Ukraina

Co do sensu i celu wizyty - ja nie ogarniam, ale ja od lat nie ogarniam polskiego (nie)rządu 😉
_Gaga, osobiście uważam, że jest w tym sens i logika. Szkoda, że ta wizyta nie odbyła się wcześniej. Rosja byłaby wówczas w bardzo niewygodnej dla siebie sytuacji. Gdyby wtedy zaatakowała to wywołałaby wojnę również z NATO. Byłyby duże szanse na odpuszczenie tej wojny widząc jasne wsparcie dla Ukrainy. Teraz, nawet jeżeli to już nic nie da... To cały świat będzie widział to symboliczne, polityczne wsparcie. Nie jestem PiSo szurem, ale szanuje za ten krok.
* winszuję też wyboru person delegacji, w razie gdyby jednak komuś z Rosjan coś się pomyliło 😉
busch   Mad god's blessing.
15 marca 2022 22:04
<b>busch,</b> jakoś szpitale covidowe dało się szybko ogarnąć, to i ośrodki dla uchodźców można by przystosować w kilka miesięcy. Nigdzie nie napisałam, że tak ma być i to już. W idealnym świecie tak to powinno wyglądać. Choć w idealnym świecie nie byłoby w ogóle potrzeby tworzenia takich ośrodków.
Facella, dokładnie, kilka miesięcy to już realny termin żeby to państwowo ogarnąć. I uważam że to będzie bardzo potrzebne. Wojna na Ukrainie się przerodziła w potyczki pozycyjne, a sankcyjne tsunami jeszcze nie uderzyło w Rosję do końca (takie rzeczy są odczuwane z opóźnieniem). Niestety jest duża szansa że ta wojna jeszcze trochę potrwa i na obecnej ilości uchodźców (stan na dziś już 1,8 mln w Polsce) się nie skończy, plus nie wiem jak duża liczba prywatnych osób wycofa ofertę po krótkim czasie, więc te wszystkie przygotowywane teraz ośrodki też najprawdopodobniej się przydadzą.

Duży plus że uchodźcy będą mieli zgodę na pracę, bez tego byśmy się na pewno wywalili na pysk w krótkim czasie... Tylko rynek mieszkań na wynajem to będzie teraz dramat...
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
15 marca 2022 22:48
Dla pisu wojna to polityczne eldorado. Mamy właśnie dwóch mężów stanu, którzy własnymi rękami wprowadzają pokój. Najważniejsi na świecie.
Przecież już się lansują, ze to rząd przyjmuje uchodźców, a jak ładnie ich zaopatruje i jak świetnie wszystko działa.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
15 marca 2022 23:03
Czytając poprzednia strone... ja się podzielę ciekawą inicjatywą z mojego brytyjskiego podwórka i tym że rząd wprowadził program Homes for Ukraine. Pilotażowy program wystartował w poniedziałek i w ciągu 1 dnia 90 tys. podmiotów (osób bądź firm) wyraziło chęć przyjęcia Ukraińców pod swój dach. Nawet jakiś MP się zapisał do tego podobno (MP Grant Shapps).

Rząd przyjął że za "gościnę" gospodarz dostanie £350 miesięcznie (musi też obiecać dach nad głową przez przynajmniej 6 miesięcy) a uchodźcy będą mieli dostęp do benefitów, edukacji, służby zdrowia i oczywiście będą mieli terminową wizę pracownicza (miejscowe gminy dostają też na to pieniądze). Ukraińcy będą musieli przejść safety check, tak samo gospodarz będzie sprawdzony a także to co oferuje. Gospodarz musi sam znaleźć osoby z Ukrainy, rząd w tym nie pomoże. Ale nie musi być żadnych powiązań rodzinnych.

W sumie niegłupie po tym co czytam że piszecie a to handel dziećmi, a to zlodzieje... wszystko "zabezpieczone" przez rzad. No i Eldorado dla Torysów bo akurat u nas gastronomia etc. leży po breksicie i pandemii, więc pewnie mają nadzieję sobie uchodźcami odbić.

Jedyny problem to uchodźcy nie majacy paszportów ale z reguły co słyszę w Polsce bez paszportu łatwo też nie jest (?).
Facella   Dawna re-volto wróć!
15 marca 2022 23:11
Mi dzisiaj jedna osoba powiedziała ciekawą rzecz - Ukraińcy zaraz będą mieć możliwość głosowania w Polsce, przed nami wybory… na kogo pójdą głosować, jak nie na PiS, który im naobiecywał złote góry?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
15 marca 2022 23:18
Facella, a na jakiej zasadzie to prawo wyborcze? Będzie im przyznane obywatelstwo? Czy Ukraina jednak będzie przyjęta w trybie pilnym do UE? Skąd ta jedna osoba o tym wie i czy nie będzie mieć problemów, że zdradziła jakąś (najwidoczniej) tajemnice państwową?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
15 marca 2022 23:26
I tak jeszcze obrazkowo
721302B5-4F60-4F4B-9034-2CCB5D65E48E.png 721302B5-4F60-4F4B-9034-2CCB5D65E48E.png
Moon   #kulistyzajebisty
16 marca 2022 07:08
SzalonaBibi, w ogóle twierdzę, że podawanie jaki kraj, jaką broń, jaką pomoc i gdzie przekazuje jest ryzykowne. Wiem, że opinia publiczna i media się tego domagają, ale w czasach wojny informacyjnej, kurczę, kiepsko, no.

Tak samo mam swoją teorię (tylko proszę mi nie imputować, że jakiś fake njus zapodaję :P to moja prywatna opinia!) odnośnie przekazywania tych nieszczęsnych migów.
Może i to by wypaliło, może i by przekazali w porozumieniu z NATO, ale jakby to zrobić totalnie po cichu, by wróg nie miał pojęcia. A tu ktoś puścił parę z gęby, poooooszłooooo lotem błyskawicy info na cały świat no i klops. Dlatego wszyscy się rakiem wycofali. Może - zaznaczam, to moja taka teoria... A jak widać (social) media to potężne narzędzie, którego, moim zdaniem putin nie wziął w ogóle pod uwagę.

safie, amen!

Facella, nie żeby coś, ale żeby mieć prawo wyborcze, musisz mieć obywatelstwo danego kraju, o ile mi wiadomo. I teraz pytanie, czy posiadanie peselu jest równe obywatelstwu? Google podpowiada, że nie.
Zupełnie inną parą kaloszy jest to, że pewnie nasze leśne dziady zaraz będą forsować nocami ustawy, które to będą zmieniać, znając życie.
PESEL nie jest tożsamy z obywatelstwem.
Moon, a nie uważasz że to tez specjalnie jest mówione, ile czego dostają, żeby Rosja zrozumiała że Ukraina ma chociaz takie wsparcie zachodu? To tez tylko moja opinia :P a raczej możliwa opcja.

Facella, własnie, jakie prawo wyborcze?
Facella Tez uwazam, ze argument z obywatelstwem jest nietrafiony. Zeby dostac polskie obywatelstwo trzeba sie...nachodzic, nazaslugiwac, nazaswiadczac tysiaca rzeczy, nazdawac egzaminy i z tego, co wiem, procedury te niewiele sie zmienily (jesli w ogole) odkad Polska jest w UE. Nie sadze, zeby Pisiaki przygotowaly na predce ustawe zmieniajaca zasady przyznawania w/w sprowadzajac na siebie katastrofe. W koncu nie tylko Ukraincy wyszliby wtedy po latach z cienia, ale cale rzesze osob innych narodowosci odbijajacych sie od biurokratycznych scian.
Facella   Dawna re-volto wróć!
16 marca 2022 10:13
Sorry, wybaczcie, zostałam wprowadzona w błąd i nie zweryfikowałam tego.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
16 marca 2022 10:45
W momencie tak szeroko posuniętej dezinformacji i trolling-u polecam weryfikacje wszelkich informacji:
https://demagog.org.pl/
A mnie wczoraj naszła taka myśl:
tuż przed atakiem na Ukrainę, Rosja z Białorusią usiłowały zalać Europę emigrantami.
W kontekście obecnej sytuacji zastanawiam się jaki to miało cel - czy chodziło o obciążenie finansowe zachodu? Czy o „zapchanie” możliwości pomocy humanitarnej i tym samym zmniejszenie szansy na pomoc dla ludności Ukrainy?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
16 marca 2022 10:55
Iskra de Baleron, z tym bym się zgodziła i dodała jeszcze osłabienie poprzez skłócenie zachodnich państw.
Iskra de Baleron, chaos w UE, dezinformacja, kłótnie.
Tak jak ruchy antyszczepionkowe i ich strony też są finansowane przez Rosję, bo to sieje znowu niezgodę itp.
To ja sie wtrace ze swoja opinia. Dla mnie bylo to troche badanie terenu, tj. z jakims nastrojami spolecznymi i reakcja polityczna moze liczyc sie Rosja szykujaca (to juz wiemy) skrupulatnie plan inwazji na Ukraine. Wariant poglebienia konfliktow wewnatrz UE tez jest bardzo prawdopodobny. Opcja test wydaje sie byc jednak w mojej opinii bardziej prawdopodobna.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
16 marca 2022 12:03
Iskra de Baleron, Ja sobie pomyślałam, że chcieli nas przetestować, czy jesteśmy dobre dusze co przyjmą dużą ilość migrantów i jak sobie z nimi poradzimy. Zobaczyli, że stawiamy płoty, odsyłamy z powrotem wobec czego stwierdzili, że Ukraińcom też nie pomożemy. No ale plan nie wypalił, Polska pomogła.
To są wyłącznie moje przemyślenia, te fale migrantów z Białorusi miały jakiś cel, i z perspektywy czasu mogą mieć związek z tym co się wydarzyło.
TRATATA, no oczywiście, że mają związek. przecież to nie jest przypadek, że samolotami przywożono to emigrantów z Syrii. Tego nie da się zrobic niechcący i przez przyapdek.
Sytuacja z migrantami na granicy Białoruś-Polska to był "odwet" Łukaszenki za nakładane na Białoruś sankcje, z premedytacją chciał wywołać kryzys migracyjny w UE, przy okazji zarobić sobie na niczego nieświadomych uchodźcach. A do tego kolejna dobra podkładka pod ruską propagandę "Polacy źli, zachód zły, zobaczcie, nie przyjmują biednych ludzi". Oprócz tego zrobili sobie "przetestowanie" tego jak się zachód zachowa, sprawdzali sobie chociażby czas reakcji i mobilizacji służb zachodnich (no a dziwnym trafem chwilę po rozpoczęciu się tej fali uchodźców zaczęły się słynne "ćwiczenia wojskowe" białorusko-rosyjskie), ale też nazbierali sobie przy tym "dokumentacji". Znajomy mojego taty (Rosjanin) kilka razy podsyłał mojemu tacie jakieś linki i filmiki na początku tej wojny, Rosjanie puszczali nagrania z jesieni twierdząc w swoich mediach, że Polacy teraz tak się barykadują przed Ukraińcami 😂 zresztą, te wszystkie akcje na granicy wtedy były przepełnione prowokacjami, żeby któraś strona (Litwa/Łotwa/Polska) odpaliła strzały w stronę białoruską (niby jako pierwsza). Obstawiam, że Putin to już wtedy był "gotowy", żeby w tym chaosie sobie wkroczyć, no ale z tą gotowością to tak średnio wyszło 😉
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
16 marca 2022 19:08
Co do MiGów to tak, można to było zrobić po cichu. Większość z nich nie lata i nie nadaje się do lotu. Można było je rozkręcić i wysłać jako części. Wilk byłby syty i owca cała. A tak rozpaplali i położyli sprawę.
Na szczęście kwestie obywatelstwa i praw wyborczych określa konstytucja (poprawcie mnie, jeśli się mylę) a oni jeszcze jej nie są w stanie zmienić... oby po następnych wyborach też nie mogli, ale wydaje się to coraz bardziej prawdopodobne.
Mam u siebie 4 osobową rodzine.Staramy się jakoś ogarnąć.W dzień u mnie na wsi jest więcej ludzi z Ukrainy niż Polaków :p Przyjechali do mnie aż z Krematorska.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
17 marca 2022 20:47
Dekster, Ty jesteś w Szwecji?
E nie w Polsce pod Tarnowem :p
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
18 marca 2022 09:16
Dekster, a to soraski 🙂

My tez mamy rodzinę. Ogromna odpowiedzialność, ale jak moja gościni dostała prace u mojego kolegi, to cieszyłam się bardziej, niż sama bym dostała 😀
A nasz Ukrainki dwie są jak ogień i woda, jedna powiedzia, że ona chce tylko firmowe rzeczy i nie będzie nosić takich zwykłych. No i że nie będzie mieszkać ze swoją siostrzenicą, nie wiedzieć czemu. A druga się cieszy ze wszystkiego, no ale ona synka, to pewnie dzięki temu bardziej ogarnia rzeczywistość.
Za to obie każą sobie wodę przywozić źródlaną, bo się boja że się otrują gotując w czajniku wodę z kranu
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
18 marca 2022 09:59
Moi goście nie chcą niczego, co mnie martwi, bo chciałabym im wszystko zapewnić. Ale mega się cieszą ze wszystkiego i są absolutnie super. Ludzie z mojego otoczenia się mega spięło, załatwiłam im tablet, laptop, rower, koleżanka pojechała do smyka i odkupiła dzieci, kuzyn kupił buty, serducho mi się zrosło (bo pękło jak przyjechali i malutka złapała pluszaka i go nie puszczała), że mam wokół siebie tylu dobrych ludzi.
U mnie są 4 dorosłe osoby .Starsza Pani ,dwie dziewczyny i syn 22 lata chory na fenyloketonurię.Mają dobre samochody,miały dobre prace. Vika jest inżynierem budownictwa,widać ,ze są nauczone wygodnego życia.Nie bardzo chyba widzą się w roli sprzątaczek i ich dalszy plan to jak tylko się uspokoi to wracają.Nie znają języków ,tylko Rosyjski ,wiele rzeczy nie rozumiem bo już np z dziewczynami z Lwowa to już całkiem inna bajka.Zauważyłam jedna rzecz i bardzo mnie to dziwi.U mnie we wsi jest 70 osób.Mijają się na ulicy czy w urzędzie i nie mówią do siebie nic jak by udawali ,ze z Ukrainy nie są i nie tyczy się to tylko moich ,ale będąc nawet w urzędzie czy sklepie nie rozmawiają między sobą.Jak np. idziemy złożyć dokumenty o pesel ,siedzi 20 osób i nikt do nikogo nie zagada.Ja mam ochotę podejść zapytać z kad jesteś i czy ci czegoś nie trzeba a oni ani me ani be :p
Dekster, Ta "niegadatliwość" wynika z mentalności. Wydaje mi się, że stopień braku zaufania do nieznajomych, jest na Ukrainie dużo-dużo wyższy niż w takiej Polsce (choć i w Polsce to też nie jest tak, że wszyscy wszędzie do wszystkich szczerzą zęby). Nigdy nie wiesz kim jest ten gość/gościówa, która stoi obok Ciebie w kolejce, a nikt nie chce zostać "zaraportowany" odpowiednim służbom/okradziony/oszukany. Bezpieczniej jest pozostać neutralnym, bo taki uśmiechający się, zagadujący człowiek, zapewne coś knuje. Nawet w pracy ludzie się do siebie tak nie do końca "od razu" uśmiechają. No, za to jak już jesteś "swój", to ze swoim się gada...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się