Co mnie wkurza w jeździectwie?

Nevermind, - wiek może, ale nie musi być powodem złego wyglądu. Znam konie w okolicach 20-stki, które dalej są na prawdę top. Znam też takie, które jako 10 łatki wyglądały źle, ale teraz są starsze i jest to bardzo wygodną wymówką dla swoich braków 🙃
Equigrav, - bo ich koń jest mlody/stary/krzywy i może. Inni nie mogą, bo nie 😂
Mnie trochę mierzi, że ktoś piszący na temat dopasowania siodła do konia i jeźdźca w swoim siodle wygląda na przykład tak:
https://www.instagram.com/p/CU-HeYaM7hP/?utm_medium= https://www.instagram.com/p/CKlefifhguR/?utm_medium=copy_link
Ja bym to podsumowała tak: młodzi jeźdźcy, leniwi jeźdźcy, jeźdźcy idący na skróty itp. nie maja potrzeby czytać książek, szkolić się u znanych i cenionych osób. Tak jak napisała kotbury wszyscy wola szybka informacje z instastories... Dzisiejsza młodzież chce już i teraz 🙁 gorzej ze konie potrzebują czasu i poprawnej z nimi pracy. Tez kiedyś miałam etap ze szukało się drogi na skróty do momentu aż nie trafiłam na dobrego trenera który mi otworzył oczy. Były lzy, załamanie i miesiące ciężkiej pracy. Teraz to szanuje i szanuje konie swoje.
Żeby nie było, że tacy leniwi jesteśmy ale ja obecnie zaczęłam czytać Mickunasa. Potem pewnie w związku z tym, że mam więcej czasu wezmę się za coś innego.
Jedno z influenserskich kont podpowiedziało mi, że istnieje takie coś jak Internetowa Cyfrowa Biblioteka Jeździecka czy jakoś tak. I spokojnie można sobie za darmo ściągnąć książki w pdf i czytać kiedy ma się czas i ochotę. Tytułów jest wiele i po polsku właśnie.

Nirv, ja pomimo, że czytałam stories jak sie patrzy na siodła względem konia to dalej nie widzę problemu w zdjęciach. 👀
dar, - siodło jest za małe, nie pasuje do jeźdźca. O koniu ciężko coś więcej po tych fotach powiedzieć, ale dla jeźdźca jest zdecydowanie za małe, na moje oko o cały rozmiar nawet, nie o pół.
Facella   Dawna re-volto wróć!
04 marca 2022 16:44
Nirv, rany, czy w mediach społecznościowych teraz są mamy od wszystkiego? Mama ginekolog, dressage mama, co jeszcze…
Ja lubię dressage mame, potrafi przekazywać treści merytoryczne bez pocisku na innych.
Za to konta typu końpulpet wywołują u mnie gęsia skórkę. Pojazd po absolutnie wszystkich, plus dzikie sekciarstwo hashtagowe, a na filmikach widać absolutny brak świadomości ciała. Wymaganie przejść w dół od konia przy jednoczesnym uderzaniu własnego ciała w tylni łęk jest dla mnie abstrakcją.
Dziwi mnie też fakt, jak bardzo te hejterskie (tak, słownictwo jest dla mnie hejterskie) konta nie zauważają, że koń jest organizmem, zbudowanym w dany sposób. Tak jak ludzie, konie mają różne proporcje i różne problemy z własną budową. W trakcie treningu próbujemy te konie wyszkolić do osiągnięcia dobrej ramy. Umówmy się, nie każdy koń będzie kiedykolwiek w stanie osiągnąć poprawną sylwetkę, bo może mieć mocno przebudowany zad, źle skątowane łopatki, czy źle osadzoną szyję. Nie od razu też będzie miał siłę nieść się w określonych ramach. Nie zawsze ten proces wygląda okay. Zawsze porównuje trening do bycia fizjoterapeutą do swojego konia. Niestety nie zawsze jest to miłe dla konia, vide koń którego dostaje się do treningu z mocnym mięśniem oporu nie zechce grzecznie pracować w dole, bądź w ustawieniu, bo są mięśnie które go blokują i bolą. We wszystkim trzeba zachować umiar.
plus hipokryzja tych konta (ostatnia afera czaprakowo-konkursowa) powodują opad szczęki. Określenie swojego konia mianem "gównokonia trupka" zwala mnie z nóg.
Ostatnio miałam okazję posłuchać dr Krzysztofa Skorupskiego.
Znacie? Macie jakieś przemyślenia nt jego uwag?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
04 marca 2022 18:48
Iskra de Baleron, świetny specjalista 🙂
Miałam okazję z nim trenować i szkolić się 10 lat temu, kiedy nie był tak znany 😀
<b>Nirv,</b> rany, czy w mediach społecznościowych teraz są mamy od wszystkiego? Mama ginekolog, dressage mama, co jeszcze…
Facella, wygrałaś internety dziś jak dla mnie! Serio!!!


Keirashara - imho nie tyle za małe co ona dupnie siedzi. Za daleko przedniego łęku (kolano w klocku), panewka nie zrotowana do wewnątrz (pięta w koniu). To nie jest stęp swobodny- to jest snucie się. I zaryzykuję stwierdzenie, że siodło nie jest dopasowane do konia (leci na przód)- stąd ją wywala na tył z dupskiem dla równowagi... i pięknie widać co o tym sądzi koński grzbiet po "mount everest" na końskim zadzie.

Dar - biblioteka jeździecka -doskonałe dzieło "Pana Bobera", ale za dużo tam jeździeckich porad nie znajdziesz.
Jak przeczytasz Mickunasa to połowę zapomnij, a potem kup "Kottas o ujeżdżeniu", potem "Od półparady do zebrania"- obie części, a potem jak już ponownie przeczytasz Kottasa (bo to książka na kilka - kilkanaście razy) to kup Belasika. I wtedy jak jesteś mega pojętna to ci starczy na jakieś 5 lat wiedzy. Serio i bez szydery.
Nevermind   Tertium non datur
04 marca 2022 19:13

Ja bym to podsumowała tak: młodzi jeźdźcy, leniwi jeźdźcy, jeźdźcy idący na skróty itp. nie maja potrzeby czytać książek, szkolić się u znanych i cenionych osób
megruda, Przede wszystkim chodzi tutaj o osoby początkujące, które nie znają nazwisk, tytułów książek i dobrych jeźdźców w swojej okolicy. Jeżdżą sobie w rekreacji próbując dotrzeć do poziomu jakiegokolwiek, a takie cuda jak są opisywane na instagramie to dla nich prawda objawiona
O matko- wlazłam na inne osty tej dressage mama- i rak mózgu.
To siodło jest jednak i niedopasowane do konia i za małe na nią (inne fotki).
"Edukacyjne instagramy" polegające na robieniu obrazków to cudzych badań, wniosków, doświadczenia...
Przecież te osoby powtarzają jak papugi (czyli tylko kilka słów)- to co ktoś im próbował na szkoleniu np. sprzedać.. i totalnie nie mają refleksji, ze nawet takie "dwu dniowe szkolenie" to to są raptem dwa dni...
Przykre to jak się na te followy i lajki patrzy...
Powiem tak: ja pierdzielę.
Cieszę się, że taka nam się rozwinęła dyskusja. Nie żartuję. Zrobiłam scr z proponowanymi tytułami. Wywalam każdego z IG kogo nie znam i każde konto, które mi się wyświetli z mądrościami. Właśnie na takich naiwnych osobach jak ja Ci ludzie bazują i mają swoje followy a potem współprace. 😑
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
04 marca 2022 19:57
Też przejrzałam ten profil i oj kurde. Jak ktoś taki się bierze za edukowanie... To może nie jest najlepszy pomysł
1. Gdybym tak trzymała lonze, na koniu który jest nauczony spierdzielania to z pewnością miałabym zęby wbite w piach na padoku
2. I jeśli sytuacja z brykającym koniem jest taką stresującą i pełną emocji, to ja współczuję 😂
Screenshot_2022-03-04-19-54-25-700_com.instagram.android.jpg Screenshot_2022-03-04-19-54-25-700_com.instagram.android.jpg
Screenshot_2022-03-04-19-50-05-478_com.instagram.android.jpg Screenshot_2022-03-04-19-50-05-478_com.instagram.android.jpg
Pati2012, Ej kto tak trzyma lonże w ogóle? Przecież to jest niewygodne i nie praktyczne jak cholera 🙄

Też zaczęłam się przyglądać zdjęciom i faktycznie to siodło ma fest za małe. Zastanawiam się czemu ma taki rozmiar, koń ma miejsce na grzbiecie więc czemu takie małe siodełko? Jej ciało ewidentnie mówi, że ma za mało miejsca.

W ogóle doszłam do wniosku, że znam tego konia - Karata. Stał kiedyś w stajni, w której ja stałam jeszcze z poprzednim właścicielem. Ale to tak poza tematem. 🙃
Nie obserwuję żadnej z tych "influenserek", natomiast znając jedną z tych wielu osobiście, jestem zażenowana, że firmy wchodzą z nimi we współpracę. Tzn. rozumiem kwestie marketingowe, ale mnie (starszej daty jeździec, baba po 40tce) odrzuca od takich firm. Przecież muszą mieć świadomość, że ich młode klientki zachęcone postami wejdą i zaczną oglądać te bzdety. I tylko koni żal..
kotbury, - nie do końca się zgodzę, dla mnie ono jest za małe na nią i potęguje błędy dosiadu. Przecież jej udo z siodła wychodzi, ledwo tyłek sie mieści, klocek zupełnie nie tam, gdzie być powinien. Nawet jak się wejdzie w inne foty i siedzi ciut lepiej, no to widać, że ma siodło jakby się uparła, że wejdzie w mniejsze. To jest na oko jakieś 16", a babeczka nie jest filigranowa. W źle dobranym siodle jest bardzo trudno dobrze usiąść, czasem to wręcz niemożliwe.
Już pomijając ten wpis o stępie swobodnym, w kontekście do foty i co odczynia koń na niej, a także niechlujnie rozwianego włosa, butów i reszty. Jak się już edukuje i daje sobie cośtam mama, to może jakieś podstawowe zasady bezpieczeństwa zachować i ubrać kask 🙄
anai, - ja mam ciągle kod z 2 z przodu i mnie też to odrzuca. Przeszkadza mi to, że kupując coś z danej firmy/sklepu wspieram pośrednio takie twory 😒
Ja jeszcze napomknę, że na instagramie kasiatrojanczyk robi fajny content. Często dodaję quizy na instastory typu "którą liczbą na obrazku jest zaznaczony np staw skokowy". Jeżeli odpowiesz źle, to poprawna odpowiedź jest zaznaczona. Wg mnie bardzo fajne odnośnie edukacji z budowy konia, sprzętu czy figur na ujeżdżalni 😉
Rudaska8), ale to da się jeździć i nie wiedzieć gdzie jest staw skokowy? Nie wierzę, sorry
karolina_, ale ja mówię tu o dzieciach, które zaczynają swoją przygodę z jeździectwem, pod tym względem jest to fajne - z resztą uwierz mi, nie w każdej szkółce uczą dzieci jak zbudowany jest koń. Inna sprawa, że media społecznościowe, świat infuenserów itd jest czymś naturalnym dla dzieciaków i praktycznie 3/4 ich życia teraz się wokół tego kręci niestety. Dlatego ja akurat rozumiem że takie konta powstają.
Edit. Z resztą podałam tylko najprostszy przykład, u know :/
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
05 marca 2022 05:15
Karolina_, śmiem twierdzić (z obserwacji), że duża część właścicieli koni nie ma pojęcia o anatomii i ich wiedza ogranicza się do tego, co to jest kłąb i kopyto. Widać to np. w trakcie wizyt weterynarza, gdy pada prośba o przytrzymanie nogi za pęcinę (co to???) lub nadgarstek (okazuje się, że koń ma 4 kolana).
Skoro już temat lonży to wyświetliło mi się przed chwilą coś takiego: https://eduj.pl/produkt/lonzowanie_na_2_lonzach_z_elemantami_dlugiej_wodzy

I ta cena promocyjna
nevermind masz racje trzeba tym dzieciakom pokazać te książki warte przeczytania, doedukowania się. Teoretycznie pzj ma wykaz książek do przygotowania się do odznak.
<b>Rudaska8),</b> ale to da się jeździć i nie wiedzieć gdzie jest staw skokowy? Nie wierzę, sorry
karolina_, da się oj da . Można mieć własnego konia i tego nie wiedzieć. Można mieć konie i nie wiedzieć jak wygląda porządne siano, Można nie wiedzieć na którą nogę się anglezuje i wiele wiele innych.
Nevermind   Tertium non datur
06 marca 2022 16:19
Tak odnośnie wspomnianej afery z Hedinem Carlem: https://instagram.com/stories/kate.the.pinquin/2787982766565648447?utm_medium=copy_link

Swoją drogą to moje ulubione konto, mimo że nie jest stricte edukacyjne
Tak odnośnie wspomnianej afery z Hedinem Carlem: <a href="https://instagram.com/stories/kate.the.pinquin/2787982766565648447?utm_medium=copy_link&#x22; target="_blank" rel="ugc">https://instagram.com/stories/kate.the.pinquin/2787982766565648447?utm_medium=copy_link</a><br>
<br>
Swoją drogą to moje ulubione konto, mimo że nie jest stricte edukacyjne

Nevermind, o mój boże! przecież to "nasza wielkopolska pani trener kaczka"🤣🤣🤣.
Jak ci wychodzi to dzięki Pani trener, a jak ci nie wychodzi to ten koń po prostu nie robi lotnych😉
Nevermind   Tertium non datur
06 marca 2022 17:06
kotbury, Czemu akurat „kaczka”, tak swoją drogą?
Nevermind, to spróbuj jeździć na tej samej hali gdzie ona np. prowadzi "trening"🤣 Ogłuchnąć można od tego gęgania.🤦
Wow. Bardzo konstruktywny pojazd. Ta dziewczyna trenuje, startuje, robi jakieś wyniki. Nie pasuje Ci sposób jej mówienia to rozumiem (nie trenuj z nią) ale żeby przezywać gęsia? Ja też mam nieprzyjemny głos ale co mam zrobić, przepraszać ludzi za to?
Nevermind   Tertium non datur
06 marca 2022 22:19
Zgadzam się z kare_szczescie, sama kiedyś trenowałam z genialną babką, która głos miała dość śmieszny. Przezywanie innych jest niezbyt miłe. Skąd w ogóle ta niechęć do niej?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się