Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 marca 2022 13:08
BUCK, oo faktycznie, nie pamiętałam kto to był 😀

"W otrębach ryżowych Ca:P to ok 1:13
Stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić 2:1. Tabela wygląda tak:
wysłodki Ca 9-12 P 1-2
otręby pszenne Ca 1,2 P 12
otręby jęczmienne Ca 1,2 P 5,1
owies ca 1,2 P 3,6
siano łąkowe Ca 6-4 P 2,2 - 1,4
pastwisko Ca 2,2 P 0,6"

Polecacie jakiś granulat w dobrej cenie, ale jednak sensowny? Szukam czegoś do wymieszania z Brandonem 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
12 marca 2022 19:30
infantil może eggersmann kombi pelet
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 marca 2022 19:41
infantil, medio sport pellet 😀

Szukam też czegoś co można dać jako dodatek w momencie gdy mamy średnią partię siana... Coś oprócz sieczki i trawokulek jako dodatkowy wypełniacz?
Może coś w stylu takich brykietów jak ma np. havens - havens brix lucerna z miętą albo agrobs Compact - w tym wypadku to sprasowane trawy i zioła. Pewnie inne firmy też mają coś w ten deseń
Pati2012,
Wspolczynnik Ca:P w dziennej dawce nie powinien nigdy byc nizszy od 1:1 ani wyzszy od 3:1. Optymalny, wlasciwy stosunek wapnia do fosforu to 2:1.
I warto dodac, ze pasze gotowe, uzupelniane weglanem wapnia nie pokrywaja zapotrzebowania na ten pierwiastek, poniewaz w takiej postaci (weglan wapnia), ten kluczowy makroelement nie jest przyswajalny przez organizm konia.
Cyt:
"Wskaznik tresci zoladkowej pH u konia w zoladku, dwunastnicy, jelitach i okreznicy miesci sie miedzy pH 5,6 a 8,3 (Mayer and Landes, 1994). To jest naturalne lub lekko zasadowe pH, podobne do srodowiska wodnego, ktorego pH wynosi rowne 7. Naturalne lub lekko zasadowe srodowisko w soku zoladkowym koni jest niezbedne do zapewnienia aktywnosci trawiennej enzymow. Jest to przyczyna nierozpuszczalnosci weglanu wapnia (i innych zrodel wapnia slabo rozpuszczalnego lub nierozpuszczalnego w wodzie) w soku zoladkowym koni - te zrodla wapnia nie zostana wchloniete przez organizm konia, nie wespra procesu ksztaltowania sie szkieletu i nie zapewnia poprawy procesow metabolicznych u koni! Przy podawaniu jakichkolwiek zrodel wapnia i substancji mineralnych musi byc pewnosc, iz sa one rozpuszczalne w wodzie o wskazniku pH 7 i w temperaturze 25 stopni C, dzieki czemu zostana wchloniete, przyswojone i wykorzystane w przewodzie pokarmowym koni."

To tak wstępem..
infantil, - Sukces. Imo na prawdę spoko stosunek jakości i ceny, jak na swoją półkę cenową bardzo dobre pasze, granulat sportowy i hodowlany mi zawsze działał, konie chętnie jadły.
infantil, też polecam kombi pellet z Eggersmanna
infantil, zdecydowanie Kombi Pellets z Eggersmanna. Dobrze kupować hurtowo z kimś na palety (mogą być mieszane no z sieczką, witaminami, cukierkami), wtedy cena mega zacna 🙂
Wiele lat tym karmiłam. Nie karmię aktualnie TYLKO dlatego, że mam paszę w ofercie stajni.
Zgadnijcie czyj konik się wypiął na marstalla vito 🤡🤡🤡 Kupiłam, aby domieszać do niesmacznego pelletu, to nagle pellet zaczął być smaczny, a musli fuj. Myślę jeszcze nad nuveną light, bo i cena spoko, a mam obawy, że zaraz i na pellet się wypnie. Dramat te konie.

I mam pytanie - czy pasze dla ochwatowców są ok dla wrzodów? Skoro mają obniżoną skrobię i cukry.
I jeszcze jedno - balancer idzie tylko do owsa, czy może razem z inną paszą? Jakimś pelletem czy musli. Czy lepiej nie kombinować, tylko znaleźć coś pełnoporcjowego?
Ja balancer mieszam do paszy też. Mebio active balance dodaje do brandona, albo do saracen re-leve. Mi weterynarz powiedziała, ze tak mogę.
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
13 marca 2022 14:28
Zakupiłam dla starszego pana lucernę, dokładnie mączkę, bo u pana starszego żeby już nie te, w celu buforowania żołądka przed jazdą, bo dziadek potencjalnie wrzodowy. Miała być podawana oczywiście na mokro. No i co?! No i starszy pan się wypiął. Nie ruszy. Nawet marchewki z lucerną są niejadalne. W posiłku z wyslodkami maluchami otrębami lucernę szamał, a tu taki psikus. No i co ja mam zrobić? 🙄
budyń o ile nie karmisz pełnoporcjowo pasza (w sensie tyle ile jest napisane na opakowaniu) to balancer może służyć za dodatek witaminowy, najlepiej skonsultuj dawkowanie z jakimś dietetykiem
Pasze dla ochwatowcow można podawać koniom wrzodowym
Czy komuś po trawokulkach puchły nogi? Normalnie mam dość z tym koniem. Dałam mu wczoraj 2 próbki trawokulek z datą ważności jeszcze do kwietnia i dziś noga spuchnięta. Noga która teoretycznie była zdrowa, więc łudzę się że to kwestia trawokulek, a nie znowu jakaś kontuzja. Koń nie kuleje, przynajmniej nie na tyle żebym to zauważyła.

Edit: do tej pory koń nie jadł nigdy trawokulek, a ma szereg alergii pokarmowych.
mindgame, jak spuchła jedna noga, to raczej nie od trawokulek...
_Gaga, wiem, wiem 🤦 idę się pochlastać
Dzięki dziewczyny za polecenie!
Przetestuję Eggersmanna, a jak nie podejdzie, to spróbujemy z Sukcesem - mesz z Sukcesu nam się super sprawdza.
mindgame, od razu pochlastać. Może się uderzył i spuchło... mój potrafi od skaleczenia spuchnąć jakby mu noga miała odpaść... 🤦🤣 za to jak ścięgno naderwał, to nie spuchł ani trochę
_Gaga, dzięki za próbę pocieszenia, ale miesiąc temu podobnie spuchła inna noga z tym że z kulawizną i miałam nadzieję że to ropa a okazało się po miesiącu że to jednak znowu ścięgno. Więc właśnie zaczynam od nowa historię z miedzykostnym od zera :/ jak teraz doszła do tego 3cia noga to zdechnę. Jedyne co jeszcze się przydażyło do koń uderzył się gdzieś w biodro wczoraj i się lekko tam oskalpował, a spuchnięta noga to ta sama co to biodro. nie wiem czy to ma związek.
ElMadziarra, mój koń samej lucerny (jeśli nie jest to sieczka z Dengie na przykład) ani trawokulek się nie ruszy :P Musi być zmieszane z paszą/owsem/otrębami i to w odpowiednich ilościach 😉
Czy wysłodki niemelasowane są bezpieczne dla koni z ryzykiem ochwatu? Muszę czymś takiego podtuczyć, a samo siano to dla niego jednak za mało, bo pracuje. W jakiej ilości można dawać takiemu pasze?
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
14 marca 2022 13:02
Alaska czyli jak się nie obrócę dupa z tyłu. Moje plany buforowania wzięły w łeb. Ja już myślałam o surówce warzywnej, takiej potartej wymieszanej z tą lucerną. Łatwiej mu będzie te buraki, marchewki itd przyswoić, bo lubi, ale ma problem z dokładnym pogryzieniem. Może przy okazji ta lucerna wejdzie. Ponoć lucerna sama jest gorzka, to słodkawe warzywka i może słodkie jabłuszko dadzą radę. Ech, człowiek myśli kombinuje, a konie to szybciutko wszystko weryfikują.

Niemelasowane są bezpieczne.
BUCK   buttermilk buckskin
14 marca 2022 13:09
doloruu sugeruje sprawdzić poziom odmelasowania 🙂 ja tak robię z nową dostawą. bywają takie, że woda po napęcznieniu ma kolor jest równie szaro-bury jak same wysłodki, a bywają, że po woda jest lekko "herbaciana" i ma mini słodkawy posmak, wtedy ją po prostu wylewam 🙂
gdyby kogoś ciekawiło to Sukces musli niskoskrobiowe dla dziadka mega wybrednego jest przepyszne, micha wylizana 🙂 namaczam przed podaniem
Czy wysłodki niemelasowane są bezpieczne dla koni z ryzykiem ochwatu? Muszę czymś takiego podtuczyć, a samo siano to dla niego jednak za mało, bo pracuje. W jakiej ilości można dawać takiemu pasze?
doloruu,
Wyslodki powinny stanowić 20% porcji paszy treściwej. Pytanie tylko, co planujesz podawac oprocz wyslodkow?
I tak, jak to napisała Buck, należy moczyć w wiekszej ilosci wody, pozniej odsączyć.
Membasta szczerze nie wiem co mogę takiemu koniowi podawać, widać że siano mu nie starcza, jest zbyt chudy, a co z treściwego też nie mam pojęcia dlatego wpadłam na wysłodki niemelasowane, może otręby ryżowe, a może gotowe pasze. Wysłodki mi leżą najlepiej, bo suchy proszek można w tym fajnie wymieszać, a musi dostawać lek do paszy, który najlepiej w wilgotnej porcji się miesza. Jest to konik polski, który jest dość chudy, za chudy, widać mu żebra mocno i biodra odstają, a że to kn to z paszami trzeba uważać, a z drugiej strony muszę go podtuczyć. Próbowałam na samym sianie ale efekty nie sa spektakularne. Myślę też co i w jakiej ilości mogę. Weterynarz przy badaniu wspomniał o wysłodkach, ale nie powiedział ile i jakich.
A olej?
doloruu najlepiej napisz do jakiegoś dietetyka, konsultacje chyba już w każdej firmie są bezpłatne, a przynajmniej będziesz mieć zbilansowaną dietę. Możesz w zgłoszeniu napisać, że chcesz, żeby dieta opierała się na wysłodkach.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 marca 2022 10:18
doloruu, Wysłodki, makuch lniany, granulowana lucerna będą bezpieczne i powinny dobrze podtuczyć.
doloruu, ja bym zaczęła od pytania dlaczego konik polski jest chudy... to rasa raczej bezproblemowa w chowie... może warto przyjrzeć się zdrowiu zanim zacznie się inwestować w pasze?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się