Ukraina

Facella   Dawna re-volto wróć!
05 marca 2022 09:01
Perlica, vpn.
Swoją drogą niby w wojnę Rosjanie nie wierzą/ nie wiedza, ale o zamknięciu Ikea to od razu wiedzieli.<br>
Z tym odcięciem sm to chyba potrzeba czasu a nie da się tak od razu? 👀

safie, bo to dobry element do tej ich propagandy, "zły zachód odbiera nam wszystko, zamyka sklepy", więc to nagłośnili... Wczoraj trafiłam na kilka nagrań tego co leci w rosyjskiej telewizji, trochę więcej sobie pooglądałam i serio, jeśli leci nonstop wszystko w jednym tonie, dla nas te ich "fakty" i doniesienia brzmią absurdalnie, dla nich, jeśli ktoś ogląda tylko to i się w to wkręci, to wygląda wiarygodnie, bo czemu nie...
Czy ktoś umie zrozumieć co tu mówią ? Ja niestety nie znam rosyjskiego, a jestem ciekawa.
https://www.ontvtime.ru/index.php?option=com_content&task=view_record&id=1421&start_record=2022-03-05-09-00

Edit
Trzeba chyba skopiować link i wkleić do wyszukiwarki. Jednak widzę, że przy edycji się naprawiło.
Moon   #kulistyzajebisty
05 marca 2022 10:48
Wejdźcie sobie na profile instagramowe telewizji rosyjskich… alternatywna rzeczywistość. Ale my skądś to znamy, prawda…?
Tu jest program TV w Rosji. Jak się kliknie w interesujący program, to odnosi do zarchiwizowanych nagrań
https://www.ontvtime.ru/tv/17571/this-week.php
Giertych napisał dzisiaj.

"Czy szykowano zdradę stanu?

Coraz więcej informacji zaczyna wypływać wskazujących na to, że Putin od dawna planowal atak na Ukrainę i ustanowienie strefy buforowej pomiędzy NATO, a Rosją, w której to strefie miała być Polska. Być może Polska połączona z częścią Ukrainy.
Częścią tego planu było wsparcie jakie udzielał partiom i osobom, które mogły mu w tym planie pomóc. Wiemy o poparciu, które przesądziło o zwycięstwie Trumpa i wiemy o pisanej cyrylicą, jak mówił Donald Tusk, operacji poparcia PiS, jaką była afera podsłuchowa. Podobnie pewnie było z Orbanem. Wiemy również o wsparciu finansowym Putina dla innych sojuszników PiS skupionych w międzynarodówce proputinowskiej, która spotkała się miesiąc temu w Madrycie. Dzisiaj John Bolton - b. Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego mianowany przez Trumpa ujawnił, że Putin czekał z inwazją, gdyż było ustalone, że Trump zlikwiduje NATO jak wygra reelekcję. Przypomnę, że Trump jawnie wspierał Orbana i PiS.
Plan Putina się nie powiódł, gdyż wygrał Biden, który zorganizował opór świata zachodniego. Przywództwo USA było tak silne, że zdołało przekonać Andrzeja Dudę do zmiany sojuszu i od zawetowania przejęcia TVN-u, co skłóciłoby nas głownym sojusznikiem. To wypadnięcie Dudy oraz nastroje proukraińskie spowodowane heroicznym oporem Ukraińców spowodowały, że plany PiS-u skorzystania na wojnie Putina z Ukrainą stały się niemożliwe do realizacji. O tym jednak, że były one realizowane świadczy próba przejęcia TVN-u i to już w czasie, gdy Biden poinformował nasz rząd o planach Putina inwazji na Ukrainę. O tym świadczy też spotkanie w Madrycie 29 stycznia tego roku, gdy już rząd wiedział, że wojna zaraz wybuchnie (a Morawiecki sprzedawał działki inwestycyjne, których cena spada przy każdym konflikcie). Spotkanie w Madrycie było próbą ustanowienia międzynarodowej kooperacji partii i rządów, które chciały skorzystać na przemodelowaniu stosunków europejskich związanym z wojną. Na to, że to przemodelowanie stosunków było planowane wskazuje też fakt, że PiS w ogóle nie przejmował się gigantycznymi karami nakładanymi przez TSUE. Gdyby wojna potoczyła się zgodnie z planem Putina nasza część Europy byłaby buforowa, czyli miałaby taką rolę Białorusi z zeszłej dekady. PiS miałby wówczas wolną rękę do rozprawy z sądami i do wprowadzenia pełnego autorytaryzmu. Tę wolną rękę dawałoby mu balansowanie pomiędzy UE, a Rosją. Rosją, która otaczałaby nas już wówczas z trzech stron. Podejrzewam osobiście, że Putin te żarty, którymi testował Sikorskiego ( o podziale Ukrainy i oddaniu nam Lwowa) tym razem na poważnie przedstawiał PiS-owi jako propozycje. To że Kaczyński ma bezpośredni kontakt z Putinem ( nie tylko przez Orbana) to wiem na pewno, bo sam mi to przed laty mówił. Te kontakty z pewnością były uruchomione. Pewnie na to też liczył Orban, że uzyska kawałek Ukrainy (nawet jako twór pozornie niezależny) i na fali patriotycznego wzmożenia znowu wygra wybory.
Te wszystkie plany popsuli Amerykanie dogadując się z Dudą, a póżniej popsuli Ukraińcy nie oddając Kijowa. Operacja wojenna była zaplanowana na kilka dni. Gdyby się ona Rosjanom udała, to żadnych poważnych sankcji by nie było i wszyscy siedliby do stołu z Putinem. PiS mógł wówczas liczyć na to, że za pozostanie w strefie amerykańskiej dostałby wolną rękę do rozprawy z opozycją, albo na to że przejmując kontrolę nad zachodnią Ukrainą i broniąc jej przed Putinem uzyskaliby wzmożenie patriotyczne, które dałoby im władzę w Polsce na lata.
Wszystko to się nie udało. Szykowana zdrada stanu nie weszła w fazę realizacji. I teraz ci, którzy kilka tygodni temu spiskowali z Putinem przebrali się za największych twardzieli (chociaż sankcji ekonomicznych Polska w ogóle nie wprowadziła). Paradują jako najwięksi obrońcy Ukrainy, mimo że jeszcze przed chwilą rozwalali Europę i NATO. Polska na szczęście została częścią Zachodu. Mamy więc szansę, że normalne wybory się odbędą i że praworządność powróci. Musimy tę szansę w pełni wykorzystać."

Roman Giertych
Śledzę karierę polityczną Giertycha od dawna i jest dla mnie na maksa nie wiarygody, jest chrągiewką gdzie mu zawieje tam się odwraca, polecam poszukać jego starych wystąpień sprzed wejscia Polski do unii. Poczekam aż te doniesienie potwierdzi ktoś bardziej wiarygodny.
Wiesz. Giertych lata temu narobił wokoło siebie sporo śmierdzących kup.
Jest konserwatystą, wszechpolakiem, jest za zakazem aborcji czyli reprezentuje to czego nie jestem w stanie zaakceptować. Jest homofobem.
Za rządów Kaczyńskiego był ministrem szkolnictwa i to on był autorem niezdanych matur, które okazywały się zdane.
Znalazłabym jeszcze parę punktów z którymi mi nie po drodze ale... obserwuję jego profil na facebooku od lat i zadziwia mnie trafnością wniosków i przenikliwością
Nie lubię go ale... szanuję.
Sama jestem ciekawa na ile jego przenikliwy umysł ma rację..
Wkleiłam ten jego wpis jako ciekawostkę.
Sam nie do końca wiem co o tym myśleć
Ja jednak poczekam bo dla mnie pan mecenas jest zwykłą sprzdajną, i jego kariera polityczna oraz głoszone poglądy były zadziwiająco zgodne z tym kto mu za nie płacił. Sam się zresztą nie wytłumaczył z kilku spraw do dzisiaj bo się ukrywa za granicą. Dla mnie jest nie wiarygody, poczekam na bardziej wiarygodne źródła tych doniesień.
szemrana, ja Giertycha tez nie lubię, ale uważam że nieraz coś trafnie powiedzial lub przewidział i teraz akurat też uważam, że dość trafnie łączy fakty. Kaczyński to miłośnik zamordyzmu, przeciwnik Unii i demokracji, najchętniej rządził by jak Putin. PIS pomimo tylu lat historii, pomimo wszelkiej logiki i doświadczeń że Rosja zawsze była naszym wrogiem, bratal się z poplecznikami Putina(Salvini, Le Penn, Orban itd)... Dla mnie to gnoje i tyle. Teraz będą robić z siebie bohaterów jak to oni nie pomagają, nagle jacy chętni na pomoc zachodu...
Wrzucam teraz cos innego, zobaczcie jaka optykę wydarzeń mają w "ruskim świecie" ( to bardziej dla tych co nie mają znajmych z rosji, serbii itp):

"Pierwszy wiceminister informacji Donieckiej Republiki Ludowej Daniel Bezsonov @neoficialniybezsonov
Jestem dumny, że jestem Rosjaninem
Przyjaciele, co to za akcja ze słowami "nie wstyd mi" na tle rosyjskiej flagi? Co to jest? Kto ją trzyma?
Na pierwszy rzut oka wygląda to bardzo patriotycznie, ale jak się zastanowić nad frazesem, to brzmi to jak jakaś wymówka, delikatnie mówiąc. Jakby Rosjanie mieli się czego wstydzić. Tak, dokładnie tak to wygląda.
30 lat temu świat zachodni zawalił ZSRR i na tym się nie zatrzymał. Anglosascy dalej awansowali i robili wszystko, aby rozerwać Rosję na strzępy, a jako narzędzia zaczęli przygotowywać i korzystać z innych krajów postsowieckiej przestrzeni.
Ukraina nie jest wyjątkiem. Pierwszy krok w kierunku nacjonalizacji Ukrainy po upadku ZSRR został zrobiony w 2004 roku, w czasie „pomarańczowej rewolucji”, kiedy na Ukrainie postawiony do władzy agent amerykański Wiktor Juszczenko. Następnie rozpoczęła się totalna ideologiczna praca nad całą ludnością Ukrainy. Ukraińskie społeczeństwo zostało narzucone ideologii totalnej rusofobii Temat Hołodomoru, bohaterstwo Bandery i Szukhevicha itp. został narzucony. po południu
W tym samym czasie rozpoczęło się przetwarzanie Gruzji i innych krajów przestrzeni postsowieckiej. Pamiętamy jak skończyła się Georgia, ale czy się skończyła?
Ostatnim akordem w przygotowaniu Ukrainy jako narzędzia przeciwko Rosji był zamach stanu w Kijowie w 2014 r. i walka z regionami południowo-wschodniej Ukrainy, które nigdy nie przyjęły ideologii rusofobii i ukraińskiego nazizmu, co doprowadziło do wa Jestem w Donbass.
Przez osiem lat Rosja cierpiała na groźby od kijowskich marionetek Przez osiem lat Rosja cierpiała na profanację pamięci historycznej i pamięci o Wielkim Zwycięstwie. Przez osiem lat Rosja znosiła zastraszanie wszystkich rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy i unicestwienie rosyjskich mieszkańców w Donbassie. Rosja przez osiem lat tolerowała budowę baz NATO i pompowanie Ukrainy bronią NATO. Rosja wiele wytrzymała przez te osiem lat z Zachodu i jego kolonii w postaci Ukrainy.
Cierpliwość wybuchła, gdy Rosja stanęła przed realnym zagrożeniem dla istnienia W 2021 r. Rada Verchowna Ukrainy przyjęła ustawę, która umożliwia bazę baz wojskowych NATO, obcej broni wojskowej i obcych wojsk na Ukrainie. W lutym na konferencji w Monachium Vladimir Zełensky powiedział, że należy zrewidować odrzucenie broni jądrowej i zacząć tworzyć jej potencjał nuklearny Ponadto z otwartych źródeł, w tym zachodnich, wiadomo, że NATO planowało zainstalować na Ukrainie systemy obrony antyrakietowej. Oprócz pocisków ziemia-powietrze, systemy te są zdolne także do użycia pocisków ziemia do ziemi. A to wszystko mogło powstać przed końcem 2022 roku. Ryzyko wynikające z tego, jak sądzę, nie trzeba wyjaśniać.
Ukraińcy cierpią z powodu wojskowo-politycznego przywództwa i kwitnącego nazizmu, który dyktuje agresywny plan Ukraińskie władze powinny się wstydzić. Naziści - nie, wstydu im brakuje w mózgu.
Dlatego nie odpuszczajmy zakonnic i zaangażujmy się w samotrening "Nie wstydzę się. "Powinniście być dumni ze swojego kraju, swojego prezydenta i swoich żołnierzy, zwłaszcza gdy naprawdę macie z czego być dumni. Zacznijmy flash mob "Jestem dumny, że jestem Rosjaninem! "". To będzie bardziej dokładne i jasne."

Wam to zostawiam do oceny, ja już swoje zdanie mam.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
05 marca 2022 23:49
To jeszcze Oleg Gazmanov, bardzo popularny w Rosji piosenkarz:

Moja córka, która naczytała się mediów społecznościowych, wciąż należących do zachodnich przeciwników, poprosiła mnie, żebym wyjaśnił jej, co się dzieje!
///
Postarałem się najprościej jak się da przedstawić swój punkt widzenia. Powiedziałem, że za moich czasów w szkole był przedmiot "informacja polityczna". Dziś, niestety, już go nie ma.
///
Dookoła Rosji znajdują się bazy z bronią masowego rażenia, która jest w nas wycelowana. Zostały zbudowane i wciąż powstają nowe w celu zniszczenia naszego kraju i naszych narodów, naszych rodzin! Czas lotu rakiet z Polski, Węgier i pozostałych krajów NATO - to minuty!
///
Ukrainę chcą przyjąć do NATO! Uzbroili ją i od 30 lat wychowują w nienawiści do nas. Powstało zagrożenie pojawienia się tam broni nuklearnej, która w rękach nazistów i niekompetentnego rządu, sterowanego z zagranicy, może zostać użyta przeciwko nam.
///
Nasz prezydent obiecał, że nie dopuści do powtórki sprzed Wielkiej Wojny Ojczyźnianej*, kiedy to faszyści napadli na nas bez uprzedzenia, wbrew porozumieniom i od razu zyskali strategiczną przewagę. Dobrymi stosunkami i prawem, nawet oficjalnie zapisanymi na papierze, wroga się nie powstrzyma.
///
Jeśli konflikt jest nieunikniony - zaatakuj jako pierwszy. W każdej sytuacji należy stać murem za swoją ojczyzną i narodem!
///
Oczywiście operacja specjalna to ostateczność, ale nie ma innego wyjścia! Trzeba zrozumieć, że dziś to właśnie Rosja wzięła na siebie odpowiedzialność i małą potyczką ustrzegła świat przed wielką wojną. Wojną, która byłaby ostatnią dla wszystkich.
///
Dziś dokopali nam najbardziej zabójcze sankcje i musimy być silni i zjednoczeni. Musimy zniszczyć lub zminimalizować korupcję. Wykonać zwrot w stronę nauki i ekonomii. Musimy stać się niezależni i silni. Wtedy przetrwamy.
///
Tak było w Rosji od zarania dziejów.
Im większe naciski - tym twardszy beton!*

*Wielka Wojna Ojczyźniana to II Wojna Światowa, w ZSRR to 22.06.1941-9.05.1945
**Ostatnie to fragment piosenki Gazmanova.
Moon   #kulistyzajebisty
06 marca 2022 00:15
„Musimy zniszczyć lub (!) zminimalizować korupcję” śmiechłam gromko, zaiste 🤣
Cały czas u znajomych Rosjan takie bzdury, że mimo zawieszenia broni naziści strzelają do studentów innych narodowości, a Rosjanie chcą ich wyzwolić.
We wczorajszym magazynie Wolna Sobota rozmowa warta przeczytania.
Rozmowa z Pawłem Wojtunikiem.
"Były szef CBA: - O wielu rzeczach w Polsce można już powiedzieć, że są pisane cyrylicą."
Polecam a po przeczytaniu mam coraz większą pewność, że Giertych wcale nie "odleciał".
Zresztą.. cały magazyn wart przeczytania bo dotyczy głównie wojny w Ukrainie i rosyjskich interesów.
kotbury

<br>
<b>baba_jaga,</b> To reguluje konwencja w sprawie uchodźców a nie ich przynależność do UA. A konwencja mówi wyraźnie - jak spierd...sz przed wojną to zatrzymujesz się w pierwszym=najbliższym twemu krajowi kraju, w którym wojny nie ma. I BASTA.<br>


Ja odnosiłam się do wystąpienia o status uchodźcy, a Ty - jak mniemam z powyższego - odnosisz się do kwestii wpuszczenia ich do Polski.


Konwencja Genewska z 1951
Art. 1 (...) Określenie terminu "uchodźca"

osobom, które spełniają warunki przewidziane w punkcie 2 niniejszego ustępu;
3. w rezultacie zdarzeń, jakie nastąpiły przed dniem 1 stycznia 1951 r., oraz na skutek uzasadnionej
obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do
określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych przebywa poza granicami państwa,
którego jest obywatelem, i nie może lub nie chce z powodu tych obaw korzystać z ochrony tego
państwa, albo która nie ma żadnego obywatelstwa i znajdując się na skutek podobnych zdarzeń,
poza państwem swojego dawnego stałego zamieszkania nie może lub nie chce z powodu tych obaw
powrócić do tego państwa (...)


Wpuszczenie do Pl, weryfikacja tożsamości i korytarz celem powrotu do własnego kraju - to oczywiste, ale już status uchodźcy niekoniecznie - mają swój kraj, do którego powinni wrócić oraz placówki dyplomatyczne swoich krajów mają obowiązek się nimi zająć
(oczywiście jest trochę problemów, m.in. finanse, ewentualny brak dokumentów oraz fakt, że kraje z Afryki (wyłączając Afr. Płn.) mają w Polsce mało przedstawicielstw, zresztą podobnie jest z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi w krajach
Afryki - sporo zostało zamkniętych).

Działają już infolinie dla tych obywateli państw trzecich:
https://www.gov.pl/web/ua-en/embassy-hotlines-for-third-country-nationals-who-have-fled-from-ukraine-to-poland


Aktualności są również na portalu Urzędu do Spraw Cudzoziemców:
https://www.facebook.com/udsc.gov/


--------



Ogólnie, Ukraińcy powinni koniecznie zweryfikować kwestie pobytowe uwzględniając swoje plany i możliwości.
Status uchodźcy może się dla nich okazać niekorzystny:

- brak możliwości opuszczania terytorium Pl (jeśli ktoś chce/ może jechać do innych krajów bo rodzina/ znajomi/ chęć/ możliwość to lepiej niech wybierze inną opcję niż status uchodźcy w Pl/ Londyn ułatwił opcję łączenia rodzin, inne kraje trzebaby sprawdzić)

- brak pozwolenia na pracę w czasie trwania procedury, zasiłki a i owszem (ale dotychczas były jednak dość niskie).

Teraz sporo się dzieje w legislacji, więc najprawdopodobniej będą dodatkowe udogodnienia na pracę na zezwolenie/oświadczenie - jeśli chcą zostać w Pl oraz chcą/mogą pracować do byłaby korzystniejsza opcja.



Tu mogę dodać, że jeśli znacie Ukraińców z branży IT - to Ukraina została ostatnio przyłączona do programu Poland Business Harbour - który traktuje ten rodzaj zezwoleń na pracę i ogólnie pobytu w sposób priorytetowy dla pracownika oraz jej/jego rodziny.

https://www.paih.gov.pl/20210714/poland_business_harbour


Część Ukraińców odnalazła się też w swego rodzaju "blękitnym oceanie", jakim jest pośrednictwo pracy dla pracowników z Azji Centralnej (Ukr. znają już polskie realia i j. rosyjski, i aktywnie ściągają pracowników z Azji Centr., którzy również komunikatywnie znają rosyjski).


--------

Pojawiła się też informacja o ciekawym wycieku 26.02 artykułu mającego ukazać się w rosyjskiej RIA Novosti - Pyotr Akopov, z której wynika, że całe terytorium Ukrainy było z góry brane pod uwagę.

wersja rosyjska, którą udało się zachować przed usunięciem jej przez Rosjan (trzeba przekleić cały poniższy adres, coś mi się rozwala w linku, w razie co - we francuskim tłumaczeniu na dole strony jest link do wersji ros.)
https://web.archive.org/web/20220226224717/https://ria.ru/20220226/rossiya-1775162336.html

tłumaczenie na francuski
https://www.fondapol.org/decryptage/la-russie-na-pas-seulement-defie-loccident-elle-a-montre-que-lere-de-la-domination-occidentale-mondiale-peut-etre-consideree-comme-completement-et-definitivement-revolue/
Słuchajcie, a co to ma być z tym wysyłaniem myśliwców z Polski na Ukrainę ? Kanał Nexta najpierw wkleił tą informację że USA wymyśliło "znakomite" rozwiązanie w którym to Polska mialaby wysłać swoje MiGi Ukrainie, a USA wspaniałomyślnie Polsce jakieś nowe samoloty. No na mój chłopski rozum wygląda to jak próba zrobienia z PL kozła ofiarnego. Czy ktoś mógłby mi ten temat rozjaśnić przy pomocy wiarygodnych źródeł ? Śledzę temat z ES i wiadomo, cała rodzina w Polsce, jak widzę takie info to mnie zimny pot oblewa.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 marca 2022 22:37
3 marca Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że :
" Wszystkie samoloty #Mig29 polskich #SiłyPowietrzne przebywają na swoich macierzystych lotniskach!
Wszystkie polskie samoloty oznaczone są biało-czerwoną �szachownicą! "

Póki co to jedyna prawdziwa informacja.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
06 marca 2022 23:45
feno, , czemu cię oblewa zimny pot? Mamy kupione F35 w trakcie budowy, a na stanie są F16. Z tego co mój P. mówi to nasz pozostały sprzęt jest z MIGami średnio kompatybilny, a ukraińscy piloci są przeszkoleni do ich obsługi.
To nie tak, że tylko Polska daje sprzęt, inne kraje też, się nie wiem jakim kozłem ofiarnym?

Nie spodziewałabym się natomiast informacji co, kiedy i w jakich ilościach zostanie przekazane Ukrainie.
Facella   Dawna re-volto wróć!
06 marca 2022 23:59

Nie spodziewałabym się natomiast informacji co, kiedy i w jakich ilościach zostanie przekazane Ukrainie.

safie, ja wręcz mam nadzieje ze nigdzie takich informacji nie będzie. Po co Rosjanom ułatwiać.
Bardzo usilnie tępię udostępnianie informacji o transportach i miejscach przeładunku, punktach pomocowych, publikowanych wszędzie i bez przemyślenia przez ludzi organizujących zbiórki. To są łatwe cele. Ja wiem ze ci ludzie starają się pomóc, ale to trzeba przecież robić z głową.

Dzisiaj na fejsie byłam częścią g…burzy tak absurdalnej, że aż muszę o niej napisać.
Jakiś czas temu z social media zniknęła Taylor Swift, robiła to już w przeszłości. Dzisiaj wróciła na instagrama, dodając do swojej relacji zdjęcie z kina, chwalące nowego Batmana. Rozpętała się potężna burza, że jak ona może mieć czelność iść do kina, skoro cywile giną w Ukrainie (a w Afganistanie, Syrii, czy nie tak dawno w Palestynie nie ginęli?), że nie ma sumienia, że ktoś tam się zawiódł takim postępowaniem, że czego można się było spodziewać po typowej amerykance, która nie widzi dalej niż czubek swojego nosa i granice USA, że jest hipokrytką, bo kiedyś tam powiedziała, że chce się udzielać politycznie… hejt i generalnie potępienie. A to przepraszam kim takim ona jest, że musi się koniecznie wypowiedzieć na temat wojny w kraju, o którym pewnie teraz usłyszała pierwszy raz? I dlaczego dla niektórych bardziej liczy się wpis na social media jakiejś gwiazdki, niż to czy realnie udzielono pomocy? Dlaczego teraz prują się o Ukrainę, ale o Afganistan, Syrię czy Palestynę nie? Nie rozumiem, nie ogarniam, nie popieram…
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
07 marca 2022 00:43
Tylko większość naszych MiGów ma wartość muzealną. Generalnie nasze lotnictwo, podobnie jak marynarka wojenna jest w stanie głęboko posuniętego rozkładu. Jak przeczytałam tego news'a, że chcemy przekazać 28 MiGów Ukraińcom, to obśmiałam się, jak norka. 28 z... 28 posiadanych. Równie dobrze możemy przekazać cały posiadany Dywizjon Okrętów Podwodnych, który liczy... 1 okręt, uszkodzony zresztą, zwodowany w 1985 r. w ZSRR.
Facella   Dawna re-volto wróć!
07 marca 2022 00:59
Lanka_Cathar, czy sprawny, choć stary MiG nie jest lepszy niż żaden MiG?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
07 marca 2022 01:13
Z tą sprawnością to jest osobna dyskusja. Większość stoi. Od czasu do czasu puszczą pokazówkę, jak tydzień temu nad Warszawą. Osobiście uwielbiam te myśliwce, jak zresztą całą radziecką awiację, ale te nasze mają nikłą wartość bojową. Nawet modernizowane nie były (tzn. były, te nieszczęsne fotele, które nie wystrzeliły w trakcie katastrof, to efekt modernizacji). Rozumiem, że wojsko ukraińskie potrzebuje radzieckiej techniki, bo na zachodniej nie lata, ale potrzebują techniki która nie jest klejona srebrną taśmą (czasem dosłownie). To co przekazuje MON to jedno, to co mówią piloci to drugie. Tylko nie mówią jeszcze tak głośno, jak właśnie podwodniacy, którzy już nie wytrzymali i poszli na wojnę totalną z dowództwem floty.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
07 marca 2022 06:52
Facella, bo teraz modne jest pisanie o Ukrainie i to jak się bardzo ktoś przejmuje. Jak nie wstawisz obrazka, posta, flagi to pewnie się nie przejmujesz...
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
07 marca 2022 11:19
Lanka_Cathar, tak na logikę lepiej, jak przeciwnik uważa, że sprzętu jest mało i jest w złym stanie.

busch   Mad god's blessing.
07 marca 2022 19:22
Słuchajcie, a co to ma być z tym wysyłaniem myśliwców z Polski na Ukrainę ? Kanał Nexta najpierw wkleił tą informację że USA wymyśliło "znakomite" rozwiązanie w którym to Polska mialaby wysłać swoje MiGi Ukrainie, a USA wspaniałomyślnie Polsce jakieś nowe samoloty. No na mój chłopski rozum wygląda to jak próba zrobienia z PL kozła ofiarnego. Czy ktoś mógłby mi ten temat rozjaśnić przy pomocy wiarygodnych źródeł ? Śledzę temat z ES i wiadomo, cała rodzina w Polsce, jak widzę takie info to mnie zimny pot oblewa.

feno, o MIGach info jest już od kilku dni ale Polska cały czas kombinuje jak to zrobić, myślę że właśnie dlatego żeby jawnie nie prowokować Rosji. Jedna z wersji zdarzeń to umowa z USA że się zamieniamy na F-16, a potem USA sprzedaje Ukrainie te MIGi za dolara. Potem Polska będzie mogła powiedzieć Rosji że to nie są polskie MIGi i że takie MIGi można kupić w każdym sklepie z MIGami 😎

Przypominam, USA jest bardzo nie na rękę osłabiać NATO bo szykuje się przetasowanie, Chiny gonią USA bardzo jako supermocarstwo, a jeśli zaatakowany kraj NATO nie dostanie adekwatnego wsparcia, to pakt się rozpada jak domek z kart. Putin będzie straszył wszystkim od "szczególnego stanu nuklearnego", nazistów na Ukrainie, brudnych bomb do jawnych lub półjawnych gróźb o te nieszczęsne MIGi. Sankcje też określił "jakby prawie niemal wojną z Rosją" i co, mamy je wszystkie wycofać żeby go nie prowokować? Strategia nieprowokowania Putina doprowadziła nas do tej wojny, więc raczej nas z niej nie wyciągnie.
busch   Mad god's blessing.
08 marca 2022 23:22
feno, i już oficjalnie, Polska zamierza podarować MIGi USA do bazy w Ramstein i Amerykanie potem mogą w promce w sklepiku z MIGami sprzedać je Ukraińcom 😎
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polska-jest-gotowa-przekazac-mysliwce-mig-29-do-dyspozycji-stanow-zjednoczonych/55d22zg,79cfc278
Wg mnie to jest dobra decyzja, może pozbawiamy się nieco obrony lotniczej ale istotniejsze jest pomagać Ukrainie w tej chwili i martwić się zakupem zastępstwa później. Nawet z chłodnej perspektywy realpolitik to jest dobra decyzja bo lepiej zapłacić w walucie teraz, niż później w krwi swoich własnych obywateli jeśli Ukraina padnie i Putin postanowi kontynuować wędrówkę na zachód.

Tak w temacie, można wpłacać bezpośrednio na armię Ukrainy tutaj (dostępne też wpłaty na pomoc humanitarną):
https://bank.gov.ua/en/about/support-the-armed-forces
Na armię jest nawet polskie konto.
Moon   #kulistyzajebisty
09 marca 2022 07:02
busch, aż oczy przecierałam ze zdziwienia, że no kufa... niegłupie posunięcie (i przede wszystkim - relatywnie bezpieczne!), co w przypadku tego rządu, jest aż nie do pomyślenia 😱🤣 taki tam sucharek.
USA oznajmiło że im nic nie wiadomo i "The prospect of fighter jets “at the disposal of the Government of the United States of America” departing from a U.S./NATO base in Germany to fly into airspace that is contested with Russia over Ukraine raises serious concerns for the entire NATO alliance. " Czyli jak mialyby iść od USA to ojojoj eskalacja konfliktu i nie można , ale dawać zielone światło żeby Polska przekazała Ukrainie samoloty to już spoko. Czyli, tak jak mówiłam, najwyraźniej ktoś tu szukal frajera.
busch   Mad god's blessing.
09 marca 2022 08:06
Moon, co nie, to szokujące że przynajmniej częściowo wyjęli głowy z d****. Ciekawi mnie czemu. Możliwe że oni faktycznie konspirowali z Rosją myśląc że Putin tylko udaje gościa opętanego przywróceniem USSR a coś pod stołem można od niego zarobić... i nagle dostali kopa w potylicę że się potężnie przeliczyli.

A może gdzieś w kuluarach ktoś nimi potrząsnął? Państwo polskie jest w końcu ślepe dzięki Macierewiczowi więc mogli naprawdę nie kumać co się odjaniepawla.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się