ciąża, wyźrebienie, źrebak

Prosze o odp. Do kiedy mozna robic usg w ciazy? Czy to prawda ze do 3mcy potem juz niebezpiecznie? Mozna inaczej spr. Czy wszystko ok z ciążą?
Sombre, badałam nawet w 10mc.
Jeśli jest wskazanie - przy czym źrebię jest tak głęboko i takie duże że jedyne co widać to np oko 😅
W zeszłym roku tak się stresowałam - nie było widać ruchów źrebaka - dr rektalnie obmacała płód , dostała od niego kopa, sprawdziła przepływy i tyle.
Ok czyli jest sposob zeby spr.czy zrebaczek jest i czy sie rusza. O to mi chodzilo. Zeby nie przeszkadzac a zeby podejrzec czy ok
A do mnie dotarły wieści ze klaczka urodzona w 305 dniu której zdjęcia wstawiałam ma się bardzo dobrze, od wczorajszego wieczora wstaje sama i chętnie pije mleko od mamy 🙂
asiaj, wspaniałe wieści!
asiaj, super!
A jak tam się trzymają Wasze kobyły z terminem na koniec marca/początek kwietnia ?
U mnie wczoraj była wetka i powiedziała że moja wymię ma duże ale może się do terminu doturlać a ja tu miałam nadzieję że jednak przed się rozpakuje 😅
kasia2107rafal, moja jak rok temu, zbiera się niespiesznie
A99364D9-8B10-47BE-AB51-D16E4AFF8115.jpeg A99364D9-8B10-47BE-AB51-D16E4AFF8115.jpeg
E20A50E9-7BAE-41B2-AF0F-BBE740C0CE92.jpeg E20A50E9-7BAE-41B2-AF0F-BBE740C0CE92.jpeg
Iskra de Baleron, no właśnie widzę ,że jej się nie spieszy .
Moja się zbiera ,ale wczoraj była moja wetka i przy okazji na nią lukneła i mówiła,że wymię duże ,źrebak ułożony ale może się doturlać do terminu ...
A ja tu miałam nadzieję że jednak szybciej trochę 😅
1647531440512_copy_1388x1855.jpg 1647531440512_copy_1388x1855.jpg
1647531319278_copy_1856x1389.jpg 1647531319278_copy_1856x1389.jpg
kasia2107rafal, moje obie baby, tuz przed wyźrebieniem miały sutki skierowane wyraźnie na zewnątrz. Przy czym hrabina Esme potrafi w kilka godzin zrobić wielkie wymię 😅
Iskra de Baleron, u mnie znowu kwestia taka że to jest nowa klacz ,u mnie dopiero rok i trzy miesiące więc nie wiem jak ona się przygotowuje do wyźrebienia,temu co i rusz zaglądam i już kamerkę na noc mam zamontowaną .
kasia2107rafal, jak ja w ubiegłym roku 😉
Dwa tygodnie pobudek co dwie godziny 😅
Ostatnie dni co godzina, w dniu porodu to chyba co 30min.
Mimo ze sprzedawca mi mówił: nie robi wymienia przed czasem, źrebi się w 343 dniu… nerwy mnie zjadły.
Teraz odrobine lepiej ze mną - dopiero zaczęłam ją sprawdzać 😅
No ja jak widzę te jej takie duże wymię to już wszystko sprawdzam 😅

Ej a miał ktoś problem z wodą kałową na końcówce ciąży u klaczy ? Ogólnie kupy są normalne lub trochę luźniejsze ,tylko pomiędzy są jak ja to mówię soczyste pierdy i po kupie też ta woda kałowa występuje . Mówiłam wczoraj wetce ,też to widziała sama bo siedziałyśmy dosyć długo z nią w boksie i mówiła że źrebię już uciska na prostnice i tak może być .
Ale dzisiaj już nawet tył wymienia ma brudny i mnie to mimo gadania wetki i tak martwi trochę .
Ja czekam, ale "nie wiem na co"😅 sama nie wiem czy wzywać też weta dowiedzieć się czy jeszcze daleko, czy jednak bliżej niż dalej.. ale czy jest sens..
wymiona jak na ten czas nadal duże, i ta żyła mleczna.. wstawiłam na poprzedniej stronie zdjęcie
Ta moja pierwiastka przy Waszych to ma duzo większe cyce😅 chyba od 23ego marca, nie będę spać tylko wiecznie pilnować czy jej się nie zachce wcześniej rozpakować

asiaj,
Na takie wieści czekaliśmy, mega 😚
anetakajper   Dolata i spółka
18 marca 2022 07:41
kasia2107rafal, a nie zmieniliście partii siana? Z jakiejś innej łąki?
anetakajper, możliwe ,a nawet pewne że teraz był balot z mieszanki traw na gruntach ornych a nie z łąki.
Mojej pierwiastce 333 dni wypadają 29.03., dzisiaj za to pojawiły się takie jakby świeczki? Co sądzicie ?
8BED8F9D-9541-4AAC-B478-922D649BC55E.jpeg 8BED8F9D-9541-4AAC-B478-922D649BC55E.jpeg
dommaz, u pierwiastki można sądzić wszystko i nic, trzeba pilnować. Najbardziej miarodajne będzie mierzenie pH mleka i stężenia wapnia - do pierwszego pomiaru paski a do drugiego test twardości wody znajdziesz na allegro. Mocny spadek pH i jednocześnie wzrost stężenia wapnia oznaczają zbliżające się wyzrebienie (w sensie na ciągłego pilnowania). Super sprawa dla pierwiastek i nowo zakupionych nieznanych (pod kątem rodzenia) klaczy
Co do wody kałowej u mojej ,to była i nie ma ,chyba rzeczywiście kwestia tej innej partii siana ,bo teraz już jest wszystko ok .
Dzisiaj pojawiło się mleko ,wcześniej po lekkim pociągnięciu strzyku nic nie leciało ,dzisiaj bursztynowe mleko tworzące mikro świeczkę . Nawet sieczki na śniadanie nie wyjadła ,a jaka pieszczocha się zrobiła ,no nie ten koń normalnie .
Jak ją dzisiaj czyściłam na padoku i źrebak szalał w brzuchu to aż zad się ruszał 😦
Albo ja mam schizy ,ale na sierio się tam ruszało 😅
kasia2107rafal,
U mnie również dzisiaj pierwszy raz po pociągnięciu ze strzyka poleciało coś wodnisto-białego😀
Ale drugi nic, tylko jakaś kropka krwiopodobna🤔 może to jakiś przejściowy moment i też jeszcze dziś albo jutro z drugiego po pociągnięciu będzie kapać..
W każdym razie chyba spróbuje z tymi paskami Ph
Ziuum, jak wodnisto białe to już coraz bliżej ,u mojej drugiej kobyły zawsze po wodnisto białym było już białe i w ciągu 24 h był źrebak ,ale każda kobyła inaczej i te paski pH były by najbardziej wiarygodne.
Za to moja prawie cały czas z ogonem w górze na padoku stoi ,wymię napakowała dzisiaj juz mocno ale jak pociągnę to już nic nie ma 🤷
Robi mnie w konia 😅
U mnie dopiero 318 dzień mamy, także też bym się nie zdziwiła jak mnie wyroluje😅 Ale skoro tak, to obowiązkowo dziś odwiedzę aptekę po paski pH😉

Edit:
Jak długo czekacie po skropleniu paska? Żeby dobrze odczytać ?
Siesiepy   Ponczek bez rączek
21 marca 2022 13:04
Przychodzę ze swoim pajunkiem, bo mi się kobyła w końcu wczoraj rozpakowała, 3 tygodnie po terminie, na wolnym wybiegu (poszła sobie rodzić do lasu, zamiast w świetle kamer czy na miłej słomie)! 🙂😉
Źrebol po Izoprenie wlkp, mamuśka Perra-G, pierwiastka.
Paskud jest przecudowny i bardzo kontaktowy! Poród bezproblemowy, młody jeszcze nie wstał a już brykać zaczął, plus po wstaniu zamiast iść do cyca (mama nawoływała co rusz) to poszedł sobie zwiedzać teren. 🤣
received_1427617941002557.jpeg received_1427617941002557.jpeg
IMG_20220321_103910.jpg IMG_20220321_103910.jpg
IMG_20220321_103941.jpg IMG_20220321_103941.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 marca 2022 13:32
Siesiepy, Gratulacje! Cudny pajonk, że aż tfu! 😉
Siesiepy, gratulacje ,niech się zdrowo chowa 🍀 brzydal mały 😍 ale 3tyg po terminie ,matko ,osiwiała bym 😅
Siesiepy   Ponczek bez rączek
21 marca 2022 14:33
kasia2107rafal, zembria, dziękujemy 🌻
kasia2107rafal, ja to już myślałam, że on doczeka do 1 kwietnia i mi zrobi Prima Aprilis. 😂
Siesiepy, na Prima Aprilis to moja ma termin 😅 jak by się doturlała to by była mała Łał Aprila albo Łał Aprilus 🤣 ale ona to raczej przed się rozpakuje ,bo już ledwo chodzi a jak źrebak kopie w brzuchu to widać jak się rusza brzuch i zad tam gdzie jest pozapadana .
Siesiepy, gratulacje! 🍀🍀🍀
Esme ma jeszcze 15 dni do terminu.
Boks zacielony z bandami, padok wysprzątany na błysk, czekam spokojnie, na tą chwilę nie widać żeby się zbliżał poród.
Iskra de Baleron, ja o 1 w nocy dościelałam w boksie mojej bo na kamerce jakoś często polegiwała i się kręciła ,co godzinę budzik już miałam a ta mnie w konia zrobiła 😅
kasia2107rafal, widzę że masz tak samo jak ja rok temu 😅
Ja będę panikować w lipcu, bo tej drugiej kobyły jeszcze nie znam 😜
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się