Klub Zwyrodnieniowców - czyli zwyrodnienia wszelakie

Watek trochę już zapomniany ale może ktoś podpowie. Mam klacz w tej chwili 16-to letnią. Pełni rolę klaczy hodowlanej. Kupiłam ją 3 lata temu była po kontuzji mięśnia międzykostnego w PT ale zaleczonym choć co prawda lekko skracała w kłusie na tę nogę. U mnie pod siodłem użytkowana baaardzo sporadycznie i to z reguły na stępa do lasu 1-2x w miesiącu. Przez prawie 2 lata było wszystko ok. Niestety od wiosny kobyła zaczęła gorzej chodzić. Była źrebna więc poczekaliśmy do rozwiązania. Był wet pocykał fotki i stwierdził obustronny szpat i dodatkowo czipa w prawym stawie skokowym. O dziwo obyła znacznie bardziej uskarża się na lewą nogę, ostatnio staw jej trochę napuchł. Wet stwierdził że w jej przypadku nie wiele można zrobić skoro i tak nic nie robi. Zasugerował podanie blokad w oba stawy skokowe. Ale jakoś to do mnie nie przemawia. Martwi mnie ten nabrzmiały staw i mocniejsza kulawizna. Staw nie jest cieplejszy zastanawiam się co mogę dla niej zrobić by zwiększyć jej komfort życia. Mam ochraniacze magnetyczne veredusa zakładam jej na noc ale w zasadzie nie widzę żadnej różnicy. Co wy stosujecie u swoich szpatowców? Mam nadzieję że zdjęcia się dodadzą. Lewa noga ta niby lepsza w RTG a opuchnięta...
l.1.jpg l.1.jpg
Malina_M, Zawsze możesz jej zrobić iniekcje dostawową. Jeśli w płynie coś wyjdzie to będziesz miała jasność.
Malina_M, moja baba ma szpat bardzo podobny, u nas jest kucie ortopedyczne na Asymetrixy, dobry suplement i dużo ruchu. koń super czysto nie chodzi (akurat u mnie jest jeszcze problem z miednicą, plus ona aż tak nie kuleje tylko bardziej wykręca tylnymi nogami). dodatkowo w przyszłym miesiącu planujemy z koleżanką kwas hialuronowy dożylnie dla naszych zwyrodnialców. raz w tygodniu ma też ochraniacze magnetyczne z prądem zmiennym.
jeśli problem będzie się pogłębiał to nasza weterynarz proponowała ostrzykiwanie stawu.
<b>Malina_M,</b> Zawsze możesz jej zrobić iniekcje dostawową. Jeśli w płynie coś wyjdzie to będziesz miała jasność.
Sasini, Iniekcję ale czego?

caverra_afk, dobry suplement czyli jaki? i ostrzykiwanie czym?
Malina_M, iniekcię stawu, czyli pobranie płynu stawowego w celu zbadania, czy nie ma zapalenia
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 września 2021 12:13
Sasini, Iniekcja to "zastrzyk" inaczej, podanie czegoś do środka organizmu, może o punkcję Ci chodziło?
zembria, Możliwe, że chodziło mi o punkcje. Pomieszałam pojęcia
dudus0952   "Trudny koń przekazuje najwięcej"
03 października 2021 19:19
Witam,
Polecacie jakieś dobre suplementy/zioła na zwyrodnienie stawu?
Ja od kilku lat daję to:
https://www.forhorses.pl/buteless-original-strength-powder-3kg-cortaflex-p-1228.html

Moja kobyła raz zaczęła być nieregularna i ta nieregularność ciągnęła się półtora roku zanim doszła do siebie. Odkąd podaję pod tym względem jest wszystko ok. Koń, który ma początku szpata i zwyrodnienia stawów nadgarstkowych. O trzeszczkach nie wspomnę.

Polecano mi też przytulię jak kobyła miała (i ma do teraz) płyn w stawie nadgarstkowym, ale przytulia jest gorzka i w pewnym momencie odmówiła mi jej spożywania. Dodatkowo czarci pazur dwa razy w roku kuracja i MSM (kupowany na allegro, 30zł/kg). Tfu tfu od kilku lat pod kątem istniejących zwyrodnień nie mamy problemów i ja przy tym zostanę do końca, nie mam zamiaru zmieniać, bo jak raz zmieniłam to koń zaczął od razu być nieregularny. Na nią to naprawdę dobrze działa, ale każdy organizm jest inny.
dudus0952   "Trudny koń przekazuje najwięcej"
04 października 2021 05:24
A mogłabyś podesłać link do tego MSM?
dudus0952   "Trudny koń przekazuje najwięcej"
04 października 2021 08:07
Super, dziękuję bardzo!

A czy wtedy do tego MSM trzeba dodać Wit. C?
Ja daję suszoną dziką różę (kilka owoców) i jest wystarczająco.
What_a_Cash   Kto dosiadł konia, dosiadł wiatru...
10 grudnia 2021 13:41
Malina_M, Hejka słuchaj mam konia 12 lat klacz KWPN wydaje mi sie ze dosc zblizony przypadek.
Nieregularna byla przez 2 tyg, zawolalismy weta, zrobil rtg. Wyszlo ze ma taką narosl jakby na kosci po dawnym urazie na lewym tyle (wet mowi na to kalafior hah). Przez kompensacje zaczela tez na lewy przod kulec. Wet mowi ze jedynym pomyslem jest bisfosolinian (chyba tak sie to pisze) za 2000zl. Nie ma pewnosci ze to cos da.
Jakie sa szanse ze po tym ostrzykiwaniu tym lekiem kon dojdzie do siebie? Czy jest w ogole mozliwy powrot do sprawnosci pelnej (skoki)?
Wiem ze to trzeba co pol roku powtarzać.
What_a_Cash   Kto dosiadł konia, dosiadł wiatru...
20 stycznia 2022 15:52
Dalismy tildren mojej klaczy (ze zwyrodnieniem kosci na lewym tyle) i minely 4 tyg wiec wrocilismy do jazdy - ale w klusie kon znaczy, baardzo delikatnie, praktycznie nie widac tego. Czy to sie da rozjechac czy co? Wet mowi zeby klusowac i stepowac ale nie wiem do kiedy, przez ile, czy to ma szanse jeszcze na powrot do sprawnosci? Jak nie to łąki... a kon ma 12 lat... i wlasnie sie rozkrecalismy w karierze skokowej...
What_a_Cash, te pytania są zdecydowanie do weta, jak masz wątpliwości to skonsultuj się z kimś jeszcze. Nikt nie wie co dokładnie jest twojemu koniowi i czy kuleje tylko z tego powodu
Ma ktoś doświadczenie w temacie podawania polimeru dostawowo jako alternatywy dla kwasu hialuronowego?
Cześć, chętnie pogadam a kimś na priv kto ma konia ze zwyrodnieniem stawu krzyżowo biodrowego
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 marca 2022 07:22
Zwyrodnienia w potylicy.
Z czym to się je? Jakie macie doświadczenia z takim schorzeniem?
Nie jestem pewna ale chyba Gillian ma konia z jakimś problemem w potylicy. Wydaje mi się że kiedyś widziałam jej post o tym. Napisz może priva
Kasix1997   My little Princess
09 marca 2022 16:07
Witam forumowiczów, jestem właścicielką 32-letniej klaczy ze zwyrodnieniem w stawie nadgarstkowym. Koń nie pracuje, porusza się wyłącznie stępem, w wyższych chodach kuleje. Testowaliśmy już MSM, jesteśmy w trakcie podawania Dromy Devil’s flex a także po kilku seriach terapii schockwave, czy ktoś ma może podobne doświadczenia i mógłby polecić jakiś suplement, terapię, która mogłaby jakoś poprawić komfort życia konia? Stosował ktoś może przy tak zaawansowanych zmianach IRAP, ostrzykiwanie HA, bądź Carprofen, Osphos?
Kasix1997, może kwas hialuronowy dostawowo?
BUCK   buttermilk buckskin
10 marca 2022 08:29
Kasix1997 wprawdzie nie aż tak wiekową, ale mocno kulejącą własnie na staw jednej nogi kobyłkę udało się uelastycznić na żelatynie spożywczej (240) podawanej codziennie do paszy w ilości 2 łyżki "zupowe" 🙂
Pytanie dla osób mające konia ze zwyrodnieniem krzyżowo biodrowego. Mój koń był ostrzykany sterydem i kwasem hialuronowym. Mamy stępowac w reku, jak tylko wymagam aktywnego stepa mój dziad Się napina, bo widocznie mu to sprawia ból. Jesteśmy 2tyg po ostrzykaniu, nie widzę poprawy w stepie i pogodziłam się ze nic już z nas nie będzie. (Koń ma 7 lat i jest to dla mnie trudna sytuacja) pytanie-wymagać aktywnego stepa czy ma się powłóczyć jak chce na spacerach? Dodam ze to zawsze był leniuszek, a np w terenie idzie jak dzik do przodu i nawet zdarza mu się czyste podklusowanie.
J0anna, - zadzwonić do weterynarza, który strzykał i dopytać. Może coś poszło nie tak. Nie widząc konkretnego urazu ciężko coś powiedzieć.
keirashara, mogę Ci pokazać artroze z badania scynty jeśli powiesz wtedy cos więcej
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
16 marca 2022 09:41
J0anna, a co mają zwykli ludzie powiedzieć ci o badaniu scyntygraficznym? 😂
Konsultacje robi się z lekarzami weterynarii, a na pewno skontaktowalabym się z waszym lekarzem prowadzącym
Pati2012, ludzie przecież pytam czy wymagaliście od konia aktywnego stepa jak macie konie z artroza stawu jak mój.
A nie o ocenę scynty. Jedynie keirashara powiedziała „nie widząc konkretnego urazu ciężko coś powiedzieć” wiec zaproponowałam ze jej pokaże obraz. Po co te docinki 🤢
J0anna, - ale nikt przez internet Ci nie powie czy zwyrodnienie jest podobne. Jeśli masz objawy bólowe i coś się nie zgadza to przede wszystkim dzwonisz do weterynarza, no kurka, od tego jest. Sam krzyżowo biodrowy można strzykać z kilku stron, zwyrodnienia też są różne, dlatego na prawdę ciężko powiedzieć czy to co działało u naszego konia zadziała u Twojego, bo to mogą być zupełnie różne urazy.
Ja scynty nie odczytam, chodziło mi o konsultacje z kimś, kto widział konia i wyniki, czyt. wetem 😉
Z wetem jestem w stałym kontakcie -easy. On zaleca aktywny step. Zwyczajnie chciałam zapytać jak wyglada aktywność stepa u osób z podobnym problemem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się