz4.jpg
charlieeee,
Przepiękny💕 moim zdaniem nie będzie siwy, za jasne nogi na siwka.. ale mogę się mylić😉
Fajny brykuś jaki skoczny
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 marca 2022 10:22
charlieeee, Jeśli na powiekach nie ma siwych włosków, to nie powinien wysiwieć. Przyjrzyj się dokładnie powiekom.
zembria No na moje będzie rudy 🙂 Al ręki sobie uciąć nie dam 😂
Ziuum , Sombre 🌷🌷🌷
7D5501AB-54BA-4EFC-83E5-AE500D69D6CE.jpeg 7D5501AB-54BA-4EFC-83E5-AE500D69D6CE.jpeg
4B835F3D-CFE9-4808-8815-EBCB40FBC096.jpeg 4B835F3D-CFE9-4808-8815-EBCB40FBC096.jpeg
E61AF94E-04AA-47BC-96E2-CC48F5C2468C.jpeg E61AF94E-04AA-47BC-96E2-CC48F5C2468C.jpeg
charlieeee, uroczy rudzielec 😍
Jak ja bym takiego chciała 😁
Tylko u mnie po gniadej matce i siwym ojcu jest mała szansa na kasztana,ale jednak jest .
Chociaż siwe też pokocham jak swoje 😜
Właśnie ,nikomu się nic nie kluje?
Ja już przebieram nogami do mojego i z chęcią sobie popatrzę na maluchy 😀
kasia2107rafal,
Widzę, że czekamy na to samo połączenie, u mnie również gniada matka ( w lato niesamowicie jasna, aż trochę kremowa😜😉 i siwy ojciec (ale nie homozygota) więc chyba według kalkulatora maści, może wyjść wszystko😂
Chociaż mam spore przeczucie, że będzie maść po matce, jakoś sporo wokół gniadych
Ziuum, wypluj gniadość 🤣 ja teraz choruje na kasztany i siwki,gniade mam aż dwa . Ten ogier którym kryłam ma od gniadych klaczy i kasztany i siwki i gniade także tlę cały czas nadzieje że może być kasztan .
kasia2107rafal,
a tfu! Pluję cały czas, już zdecydowanie wole siwego
U mnie podobnie ojciec daje kolorowe, co więcej dał ostatnio kasztana, a matka i on - siwi 😁 także również się łudzę
Bardziej mnie martwi, że u mojej jej matka, ojciec oraz babcie i dziadkowie.. same gniade🤐 dopiero dalsze pokolenia coś innego
Więc głęboko wierzę, że od strony matki ojca gdzie są w zdecydowanej większości kasztany, coś się zadzieje!
Mojej ojciec był siwy ,większość w papierach ma gniadych ale kasztany też się trafiają po drodze ,na siwosc liczę tylko ze strony ogiera bo skoro ojciec klaczy nie przekazał siwego to przepadło ,ale te kasztany się jednak pojawiają po jednej i drugiej stronie więc czekam na tą Kinder niespodzianke ,jeszcze 24 dni 😍
jak bym chciała gniadego 😍 niestety po siwej matce i kasztanie mała szansa 😭 a drugie po dwóch kasztanach to juz wogóle nie ma co marzyc o innej maści .
u mojej już termin, wygląda na to ze w tym tygodniu coś sie wykluje
U nas mama siwa a ojciec kary, szanse na kasztana były najmniejsze, a jednak taki się wykluł 😁 tak więc może i wam dziewczyny wyjdą te najmniej prawdopodobne opcje 😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się