Ukraina

donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
10 marca 2022 14:49
busch lol ustawa antyaborcyjna nie jest do końca trafnym przykładem bo sporo osób jest jednak "za", najczęściej osób tych których nigdy to nie będzie dotyczyć niestety (starsze pokolenie). Znam też osoby z młodego pokolenia które otwarcie walczyły za tą ustawą. To nie jest to samo co odarcie z tożsamości. Kto chce się wyrzec bycia Polakiem ręce w górę... Ciekawe ile osób ja podniesie.

Tak samo tym osobom będzie pasował P*Sbo broni "polskości", wiesz, gnębi elgiebete które jest zagrożeniem dla naszych tradycji, i tak dalej. Jak zobaczyłam jakiś filmik Putina w cerkwi, o jaki religijny człowiek to od razu miałam flashbacki jak nasi rządzący stoją w pierwszym rzędzie w kościele. No ale mniejsza o to. Myślę że Rosjanie mają podobny problem jak i my w Polsce - mnóstwo starszego pokolenia wierzącego że najważniejsze jest to że Rosja jest wielka, nie mającego pojęcia jak się ich doi (bo skąd mieliby wiedzieć), żyją w tej swojej symulacji no. A z drugiej strony młodsze pokolenie które chce lepszego życia albo uciekło za granicę albo muszą walczyć z zaciekłą cenzura i autorytarnym rządem. Zapewne też jako mniejszość bo i podobnie jak u nas rosyjskie społeczeństwo jest starzejące się i kryzys ten sięga aż 1990 roku.
busch   Mad god's blessing.
10 marca 2022 14:57
donkeyboy, a ktoś odbiera Rosjanom tożsamość? Myślałam że dyskutujemy o tym że Rosjanie powinni wyjść protestować w kwestii Ukrainy. To jest podobna sprawa. Tu i tu walczymy z decyzjami własnego rządu, które nie są całkowicie pozbawione zwolenników.

Powiem tak, w systemie dyktatury takie obalanie robione jest przez innych ludzi u szczytu, zazwyczaj z koniecznym udziałem dowódców wojskowych. Protesty co najwyżej mogą wywołać dodatkowa presję na innych ludzi u władzy.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
10 marca 2022 15:33
busch, oczywiście, ten cholerny Zachód próbuje odebrać im rosyjskości, nawet Ukraińcom 🙂 tak to jest trochę podobna sprawa ale w Polsce, jak w każdym podzielonym państwie (którymi łatwiej się rządzi) nie było większości przeciw tej ustawie. Nie było jednomyślności. Nawet nie wiemy czy tak samo nie jest w Rosji - pewnie jest. Owszem, oczekujemy od nich tego, dlatego że może o ile nie grozi im odebranie tożsamości, tak grozi im wysłanie na wojnę braci, ojców, wujków i synów... Na wojnę ... o co?
Jakby Mati ogłosił jutro że atakujemy Ukrainę bo chcemy Lwów to myślę (wierzę) ze poza nacjonazistami, nikt by na to nie poszedł.

Oczywiście, tu się zgodzę, oni potrzebują lidera - zapewne już osadzonego w polityce - tylko Putin oponentów albo wysyła do ciurmy albo do grobu. Czas pokaże. Historia pokazała już nie raz że wielcy dyktatorzy mają też wielkich wrogów, wcale nie tak daleko od siebie.
W sumie tu jest to o czym ja piszę:
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojna-rosja-ukraina-polak-ze-specjalnej-jednostki-rozbijamy-rosyjskie-kolumny/bksn0tp,79cfc278

Rosjanie nie są ofiarami „manipulacji” itp. Biorą czynny udział w mordowaniu i grabieży.
Tak czytam niektóre wypowiedzi i sobie myślę,że nie macie w kręgu znajomych Rosjan.
Rosja to stan umysłu.

Co robią hodowcy z sukami po okresie rozrodu? Np. Wywożą do lasu, co ciekawe wcale się nie kryją z tym, mówią o tym otwarcie.
Żeby była jasność, nie wszyscy, ale znam takie przypadki..
U nas to jest patalogia jednak takie zachowanie, a nikt by się nie przyznał nawet jakby tak zrobił.
Padł główny węzeł kolejowy wschodniej Ukrainy. Wschodnią Ukrainę w zasadzie już można uznać za podporządkowaną Rosji.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
10 marca 2022 18:13
"Polska nie chciała pomóc Ukrainie, a zarobić na MiG29. USA były zszokowane tym podejściem".

"Rzecznik MON Federacji Rosyjskiej poinformował, że "bombardowanie" Mariupolu to wyreżyserowana prowokacja mająca na celu wprowadzenie w błąd nieświadomych mieszkańców USA i Europy. [..] Szpital Nr 3 zakończył działalność pod koniec lutego. [...] "



Takie tam wycinki z dnia dzisiejszego z prasy rosyjskiej.
Zajrzałam dzisiaj, dla ulgi, na anglojęzyczną stronę o klasycznym ujeżdżeniu. A tam: "Dla naszych przyjaciół Rosjan".
halo, w jakim kontekście, bo coś kompletnie wyrwałaś... może prowadzący stronę współpracują lub współpracowali z jaki.iś trenerami, jeźdźcami lub luzakami z Rosji. Może Rosjanie ich sponsorują, czy... sprzątają boksy..no i?

Dla poprawy humoru polecam obejrzeć co prawda nie Zeleńskich, ale podobni są mocno... mnie wbiło w fotel - pozytywnie wbiło
https://fb.watch/bIOCRgTARn/
Facella   Dawna re-volto wróć!
13 marca 2022 00:05
halo, i co z tego? To już nie można mieć przyjaciół pochodzących z kraju toczącego wojnę? Ojciec mojego narzeczonego jest kapitanem, bardzo często pracuje w mocno międzynarodowych zespołach, zna wielu Rosjan (tylko ze ci Rosjanie większość lub sporą część życia spędzili jednak na zachodzie) i nagle ma z nimi zerwać kontakt i przestać nazywać przyjaciółmi, bo ich zamordystyczna głowa państwa bawi się w wojnę? Nie każdy Rosjanin popiera to, co się obecnie dzieje (te 15tys. aresztowanych protestujących to przecież nie przypadkowe pierwsze lepsze osoby z ulicy), czemu mamy skreślać wszystkich jak leci? Czemu mamy się wypierać przyjaciół Rosjan, którzy są przeciwni tej wojnie? Przecież te jednostki nie mają żadnego wpływu na to, co się dzieje.
To wytłumaczcie mi, jak to się stało, że za czyny A.H. odpowiadali Niemcy? Wszyscy Niemcy.
Facella   Dawna re-volto wróć!
13 marca 2022 00:40
halo, bo Hitler został wybrany demokratycznie i nie ma dowodów, że wiedział o Holokauście, a Putin zlikwidował swoich przeciwników, zdobył 110% głosów i doskonale wie, że prowadzi wojnę? Naprawdę ktokolwiek wierzy, że ten tyran doszedł do władzy, bo go lud wybrał? A jaki miał wybór? On albo martwy/zamknięty w kołchozie przeciwnik…
halo, Rosjanie też ponoszą zbiorowa odpowiedzialność bo chociażby sankcje dotykają zapewne większość jeśli nie wszystkich Rosjan. Co nie znaczy, że wszyscy 'ruscy' są źli i należy przestać się do nich odzywać wyłącznie ze względu na przynależność narodową. Sama znam Rosjan w Polsce, którzy robią paczki dla Ukraińców i pomagają na ile mogą, bo nie zgadzają się z polityką prowadzona w ich kraju od lat i stąd też nie są tam a tutaj.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
13 marca 2022 07:38
Oczywiście, że ponoszą. Przede wszystkim tracą pracę i oszczędności. Kolega mojego męża napisał, że w ciągu tygodnia stracił oszczędności 15 lat. Wierchuszka w swoich schronach ma zapasy na długo, przeciętny Rosjanin nie. Moi znajomi porobili zapasy kawy, herbaty, środków czystości. Ale ile można tego kupić? To samo z jedzeniem. Raczej mało kto ma w domu lodówkę przemysłową.
Sama mam znajomą Rosjankę, która ze 20 lat (jak nie lepiej) mieszka, trenuje i startuje w Polsce. Ma rodzinę w Rosji i w Ukrainie. Aktualnie organizuje i koordynuje dostawy pasz i leków dla koni uwięzionych pod Kijowem i włącza się w wiele akcji pomocowych - całym serduchem chce pomóc ludziom i zwierzętom uciekającym od wojny... i co - powinnam ją wywalić ze znajomych na FB, bo Hitler?? Serio?? 🤦
Kolejna: sędzina FEI WKKW I ujeżdżenia z Białorusi. W połowie Polka, mówiąca płynnie po polsku, super babka i kompetentny sędzia z dużą wiedzą i doświadczeniem. Prowadzi na FB grupy FEI officials, wstawia tam wszelkie informacje nt zmian przepisów itd itp...
Wypisać się z grup na FB, bo Hitler? 🤦
Facella   Dawna re-volto wróć!
13 marca 2022 09:49
_Gaga, chyba Putin?
Facella, halo pisała o Hitlerze, zatem to w sumie skrót myślowy - skoro kosnekwencje działań Hitlera objęły wszystkich Niemców, to... wywalmy Rosjan ze znajomych na FB

Aa taka mała dygresja: moja babcia od strony mamy była w 100% Rosjanką, więc ten - wywalcie mnie ze znajomych. Babcia od strony taty była Niemką... więc powinnam ponieść konsekwencje 😉
No mówię, no. Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków. Rosja & Białoruś = samo zło. Dzizas...

_Gaga, Oczywiście, powinnaś teraz osądzać od czci i wiary tę swołocz, co się tak bezczelnie rozpanoszyła 🙄

<b>halo,</b> bo Hitler został wybrany demokratycznie i nie ma dowodów, że wiedział o Holokauście, a Putin zlikwidował swoich przeciwników, zdobył 110% głosów i doskonale wie, że prowadzi wojnę? Naprawdę ktokolwiek wierzy, że ten tyran doszedł do władzy, bo go lud wybrał? A jaki miał wybór? On albo martwy/zamknięty w kołchozie przeciwnik…
Facella, Jak widać stronę czy dwie temu, chyba wierzą.
No mówię, no. Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków. Rosja &amp; Białoruś = samo zło. Dzizas...<br>

Sankaritarina, zrobiłaś mi dzień 🤣 dziękuję 😁
Ps. Nie zapomnij mnie wywalić ze znajomych: jestem w 1/4 Rosjanką i w 1/4 Niemką 😉
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
13 marca 2022 11:27
A to ja polecę wam filmik - trwający prawie godzinę Skąd wziął się Putin? Rosyjski miliarder zdradza sekrety rosyjskiego prezydenta na kanale Marcina Strzyżewskiego

Jest też filmik Kim jest generał Denaturov? Wyjaśniam wojennego mema
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
13 marca 2022 11:48
Padł główny węzeł kolejowy wschodniej Ukrainy. Wschodnią Ukrainę w zasadzie już można uznać za podporządkowaną Rosji.
halo, nie trafiłam nigdzie na taką informację 👀

<b>halo,</b> Naprawdę ktokolwiek wierzy, że ten tyran doszedł do władzy, bo go lud wybrał?
Facella, No niestety lud go wybrał. Demokratycznie. Owszem ci co byli przeciw czasem dostawali po łapkach, ale większość była i nadal jest za. Miałam kiedyś nauczycielkę Rosjankę, z polskimi korzeniami, z polskim obywatelstwem. Kupę lat już tu mieszkała. I spytałam ją kiedyś co sądzi o Putinie, czy go popiera i czy to dobrze że rządzi Rosją. Usłyszałam, ku mojemu wielkiemu zdumieniu, że tak, oczywiście. Putin jest Rosji potrzebny, Putin jest najlepszy i wszyscy go popierają.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
13 marca 2022 18:28
_Gaga, mnie też wywalcie. Pradziadek służył w carskiej flocie. Co prawda jeden z synów latał po wojnie w Dęblinie, ale nie wiem, czy to mnie ratuje. 😉
Lanka_Cathar, Shame on you <ding, ding, ding dzwonkiem>, shame, shame..... (ci co oglądali Grę o Tron, albo ogarniają memy, wiedzą o co chodzi....). 😉
Nic tylko się zakopać się pod kamieniem. Dodam Cię do znajomych, żeby Cię ostentacyjnie z nich wywalić, o. 😉

_Gaga, 🙂😉) Ha! Wiedziałam, że Twój ordnung jeździecki ma jakieś korzenie! Tak, koniecznie, biegnę wywalać Cię ze znajomych. No toż to przecież potwarz, tyle korzeni wrogich narodów!

Niektórym z autorów powyższych postów polecam poważnie dowiedzieć się czegoś więcej w temacie, książki poczytać, historię prześledzić, polityką się zainteresować, ludzi poznać, a nie lać farmazony podszyte dziką nienawiścią (Facella, nie mówię do Ciebie! 😉 )
Ale okej, obiecałam EOT.

Serio, nic mnie nie wkurza bardziej niż ploty, powtarzanie stereotypów, propagand, "a łonego roku była u nas Cyganka co czary zaczyniła, że kury nieść przestały, ło".

Niemniej jednak - jak tam u was po miastach? Podobno przyjęliśmy ponad milion. Coś się w ogóle dzieje w administracji tj. ludzie zaczęli jakieś wnioski do urzędów składać czy na razie jeszcze zamieszanie?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
13 marca 2022 21:39
U mnie w mieście dziś Panie z Ukrainy sprzedawały pierogi w celu zebrania pieniędzy na pomoc Ukraińcom, którzy zostali w kraju. Tu u nas już się w miarę zadomowiły a że dostały wsparcie w postaci produktów żywieniowych to działają.
Może coś rozjaśnię. Same piszecie, że Rosjanie ponoszą odpowiedzialność. Jako ogół. Czyli pewien poziom uogólnienia jest uprawniony, jak był w przypadku Niemców, jak jest zwykle, chyba że odpowiedzialny należy do zwycięzców 🙁, jeśli Państwo dokonuje zbrodni wojennych łamiąc konwencje. Pokonane państwo agresor płaci np. kontrybucje - czyli odpowiadają wszyscy jego obywatele.

Co do postu, który mnie poruszył. Tam był rosyjski jeździec z 1960 r. Podopieczny Chruszczowa, wykształcony wszak za Stalina. Chwilę wcześniej czytałam, jak NKWD wyżynało, w 1960 - ostatnich obrońców wolnej Ukrainy, niezależni ca sądzę o owych obrońcach. Jeszcze chwilę wcześniej podziwiałam dumne Z na piersi równie dumnego rosyjskiego sportowca.

Informuję uprzejmie, że mam przyjaciół z najróżniejszych nacji: Rosjan, Ukraińców, Niemców, także Finów. Z Finami jest pewien problem, bo oni o Rosjanach mają takie zdanie, że moje jest łagodne.

Sankaritarina czyli to ja "leję farmazony podszyte dziką nienawiścią"??? Brawo ty!

I już się nie odzywam, bo konfliktów na świecie jest w nadmiarze, nie ma co "eskalować".
halo, Nie Ciebie miałam na myśli.
Jasne, pokonane państwo agresor płaci - ale to znaczy, że teraz każdy jeden obywatel państw jakichkolwiek innych, ma zacząć dokonywać samosądów na jakimkolwiek innym obywatelu państwa pokonanego bądź biorącego udział w konflikcie? Tylko dlatego, że pochodzi z danego państwa? Tylko o to mi chodzi.
Ot, "drobna" sprawa - nie dalej jak wczoraj widziałam ogłoszenie typu "szukam pracy" zamieszczone przez Białorusinkę - i już, JUŻ ktoś wylał nienawistny komentarz podkreślający pochodzenie. Serio, tak to powinno wyglądać...?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
14 marca 2022 08:16
Sankaritarina, nie powinno, ale nie żyjemy w idealnym świecie.
<br>
Niemniej jednak - jak tam u was po miastach? Podobno przyjęliśmy ponad milion. Coś się w ogóle dzieje w administracji tj. ludzie zaczęli jakieś wnioski do urzędów składać czy na razie jeszcze zamieszanie?

Sankaritarina,

Dotychczas wnioski to ewentualnie składali o ochronę międzynarodową (status uchodźcy lub inny), co dla większości osób jest nieopłacalne.

Administracja związana z obszarem migracji, obronności i licznych innych jest zajechana od początku. Natomiast, są to obszary, które dotychczas nie miały wpływu na Polaków.
Dopiero nowa legislacja z zeszłego tygodnia wprowadzi zmianę, ponieważ umożliwi Ukraińcom wejście do polskiego systemu - i to już Polacy odczują. Tu polecam zapoznać się z zeszłotygodniowym dokumentem, żeby zrozumieć gdzie pojawią się obszary problematyczne.

- zdrowie - dotychczas pomoc medyczna była udzielana na granicy i w ośrodkach recepcyjnych, ale obecnie Ukraińcy będą mogli korzystać z polskiego systemu. Ponadto, pociągami "medycznymi" są przywożeni pacjenci dorośli i dzieci z ukr. szpitali, osoby z niepełnosprawnościami, niepełnoletni z domów dziecka.

- edukacja na różnych poziomach - w zeszłym tygodniu zaczęły się pytania rodziców do szkół i przedszkoli, na razie wprowadzany był dość idiotyczny pomysł wdrażania (jak i przez kogo?) pojedynczych uczniów do normalnych klas. Na szczęście zaczynają być jednak tworzone osobne oddziały dla dzieci ukraińskich, a także pracuje zespół polsko-ukraiński, żeby umożliwić tym dzieciom naukę w systemie ukraińskim. Wsparcie psychologiczne (nawet pomijając barierę językową) to nie wiem jak fizycznie zostanie zapewnione.
Przy okazji, pytanie jaki jest plan, by zapobiec potencjalnej epidemii odry (na razie mówi się o ok. 0,5 mln dzieci ukraińskich, które wjechały do Pl).

- administracja na poziomie gminy (PESEL) i wojewodów (pobyt/ zezwolenie na pracę), jak coś potrzebujecie, to warto się tam udać dziś/jutro (zwłaszcza jeśli potrzebujecie paszport).
Od środy ma zostać otwarty system przyznawania PESEL, więc urzędy będą musiały przesuwać swoich pracowników z innych obszarów w ten. Już w zeszłym tygodniu słyszeliśmy, że z administracji centralnej mają być oddelegowane osoby do wsparcia tego obszaru.

- Oby faktycznie jak najszybciej udało się wprowadzić PESEL/ tymczasowy pobyt/ tymczasowe pozwolenie na pracę - przede wszystkich rozpoczęcie pracy i częściowe usamodzielnienie się uchroni nas (również tylko częściowo) przed katastrofą finansową. Wśród przybyłych są przedszkolanki, nauczycielki, starsze osoby, nastolatki - pozostałe osoby dorosłe, które pójdą do pracy powinny się na nie zrzucić finansowo i w ten sposób zapewnić opiekę dla dzieci, które nie znajdą miejsca w żłobkach, przedszkolach, świetlicach (nie, żeby one pustkami dotychczas świeciły). Miejmy nadzieję, że administracja centralna i/lub lokalna będą również w stanie pilnie pozyskać środki z choćby UNICEF/UNHCR.

- rynek mieszkań do wynajmu i ceny no to chyba każdy sobie może wydedukować co się zadzieje przy takich pobycie.

itp.itd.

Przerzucenie części ludzi dalej na Zachód, to nie jest takie hop siup, bo różne kraje mają w obecnej sytuacji różne podejście jeśli chodzi o ułatwiony (bądź nie) przyjazd bez wiz/ bez ważnych paszportów, a i dostęp do choćby Ambasady Ukr. w Polsce przy tej masie stanowczo nie jest "od ręki".
baba_jaga, Dzięki, dobrze wiedzieć. A ten zeszłotygodniowy dokument, to który masz na myśli?

Rynek mieszkań już zaczyna wyglądać średnio. Organizowałam lokum dla paru rodzin i ceny gdziekolwiek (jeśli znalazło się coś wolnego, bo są przecież ludzie, którzy zaoferowali swoje mieszkania za darmo na tymczas) praktycznie zawsze były wyższe niż jeszcze z kilka miesięcy temu. Ogłoszenia z portali "pomocowych" (ogólnie, chodzi mi o bazy, gdzie właściciele oferowali swoje mieszkania bądź pokoje za darmo) schodziły dosłownie "na pniu". Jeśli nie zadzwoniłaś w ciągu 15-30 minut od zamieszczenia ogłoszenia - finito, poszło. Ceny aparamentów czy mieszkań na bookingu wystrzeliły (no, niby niewiele, ale jednak).
Fakt, oby szybko udało się wprowadzić te tymczasowe pozwolenia na pracę....
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się