Styl western (dawniej kącik)

smartini   fb & insta: dokłaczone
15 lutego 2022 10:26
No tak, bo jak techniki są podobne (wykonuje się trawersy, rewersy, generalnie korzystamy z koni o tej samej biomechanice więc to będzie podobne) tak narzędzia komunikacji są już BARDZO różne bo i cele i finalny 'obrazek' są z goła inne 🙂 Nie wiem skąd to ciśnienie, żeby mówić że to to samo i że można na koniu jeżdzić oba style jakościowo. Nie nie da się i ja tam nie widzę większego sensu.
Długo jeździłam klasycznie i pozbycie się odruchów i pamięci mięśniowej zajęło mi bardzo dużo czasu. Nie wiem też jak jest np. w ujeżdżeniu bo nigdy poważnie ujeżdżeniowo nie jeździłam ale w reiningu (bo też nie piszę o koniach technicznych których 'liznęłam' z uprzejmości niektórych trenerów) jest wiele szkół, dróg do osiągnięcia ostatecznego efektu i styli. I między nimi pomoce też się różnią, jedni stawiają na pracę bardziej dociśniętą łydką, inni dużo jej odstawiają robiąc 'miejsce', jedni więcej budują pod reakcje na balans ciałem a dla innych nie jest on praktycznie żadną pomocą. I często szuka się metody pod konia, po prostu

Znajomy, dobrze jeżdżący klasycznie wsiadł kiedyś na mojego Budynia i nie był w stanie utrzymać kłusa, bo aktywna łydka go totalnie zbijała z tropu i stawał a znajomy w jeden trening nie był się w stanie wyzbyć tego nawyku.
Czy ktoś wie, czy w EZ Ranch jest możliwość treningu bez swojego konia?
Szukam w okolicach Warszawy opcji spróbowania westu - miałam i jeszcze będę mieć długą przerwę od klasyki stąd pomysł, żeby spróbować w końcu czegoś innego.
BUCK   buttermilk buckskin
19 lutego 2022 16:05
Euphorycznie kilka miesięcy temu pytałam o to dla innej osoby, odpowiedź była, że nie prowadza już tej formy, tylko trening par. Spróbuj w UP Ranch u Uli Plisak
BUCK o dziękuję bardzo na pewno napiszę 🙂 widzę, że też jest blisko - całe szczęście! 😅
Euphorycznie, podpytaj w Cichym Ranchu. Właścicielka trenuje west, konie traktowane z szacunkiem i jak konie, a nie maszynki
BUCK, Zdecydowanie nie polecam.
dead_inside, a możesz uzasadnić czemu nie polecasz?
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 lutego 2022 16:57
Euphorycznie, zapytaj w Stajni Podsusze, Adrian Motyka przeszedł na swoje i teraz tam będzie prowadził treningi. Wiem, że Podsusze ma/miało swoje konie dla kursantów, może w nowej konfiguracji nadal prowadzą jazdy na swoich koniach dla osób 'zewnętrznych'
smartini przemyślę to miejsce bo o ile osoba Adriana nie jest mnie, laikowi, obca to z tego co widzę to jest całkiem druga strona Warszawy i godzina drogi autem a że sama nie mogę mieć prawka to polegam na uprzejmości partnera a że on nie jeździ konno w ogóle to raczej szukam czegoś bliżej nas stąd pomysł na Ez Ranch 😅
BUCK   buttermilk buckskin
19 lutego 2022 18:10
Euphorycznie namów partnera na kilka wycieczek w różnych kierunkach, poprzyglądaj się szczegółom, rozejrzyj, pogadaj i wybierz 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 lutego 2022 18:30
Euphorycznie, myślę, że do Adriana naprawdę warto 🙂 w RR prócz oczywistego treningu koni i startów w zawodach to on prowadził juniorów i sporą część jazd osobom bardziej zaawansowanym (jeżdżącym samodzielnie we wszystkich chodach itd). Mi samej jako takiego treningu nigdy nie prowadził prócz jakichś uprzejmych rad i polecajek na zawodach ale wiem, że umie przekazywać wiedzę ludziom 🙂
To pewnie tak nie działa, ale... jaki rozstaw łęku klasycznego siodła odpowiada westernowemu Full QH? To jest raczej 33/34 czy jeszcze więcej?
ontaria tutaj znajdziesz sporo wiedzy w temacie rozmiaru terlic:

https://www.horsesaddleshop.com/western-saddle-fitting-tree-sizes.html
ontaria, 34 i więcej (ale ne prestige). Ale rozstaw przedniej części terlicy to jedno, a wysokość widelca, skręcenie i wygięcie ławek to już zupełnie inna bajka. Siodło western musi być idealnie dopasowane, bo tu nie ma paneli, które można dopchać. Chociaż jest jeden magik w Polsce, który twierdzi, że każde siodło westernowe dopasuje do każdego konia, ale to zwykły oszust, który nie ma pojęcia o rymarstwie.
Dziękuję Wam 🌻. Zerknę na stronę, bo wydaje się fajna. W przyszłym tygodniu ma przyjechać mierzyć pan zajmujący się pasowaniem, ale ma w ofercie niewiele siodeł używanych na ten moment i akurat to, które mi się spodobało jest fullem. Zobaczę co powie. Mój paint to raczej bardziej wielkopolak z budowy jak paint, więc marna szansa.
Możesz, ewentualną różnice w szerokości, skorygować padem (odpowiednio grubym). Ja tak zrobiłam, gdy szukałam siodła na swojego konia. Aczkolwiek, miałam z tyłu głowy, że mój koń się jeszcze rozrośnie. I fakt, "dorosła" do siodła a ja zmieniłam pad na cieńszy.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
20 marca 2022 17:42
Poproszę o pomoc.
Chciałabym skorygować siodło tylko nie pamiętam czy jeżeli podnosi się tył siodła podkładamy pod przód żeby go podnieść czy pod tył żeby wypełnić pustą przestrzeń między siodłem a padem?
A ja z pytaniem. Powiedzcie mi proszę, jesteście mądrzejsze i więcej westowych siodeł widziałyście na koniach. Czy dopasowane siodło na lonży (bez człowieka) też tak niesamowicie "anglezuje" czy jest stabilne? Nie potrafię sobie wyobrazić jak powinno się zachować, skoro popręg w nieco inny sposób je trzyma jak siodła klasyczne. Macie może pod ręką filmik takiego kompletu koń+siodło na lonży?
Wg mojej wiedzy, jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić, siodło może pracować lekko tyłem. To jest dopuszczalne.
Nevermind   Tertium non datur
20 marca 2022 23:28
gracja03, Jeśli unosi się tył, to znaczy, że siodło leci na przód -> podnosimy przód, żeby tył zaczął przylegać. Przy czym polecam skorzystać z pomocy saddle fittera, zwłaszcza jeśli nie znasz podstaw dopasowywania
ontaria tył siodła ławkowego może pracować góra - dół, bez jeźdźca, ale nie może na boki.
Miałam wczoraj wizytę mądrego pana od pasowania. Wytłumaczył, popatrzył na konia na lonży z siodłem. Jestem trochę uspokojona, nie będę kombinować z podkładkami, skoro według człowieka z doświadczeniem jest akceptowalnie. Lonżować konia z siodłem przecież nikt mi nie każe.
Okazało się, że również ma na sprzedaż ciekawego, pasującego Diamonda, więc wiem czym zastąpię pożyczone siodło.
Miałam wczoraj wizytę mądrego pana od pasowania. Wytłumaczył, popatrzył na konia na lonży z siodłem. Jestem trochę uspokojona, nie będę kombinować z podkładkami, skoro według człowieka z doświadczeniem jest akceptowalnie. Lonżować konia z siodłem przecież nikt mi nie każe. <br>
Okazało się, że również ma na sprzedaż ciekawego, pasującego Diamonda, więc wiem czym zastąpię pożyczone siodło.<br>

ontaria, pochwal się skąd masz takiego mądrego pana?😉
Zrobił mądre wrażenie 😁. Na mnie, z moim "jakimś" pojęciem jedynie w kwestii siodeł klasycznych i ich dopasowania. Paweł Chruślicki. Miał akurat kilka siodeł do przymiarki. Na mojego przerośniętego painta niewiele pasuje...
ontaria dobrze trafiłaś. Człowiek ma ogromną wiedzę i sprzedaje porządny sprzęt za rozsądne pieniądze. A diamond to faktycznie dobre siodło i często pasuje na problematyczne, szerokie konie, z dość wydatnym kłębem.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
02 maja 2022 14:09
Mam siodło z podwójnymi pierścieniami popręgu. Proszę o wyjaśnienie w jakim celu one są podwójne?
gracja03, ??? Jakimi pierścieniami?
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
04 maja 2022 18:54
mindgame, kółka do których przypięty jest off billet i tie strap
IMG_20220504_185345.jpg IMG_20220504_185345.jpg
gracja03 tu masz co nieco opisane:

https://tuckersaddlery.com/how-to-choose-your-rigging
Hej 🙂 szukam osoby która sprawdzi czy siodło westowe leży poprawnie na koniu ( woj. pomorskie). Jestem świeża w temacie i bardzo potrzebuje porady. Czy możecie kogoś polecić? Dziękuję! 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się